Zoberú mi do škôlky dieťa narodené v septembri?

domisebimiro
8. jún 2016

Ak moj maly je narodeny 12.Septembra zoberu mi ho do skolky ak bude mat az za 12 dni 3 roky odzaciatku roka ? A ak nie budem dostavat este niake peniazky ked budem musiet byt pri nom doma?

bajana
8. jún 2016

Pozistuj si, ako to je u vas. Niekde neberu do skolky ani stvorrocne, inde zoberu aj 2,5r. Peniaze od statu by si podla mna dostavala len ak by si ostala doma zo zdr.dovodov dietata. Nemat miesto v skolke nie je dovod na predlzenie RP.

3009
8. jún 2016

@domisebimiro rodičovský príspevok ti končí dovŕšením 3. roka dieťaťa, bez ohľadu či chodí do škôlky alebo je doma. Väčšina škôlok berie deti len k 1.9. a že musia mať už 3 roky. Ale to závisí od počtu prihlášok do škôlky. Ak je miesto, tak ti ho môžu zobrať, ale ak je škôlka preplnená, tak ti ho pravdepodobne nezoberú. Potom treba hľadať nejakú alternatívu.

marcelatje
8. jún 2016

Zavisi to od poctu volnych miest. Ak budu mat vela deti pravdepodobne ti ho nevezmu. U nas je miesta dost a septembrovu dcerku vzali.

lubi40
8. jún 2016

ako pisala baby zavisi to od poctu volnych miest. Moja teta robi v skolke a vravi, ze deti do 3 rokov sa pocitaju tusim za 1.5 az 2 deti a preto ak nemaju dost mieta, tak take deti nechcu brat, lebo vlastne namiesto 2 trojrocnych mozu zobrat iba 1 dvojrocne. Akoze zo zakona mozu chodit deti od 2.5 roka, takze to fakt zavisi od kapacity.

adeli79
9. jún 2016

u nas sa dava prihlaska do skolky vo februari-marci, aby dieta zobrali od septembra. beru aj 2,5 rocne, ked maju miesto, ale bez prihlasky by urcite nezobrali. ale mozno v mensich mestach zoberu aj priebezne. vek tu nie je problem, skor ci bude miesto.

monilik
9. jún 2016

zisti si to v konkrétnej skolke kam chces dieta dat, lebo vsade je to inak. u nas sa davali prihlasky tusim v aprili a v pohode mi vzali 2,5 rocneho syna od septembra... keby mali plnu kapacitu brali by iba starsie deti. plus u nas rozhoduje aj obvodova príslušnosť a ci je uz v skolke surodenec dietata...

janickacrazy
9. jún 2016

naša úžasná riaditeľka neberie septembrové, oktobrové deti, takže ja mám tiež na toto nervy, lebo mám 2 októbrové deti a nikoho to nezaujíma, že človek nemá kam dať dieťa, ked potrebuje chodiť do práce a po 3.roku nedostane už ani RP, takže ja budem dávať prihlášku aj do mesta vzdialeného 18km, lebo bez penazí sa proste nedá, ale ako dievčatá vraveli, je to na každej riaditeľke aké deti berie, niekde zoberú v pohode aj 2,5ročné

barborkark
10. sep 2016

@janickacrazy prosim ta a da sa dat prihlaska do viacerych skolok alebo iba do jednej?

vulka
10. sep 2016

@domisebimiro Načo sa to pýtaš tu? Veď sa opýtaj v škôlke, kde ho chceš dať.

katulienkax
10. sep 2016

Moju októbrovú najprv oficiálne nevzali ale v septembri sa im pouvolnovali miesta tak ju nakoniec od konca septembra vzali takze treba otravovať v septembri

janickacrazy
11. sep 2016

@barborkark ano, možeš si dať aj do viacerých školok prihlášku 🙂

domisebimiro
autor
11. sep 2016

My tu máme iba jednu škôlku a mimo by nemal kto vodiť malého do škôlky vyzdvihnúť by ho mohol priateľ ale vodiť nemá kto kedze začíname obaja o 6:00 v robote sem by chodil do skolky s dedkom

domisebimiro
autor
11. sep 2016

@katulienkax len ja musím nastúpiť od Septembra do roboty čiže v Septembri ho prihlásiť nemôžem boli sme sa pýtať a že v apríli si mam prísť podať prihlasku

domisebimiro
autor
11. sep 2016

@janickacrazy lenže mna vyhodia s práce keď v Septembri nenastúpim a nebudeme mať z čoho žiť nakoľko žijeme teraz len s rodicaku lebo priateľ má exekúciu ...a mimo dediny dať nemôžem z dôvodu že by ho nemal kto odviesť do škôlky nakoľko priateľ aj ja robíme od 6:00

saurian
11. sep 2016

takze - chces ho dat len u vas. takze si treba zistit situaciu tam - ako je to s kapacitou skolky, ake deti beru...
na jar sa davaju prihlasky, kazda skolka je povinna zverejnit pravidla na zaklade ktorych bude prijimat (napr prednostne predskolakov, surodencov uz navstevujucich deti, s trvalym pobytom, zamestnancov obce ci skoly....). pozberaju prihlasku, a ak je vacsi zaujem/vacsi pocet prihlasok ako miest v skolke, tak beru presne podla tychto pravidiel. potom deti zoradia podla datumu narodenia, a zoberu pocet ktory mozu prijat a deti ktore su "pod ciarou" nezoberu. v niektorych mestach nezoberu ani stvorrocne, v niektorych aj menej ako trojrocne. v niektorych beru deti az od 3r aj ked ich dovrsia napr v januari ci marci, v niektorych ak je miesto tak zoberu od septembra aj napr 2,5r dieta.... vsetko zalezi od situacie kde zijes.
ak ti ho nezoberu, a dieta nema dlhodobo zdravotne problemy (tzn vazne zdravotne problemy kde je predpoklad ze potrvaju min nasledujucich 12 mes., posudzuje to lekar upsvar na zaklade sprav), tak nemas narok na nic.
nikto sa nestara kam das dieta, ci mas pracu alebo z coho zit.
na druhej strane si povedz ze ste na tom celkom dobre - dvaja pracujuci rodicia, resp. dvaja rodicia ktori mozu pracovat, zdrave dieta.... situacia nie je taka zla.
a ak pises o vasej zlozitej financnej situacii, nespoliehat sa len na to ze budete pracovat a dieta bude v statnej skolke, hladajte ine riesenia zlepsenia fin.situacie - ci uz dohoda s exekutorom alebo cosi ine... nakoniec exekutor neberie vsetko, je povinny urcitu cast nechat.
prip si zisti situaciu v skolkach na okoli, podaj aj tam prihlasky (prihlasok mozes podat kolko len chces) ak ste v takej vaznej situacii a ak je pravdepodobne ze u vas by ho nevzali a inde nie, hladaj moznosti, riesenie. hladaj uz teraz.

danusskaaa
11. sep 2016

Dieťa má právo ( ak je kapacita) byť škôlke už mesiac pred dovŕšenim 3 rokov aby sa adaptovalo. Ale vieme asi všetci, ako to je zo škôlkami... Treba zistiť priamo kde máš záujem aby ti dieťa chodilo...

mateson
11. sep 2016

@janickacrazy "úžasná" riaditelka postupuje podla kritérií pre prijatie a kapacity. Vo vačšine prípadov sa deti ktoré nedovršili vek 3 roky berú až keď zostane miesto. Na zápis pre šk. rok 2016/2017 bolo treba ísť na jar. Kritérium pre prijatie detí je predovšetkým vek, trvalé bydlisko v obci či meste kde má byť dieťa prijaté, zamestnanosť rodičov a dalšie ktoré si určí samospráva.

celasapremenim
11. sep 2016

@domisebimiro u nas by ho s velkou pravdepodobnostou nevzali, lebo je malo miest a musia brat prednostne deti v predskolskom veku a tiez uprednostnuju deti, ktorych surodenci uz do skolky chodia ...ale logicke to veru nie je a ak by kapacita na to bola, taka kratka doba do dovrsenia troch rokov nemoze byt prekazkou
je velmi zla situacia so statnymi skolkami, bohuzial

janickacrazy
12. sep 2016

@mateson No naša úžasná riaditeľka dieťa, ktoré nemá v 1.9. 3roky nezoberie, aj ked má voľné miesto a to je teda už dosť od veci, nezdá sa ti?

janickacrazy
12. sep 2016

@domisebimiro no tak len podať prihlášku a modliť sa, aby ti ho zobrali, prípadne pozhánat nejakú opatrovateľku, aby si mala riešenie, keby ho náhodou nevzali, prípadne zájsť za riaditeľkou a vysvetliť situáciu, ked nie si vydatá, tak si akoby matka-samoživiteľka, tak to by mohli brať do úvahy

domisebimiro
autor
12. sep 2016

@janickacrazy na opatrovateľku neni ani by som cudziemu nezverila moje dieťa ..jediné za tou riaditeľkou ist

soniell
12. sep 2016

..rada by som sa vyjadrila k tejto téme z uhla MŠ /teda nie rodičovského/ - žiadne úžasné ani ne-úžasné p. riaditeľky neexistujú. Každá jedna sa musí riadiť platnou legislatívou a vyjadrením RÚVZ (hygiena) o kapacite danej MŠ. Mnohé z Vás totiž nevedia, že dieťa ktoré ešte nedovŕšilo 3 roky sa v MŠ ráta za deti 2. Tiež nie je jedno ako je MŠ vybavená, je potrebné určité materiálne a personálne vybavenie (opäť niektoré veci, ktoré riaditeľka ovplyvniť nevie, pretože mnoho jej rozhodnutí je závislých od ÁNO alebo NIE zriaďovateľa MŠ). Ďalej.. zo zákona sú pri prijímané uprednostňované deti ktoré sú rok pred plnením povinnej školskej dochádzky a deti s odkladom povinnej školskej dochádzky ( teda do MŠ sa môže vrátiť aj dieťa, ktoré už začalo navštevovať 1 ročník ZŠ, ale..nakoľko nie je zrelé-čo sa môže zistiť aj v tejto fáze - resp. niektorí rodičia idú hlavou aj proti múru..). V skratke..ak nevidíte do vnútornej štruktúry a dôvodov neprijatia Vášho dieťaťa, nie je Vaše osočovanie na mieste. Na strane druhej (ako rodič) rozumiem bezmocnosti akú mnohé ženy cítia. V niektorých okresoch je naozaj ťažké dieťa umiestniť v MŠ. Za osobné stretnutie s riaditeľkou MŠ to však určite stojí, verte..každá urobíme maximum čo je v našich silách. A verte mi..treba si to len prežiť..lebo ako sa hovorí..kto nezažije..nepochopí.. Veľa šťastia 🙂

celasapremenim
13. sep 2016

@soniell ja som o tych veciach, co su v prispevku, samozrejme vedela, o vsetkych
ale nerozumiem, ako mi teda potom moze riaditelka pomoct, pri osobnom stretnuti, ak ma ruky zviazane a kapacita nepusti
snad tu nerozpravame medzi riadkami o "dotacii" do skolky, pricom sa privru vsetky styri oci a miesto pre nase dieta sa zrazu najde, lebo o tom viem tiez, ze sa uplatky zlegalizovali na uroven prispevkov do skolok a skol a takto sa obchoduje s miestami "pod ciarou" .....lenze to tu maju potom jednoduchsie zase ludia, co kradnu z nakradnuteho

celasapremenim
13. sep 2016

...este doplnim, ak dietatu chyba do dovrsenia troch rokov mesiac a menej, ak abstrahujeme od ostatnych problemov skolky, cize toto by bol abybolojasne jediny dovod neprijatia dietata
to skutocne neexistuje moznost preklasifikacie o mesiac zo zabrania dvoch miest na jedno a tym padom jedno by sa este o ten mesiac uvolnilo, kde verim ze niektora ina rodina by bola znovu len stastna za vyriesenie problemu?

kafedame
13. sep 2016

Môjho pred rokom zobrali a 3 roky mal až 21.septembra.

celasapremenim
13. sep 2016

@kafedame urcite podla toho, kde byvate
u nas by vam ho 100 percentne nezobrali, tu nezoberu ani ked uz ma tri roky dieta, je malo miest, beru prednostne predskolakov

kafedame
13. sep 2016

@celasapremenim Ano,to určite..ja som iba napísala našu skúsenosť. 🙂

janickacrazy
13. sep 2016

@celasapremenim presne ako píšeš, kamarátka tiež dávali "sponzorský dar" len aby im dieťa do školky zobrali, no tí, čo na to nemajú majú smolu

domisebimiro
autor
13. sep 2016

@janickacrazy do štátnej škôlky by mali zobrat tak či tak ako chápem že čokoládu a kvetinu treba dať ale predsa štátna škôlka do tej by sa malo dávať max 60 eur