Maďarské detičky v slovenskej škôlke

slniecko93
12. nov 2012

Ahojte mamičky. Veľmi silno uvažujem o tom, že svojho synčeka zapíšem do slovenskej škôlky, aby sa poriadne naučil po slovensky. Doma hovoríme po maďarsky, ale učíme ho aj po slovensky. Máte niektorá skúsenosti? Zvykli si detičky, nemali problémy? Čo by ste uviedli pre a proti?

sissy27
12. nov 2012

@slniecko93 mali sme v škôlke takéto dievčatko - doma len maďarsky, šupli ju do SK škôlky, aby sa naučila, samozrejme malej nikto nerozumel, ani malá nikomu, každý deň taký rev, ako keby ju z kože drali, žiadne iné dieťa neplakalo tak ako ona... a učiteľky mi hovorili, že to isté mali s jej staršou sestrou, tá už ale medzičasom prešla do školy - maďarskej, takže tá malá tam bola doslova sama... ale ak máte škôlku, kde učiteľky vedia aj slovensky, aj maďarsky tak by som problém nevidela, ale u nás tá malá ani nemala ako vysvetliť, že je smädná, chce cikať, nič...

lejla77
12. nov 2012

@slniecko93 ja by som ho urcite dala do slovenskej skolky. Potom neskor by mohol mat problemy, keby nevedel poriadne po slovensky. Teda pokial chcete byvat v SR. Aj moj syn ma taku spoluziacku v skolke - uz chodi treti rok a vie pekne po slovensky. A to isla do skolky tak, ze nevedela vobec po slovensky. Ale pravda je, ze ucitelky vedeli oboma jazykmi.

bubelko
12. nov 2012

@slniecko93 my zijeme v zahranici. doma rozpravame po svk, v spielgruppe po svajciarsky. maly si v pohode zvykol. ucitelka mu absolutne nerozumie, on jej ano. a ide to.
takze urcite odporucam do slovenskej skolky. ak mas obavy, aby mu pani ucitelka rozumela, mozes zakladne veci napisat na papier - ked bude nieco chciet, aby neostal frustrovany. my sme tak mali listok pre babysitterky a tiez to super fungovalo 🙂 hlavne take, ako napit, najest, na wc....

slniecko93
autor
12. nov 2012

@sissy27
@lejla77
Vieme basnicky, pesnicky, vela sa rozpravame, pozna vela vela slovicok, aj my rozumie ked nieco poviem. Teraz ma obdobie, ze ma pochopi ale odpovie po mad. Verim, ze aspon niektore ucitelky rozumeju, kedze byvame na miesanom uzemi ... 😀 Z vasich odpovedi som pochopila, ze urcite neuskodim malemu, ak pojde do slov skolky.

lejla77
12. nov 2012

@slniecko93 ano, tak potom by som urcite nad madarskou skolkou vobec nerozmyslala. 😉

slniecko93
autor
12. nov 2012

@lejla77 Dakujem, len som sa chcela uistit, ci spravne rozmyslam. Verim, ze do sept 2013 to bude este lepsie. 😉

alena16
12. nov 2012

@slniecko93 Urcite to je dobry napad dat ho tam, ze vraj deti vo veku 3-6 rokov sa najlepsie zvladaju naucit dalsi jazyk...

sissy27
12. nov 2012

@slniecko93 ak má aspoň základy slovenčiny, teda že sa vie ako tak dorozumieť, a aj učiteľky sú aspoň trošku "obojjazyčné", tak to naozaj problém nebude... a nemá to drobcovi ako uškodiť, lebo úprimne a bez urážky si myslím, že ak niekto žije na SK, mal by v prvom rade zvládať slovenčinu ako materinský jazyk, a až potom iný... samozrejme, každý jeden jazyk je plus, ale tá slovenčina by mala byť základ...

nili
12. nov 2012

@slniecko93 Nasa dcerka ide tiez do slovenskej skolky, neskor aj do skoly napriek tomu, ze doma sa rozpravame po madarsky. Vela si citame, pozerame rozpravky, vieme basnicky, piesne, milujeme spievankovo. Krasne reaguje, tiez mame este cas do septembra, ale denne sa snazime komunikovat. Drzme si palce, aby to bolo v pohode. 🙂

mija861
12. nov 2012

nečítala som čo kto napísal,ale nám chodí malá do madarskej škôlky a my hovoríme po slovensky a nebol žiadny problém podľa mňa je to aj dobré aspoň sa na učí po madarsky 🙂

slniecko93
autor
12. nov 2012

@mija861 Ty si asi z mala rodicov, co tak rozmysla. Zijeme v prostredi kde sa oba jazyky pouzivaju, mali by sme ich ovladat, je to pre nase dobro. Vsetko dobre!

diusik
12. nov 2012

@slniecko93 samozrejme ze si zvykne,zijeme tiez v zmiesanom prostredi,napr, je tu jedna dedina uplne madarska a druha uplne slovenska a vela mamiciek nosi deti z tej madarskej dediny do slovenskej susednej skolky a krasne sa tam deti naucili po slovensky,podla mna sa nemas coho bat.Alemotazne je aj do akej skoly ho potom chces dat,lebo ak do madarskej tak neviem ci ma potom slovenska skolka vyznam...

diusik
12. nov 2012

@sissy27 slovencinu ako materinsky jazyk?Materinsky jazyk je predsa ten akym hovori matka nie? 😉 ked je moj matka madarka,nemoze byt moj materinsky jazyk slovensky... podla mna...

sksko
12. nov 2012

u nas v skolke boli deticky co hovorili len po madarsky a ucitelky dokonca po madarsky nevedeli. Na zaciatku to bolo velmi tazke. aj sa plakalo, ale postupne si malinka zvykla...len to trvalo dlshie ako u inych deti

sissy27
12. nov 2012

@diusik och bože, chytanie za slovíčka 😝 tak rodný jazyk, úradný jazyk krajiny, v ktorej som sa narodila / žijem väčšinu života... nehnevaj sa, ak chcem žiť a pracivať na Slovensku, tak bude základom slovenčina, nie?

diusik
12. nov 2012

@sissy27 dobre prepac mas pravdu,nechcem sa hadat,lebo toto je jedna veeelmi citliva tema,ale suhlasim,slovencina by mala byt zaklad,kto ju neovlada,toho neosudzujem,ala skodi sam sebe...

lenosko
12. nov 2012

bratranec dal maleho do madarskej skolky lebo u nich v dedine ina ani nie je. doma hovoria slovensky, oni sa tam pred par rokmi dostahovali z Ba. maly nevedel madarsky ani zatat a v pohode to zvlada, uz sa tam za ten rok vela naucil 🙂 myslim ze opacne by to tiez nemal byt problem...

sissy27
12. nov 2012

@diusik súhlas, jazyk krajiny kde žijem a pracujem je základ, všetko ostatné je plus 😉

adrioska
12. nov 2012

@slniecko93 S mojim dietatom nemam taku skusenost, rozpravame sa s nim po slovensky,ale aj ja som tak bola aj moj brat, ziadny problem, raz -dva sme sa naucili, potom aj vonku na ihrisku medzi detickami a bratrancove deticky boli tiez tak, doma madarsky a v skolke slovensky, tiez nejaky vacsi problem nebol. Ich chlapcek sice plakaval, aj nechcel chodit do skolky, ale myslim, ze nie kvoli jazykovej bariere, ale tak celkovo, ze si tazsie zvykal, ze je v skolke. Aj hrat sa mal s kym, lebo aj moj chodi do tej istej triedy a poznali sa, takze...Neboj na deticky sa jazyk lepi, ze az. Moj teraz v poslednom obdobi pozerava na youtube anglicke videa s vlacikom a uz vie aj abecedu aj naratat do 10 po anglicky. 🙂

mija861
12. nov 2012

@slniecko93 ja som nikdy neriešila madar či slovák,ani nad inou škôlkou som neuvažovala.Tak ako si písala žijeme v takom prostredí tak nech sa učí o nič nepríde..........A vieš čo aj ja si doma spievam s malou detské pesničky po madarsky síce neviem či vyslovujeme správne ale prečo nie 🙂 🙂 🙂 aj tebe všetko dobré

zaneta08
12. nov 2012

my doma hovoríme len po maďarsky a ver mi, že slovenská škôlka nám veľmi pomohla. Doma keď som s nimi hovorila po slovensky, bolo to také neprirodzené, ale keď už chodili do škôlky, tak sa stávalo, že mi po čase povedali, že dnes sa budeme rozprávať po slovensky. Syn sa napríklad naučil oveľa skôr po slovensky, lebo som ho nosila do Košíc, kde po maďarsky okrem tety kuchárky nikto nevedel a dcéra chodila síce do slovenskej škôlky, ale učiteľky hovorili aj po maďarsky, tak sa až tak nesnažila a naučila sa oveľa neskôr po slovensky. A môjho najmenšieho opäť chcem zapísať do slovenskej škôlky, nad inou som ani neuvažovala, nám to takto veľmi vyhovovalo 🙂

limoncino
12. nov 2012

@slniecko93 určite neváhaj a daj syna do slovenskej škôlky. Vidím, že ty ovládaš slovenčinu veľmi dobre.
Ja som tiež zo zmiešaného územia, chodila som do maďarskej škôlky, ale len rok, nemala som ale problém, keďže sme vtedy bývali u babky, tak strýkovia, ktorí nvedeli veľmi po slovensky, tak som vedela po maď. Sestra vedela len pár slov, a za dva týždne v škôlke sa naučila po maď. raz-dva.

ale páči sa mi Tvoj prístup. Moje kamarátky chodili všetky do maďarskej ZŠ. Stretla som jednu z nich, ktorá po slovensky nevedela skoro vôbec, fakt len základy a hovorila mi, že dáva dcérku do slovenskej škôlky, doslova si miesto vybojovala u starostu obce, priznám sa, bola som prekvapená, tak som sa jej pýtala prečo? Tak mi povedala, že nechce, aby jej dcéra bola v rovnakej situácii ako ona, základná maďarská, učňovka maďarská a potom sa nevedela zamestnanť, pretože nevedela po slovensky a ako sama povedala, všade sa cítila ako "hulyegyerek"
Druhá kamarátka toho veľa po slovensky tiež nevedela, pri čítaní jej slohových prás mi tiekli slzy smiechu, škoda, že sa to vtedy nedalo okopírovať. Strednú tiež absolvovala v maďarčine, a potom pracovala v butiku v malom meste, kde skoro každý ovláda madárčinu, potom pracovala v BA a tam sa naučila po slovensky, musela... Jej SMS-ky sú bezchybné (ja neviem písať po maď. tak si píšeme po slovensky) a preto ma opäť veľmi prekvapilo, jej vyjadrenie, že malého nedá do slovenskej školy, vraj načo? Ostala som z toho taká roztrpčená, sama to mala ťažké, učiť sa ako stará koza reč krajiny ,v ktorej žije, mala by sa s ním ako učiť, vie p oslovensky, na rozdiel od prvej spomenutej kamarátky, tá to bude mať ťažké...

slniecko93
autor
12. nov 2012

@limoncino Dakujem, ja ovladam viac jayzkov. ZS mam madarsku, ale ostatne skoly slovenske. Pre syna chcem to najlepsie, preto uvazujem tak ako. 😵

buffinko
12. nov 2012

@slniecko93, moja kamoška to urobila naopak ako chceš ty 🙂 deti rozprávali len po slovensky, maďarsky úplne minimum, dá sa povedať, že vôbec a dala ich do maďarskej škôlky. žiaden problém nebol, decká sa rýchlo prispôsobili. učiteľky ale rozprávajú oboma jazykmi a v podstate veľa detí tiež, takže v prípade potreby sa dalo dohovoriť po slovensky a postupne sa naučili plynulo maďarsky.
kľudne ho daj do slovenskej škôlky, ak doma rozprávate hlavne maďarsky, v škôlke sa naučí po slovensky a bude mať mať zvládnuté oba jazyky. moje maďarské známe učia deti oba jazyky a deti sa dohovoria oboma jazykmi úplne plynulo. iba o jednej viem, že doma len maďarsky a v škôlke len maďarsky, stretávam sa s ňou len málo, tak netuším, že či jej deti dačo aj slovensky vedia...

limoncino
12. nov 2012

@slniecko93 aj ja ovládam viac jazykov, niekde som čítala, že deti, na ktoré sa v detstve rozprávalo viacerými jazykmi majú v dospelosti viac vyvinuté jazykové centrum a ľahšie sa učia cudzie jazyky než ľudia, ktorí od malička hovorili iba jedným jazykom, tak my sme živým dôkazom.
Len ma zaujíma, prečo píšeš o synovi a v "pase" máš dcérku? 😅

matenka
12. nov 2012

🙂 @slniecko93 slniečko, môj manžel do 5 rokov nevedel po slovensky ani slovo, len po maďarsky, potom ho dali do slovenskej škôlky a naučil sa parádne, chodil aj do slovenskej školy a nakoniec vyštudoval vysokú školu v žiline, u nich doma sa hovorí len po maďarsky a ja neviem po maďarsky nič, tak sa snažia hovoriť pri mne po slovensky 😀
jeho sestry obidve tak isto ako on, nemá absolútne problém prechádzať z maďarčiny do slovenčiny, a sám hovorí, že mu to otvorilo možnosti, mohol si vybrať či ísť študovať do maďarska alebo na slovensko, navyše veľmi ľahko sa mu učia jazyky, ovláda hovorovo nemčinu a angličtinu tiež slušne 🙂

slniecko93
autor
12. nov 2012

@limoncino neviem preco som nemala spravne nastavene, dakujem za upozornenie

meryka
12. nov 2012

Ahoj..moja malá je tiež z maďarskej rodiny, teda naša rodina je maďarská 🙂 Dali sme ju do slovenskej škôlky práve preto,lebo sme chceli aby sa naučila po slovensky. Teraz od septembra nastúpila, a slovenčina jej ide jak po masle... každý deň príde domov s novou slovenskou básničkou, a my máme z nej strašnú radosť.rýchle sa učí, a už sa jej tam aj páči. Začiatky boli drsné, ale to bol ten stres ...Plakala, a natolko sa vedela vynervovať, že zakaždým povracala škôlku :( Teraz chodí s radosťou, a ráno sa budí tak, že sama povie, že ideme do škôlky 🙂) a vie, že v sobotu v nedelu sa do škôlky nechodí 🙂)) tak len tolko som ti chcela napísať 🙂

meryka
12. nov 2012

jáááj, a ešte to som zabudla dodať, že ja ju zasa pre zmenu učím anglicky, a aj to jej ide celkom slušne.....jazyky ju bavia, tak jak mňa, tak dúfam, že v tom aj zotrvá 🙂))

meryka
12. nov 2012

@diusik ak je matka maďarka,tak materinský jazyk je maďarský !