Mám podporiť, alebo nechať nadané dieťa byť dieťaťom čo najdlhšie?

babatkoling
31. okt 2015

Ahojte, malicko kontroverzna tema a prosim berte to s nadhladom...
Ak ste mali sikovne dieta v skolkarskom veku - snazili ste sa podporit ho a rozvijat, bravali na kruzky, hladali 'lepsiu' skolu / skolu alebo ste jednoducho nechali na prirodzeny vyvin a mozno sa nepriamo snazili, aby Vase dieta ostalo dietatom co najdlhsie?
Mam doma 3-rocne dieta, ktore toho vie dost na svoj vek. Nejde len o vedomosti ako take - pocitanie, farby, slovna zasoba a a pod, ale aj schopnost vcitit sa, vie podakovat, poprosit, pomaha s vacsinou veci doma, ktore zvladne, chape casove suvislosti... Je okrem toho bilingualny.
Ja viem, kazdy si vychvaluje svoje dieta.... 🙂
Moja dilema prichadza v momente, ked je v malej dedinskej skolke ako jediny chlapec, ktory vie povedat suvislu a rozvitu vetu. Je medzi rovesnikmi, od ktorych sa toho vela uz nenauci.
Mame moznost dat ho do inej skolky, ktora je pri skole a standard je trosku vyssi - deti sa stale hraju, ale den je viac strukturovany, vela hier je so zamerom deticky nieco naucit.
Prosim ziadne utoky, ja nie som mama, ktora chce mat z maleho genia, dostava sa ale do stadia, ze sa zacina v terajsej skolke nudit.
Prosim najma o osobne skusenosti, ak ste urobili tak alebo onak a ci sa to osvedcilo.
Dakujem.

alaguema
31. okt 2015

@babatkoling máme podobnú situáciu, už pri staršej dcérke (teraz už školáčka) sme ju mali, teraz s mladšou. V dedinskej škôlke výrazne vyniká, na odporúčanie riaditeľky sme so staršou boli na IQ testy (odporúčali nám ju do triedy pre nadané deti), všetky oblasti okrem logického myslenia mala vysoko nadpriemer, ale chodí nakoniec do normálnej triedy a mladšiu nechávame v tej istej dedinskej MŠ 🙂 Osobne som za viac venovania sa doma a menej robenia haló okolo IQ, alebo nadania, alebo ako to už kto nazve. Sú to hodnoty, ktoré monitorujú iba nejakú časť osobnosti a nakoniec sú aj tak k ničomu. Dieťa má byť hlavne spokojné a doma mu vieš dať aj tak viac, než akákoľvek škola/škôlka. Vo vašom prípade, by som sa riadila tým, či má napr. v škôlke kamarátov, či má väzby na učiteľky, či je tam spokojné. Ak áno, nechala by som ho tam. Talent a nadanie sa zrealizuje, ak bude mať dobré podmienky hlavne doma, neskôr by som vybrala dobrú školu, škôlka podľa mňa ešte nie je taká rozhodujúca v tomto smere. Dôležitejšie je, aby bolo deculo v pohode a malo doma zázemie. So škôlkárom sa doma dá robiť všetko to, čo v tej "lepšej" škôlke. 🙂

alaguema
31. okt 2015

a na margo všetkých tých "nudiacich sa" nadaných detí...tak to mi teda sakra vie dvihnúť adrenalín. Aj my sme si vypočuli od učiteľky také, že naše dieťa sa nudí, lebo ona má všetko hotové skôr...a to je taký problém dať jednému dieťaťu nejakú úlohu navyše??? Robia z toho takú vedu a tie decká z tých "nadaných" tried sú tak arogantné, od malička sa v nich pestuje pocit, že sú niečo extra. Nakoniec aj tak 99% z nich v živote nerobí nič mimoriadne. Géniov je len zopár a pre mňa je vo výchove najdôležitejšie to, aby moje deti vedeli byť empatické, spokojné, skromné, pracovité a potom budú vedieť využiť aj svoj potenciál.

barcelona94901
31. okt 2015

@alaguema ja par tych "nadanych deciek" poznam,neziju tu,behaju po svete a zachranuju nam rite,ani o tom netusime ;) uznani vo svete a doma o nich nikto nevie,taka je realita a su to skromni ludia ,ked nevieme,nesudme ;)

jumama
31. okt 2015

"Nadane dite a rozvoj jeho schopnosti" je knizka, ktoru vrelo odporucam - je od ceskych autorov, teda priblizne sedi i na nase SK pomery - maju ju napr. tu: http://goo.gl/zLntLu Je v nej vela informacii o tom, ako sa prejavuju nadane deti uz od malicka a tiez o tom, ako sa rozhodovat pri vybere skoly, ake to ma pre a proti. Moja skusenost: od 5. rocnika som chodila do mat. triedy, potom na mat. gympel... v podstate ma vsade posunuli ucitelia, nech skusim, u nas doma nik matiku nemal rad. Lustila som si mat. a fyz. olympiady lebo ma to bavilo, lebo nas ucitelia dokazali podnietit. Dnes mam takmer 40 a obzruc sa dozadu, na vyberovej triede bolo naj to spolocne nadsenie vsetkych pre ucenie, nebolo ziaka, co by neporozumel alebo sa ucil nerad, nik to nebral ako sprtanie, skor ako hru, robili sme co nas bavilo. Samozrejme to nemusi platit o vsetkych predmetoch.... Ja by som sa podla spomenutej knizky nevyhodnotila ako nadane dieta 🙂 No dopriala by som kazdemu kvalitne skoly a kvalitnych ucitelov, ktorym zalezi na tom akym sposobom ucia, ktori chcu naozaj naucit a podnietit deti. Ono totiz cele vzdelavanie nie je ani tak o obsahu ale o forme. Bud si dieta odnesie nadsenie pre cokolvek do zivota. Alebo si odnesie zazitok nudy, nutenia sa do veci...

jana_eyre
31. okt 2015

v porovnani s mojim prvym synom a s detmi rovnakeho veku v okoli vidim, ze moja dcera je troska viac popredu, tvrdia to aj ini.. ma teraz len dva roky, ale ak to pojde aj dalej takym rychlym tempom, nemam v plane ju nejako extra podporovat a moc sa snazit rozvijat jej prednosti.. chcem aby bola normalnym dietatom.. mozno bude aj nadalej velmi sikovna, ale necham to na prirodzene plynutie zivota, nebudem nic silit..

azzflo
31. okt 2015

Necitala som komentare predo mnou, ale podla mna je hlupost argument "nechat dieta uzit si detstvo" ked sa hovori dajme tomu o tom, kedy ho dat do skoly, resp. aj teraz. To, ako je dieta dietatom zavisi od pristupu rodica. Tym, ze ma aktivity, ktore ho nejakym smerom posuvaju dopredu teda pre mna v ziadnom smere neznamena koniec detstva.
Inak ja som si dala ako hlavny ciel pri detoch presne to, aby teraz a aj v buducnosti nestagnovali, aby mali co najviac podnetov, ktore im potom neskor mozu pomoct vybrat si to, co ich bavi a comu sa chcu venovat. Takze keby som videla, ze sa moje dieta vyslovene nudi a mam moznost zmenit to, nevahala by som ani sekundu 😉 Verim tomu, ze deti, ktore su naucene odmalicka ucit sa a rozvijat sa, maju ovela mensie problemy aj neskor. Takze jazyky, sporty, citanie, kreslenie, tancovanie, proste cokolvek, smelo do toho. Ked sa zvoli spravny pristup, je to urcite tisickrat lepsie ako "nechat dieta mat detstvo" (= nechat vsetko na ucitelky v skolke a spoliehat sa na to, ze priemernost v dnesnom svete staci 😵 )

bobulko
31. okt 2015

@babatkoling ja mam v plane dat svoje dieta do skoly skor. v skolke sa nudi, riaditelka naslubovala hory-doly a nic z toho. je bilingvalne a podporujeme oba jazyky. medzi starsie deti nechce ist,lebo tam nevidi vyznam. nastastie tu mame skolu s rozsirenou anglictinou a tak pre mna velka vyhoda. ak by sa ukazalo vysoke iq, je moznost aj skola pre nadane deti.
treba ten zaujem rozvijat a nie len nechat sa hrat. su rozne vyucbove metodiky formou hry a taketo deti su schopne nasavat rozne informacie.

tortelinka
31. okt 2015

@babatkoling nečítala som odpovede, ale nie je mi jasné, z čoho si usúdila, že tvoje dieťa je nadpriemer, neber to prosím ako urážku, ja len čítam "pocitanie, farby, slovna zasoba a a pod, ale aj schopnost vcitit sa, vie podakovat, poprosit, pomaha s vacsinou veci doma, ktore zvladne, chape casove suvislosti... Je okrem toho bilingualny."...je to šikovné dieťa, ale zasa za niečo špeci by som to nepovažovla

paris3
31. okt 2015

@alaguema nemas nadane dieta, preto taky hnev? 😉 😀 komplexy ci co?

paris3
31. okt 2015

@babatkoling skus najst diskusiu Navstevuje vase dieta triedu pre nadane deti... tam mozes pokecat s mamickami, co maju s takymi detmi skusenosti 🙂 tazko ti poradia zienky, ktore s nadanymi detmi nemaju skusenosti a niekedy maju nesmierne skreslene predstavy.
nedat dietatu podnety a stimulaciu v kognitivnej oblasti by sa dalo trochu prirovnat k tomu, nedat hladnemu dietatu jest. su to jednoducho potreby, ktore ak nie su naplnene, tak vznika problem.
skus presvedcit svoje dieta (hladne po informaciach), aby nebolo hladne.... alebo mu to odopierat. ak nie hned, casom bude problem...
radila by som sa materinskym instinktom.... najdolezitejsie je, aby si videla, ze prostredie v ktorom tvoje dieta je, mu je na prospech. ze je tam stastne a spokojne. 😉

babatkoling
autor
31. okt 2015

@tortelinka ale ja som netvrdila, ze je specialny, moj problem je, ze je v triede s detickami, ktore este nevedia ani suvislu vetu povedat a su v rovnakom veku...
Na to, ze ako 2-rocny este nehovoril je to podla mna dost velky pokrok, nie je nijako specialne nadany, ale ked vidim ine deti v jeho veku, tak je tam rozdiel.
Maly vie prestriet stol, naplnit pracku, odniest riady zo stola do kuchyne, pod dozorom zapalit plynovu ruru, mozem sa na neho spolahnut pri pridavani prisad do pecenia, ked mi bezi mixer (pod dozorom!) farby a pocitanie do 20 ma zvladnute v dvoch jazykoch... Nema vyznam vymenovat vsetko, co ovlada, je toho podla mna dost. Ide najma o technologiu procesov, vie, co nasleduje za cim... On sa nehra na koberci s autickami, on zamerne zvlni koberec aby auta mali 'prekazky'...
Ja viem, su aj sikovnejsie a nadanejsie deticky, ale su aj take, co ako 4-rocne este nehovoria...

macamac
31. okt 2015

@babatkoling toto, čo si popisala v poslednom príspevku, sú bežné činnosti dňa,ktoré sa naučí každé dieťa,ktorému to matka dovolí. Teda že pracuje v domacnosti spolu s rodičom. S nadsazkou možno povedať,že by sa to naučili aj opice. To naozaj len na okraj,nechcem urážať.
Ostatné ako rozvite vety (moja vedela 4slovne keď mala vyše roka,fakt všetci cumeli ), farby,pocitanie. ..to je bežný priemer dnes. Naozaj. Ja len ziram,aké nadané deti sú už mnohí moji prváci. (Teraz druhaci ).treba si uvedomiť,že je to dobou, možnosťami,podnetmi,záujmom rodičov,dostupnosti modernej techniky.
Empatia,vcitenie sa,poďakovanie - to sú črty osobností a výsledok slušnej výchovy.
Vychadzajuc z napisaneho usudzujem,že jedna sa o bežné šikovné dieťa.
Ak máš pochybnosti,skús sa ísť poradiť so psychológia a daj otestovať.

babatkoling
autor
31. okt 2015

@macamac ale ja ho nechcem dat testovat ani trepat za psychologom...
Ja nemam doma genia ani ho nechcem umelo vychovat. Nemam potrebu dat ho vyberovej skoly.
Tato diskusia nie je o tom...
Pytala som sa ako matka, ci sa mam cielene zamerat na rozvoj jeho schopnosti a zrucnosti alebo si povedat vsak naco, su aj pomalsie a nesikovnejsie deticky, niet sa kam ponahlat.
A asi chodi do skolky so samymi podpriemernymi, teraz to vobec nemyslim zle, ale napriek vsetkym charakteristikam spolocnosti, ktore si vypisala, tie deti nezvladaju polovicu toho, co sa sam naucil moj maly.

macamac
31. okt 2015

@babatkoling tak jasné, ze rozvijaj ho. Ty osobne ho určite posuvaj dalej v ramci možností.
A so skolkou uvidíš. Vždy sa dá zmeniť ju. 🙂

elisvic
31. okt 2015

... ako opisujete niektore deticky, mi pripomina moje detstvo, ja som Bola velmi zvedava, a chcela som vela tvorit, skusat nove vecy. Na mna akosi nikto nemal cas. Aj to tak dopadlo. Takze si myslim , ze ak dieta ma Talent, tak by malo byt podporovane, pretoze nenajde sam seba. A ak potrebuje zaujmavejsie ulohy, preco nie. Mna vobec nebavilo sa hrat s babikami ale chcela som aby mi niekto vysvetloval preco je to tak alebo onak. Mna praveze velmi bavi ak dostanem nejaku velmi zodpovednu ulohu , ktora ma posuva dopredu, pretoze tie obycajne ulohy ma nudia. Dufam , ze som mohla prispiet k teme, a poukazat aj na inu stranu, ak sa velmi malo podporuje dieta.

inull5
1. nov 2015

Aha diskusia, s podobnou témou,ktorú riešim ja,škoda že som ju nenašla skôr.

michellka85
1. nov 2015

Ahoj, mam dceru v podobnom veku a nemyslim ze zmena skolky je strata detstva-ved ho nebudes nutit kazde poobede chodit na jazykovku,husle,sport..😉 skor by som sa zamerala na to, aka je ta druha skolka a spisala si za a proti. A hlavne! - aky je maly? Ma rad zmeny? Nema teraz v skolke velmi dobrych kamaratov co mu budu chybat? Nema problem so vstavanim- ak ho budete vozit dalej-nemusel by skor rano vstat? A videl uz novu skolku-je mu sympaticka???

certi
1. nov 2015

Inak tu sa mi fakt potvrdilo, co sa dnes tvrdi, ze skoro kazdy rodic si mysli, ze ma dieta- genia🙂))) Dnesne deti su take, proste ovela mudrejsie ako sme boli my a tie po nich uz budu asi roboty🙂)) Nezaskodilo by vam trochu skromnosti....

cecil36
1. nov 2015

@certi skromnosti? v com? ja som skromna dost (aj viac ako by som chcela 😝 ), ale ak raz mojmu decku nameraju IQ147 tak hold ho asi ma. Ci radsej si mam skromne tvrdit, ze ma lahky podpriemer?K comu by to bolo dobre?

BTW pre vsetkych, ktori nepochopili, zakladatelka netvrdi, ze ma genialne decko, len sa pyta ci ma dieta prelozit na skolku kde je viac podnetov na jeho rozvoj.

@alaguema citujem ta: "a to je taký problém dať jednému dieťaťu nejakú úlohu navyše???" Si predstav, ze to je velky problem v triede kde je 30 deti kde je par podpriemernych, cast normalnych deciek, traja vyrusujuci romovia, jedno co ja vie integrovane dieta alebo deti s roznymi dys... a do toho dve decka s nadpriemernym IQ. No sa chudak ucitel aj roztrhat moze ked ma za 45 minut prebrat co potrebuje. a k tvojej vete: "Robia z toho takú vedu a tie decká z tých "nadaných" tried sú tak arogantné, od malička sa v nich pestuje pocit, že sú niečo extra." Z vlastnej skusenosti, vies kde som ja stretla naviac arogantnych deciek? Na ucnovkach a hrosich strednych skolach.

timea7
1. nov 2015

baby sorry, ale z niektorých príspevkov tu srší závisť 😒 . Zakladateľka témy sa v podstate pýtala, či má dieťa dať do dedinskej škôlky, kde nebude mať dosť podnetov na svoj rozvoj už len preto, lebo sú tam deti maličké, z ktorých väčšina ešte nerozpráva, alebo ho dať do škôlky inej, ktorá má dobrý zvuk. Vôbec som nemala pocit, že sa s niečím vystatuje, ako sa tu často stáva. Súhlasím síce s tým, že väčšina toho, čo ovláda jej dieťa, sú manuálne činnosti, ktoré sa naozaj naučí každé dieťa, ktorému to je umožnené, tak, ako tu už bolo spomenuté. Tiež nepovažujem za nadanie, ak vie dieťa napočítať do dvadsať, naučí sa to rovnako, ako riekanku Ťap, ťap, ťapušky. Ale mamina si určite všimla jeho túžbu po poznaní, to, že pri činnostiach, ktoré vykonáva, rozmýšľa, z toho vyplývajú jeho otázky a chce to výberom škôlky podporovať. Neviem, čo je na tom zlé. Sú tu maminy, ktoré doma vyrábajú pomôcky, hračky na rozvoj vnímania, pamäti....a na tých deťoch je to určite vidieť. To, čo sa u dieťaťa zanedbá do šiestich rokov, sa už ťažko dobieha, lebo už nikdy v živote neurobí dieťa taký úžasný prevrat vo svojom vnímaní sveta, ako do tých šesť rokov. Neznamená to, aby bolo zavalené množstvom krúžkov informácií a nemalo priestor na voľnú hru, ale nič také tu zakladateľka témy nespomenula, iba, že chce pre svoje dieťa vybrať dobrú materskú školu a ja jej to schvaľujem.
@babatkoling pozri na stránky montessoridoma - je tam more námetov, ako tvoje dieťa rozvíjať.

alaguema
1. nov 2015

@cecil36 písala som o našom prípade konkrétne, ak si nepochopila. V triede, kde chodí moje dieťa, je 23 detí a všetko sú to normálne deti bez špeciálnych potrieb, žiadne dys a pod. Naozaj nevidím problém v tom, aby jeden učiteľ, dal dieťaťu, ktoré je šikovnejšie, jednú úlohu navyše, kým ostatní pracujú. Robí sa dnes zo všetkého neskutočný problém. A hlavne - ubúda dobrých pedagógov, ale to už je off topic. A všeobecne: Aj pred 30 rokmi boli nadané deti a žiadne špeciálne triedy, napriek tomu sa nadanie nevytratilo. Dnes je kopec nadaných tried a napriek tomu, sa ako spoločnosť nijak neposúvame. Asi to nebude až také horúce...len také malé konštatovanie z reálu. Ešte podotknem, že nie som proti špeciálnym projektom, ako sú tieto, ale patria tam deti s vysoko nadpriemerným IQ, doslova géniovia, ktorých sú 3% populácie max. Ak mi učiteľka povie, že moje dieťa sa v triede nudí, tak je to proste jej chyba. Podotýkam, že moje dieťa nie je génius, je "iba" nadpriemerne inteligentné.

@paris3 Nahnevalo ma, keď mi učiteľka povedala, že sa moje šikovné dieťa v triede nudí, lebo je šikovné. Ak toto povie pedagóg, tak asi nie je pedagóg dušou a telom, ale len ďalší absolvent pégečky, ako poslednej šance získať vš titul, ako všetci vieme, že áno. Takže ti zľahka ušla pointa, ale neva 😎

alaguema
1. nov 2015

@cecil36 ešte k tej arogancii. Keď sme zvažovali, či dať dieťa do špeci triedy, rozprávala som sa s každým, s kým sa dalo od riaditeľky až po družinárky a práve tie mi povedali, ako sa tie decká zo špeciálnej triedy chovajú a potom sme to videli aj na vlastné oči, dcéra sa kamaráti s niekoľkými. Samozrejme, to je chyba rodičov, nie školy. A po ďalšie, mali sme dojem, že na nás tak trocha aj tlačili, je totiž v záujme školy takúto triedu otvoriť a ja si dovolím silne pochybovať o ich skutočnej motivácii, pretože v okresnom meste sa asi ťažko nájde toľko géniov každý rok. Túto moju pochybnosť zdieľala aj detská psychologička. Tie 3% sú reálne. Napr. tvoje dieťa tam reálne patrí. Ostatné sú bystré deti, šikovné deti, deti s výbornými študijnými predpokladmi a tie boli vždy zvládnuteľné v normálnych triedach.

timea7
1. nov 2015

@alaguema neviem, o akej špeciálnej triede píšeš, ale v triedach pre nadané deti predsa nejde len o "géniov", ktorých ty spomínaš. Máme v rodine dieťa, je piatakom a už koncom minulého školského roka mal prebraté učivo šiestej triedy, aj polovicu zo siedmej. Takže tu by nešlo len o to dať mu úlohu naviac, keď skončí skôr, je iné aj jeho myslenie a vnímanie, v bežnej triede s rovesníkmi by bol nešťastný. Našťastie chodí do súkromnej školy, v ktorej nie je problém s ničím a okrem učiteľky je v triede ešte asistentka. Súhlasím s tebou, že ak sa v triede dieťa nudí, je to chybou učiteľa. Ale nie len v tom, že mu nevie pripraviť nové, podnetné úlohy, ale aj v tom, že ak vidí, že dieťa si s rovesníkmi v podstate nemá čo povedať, že je nešťastné z toho, že svojimi 250 otázkami počas vyučovacej hodiny učiteľku zdržuje a vyrušuje, tak neodporučí rodičom inú triedu, školu. To, že tieto deti sa postupne v školskom systéme strácajú, je chybou práve toho systému. Učiteľka, ktorá má triedu napratanú deťmi, tam má okrem detí nadaných, aj deti, ktoré zaostávajú, ktorým sa treba tiež individuálne venovať. A úprimne ti napíšem, že sa vôbec nedivím, že to robí v školstve len pár nadšencov, pretože ti ich platy sú na zaplakanie. Chyba je v systéme, nie v deťoch, ani v rodičoch. Vždy som sa zamýšľala nad tým, kde sa stratí tá túžba po poznaní, ktorú deti majú v škôlke. Samozrejme, že to súvisí aj s vekom, ale je ubitá tým, že robíme z detí chodiace encyklopédie, ktoré si tlačia do hlavy poznatky, ktoré nájdu za pár sekúnd na nete, hneď po písomke ich zabudnú a väčšina z nich im v živote na nič nebude. Nie je veľa priestoru na samostatné myslenie, kombinovanie, na to, aby deti školy bavila. A v triede s toľkými deťmi je to takmer nemožné.

alaguema
1. nov 2015

@babatkoling úplne súhlasím s @macamac
škôlku by som nemenila, ak je v nej dieťa spokojné. Nevieš, ako by ti zareagovalo v tej druhej a základy mu ešte vždy dávaš ty, hranie sa s menšími, alebo menej vyvinutými deťmi, ho nemôže pribrzdiť, ak sa mu doma vy venujete. Moja staršia dcéra išla až do prípravky, dovtedy bola doma, lebo máme mladšiu babuľku a staršia proste chcela byť s nami. Keď tam prišla, tak z nej odpadávali, že čo všetko ona vie 🙂 ...a čudovali sa, že ako je to možné, keď nechodila do škôlky. Nechápala som, čo je na tom divné. Ak sa dieťaťu doma venuješ, je takmer jedno, do akej škôlky chodí. Hlavne nech ho tam majú radi a dobre sa cíti. To úplne stačí 🙂 Potom neskôr treba vybrať dobrú školu, tam sa kladú základy a to je dôležité.

alaguema
1. nov 2015

@timea7 podľa aktuálnych smerníc, je pojem intelektovo nadané aplikovateľný iba na dieťa s IQ vyšším než 130. Ak má trieda štatút triedy pre intelektovo nadané deti, tak tam patria IBA intelektovo nadané deti, teda tie s IQ vyšším ako 130. To je info od psychologičky z CPPPPaP, s ktorou sme to dosť detailne preberali. IQ 140 je spodná hranica geniality, ako je známe. Takže áno - de facto tam patria géniovia, alebo takmer géniovia (ak má 132 napr. 🙂 ). Možno aj spomínaný chlapec z tvojej rodiny, neviem...Ale toto sú proste oficiálne definície. O systéme by sme sa mohli baviť od večera do rána a asi by sme našli spoločnú reč, ale boli by sme od témy a aj tak by to nebolo na nič 😉

moni73
1. nov 2015

@babatkoling Ahoj, pises, ze syn ma 3 a v skolke sa zacina nudit... kedy zacal chodit do skolky? ja som dceru spominala vo viacerych temach. nam bola pri nastupe do skolky v 3,5 roku odporucena predskolska trieda a skorsie zaskolenie. tiez som bola "poucena" ako svoje dieta rozvijat a viest. tolko kravin som v zivote nepocula... pokial by nebol problem, dieta by som nechala v povodnej skolke. myslim, ze podnetov, aj ked nie su nejak prezentovane je dost aj v obycajnej skolke. kopec hraciek z roznych materialov, urcite kopec farieb, dvor a rastlinkami a hmyzom, knizky (v nich kopec pismeniek), pocitat sa daju deti, papucky, schody, plysaky, lyzicky...
podnetov do aleluja...

timea7
1. nov 2015

@alaguema mne sa len nepáči, že ich nazývaš géniovia, my ho tak nevnímame, aj keď v podstate s tebou súhlasím. Mala som v triede dieťa, ktoré sa od dvoch rokov vymykala absolútne všetkému, čo som dovtedy zažila a poznala. Veľmi sa mi páčila reakcia matky, keď sa jej iní rodičia (tiež si všimli, že je niekde úplne inde) pýtali, aké vysoké má IQ - mne na výške jeho IQ v podstate nezáleží. milujem ho rovnako, či by mal 130, alebo 90. Snažím sa mu dať more lásky, odpovedať na milión otázok, pohľadám dobrú školu, to je všetko. Nemala som k tomu čo dodať.

timea7
1. nov 2015

@moni73 možno nejde o podnety, ale o prístup, učiteľka a učiteľka je rozdiel.

cecil36
1. nov 2015

@alaguema neviem, zatial som ten problem s aroganciou u spoluziakov a kamaratov mojej dcery nemala. Paradoxne problem sme mali so starou ucitelkou (nie absolventom peginy), ktora absolutne svoju profesiu nezvladala. A naopak relativne mlada ucka na novej skole, bola z mojho pohladu uplna topka. Za tie roky co dcera chodi do skoly by som to zhodnotila asi tak, ze je jedno ci ma skola triedu pre nadane deti alebo nie, ci je jazykova alebo nie. Delim ich vseobecne na dobre a zle skoly, teda skoly s dobrym a zlym manazmentom. Lebo aj dedinska skola moze byt pre dieta podnetna, zvladat indivindi pristup ak ma schopneho riaditela/ku a kvalitnych ucitelov. Ale skola,kde je riaditel colombova zena, ktoru nikto nikdy nevidel (nas pripad skoly z ktorej sme decko prelozili inam) nemoze dobre fungovat. My sme ho nikdy nevideli aj ked sme tam chodili ako na hodiny klavira. Dceru ucil chemiu a za cely skolsky rok ho videla 2x.

alaguema
1. nov 2015

@timea7 tak ja som ten názov nevymyslela 🙂 Ale všetko, čo má IQ okolo 140, tak je proste génius. Inak, v preklade "duch"...takže za mňa dobrý terminus 😉 A s postojom maminy, ktorú spomínaš, sa absolútne stotožňujem.

@cecil36 určite je to o kvalite školy, súhlasím.