Školkar vstáva ráno o piatej

korytnacka1
27. okt 2017

Je toto normalne aby skolkar vstaval tak zavcasu? Este pred 2 tyzdnami spaval do 07:15-07:30 a to trebalo este budit, zrazu vstava opat o 5tej rano. Neviem co ho budi, v izbe ma zatemnovacie zavesy co neprepustaju svetlo, rano v izbe uplna tma, ani na krok nevidiet. Hluk tak skoro doma nebyva...akurat co vsetkych pobudi. Napadlo ma ci to nemoze byt kvoli rozpravke, rano byva Mickey Mouse ale az o 06:30 no drobec "strasi" od 5:00, rano sa nemozem pohnut z izby ani na wc lebo sa okamzite rozbehne za mnou z izby a hned mrci, pisti. Ide cikat, ulozim spat do postele no uz nezaspi. Do skolky chodime medzi 07:30-07:45. Na obed nespava takze je hore tak 14 hodin, spava ani nie 9. Vecer ma problem zaspat sam v izbe (bude mat 6), aj 100 krat vybehne, nevie tam byt sam, musim s k nemu lahnut. Niekedy zaspava aj do 20:30, vie sa aj zobudit do 30 min.az 1 hodinu po "zaspati" no aj tak vstane o 5tej rano. ?!. Tuto nedelu sa posuva cas na zimny, to bude vstavat o 4:00 rano? 🙉

korytnacka1
autor
27. okt 2017

Este jedna vec, ked sa mu uz povoli poustit rano rozpravky nesadne si pekne na gauc ako sa mu povie ale beha po obyvacke, vatsinou stoji asi meter od telky, zrak ma dobry len sa bojim, ze si tym ocka pokazi. Dalsia vec napriek tomu, ze je este nocny klud stale dava TV hlasno, tak, ze krici. Ked hlasitost znicim zoberie ovladac a opat prida. Skusali sme ovladac schovat no TV ma aj dotykove ovladanie v rohu takze marne

veronikaszabova
27. okt 2017

Skoro 6rocny pisti? Mrci?
Ved v tom veku uz ma dost rozumu, aby vedel, ze nema rano pistat a pobudit cely dom.
Tak ked vstava tak skoro, nech lezi, pokial mu nepojde rozpravka a hotovo.

veronikaszabova
27. okt 2017

@korytnacka1 ja mam z vasich reci pocit, ze si s nim jednoducho neviete poradit...

korytnacka1
autor
27. okt 2017

@veronikaszabova ano, pisti a mrnci a aj krici niekedy, jedna sa nehovoriace dieta ma vrodenu poruchu reci. Ked sa zobudi uz si nelahne, beha po izbe, zapisti zamrnci. U nas nezabera ani ked ja lezim, drobec si mysli, ze spim tak otvori dvere az s nim tresne a doslova vybehne z izby

veronikaszabova
27. okt 2017

@korytnacka1 tak ked ste mu to akceptovali doteraz, tazko nieco zmenite - pokial nemate pevnu volu a proste nepovolite

korytnacka1
autor
27. okt 2017

@veronikaszabova je to pravda. Syn ma viacero diagnoz, chodievame aj do Bratislavy, Ziliny ci Trencina k odbornikom. Ma aj liecbu , ktora aj na 2-3 mesiace upravila ako tak spanok no vratilo sa to znovu, zhorsuje sa to

korytnacka1
autor
27. okt 2017

@veronikaszabova nie, ze nemame volu, nikto mu to doma nechce akceptovat no rano je taky, ze ked ho par minut nasilu doslova "drzite" v izbe aj sa rozkrici tak, ze ho pocuje suseda pod nami i nad nami. Nepovoluje sa tak ako ked mal rok, dva. Hranice stanovene su no syn ich odmieta respektovat. Jeho spravanie sa aj na chvilu upravilo no za posledne 2 tyzdne sa zhorsilo zo dna na den

korytnacka1
autor
27. okt 2017

@veronikaszabova uziva Tiapridal na diagnozu vyrazna hyperkineticka porucha aktivity a pozornosti, ADHD. Momentalne sa zistuje na kolko % ma PAS i aky druh, bude to trvat dlhooo niekolko mesiacov lebo jeho pozornost trva tak 5-10 minut a testuje, vysetruje sa vzdy 60-90 minut co on nevydrzi, musia zamykat dvere na ambulanci lekari. Zapcha si usi, otaca hlavu, nepovuva (sluch ma v norme)

korytnacka1
autor
27. okt 2017

I teraz, hadam 10 krat mu pekne poviem nestoj oproti tej telke, on nevie asi pozerat posediacky zeby sedel na gauci. To musim stat pri nom aby to nerobil, akonahle odidem z obyvacky stoji oproti telke 🙉. Nehovorim ze ho trebalo este obliect lebo sam sa neprezlecie, vie to ale nechce. By sme sa rano nikam nepohli, ja "lietam" okolo maleho stale, aj ked je tak skoro hore, ani prezliect sa poriadne nemozem lebo uz krici. Ranajky nachystat, riad umyt a este jemu stale "za zadkom"

puklica13
27. okt 2017

@korytnacka1 veď si prečítaj vedľajšie účinky toho lieku..máš tam nespavosť aj neposednost...aké vysvetlenie chceš hľadať???

korytnacka1
autor
27. okt 2017

@puklica13 praveze jemu to psychiatricka predpisala na "neposednost", aby ho to trochu "tlmilo" v skolke pretoze asistenta nedostal, v skolke su problemy. Uzivat ten liek musi, podla psychiatricky by bol bez nich este horsi a vysadzovat ich by nebolo dobre pre dieta, berie ho uz pol roka. Este raz pisem hlavna diagnoza preco ma ten liek je vyrazna hyperkineticka porucha aktivity a pozornosti

korytnacka1
autor
27. okt 2017

@puklica13 prve 2-3 mesiace mu Tiapridal trochu zaberal, trosicku upravil spravanie a spanok tak, ze po zaspati sa nezobudil, az rano medzi 07:15-07:30 i to bolo treba budit lebo spal este. Na davke lieku sa nezmenilo nic len sa "minul ucinku". Dostal ho prave na poruchu spravania a pozornosti plus poruchami spanku. Uziva 1 tabletku vecer pred spanim

kvetinka75
27. okt 2017

@korytnacka1 keď som nechcela aby sedela dcéra pre TV tak som vytiahla anténu alebo kábel a tV je pokazená a bol klud. Aby mi toto niekto doma vystrájal? Tak to teda nie. Toto bolo rýchle bezbolestné a cez víkendy sme si pospali, lebo keď nešla TV tak si ľahla späť do postele alebo prišla k nám a spala ďalej.

martinkojakub
27. okt 2017

@korytnacka1 Takto nejako podobne to bolo u nas,ale to mal MARTINKO 5 roov,teraz uz bude mat sedem,tiez ma poruchu reci,ked nebolo po jeho tak pistal skriekal atd...My sme nakoniec skoncili u detskej psychologicky...Kvoli tomu skriekaniu a pistaniu,ale ked zacal chodit do skolky zacal aj viac hovorit,skludnil sa a teraz chodi do prvej triedy a je to v pohode...Mali by ste zajst do centra Specialno pedagogickeho poradenstva tam sme chodili aj chodime my...Mozno tam chodite neviem ale odporucam

kvetinka75
27. okt 2017

Alebo odporúčam ešte poradiť sa s lekármi o dávkovaní. Z okolia viem, že niekedy lieky prestanú po čase účinkovať a tá dávka nestačí.

puklica13
27. okt 2017

@korytnacka1 nuž keď psychiatricka povedala....

maciatkolulu
27. okt 2017

@korytnacka1 tak ja nevism,ked liek prestal ucinkovat,alebo sa objavili neziaduce ucinky,to treba riesit,deti mavaju svoje obdobia,raz lepsie,raz horsie,ale za toto mozno ani nemoze,ked berie chemiu a ta mu moze sposobovat nespavost. Preco s nim.neskusite spat? Tisit ho,citat mu,rozpravat,viem,ze to je narocne,mam dieta,ktore chodi neskoro spavat,ale on spi cez den dve,tri hodiny,ale aj tak vecer som uz ja viac unavena,ale toto kedze ma potvrdene diagnlzy a predtym bolo uz lepsie mi pripada,byd ako zle nastavene lieky,alebo neziaduce ucinky

korytnacka1
autor
27. okt 2017

@martinkojakub Do centrumu specialneho vychovno vzdelavacieho poradenstva chodime rok a pol, nepomohli nam nijak. V skolke ani raz neboli. Do skolky chodi maly uz desiaty mesiac (nastupil v januari) a pokrok ziadny, rec nenastupuje, opakuje coraz menej. S detmi sa moc hrat nechce v skolke

beton
27. okt 2017

@korytnacka1 osobne si myslim, ze dieta, ktore ma poruchu pozornosti a ADHD by telku nemalo mat doma vôbec ani ine pohyblive obrazky, mobil, tablet. Ved to prestimuluje aj inak bezproblemove dieta bez diagnoz. Treba trosku postudovat, ako vplyva telka a vyzarovanie na spankove cykly, na pozornost, na schopnost oddychnut si. Dieta potrebuje sustredenu pozornost rodica a nie lieky na upokojenie a na spanie....uf. Jasne, ze lieky na spanie a tieto ADHD oblbovaky postupne znizuju ucinok ako droga. Telo si ziada svoju davku....ja by som to dietatu nebola schopna dat.

korytnacka1
autor
27. okt 2017

@maciatkolulu dakujem za rady. Vzdy si k "nemu" lahnem. Sme v 1 izbe no ma vlastnu postel. Lahne si do svojej, ja do svojej. On aj zaspi no akonahle chcem odist z izby , i ked potichuticky otvorim dvere okamzite vybehne za mnou a je jedno ci preslo 30 minut ci hodina ci hodina a pol od zaspatia. Nevie byt sam v izbe. Akoby stale "kontroloval" ci tam som.
Na obed nespi i ked je unaveny nelahne si. Hore je od 05:00 do 19:00 kazdy den cca.sam ide do postele, ze je unaveny, dlhsie nevydrzi. Kym zaspi byva aj 20:30, 21:30. I ked zaspi pred 21 hod.aj tak vstane o 5tej rano

kvetinka75
27. okt 2017

@korytnacka1 obávam sa, že mi ti tu nepomôžeme ale ako som písala ľudia v mojom okolí majú skúsenosti s podobnými liekmi a časom sa muselo meniť dávkovanie lebo pôvodné bolo nepostačujúce, takže určite sa poraď s lekárkou. A nemáš možnosť porozprávať sa ešte s inou lekárkou? Čo ona na to? A tú TV mu zruš. Určite by to bolo v jeho prospech. Vypni z elektriny a povedz že sa pokazila.

lusanko
27. okt 2017

Televízia "osprostieva", je to vedecky dokázané. Je to pasivita, ktorá dieťaťu nič nedáva. Treba sa mu venovať inak.

janinamojka
27. okt 2017

@korytnacka1 netrapila by som sa na tvojom.mieste tym..ci ma nejaku poruchu alebo nie,niektore deticky su proste ranne vtacatka..ja mam dve a jeden si pospal a druhy nie..rano som vstala,urobila mu ranajky a pozeral rozpravky kym ostatni nevstali..Chapem.ze si chces asi oddychnut rano kusok dlhsie ale nema zmysel.to silit..Je.este maly..

jasminet
27. okt 2017

ako, my mame zdraveho hovoriaceho 5 rocneho syna a to statie pri telke je aj u nas - posadi sa k rozpravke na gauc, o par minut stoji pred tv a pozera... zrak a vsetko ma ok - proste tak mu je lepsie, tak zazeniem na gauc a o chvilu to iste. a znama je dospela zena a robi to iste - s ovladacom stoji pred telkou 😀

telku na noc vytiahnite zo zastrcky, pusta sa az s uderom urcitej hodiny. ak sa syn budi skor, tak ok, vsak nemozeme vsetci v rovnaku hodinu, ale treba mu dat nieco ine - lego na koberec do izby, papiere a farby a moze nieco potichu robit kym nebude koniec nocneho kludu.

ivuska027
27. okt 2017

Socrates povedal „Rodič ktory nechystá bič na svoje deti kym su male chysta bič sam na seba...“
V tejto vete je povedané všetko. V prvom rade by som zrusila tie zavesy, ktore robia tmu ako v truhle. Ak nie ste upiri, nevidim dovod na absolutnu tmu. V tej by som ani ja neostala, a to som dospela. Mozno by drobec aj po leziacky nieco v izbe pozoroval, ale ked nevidi nic, necudujem sa, ze z tej izby pali prec. Vsetko ostatne, co tu popisujes sa da eliminovat. Ak dieta nema nejaku silnu retardaciu, co tvoj podla popisu nema, tak vydavanie roznych zvukov, zohlasnovanie telky a vobec absolutny dešpekt voci vychove sa da oducit. Len to chce doslednost, doslednost, doslednost.
Inak moj mladsi od malinkeho mala nebol nikdy nejaky spachtos. Rano hore pred piatou. Mal prisny zakaz uz od roka zobudut celu rodinu. Tak sa hral, nikoho nebudil. Telku si zapol, rozpravku, ale potichu, aby nerusil. Uz ma 6, chodi do skoly, stale skoro vstava. Stale nikoho rano nebudi, spravi si ranajky. Uspavanie deti, to vecerne lezanie som zrusila asi v roku, kedze to trvalo skoro 3/4 hodinu a ja som chcela cas aj pre seba. Moji idu spat sice o 20:00, ale kolkokrat je mensi este o 21:00 hore, ale z postele, ani z izby by teda nevyliezol nikdy. Ma to skratka zakazane (max na zachod).
Deti potrebuju mantinely, rezim a pravidla. To je pre ne najdolezitejsia vec, lebo to je jedina istota, o ktoru sa mozu opriet. Drzim palce v odhodlani a doslednosti 🙂

1988majka
27. okt 2017

@korytnacka1 urcite sa s tym da nieco robit nie vsetko naraz nie zo dna na den ale postupne sa to moze zlepsit. Asi by bolo najlepsie najst taky sposob aby to nebol boj a aby nik z rodiny neprisiel o nervy. aj napriek jeho diagnoze a aj napriek liekom by bolo podla mna dobre vyskusat niektore vychovne postupy - odporucam napriklad precitat nieco od Naomi Aldort alebo vyskusat Montessori hry (prave na takychto detoch to velmi dobre funguje a robia pokroky.. celkovo spravani ale aj v discipline a reci). Pripadne skus pozriet stranku nevychova.cz mozno ti to padne do oka. Tiez odporucam skupinku tu - kontaktne rodicovstvo urcite sa najdu nejake mamicky s podobnymi skusenostami co by vedeli pomoct. No skoda ze si nenatrafila na dobreho psychologa alebo logopeda ten by vedel tiez poradit aj priamo s malym popracovat.

korytnacka1
autor
27. okt 2017

@ivuska027 dakujem. Co sa tyka tych zavesov najprv sme mali dojem, ze ho budi skore svetlo, teraz uz viem, ze nie. Zobudi sa skoro aj ked tam ma tmu. V lete vedel vstat aj o 03:40, o stvrtej rano preto sa kupili zavesy, odvtedy sa nebudil priskoro, teraz o 5tej. On ked sa zobudi ma potrebu hned behat, vlastne on nevydrzi pri ziadnej cinnosti viac ako 5-10 minut. Aby sa hral na koberci z kockami ci legom? U nas nehrozi, jeho take nebavi. Hracky ma no nehra sa s nimi. Kebyze ho rano necham len tak ani za 2 hodiny by sa neobiekol ani neobul, treba na neho "hucat" aj 15 minut aby sa obul a pritom to vie. Byg nepatri mne, nedovolim si telku vypnut zo zastrcky i ked napad to je dobry. Maly telku pozera iba rano, poobede ani vecer nie. Keby je tam nieco co ho bavi pozre si ale nevydrzi pri tom, od rozpravok odbieha a potom rici ked je koniec. Takisto pri jedle nevydrzi sediet, druhe jedlo je aj na 2-3 krat niekedy i hodinu. Ked si nevsimnem, ze vybehol z izby vbehne do spalne starych rodicov a budi ich z coho mam ja zle. Je pravda, ze by som si aspon vecer rada oddychla trosku no som pri nom i ked spi inak by nespal. Tvoj syn je sikovny, ze si vie urobit ranajky, moj na o mesiac a pol 6 rokov , ked nieco chce zacne kricat no sam si nezoberie, otvori chladnicku no nevyberie si, i rozok si nevytiahne a ma ich po ruke, vie kde su. Ked mu vsak nalozim snazi sa pustit mikrovlnu aby si ohrial jedlo. Vecerne uspavanie je kapitola sama o sebe, ked bol mensi krasne vedel sam zaspat, teraz vobec. I ked necham pootvorene dvere nebude lezat, behat takto dokaze aj 4 hodiny pokial si niekto ku nemu v izbe nelahne a to neprehanam. Trva to uz velmi dlho. Ak chcem aby dieta spalo musim byt v izbe. Co sa tyka jeho veku bude mat 6 no mentalny mu diagnostikovali medzi druhym a tretim rokom. Vyvojovo je o dost pozadu i ked fyzicky vyvoj je v norme podla lekarov. Ma velmi oslabene kongvitivne schopnosti, manualnu zrucnost, kratucku koncentraciu. Bavi ho malovanie farbami stetcom no ani pri tom dlho nevydrzi

korytnacka1
autor
27. okt 2017

@kvetinka75 co sa tyka liecby davky zatial neodporuca menit psychiatricka ani neurologicka kym nebude vyhodnotenie, myslim diagnostika autizmu. Vzhladom na nedokoncenu diagnostiku PAS liecbu zatial menit nebudu

korytnacka1
autor
27. okt 2017

@beton celkovo tie technologie ako PC,TV ci tablet nie su pre deti dobre, s tym suhlasim. Co sa tyka mobilu ten sa zrusil, uz ho od nikoho do ruk nedostane. Telku pozera iba rano cca.od 06:15 do 07:30, potom uz nie. Tablet ma 1 hodinu denne, ma tam logopedicke aplikacie na cvicenie, hru na koncentraciu co odobruju lekari i logoped, samozrejme nie dlho. Inak sme vonku pokial neprsi, hrame sa s loptou, bravame psou na luku kde sa vybehame vsetci. Program sa snazim urobit mu taky aby bol co najmenej pri telke a tablete

korytnacka1
autor
27. okt 2017

@ivuska027 este, ked si pisala o tej retardacii, neviem na kolko %, slaby mentalny postih podla toho co mame zatial v karte ,psychicka retardacia, retardacia vyvoja reci, mentalny postih zatial nevieme v akom rozsahu, sprava z vysetrenia zatial nie je v karte