Pamäť 5 ročného chlapčeka

sue
3. dec 2012

Ahojte, syn bude mať v januári 5. rokov a posledné mesiace sa trápim s jeho pamäťou a zábudlivosťou... napr. grécke báje si zapamätá aj so zložitými názvami antických hrdinov, ale napr. keď čítame rozprávku, alebo tak a opýtam sa ho na niečo, tak odpovie, že si nepamätá. Nerozumie čo znamená slovo dnes, zajtra, včera, o týždeň. Možno už zbytočne preháňam, ale máme okolo seba decká čo poznajú písmenká už pomaly dva roky a náš drobák nie... a pri tom odpísať podľa vzoru odpíše krásne, len si nepamätá čo ktoré znamená. Je to normálne? Mám mu dať čas ešte? Alebo máme skúsiť psychologičku? Vďaka za rady...

sisstin
3. dec 2012

@sue udělejte si týdenní režim, a režim času...pomůže mu to se orientovat. Dobrá publikace je od Jiřiny Bednářové (vychází i u vás) - orientace v čase a prostoru 😉 A co se týče pohádky, dle mě ho to prostě nezajímá, tak vypíná.... 😉 😉

marthuska
3. dec 2012

no akurat som ti @sue napisala dlhy prispevok a nepridalo mi ho, tak idem do ip

boban
3. dec 2012

😕 😕 😕 😕 můj syn měl 5let v srpnu a písmenka neumí...umí napočítat do 18,pak to plete a umí poznat číslice do 10,ale tohle se učí sám...nic takového ho neučím,od toho je přeci škola 😉 Slova jako je včera,dnes a zítra chápe,ale kdyš mu řeknu za týden,tak se mě zeptá kdy to je 😅 to si myslím,že je na ně ještě brzy 😉 Jako pomůcku na dny máme prsty na ruce...Pondělí je paleček,úterý-ukazováček..až dojdeme na malíček,to ví,že je pátek,protože chodívá ze školky po obědě 😉sobota,neděle je na druhé ruce 😉 takže kdyš mu řeknu,že něco bude příští týden,tak on se mě zeptá co je dneska..řeknu např.pondělí a on si to ukáže na prstech kdy to bude za ten týden...zkuste to takhle 😉
Zatím bych to neřešila 😉 Chodí do školky?? pokud ano,tak se zeptejte učitelky jak se projevuje tam 😉

sisstin
3. dec 2012

jinak za týden je fakt těžké, ale dnes-včera-zítra by už znát teda měl...ten režim fakt pomůže, bud pomocí kartiček, nebo si třeba bude lepit samolepky, můžete si ho namalovat, možností je spousta 😉 prostě aby měl ten čas vizualizovaný, pomáhá to 😉

ukana
3. dec 2012

@sue moj syn šiel do školy s tým, že vedel asi tri písmenká..naopak názvy dinosaurov, roznych pohorí, zemepisné názvy, vlajky, značky aut...to mohol prednášat na tieto témy 😀 ......iné deti už plynule čítali, tiež som bola celkom na pochybách...dnes si dovolím tvrdit, že je v triede jeden z najlepších žiakov...skús sa popýtat v školke, my sme chodili k logopedičke, ktorá ako psycholog ho otestovala, dlho sme riešili či je pravák, či lavák, nakoniec píše pravou, ale príbor drží opačne napr......najprv skus tú školku, ako sa tam prejavuje 🙂 🙂 🙂
chlapci sú, aspon podla mna a mojho okolia, velmi tak jednosmerne zameraní, čo ich baví, to sa vedia naučit do detailu, iné ich nezaujíma, dievčatka, su tak všeobecne rozhladené..... 😵

sue
autor
3. dec 2012

Ďakujem Vám za odpovede, budem to sledovať a uvidím 🙂 a vďaka za tip s kartičkami.

rikarr
3. dec 2012

@sue ja mam 5r. dcerku a absolutne nema pojem včera dnes zajtra, pletie sa jej to, o tyžden nevie už vobec ako je dlho .... a neriešim to, ma svoje zaujmy a tie ju bavia a vie o nich všetko čo ju nezajima jednoducho prepočuje .... ma len 5 neriešim to, do školky pojde v 7 rokoch dovtedy sa nauči aj dospeje trocha

rebroza
3. dec 2012

@sue ja mam 4,5 rocneho a vie to, co ho bavi. pamata to, co ho zaujima. napr dlho ignoroval nazvy farieb. vie ze jeden a dva je tri, ale dlho nepovedal, ze za trojkou je stvorka, povedal, ze dva a dva, este tak mesiac dozadu. pismenka ho vobec nezaujimaju a podla mna nepozna ani jedno. co mal na obed - nevie (ale to aj jeho tata). ale napr mame krabicu s drevenymi puzzle a ked mal obdobie, ze ho to bavilo, staval ich z pamati - tych cca 75 kuskov rozdelil na 5 kopok a postavil 5 obr. (na kockach su cisla, ale podla nich sa neriadil na rozdiel odo mna 🙂 a len jemne sa lisia odtiene farieb jednotlivych obr.) .
co sa tyka casu, chape co je druhy den - ked sa zobudi. ale podla mna pojem pozajtra, za tyzden nie. iba ak by sme si napr. robili ciarky, ze kolkokrat sa musi vyspat. a pred letom pozval pani ucitelku z MS k nam na kavu. "a kedy mam prist" spytala sa. "Vcera" odpovedal 🙂

sendy182
3. dec 2012

@sue skús mu dať neakú novú hračku a povedz že dnes si mu dala...........napr. autíčko....... večer ho schovaj a na druhýdeň sa ho opýtaj kde je autíčko čo dostal včera........či si pamätá ako sa hral včera s autíčkom ............čo jedol včera. troška mu pomôž napr. zemiaky, jogurt ......potom sa ho opýtaj či si chce obliesť zajtra toto tričko.....mikinu atď....nech si ho vyberie a zas ráno kde je tričko čo si si včera vybral.......neako tak mu pripomínať časové obdobie............minulý týždeň alebo budúci týždeň pochopí máloktoré dieťa.........skôr vedia že minulé Vianoce.... čo si dostal pod stromček?........rozpamätá sa .............alebo minulé narodeniny....................skús mu pomôcť...........určite je šikovný..........nenúť ho........vysvetľuj..........môžeš mu kúpiť také písmenká magnetky na chladničku alebo detský šlabikár..........naučí sa uvidíš.........ja mám staršieho syna ktorý nemal ani 3 roky a vedel všetky odtiene farieb........kreslil kolieska......rátal do 10 atď.........a mladší? 😀 ten má na háku........farby s ťažkou biedou ako 4 ročný aj tak nevie všetky odtiene ako medená,slabo fialová......no proste sú rozdielny a tak k nim aj pristupujem 😀 😀 😀 😀

jolinka
4. dec 2012

@sue a naco ma dieta necele 5 rokov poznat pismena???? 😒 😒 😒 lebo "vsetky" deti okolo vedia? trochu mi to pripada ako ambiciozne predbiehanie rodicov...dieta v tomto veku absorbuje to co ho zaujima, jeho zaujimaju anticke baje tak nech sa venuje tomu.
Moja najstarsia dcera tiez bola oproti rovesnikom "zaostala"...veru 5 rocna nevedela pisat pismena a veru ani pocitat nevedela, no a dnes je najlepsia ziacka triedy.

mala by som obavy jedine vtedy keby dieta nemalo ziadne zaujmy, malo chudobnu slovnu zasobu, nekomunikovalo by, nevedelo zakladne farby alebo bolo extremne nesamostatne...tvoj syn je sikovny chlapec, nechaj ho zit a rozvijat zaujmy ktore ho bavia, takto najlepsie dozrie na skolu... 😉 😉 😉

sendy182
4. dec 2012

@jolinka tak tak........veľa závisí aj od učiteliek v mš niektoré vedia dieťa potopiť že nevie sa napr. obliesť......nepozná číslice.......zazipsovať bundu........atď......"vymákla" som tak jednu učiteľku..... akurát som šla pre syna počúvam že jednému dievčatku akoto že nič nevie...5r. má ..........takže úžasná motivácia 😀 😀 😀 😲 😕

jolinka
4. dec 2012

@sendy182 daj hociktoremu dospelemu chlapovi aby nasiel medzi odtienmi "medenu", "lososovu" ci "slabo fialovu" 😉 😉 😉 ....9 zo 10 to nebude vediet, ved med je kovova zalezitost, losos je na jedenie a a fialova sa mu pletie s ruzovou naveky vekov 😀 😀 😀 😀 😀 😀

sendy182
4. dec 2012

😀 😀 😀 😀 presne aj môj muž že taká slabo ružová a pritom je to jasne fialová............no môjho staršieho syna to samého zaujímalo.........rád sa učil......chcel on......nie ja 😅 😅 😅 ........no mladší aj má iné vlohy......... 😀

jolinka
4. dec 2012

@sendy182 ovplyvnuju to ucitelky ale este vo vacsej miere rodicia...ucitelky tlacia hlavne na samostatnost deti, rodicia hlavne na vedomosti, zo strachu ze nahodou by ich dieta v skole bolo znamkami na chvoste triedy 😒 😒 😒 a tak radsej dopredu chytro chytro ucit pismenka a tvary...ja nemam nic proti uceniu...ak to dieta bavi... 😉 😉 😉

ale vacsina deti ak citi, ze HLAVNE rodic ma zaujem a ambiciu aby nieco vedelo ,najlepsie skor ako rovesnici...tak uspesne rodica "bojkotuje" a nenauci sa ani to co by mohlo, pretoze strati uz dopredu snahu a zaujem.

jasminet
4. dec 2012

tiez nerozumiem preco by 5 rocne dieta malo poznat pismenka a cislice. a pripadne pisat, pocitat... ved to sa uci v skole. je ine, ked to dieta prirodzene zaujima - nasa sa obcas opyta ake je to pismenko, cislo, spontanne spozna niektore cisla, ale vacsinou to moce piate cez deviate a neriesim a riesit nebudem.

vie ze vcera bolo vcera, ale vsetky casy pomenuje zajtra... zajtra som bola v skolke... zajtra som dostala...

a niekedy sa stane, ze si o 5 minut nepamata co robila, jedla, proste ako keby vypla ...

fotoarch
4. dec 2012

trochu odbocim, mojho syna ucila ucitelka planety , proces recyklacie, elektricke vedenie s trafom atd....mal 4....a ja som ocakavala ze ho naucia prava, lava, snurovat topanku a pozdravit, o anglictinu a pc nemam zaujem ...takze dnes 6 , nezasnuruje, prava lava na 80 percent, vcera dnes taky tak, po pribehu nepovie obsah, odpoved co bolo v skolke je neviem , na vsetko .....a nemyslim si ze je sprosty asi len este rozmysla inak ako by som chcela ja, verim ze to dobehne ...

angua27
4. dec 2012

nečítala som komplet celú diskusiu.
mám 5 ročného a tiež má hokej vo včera, dnes a zajtra. niekedy to chápe, niekedy nie. za to vie presne ako sa volajú všetci roboti z Transformerov a Hero-factory a skoro hneď si zapamätá odborné mená zvierat s pracovných zošitov. tie vie zopakovať aj po niekoľkých dňoch, alebo týždňoch. má svoje veci, ktoré ho bavia a tie rieši. 😉 počítať vie pekne do 15, ostatné už pletie. číselká pozná napísané od 1 do 9 a vie aj niektoré písmenká. učí sa to sám, zaujíma ho to. ak má chuť a pýta sa, odpovedám mu, ktoré písmenko je aké. ale neriešim to na silu. má ešte čas, do školy predsa dieťa NEMUSÍ ísť s tým, že vie čítať, čo tam bude potom robiť. 😉

sue
autor
4. dec 2012

Ďakujem Vám krásne baby, presne toto bolo v mojich snoch - dúfala som, že si prečítam podobné odpovede. Samy viete, aké to je keď okolo Vás sa maminy pretekajú v tom, čo ich dieťa vie, dokáže a neviem čo všetko a pomaly zabúdate na prirodzený inšinkt a dolujete z dieťaťa veci, ktoré vôbec nemusia byť podstatné. Nepripadám si ako mama stíhačka...aj keď občas sa toho obávam ale viem, cítim, že moje dieťa je zdravý a šikovný chlapček. ĎAKUJEM VÁM 😵

fotoarch
6. dec 2012

@sue mne to dali babky na dedine patricne najavo - nepozdravi, nepodakuje sa- hanbi sa. Dalej rodina - nezarecituje, nezaspieva, ked kresli - 20 sekund - tak trpii... Obsah hocicoho nezopakuje , odpoved je neviem na co robil vskolke atd.. a vcera vecer sa ma pyta , ci mi moze porozpravat pribeh o lego ninjago, skoro mi zabehlo 😀 V duchu som sa pousmiala na to, ako som sa bila do prs este ako bezdetna , ze moje dieta bude vyrastat na krtkovi a nie na akcnych hrdinoch ...A tak syn rozpraval pribeh ktory 5x videl, citoval hrdinov v cestine , tretina boli bojove cudzie vyrazi , po pol hodine som zaspala rozpraval dalej , muz valil oci ...... rano na otazku ci povie basnicku alebo pesnicku Mikulasovi na mna pozrel ocami 6 rocneho pubertiaka - odpoved - urcite nie 😎