Psychologička odporúča odklad. Mám ho poslať do školy?

hajda22
12. máj 2010

ahojte mamicky, urcite je nas dost co riesime nastup do skoly. Filip mal v januari 6 rokov a mal by v septembri nastupit do skoly, v skolke patri k mensim detom meria 116 cm, je to zive a hrave dieta, ale naopak velke tlacene pismena pozna od 2,5 roka aj napriek tomu, ze poriadne nerozpraval, teraz uz ovlada aj male tlacene, vsetky vie aj napisat, ciselny rad vie do 1000, priklady na scitanie a odcitanie do 20. Rada od psychologicky je odklad, koli tomu, ze koli hravosti neobsedi v skole, a co ho nebavi je kreslenie, takze nema vypisanu ruku a pravdepodobne bude mat problem s pisanim, taktiez ma este problem s vyslovnostou š, č, ž, ze by mohol byt problem s citanim, logopedicka s tym nevidi problem. Doma si pisat a pocitat chce, jasne ze nie 2 hodiny, pride sam za mnou, ze musime sa ucit, ze nechce dostat 5. Tychto nedostatkov som si vedoma, len riesim dilemu, ak by ostal este v skolke, menil by triedu, kolektiv aj ucitelky, do skoly sa tesi a chce ist, ja viem on nevie co ho caka, chodi na futbal uz medzi prvakov a nechcem aby tam ostal sam este rok ako predskolak. My s manzelom sme o odklade neuvazovali, a chceme aby isiel do skoly, len by som sa rada vyrozpravala a vypocula nejake nazory. Momentalne som na MD s Jakubkom, a tak by som sa mu mohla viac venovat prave 2 roky v skole. A este k tej hravosti, radsej nech sa hra do 15, akoby sa mal zacat flakat. Ak ma niekto skusenosti s odkladom, zmenilo sa dieta za ten rok, lebo ja si myslim, ze ak je temperamentny teraz, tak bude aj o rok. Dakujem

svoradinka
12. máj 2010

ahoj 🙂

aj ja budem mat od septembra skolaka. 6 rokov budeme mat v juni. Pre rodica je najhorsie ked sa musi rozhodnut a nevie co by bolo najlepsie. Moja sestra tiez nevedela r a poriadne rozpravat,tiez nasim odporucali odklad ale nasi s tím nesuhlasili a sla do skoly a myslim si ze o nic neprisla aj keby do tej skoly sla o rok neskor. Nasi sa rozhodli preto ze nerada chodila do skolky a stale plakala. Hajda22 ale tusim,ze je tu aj taka moznost,ze ked sa mu nebude darit v skole vzdy sa moze vratit do skolky ale neviem na 100% ci je to mozne len som to pocula a nezistovala som to ci sa to da. Podla mna sa to dieta este do septembra nauci a dospeje a co sa tyka vysky ani moj syn nepatri medzi vysoke deti a tiez meria 116cm a dokonca je aj chuducky a ktovie ci unesie skolsku tasku 🙂 A dokedy sa treba rozhodnut pre odklad?

hajda22
autor
12. máj 2010

ahoj, hej je k dispozicii nulty rocnik, prave pre take deti, len mi to tiez pride take cudne, jaaj ta ty si este taky maly hlupacik a vratit ho do skolky...rozhodnutie je na nas, psychologicka nam dala tyzden, aby v pripade odkladu napisala vyjadrenie do skoly, ale to asi nie je nutne, len ak chceme...aj ty uvazujes o odklade ?

svoradinka
12. máj 2010

nie my neuvazujeme o odklade....hoci aj by som bola rada keby siel az neskor do skoly ale to iba v pripade keby sa narodil az po septembri. Mladsi syncek zacal teraz chodit do skolky a neviem ako to bude zvladat ked od septembra bude chodit sam bez braceka,ked teraz ide len vtedy ked ide aj s bratom. Starsi tiez uz vie pocitat a aj pisat cisla a niektore pismenka takze by bolo skoda davat odklad. A aj v skolke mali rozhovor s psychologickou a ta usudila ze je schopny ist do skoly a nemal by tam mat problemy. Ale mam aj tak obavy ako to bude v skole vsetko zvladat,teraz sa tesi do skoly isiel by aj zajtra,no ale ked zisti co vsetko bude musiet robit tak asi by sa radsej vratil do skolky 🙂

hajda22
autor
12. máj 2010

to tesenie a skutocne zistenie je asi u vsetkych deti, tym si budeme musiet prejst, tiez urcite bude zvyseny hlas a mozno aj plac, ale s tym som ratala ja to povazujem za normalne, ved aj my dospeli, vela veci musime aj ked sa nam vobec nechce 🙂

svoradinka
12. máj 2010

a to asi preto sa tesia lebo nevedia co ich caka a hlavne nemusia spinkat v skole 😉 ...............no veru a my sa niekedy cudujeme detom ze sa im nechce ked mi sme rovnakí a tiez sme boli deti 🙂

hajda22
autor
12. máj 2010

ja chodim po Filipa na obed, nie zeby nechcel spat, lebo on v pohode zaspi, len vecer tahal aj do pol 11, tak som zacala ponho chodit na obed a teraz zaspi pekne o pol 9...uz by ich v skolke nemali davat spat, ale mozno sa im viac venovat, ked od nich tolko chcu pri nastupe do skoly, no ideme prenho

svoradinka
12. máj 2010

aj ja si myslím, ze by uz predskolakov nemali davat spat jedine ak by niektore dieta chcelo spat tak nech mu je to umoznene,leboniektore deti su tam aj od 6 rana tak asi si musia aj pospat poobede. my chodime do skolky na pol deviatu a o tretej chodim po nich a vecer mi chodia spat okolo 9h. tak sa maj krasne a krasny dnik paaaa

svoradinka
12. máj 2010

tusim ze u nas ani spat nemusia ale musia aspon lezat a ked zaspia tak zaspia.

mimomu
12. máj 2010

hajda 22,nerobili u vas v skolke testy skolskej zrelosti?nasa viki je aprilova,je dost vysoka aj hrava.nad odkladom sme ani neuvazovali nakolko tam by bol dost velky a rozdiel.nastupovala by ako 7,5rocna,co nemusi byt az taky problem.ono je to vsetko take velmi individualne.dieta sa meni niekedy z mesiaca na mesiac.
nas viki,ked sla do skoly nevedla ani citat ani pisat,poznala len tlacene pismenka.ale chodi s nou jeden spoluziak,ktory nastupil ako skoro 8 rocny a ten sa tam nudi.takze bude to vsetko len na vas.dietatu treba verit 🙂 prajem spravne rozhodnutie.

hajda22
autor
12. máj 2010

ahoj mimomu, testy robili, ved prave, ze v niecom je popredu a v niecom pozadu, co si myslim, ze je uplne normalne, ved nie sme vsetci rovnaki...isiel by do skoly a mal by 7 rokov a 7 mesiacov a niekto by mal prave 6, tiez si myslim, ze je to dost velky rozdiel u takych deti...takisto ako u predskolaka badam posun dopredu od septembra doteraz...asi najviac ide o tu hravost, lebo je fakt zivy, ale toto mu podla mna zostane...prave sme si vyskusali jednu 45 minutovku ucenia a vydrzal...ja mu verim a aj on aj ja sa uz tesime na to nove obdobie zivota

leginca
13. máj 2010

Ahoj hajda, podľa toho, čo píšeš si myslím, že by Tvoj syn mal ísť do školy. lebo v škôlke by sa určite nudil, keď už vie počítať a aj písať.
Každé dieťa je hravé a to je len dobre. Môj syn Romanko tiež ťažko obsedí pri tom, čo ho nebaví a napriek tomu ho psychologička odporučila do školy a dokonca do triedy pre nadané deti. Musí akurát trochu popracovať na písaní - lebo je ľavák a je to trochu kostrbaté.
Od júla minulého roka s ním chodím na logopédiu - nevedel dobre hovoriť ž, š, č ani r. Teraz nám zostáva už len to r.
Rozhodnutie je na Tebe, ale myslím si, že škola mu len prospeje.
🙂

vika34
13. máj 2010

ahojte aj ja sa pridávam k tomu,že by mal ísť do školy,ved 6 už mal takže by mal mať odklad iba vo vážnych prípadoch a to sa mi ten tvoj nezdá,moja Vika mala 6 až v novembri ,takže sa s nami nikto ani nebavil o tom ,že by sme ju dali predčasne do školy ,takže išla až skoro v siedmich a prvý polrok bol hrozný ,každú hodinu sa pítala na WC a učiteľka mi povedala,že sa chodí asi prechádzať ,lebo nevydrží sedieť a mala aj dosť poznámok na správanie,ale potom to prešlo,takže si myslím,že niektoré deti sa aklimatizujú skôr ,iným to trvá dlhšie

hajda22
autor
13. máj 2010

dakujem za podporu, vsetkych veci som si vedoma, nepovedali mi nic nove a preto do skoly pojde, tiez si myslim, ze aj na skolsky system si jednoducho deti musia zvyknut, je to zmena, niekomu to potrva tyzden, niekomu mesiac a niekomu aj dlhsie, no a ruku na srdce, nemali sme problem obsediet v skole aj v 15 ?

felixa
15. máj 2010

Niektore pedagogicko psychologicke poradne alebo aj samotni psychologovia organizuju rozne kurzy prave pre deti, ktore uz maju ist do skoly, ale este maju nejake problemy napr. s grafomotorikou, pozornostou a pod. Tie kurzy su organizovane bud v skupinke 5-6 deti alebo individualne pre jedno dieta. Su to kurzy predskolskej pripravy alebo kurzy pozornosti popr. kurzy fonematickeho uvedomovania a pod.

spachtos
23. júl 2010

ja neviem, ci psychologicka, ktora vidi dieta 1-2hodiny, vie s urcitostou zistit, ci je alebo nie je dieta zrele do skoly, myslim si, ze lepsie je poradit sa s ucitelkami v skolke

sara07
1. nov 2012

ja by som kôli výslovnosti ho nedávala určite, ako bude čítat nad tým si nerozmýšlala, nahlas čítat, čítanie sa známkuje
@hajda22
neter tiež išla skorej do školy aj ked doporučili odklad - hravost, inak šikovná ako tvoj, čisto rozpráva a teraz toho velmi lutujú

hajda22
autor
4. nov 2012

sara, dakujem za odpoved...len tento problem som riesila pred 3 rokmi...do skoly som ho dala, teraz je tretiak, doteraz same jednotky, problem v skole ziadny, citanie v pohode, v lavici obsedel aj napriek tomu, ze hravy je aj teraz...takze ja nelutujem vobec

pokladik5
3. dec 2012

@hajda22 ahoj, tak ja ten isty problem riesim teraz , nauci s a basnicku pesnicku , ale pozornosti ma pomenej , velmi hrava oplasena nesustrediva , a aj ked pekne rozprava nepovie R, ale č, š vie povedat pekne. psychologicka mi dnes dala papier co vsetko ma zlepsit a tiez neviem co stim .. ale keby mala ostat v skolke este rok tak do skoly nastupi presne ked v 7r a 9 mesiacov.. takze to by bolo uz vela .

nili
3. dec 2012

@hajda22 Som ucitelka, aj ked na druhom stupni. Syna mozes dat do skoly a mas na to cca pol rok, aby si ho vybrala a dala spat do skolky. Podla mna ale to nebude treba. September je este daleko, dovtedy ho trenuj ... kreslenie, ciarky, posad ho kazdy den na 5 minut kreslit, pisat, co vie. O dva tyzdne zvys to na 10 minut, o dva mesiace na 15-20. Cvic ho, aby vydrzal sediet do tych 25 minut, na zvysok si zvykne v skole. Ak je hravy, je velmi dôlezite mu nechat priestor aj na hru, teraz aj v buducnosti. Po skole nech sa zahra chvilu, nech si oddychne, odreaguje a potom si urobte domace ulohy. Z logopedickeho hladiska poradit neviem, pri diktate sa to moze odzrkadlit, ale nechapem preco sa to doteraz neriesilo. Dolezite je aby ste o skole hovorili pozitivne, aby sa tam tesil. Treba mu vysvetlit, ze uci sa pre seba, pre svoje dobro, atd. Nepoznam tvojho syna, ale ak Ty si myslis, ze by to zvladol, urcite je to tak. Ak vahas, porozpravaj sa s ucitelkami prveho rocnika a s jeho ucitelkou v skolke, resp. vyhladaj ineho detsk. psychologa. Drzim palce!!!

janamama
3. dec 2012

Tento pro_ lém sme riešili pred 4 rokmi a som rada, že syn šiel do školy. Do poradne som s ním šla na môj popud, zdal sa mi veľmi hravý a nerozprával čisto. Je májový. Z poradne som mala zmiešané, skôr negatívne pocity, záver _ol, že zdôvodnenie odkladu mi dajú, ak chcem, syn vraj _ude priemer, až podpriemer keď pôjde do školy. Dali sme ho do školy v riadnom termíne, do septem_ra vyslovene dozrel, chodili sme k logopedičke asi 7 mesiacov, sykavky sú stále trochu pro_lém, diktáty nie sú jeho silná stránka. Venujeme sa mu a je jednotkár, ktorý všetko hravo zvláda.Hodnotiť človiečika v nove_ri, aký _ude v septem_ri je podľa mňa hlúposť.
Nepíše mi druhé písmeno a_ecedy☹

lucqa
14. dec 2012

Ahojte, nam odporucila riaditelka skolky odklad kvoli hravosti a nesustredenosti, s cim som suhlasila, pretoze som mala sama ako prvacka v skole problemy s nesustredenim. Moja ziacka knizka bola plna poznamok, ktore sa s nastupom do druheho rocnika stratili a toho chcem vlastneho syna usetrit.
Co som sa chcela opytat je, ci treba testy skolskej zrelosti absolvovat este pred zapisom, alebo pockat na zapis a riesit to az potom?

jolinka
14. dec 2012

@lucqa my sme absolvovali az po zapise...je lepsie cim blizsie k nastupu do skoly lebo je to objektivnejsie, dieta sa moze zmenit ajza par mesiacov...alebo potom absolvovat 2x, v zime a tesne pred nastupom do skoly.

aj keby vam dali odklad a ukazalo sa ze syn tak dozrel ze moze nastupit do skoly, tak nic mu nebrani ak dovrsil 6rokov do septembra.

lucqa
15. dec 2012

@jolinka dakujem za odpoved, nam tiez najprv vravela riaditelka, ze az po zapise, ale ucitelka ma minule zacala nahanat, ze v januari uz treba. Ale aj keby mu vysli tie testy dobre, tak nema vychodenu pripravku v skolke, riaditelka ho nechala este jeden rok v 3. triede a ja sama vidim, ze tam perfektne zapadne, nijak nevycnieva z radu... jedine ak pohybovo.

yukki
15. dec 2012

@lucqa aj moja malá ich mohla absolvovať až po zápise....papier zo zápisu sa bral ako vstupenka do CPPPP na tie testy šk.zrelosti

lucqa
15. dec 2012

@yukki dakujem, asi pockam aj ja na ten zapis, pripadne sa este raz opytam riaditelky.