Sirupová voda v škôlkach

lenkaalenka
4. júl 2015

Ahojte,maminy, chcela by som sa opýtať,prečo v škôlkach podávajú deťom rôzne sladené vody? My sme zvyknutí piť doma čistú odstátu vodu z vodovodu. Je to zdravšie nielen kvôli zubov, ale aj z hladiska zdravia, nepriberá sa pritom toľko. Dalo by sa s tým niečo robiť?

carodejnica
4. júl 2015

Super téma, tiež netuším čo s tým, ja osobne pijem len čistú vodu, alebo minerálku, dcéra vypije hocičo, sirupovu vodu, čistú vodu, džúsy, ale syn proste sladké nechce.... Tu nejde o to žeby ho sladká voda zabila, ale mu nechuti... A povedzme si pravdu aj som rada že mu nechuti sladké...

luciferkax
4. júl 2015

Tie dva tri pohare sirupobej vody este nikoho nezabili 🙂 🙂

mircalla
4. júl 2015

@lenkaalenka u nas v skolke caj a voda

natalym
4. júl 2015

Zachvíľu tu bude téma: U nás škôlke dávajú vodu z vodovodu, je to správne? Lebo čo ak tá voda ma nedostatok minerálov alebo obsahuje neviem čo. 😀

zuzin78
4. júl 2015

@lenkaalenka ahoj povedz ucitelke , ze nechces aby dietatu davali sirupovpu vodu a ak by povedala , ze je to problem , tak dones vo flaske ty vodu a tvoje dieta si ju pojde zobrat do satne .
Moja starsia jedina z celej teiedy nepila sladke vody co im davali k obedu, a poviem ti , ze ucitelka bola az zhrozena preco nepije sladku vodu , ze vsetky deti piju dzus, sirupovu vodu, sladky caj a jedina moja povedala , ze chce len vodu z vodovodu . Ucitelky mali problem jej napustit vodu z vodovodu :-/ . tak ked dojedli napila sa potom pri umyvadle ... su rozne ucitelky mali by byt radi , ze nejake dieta nechce tie ich sladke vody ale nie, urobila z toho bovbojku ako pkeby museli pit sladke vody vsetky deti ani ja ich nepijem

liz_lemon
4. júl 2015

@baryana nedavno sem pisala jedna mamicka, ze poziadali skolku, aby jej dietatu dali len vodu, a povedali jej, ze ma doniest papier od lekara!!!!

viera77
4. júl 2015

ano, ale tu nejde len o to, ci trocha sirupovej vody "otravi-neotravi" dieta, tu ide aj o to, co robit v pripade, ze dieta je zvyknute na cistu vodu, pripadne vsetko ine odmieta pit a napr. skolka nechce vyjst v ustrety....v pripade tych sirupov ide predsa aj o mnozstvo pridaneho cukru a o E-ckach vo farbivach a konzervantoch netreba hadat ani hovorit, pokial to nie je domaci sirup....tiez mi nie je jedno, co moje dieta pije, ci doma, v skolke alebo niekde inde.....dcerka odmalicka vypije len cistu vodu, ziadne malinovky, sirupy dokonca ani len caj, ci uz bez cukru alebo tie presladene skolkarske, mozno pre niekoho divne, ale pre nas je to uz samozrejmost, sama sa tak naucila a my to respektujeme....skolka ma bezne cistu vodu a povolili jej aj nosit vodu vo flaske, bez problemov....nevidim dovod preco by mala byt zrazu nutena pit nieco, co odmieta, len preto, ze my to tu takto mame.

stormie
4. júl 2015

Existuju normy na to co sa ne/ma a ne/smie v skolke pit/jest a pokial viem tak sirupova voda je (nanestatsie) v norme. Mne vadi aj bravcove maso, termix, cokoladovy croisant, kravske mlieko.... Tie normy su podla mna pekne zastarale a vobec nezodpovedaju zdravemu stravovaniu. Nie som ziadna bio eko matka ale to enormne male mnozstvo ovocia a zeleniny a ine stravovacie 'prehresky' su pre mna nepochopitelne. Moje dieta by sa urcite viac potesila plnemu tanieru brokolice ako makovym sulancom ktore nemaju ziadnu vyzivovu hodnotu, len zapchaju zaludok a potlacia pocit hladu. V stattnej skolke si neskrtnes co sa tyka pripadnych zmien jedalnicka, v sukromnej (ako ktorej) ti vyjdu v ustrety ale davova psychoza funguje uz v rannom detstve tak to je potom boj s veternymi mlynmi. Deti proste chcu co maju ostatni a aj ked mojej dcere chuti spominana brokolica verim tomu, ze ak by bola jedina co ich bude mat na taniery tak by ju viac zaujimalo co maju ostatni a chcela by jest to ich, takze jedalnicek v skolke radsej neriesim, iba na pitom rezime som sa dohodla s ucitelkami vylucne na vode (sukromna skolka). O to viac sa snazim veceru a vikendy jest 'normalne'

johankaa
4. júl 2015

@horana to uplácanie sladkosťami v škôlke som videla na vlastné oči. sladkosťami si učiteľka vynucovala, aby po sebe deti upratali, alebo aby ležali a nerobili hluk. otrasný prístup a bohužiaľ, deti na sladkosti leteli ako muchy na lep ☹

mateson
4. júl 2015

takmer všetky deti pijú iba vodu, jedia doma vela zeleniny apod. Prečo potom, keď sa detom v školke či škole dá do jedného džbánu čistá voda a do druhého ochutená, ten s čistou vodou zostane takmer bez povšimnutia.Prečo potom dobrých 85% detí dáva dole zeleninu z chlebíka. O šalátoch ani nehovorím. Ufff. Dnes je doba, že rodičia sa velmi radi vyjadrujú k tomu, čo by mali či nemali školské jedálne a ako. Každého takého rodiča by som tak na tri dni postavila ako pozorovatela pri desiatej a obede. Verte tomu, milé mamičky, že stravovacie návyky vašich detí aj to čo doma maminka varí sú velmi vidieť práve v školke a škole.
Viem, že spustím negatívne reakcie, ale po 14 rokoch ako vedúca školskej jedálne MŠ+.stupeň ZŠ som imúnna. Totálne. Vopred sa ospradlňujem mamičkám, ktorým na strave ich detí ozaj záleží.
@liz_lemon ak chce pre to dieťa iba vodu, čiže ani mlieko,ani čaj, tak má právo pýtať potvrdenie. Ako náhradu za vodu sirupovú, či inak ochutenú to bolo zbytočné /teda pre mňa , pre nich možno nie/ .

liz_lemon
4. júl 2015

@mateson ja mám pocit, že chcela iba vodu vymeniť za sirupovú vodu

marcelatje
4. júl 2015

@lenkaalenka u nás je to tiež tak 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 keď som sa ohradila tak mi povedali že taká iniciatíva tam už raz bola, ale nič z toho nebolo lebo to podpísala iba jedna matka 🙄 🙄 🙄 🙄 a že deti sú z domu naučené na sirup a bodka 🙄
Tak som sa zamyslela že čo by bolo najlepšou alternatívou čo by mi až tak nevadila no po rozhovore s niektorými matkami je mi na zaplakanie. Ja premýšľam kde zoženiem najlepší "sirup" a ony mi povedia že aj tak vždy kupujú najlacnejšie 🙄 už to vidím ako moje dieťa pije samé umeliny a moje "sirupy" skončia niekde úplne inde 🙄 nechápem prečo sa nemôžu prispôsobiť deti ktoré sú naučené na sladené nápoje 🙄
Ja netvrdím že z tej sirupovej vody do týždňa moje dieťa zomrie, no jednoznačne viem že voda má naňho ďaleko pozitívnejší vplyv ....

natalym
4. júl 2015

@johankaa To myslíš vážne? Riešila si to? Ja som také ešte nikdy nevidela. Možno sa Ti to tak v danej chvíli javilo ale nebolo to tak. U nás deti dostávali sladkosti len na Mikuláša, nejaký sviatok, príp. MDD alebo ak vyhrali nejakú súťaž, napr. moje deti to doniesli skoro vždy domov, lebo také nekupujeme a nie sú na to naučené. Tak nechápem aký problém.....

barbapapa
4. júl 2015

U nas deti dostavaju k jedlu aj pocas dna len vodu😊
Doma tiez pijeme len vodu a deti su spokojne😊
Obcas sa stane,ze ked sme vonku im kupim malinovku,ale kedze nie su zvyknute odpiju su 2-3x a staci im to.
Ja by som isla do skolky porozpravat sa s ucitelkou.

mircalla
4. júl 2015

@johankaa tiez som take nevidela....ale vadi mi to,ze pri kazdej oslava narodiek a menim decka rozdavaju ostatnym sladkosti plus torta...cize je toho dost....ja teda prinesiem poriadnu tortu na synove narodky (meniny neriesim) a deckam dam vzdy omalovavky,nie sladkosti....uz 3.rok

mateson
4. júl 2015

@stormie téma brokolica. Všetky matky chcú aby bola na jedálnom. Z 80 detí možno 10 ju aj zje. Ostatných 70 ani nevie túto zeleninu pomenovať.

marcelatje
4. júl 2015

@mateson dovolím si tvrdiť že deti v škôlkárskom veku to nemajú domyslené až tak ďaleko aby si uvedomili následky svojho konania a preto uprednostnia sladenú vodu aj keď doma pijú iba čistú a samozrejme treba do úvahy brať aj fakt že deti robia to čo ostatní, keď pijú sirupovú vodu všetci nechcú vytŕčať z davu to je u nich prirodzené.
Ďalšia tak strašne nepochopiteľná vec je že napríklad vývar uvarený doma a niekde inde môže chutiť inak, nemusí dieťaťu chutiť a aj keď ho doma bežne jedáva inde ho nezje ........ moje dieťa do úst nedá ovocie ani zeleninu, musím to doma kamuflovať a aj keď takýmto spôsobom zje takmer všetko viem, že keď jej na tanier niekto dá napríklad uhorku ani sa jej nedotkne napriek tomu že doma v kamuflovanom stave zje kľudne aj jednu celú za deň - ale toto chápem že v škôlke riešiť nebudú, skôr mi šlo o to že aj rovnaké jedlo môže chutiť inak a ak dieťa a tú chuť nie je zvyknuté jednoducho to nezje 🙄

mircalla
4. júl 2015

@marcelatje Ono zase nemozes cakat od skolky, ze bude vymyslat detom ako zjest zeleninu ci ovocie v kamuflovanom stave. to zase nie je chyba skolky, ze tvoje dieta nechce jest bezne ovocie a zeleninu a teda neviem ako by sa mali prisposobovat a pripravovat to kvoli jednej osobe....zase mamicky uz dakedy trochu prehanate

mateson
4. júl 2015

@marcelatje ak 3,4,5 ročnému dietatu niečo nechutí tak to nezje a dav mu je ukradnutý. U školákov áno, je to častý jav, že napríklad "nebudem jesť polievku, budem za trápneho".

mircalla
4. júl 2015

@marcelatje aha sorry,citam, ze to chapes....u nas v skolke je ovocie skoro ziadne, takze dohaname doma

marcelatje
4. júl 2015

@mircalla dočítala si príspevok do konca? Tam som napísala že neočakávam že to bude škôlka riešiť 🙄

@mateson jedna vec je či to dieťaťu chutí a druhá vec je či by to malo jesť /piť a aký prospech mu to prináša. Sú ľudia ktorým sladké chutí na tony a iní čokoládu nedajú do úst, je to pre nich prirodzené. A ja verím že aj dieťa ktoré bežne sladkosti nejedáva úplne v pohode zje čokoládu či už spomínanú sladenú vodu pretože mu to chutí. Aj môjmu dieťaťu chutia sladkosti no doma ich nedostáva a ani si ich nijako nevynucuje no keby som jej dala na výber dá si sladkú vodu, ale tu sa nebavíme o tom čo by dieťa chcelo, ale čo je preňho prospešné.

koralinka
4. júl 2015

@mateson
@marcelatje presne si to vystihla, vcera moja zjedla kslustnicu s cibulou lebo o tom nevedela ze je tam cibula, keby ju vidi zblazni sa 😂 tiez necakam/neziadam aby kucharky v skolje robili,, tajne,, jedla ale presne to ze v polievke moja zje brokolicu, karfiol dokonca aj uvarwnu cibulu lebo to ma pokrajane a zamiesane so slizami tak to nevidi, zo sirupu si odpuje raz_zisti ze je to sladke a viac ju po sirupe smadi tak vylucha pol litra vody co ma vo flasi v skrinke. A ked vidi kamosku ze nechce ryzu tak ani ona, keby jej lamisla zje surovu cibulu tak aj ona. A tiez sa NAOZAJskutocne zdravo doma stravuje/me aj ked to v skolke tak nevyzera 😉

mateson
4. júl 2015

Dievčatá, odchádzam v mieri z tejto témy 😉 . Podebatujte v klídku, ja idem na dvor natierať podhladové dosky na altánok a chytať pri tom bronz.

jarkaza
4. júl 2015

@marcelatje ahoj, mozem sa spytat ako kamuflujes?moja mala nezje ziadne ovocie ani zeleninu a zacina mat problem s travenim...nieco jej pomixujem ale dochadza mi inspiracia

koralinka
4. júl 2015

@mateson ver ze aj 4r sa da oblaznit ked kamoska zje nieco tak aj moja 😊 dokonca ked jej poviem zjes brokolicu pojdeme sa kupat/na vylet tak zje aj ked nechce 😉 nezje celu porciu ale vieme sa,, dohodnut,, 😎

natalym
4. júl 2015

@koralinka A to nie je kupovanie?

mircalla
4. júl 2015

@marcelatje hej, pisem, ze potom uz ano🙂 nevsimla som si predtym

johankaa
4. júl 2015

@natalym neriešila som to, pretože v tej škôlke nemám dieťa. ale nie, nejavilo sa mi to, naozaj sa to dialo, robila to jedna učiteľka a ďalšia mi to potvrdila, že táto konkrétne to robí už takto dlhodobo, takže takto zjednodušene si chce udržiavať disciplínu u detí. a boli to je vlastné sladkosti, ktoré rozdeľovala.

koralinka
4. júl 2015

@natalym ja som nikde nic nepisala o kupovani preto tak nechalem tvoju otazku 😀 a lepsie kupovat dieta vyletom ihriskom kupanim prirodou ako milkou 😉

ena70
4. júl 2015

a v škole im tiež budú dávať sladené vody, mlieko, čaj, džúsy, proste rôzne tekutiny kvôli obmene a čo sa k čomu ku ktorému jedlu hodí...takže čo potom??? ten pohár vody ozaj nikomu neublíži.... horšie je, keď sa doma dieťa napcháva sladkosťami od rána do večera...a za úplaty počúva rodiča... 😉