Škôlka dvakrát týždenne

hela31182
24. mar 2015

Ahojte. mam 3,5 rocneho syna ktoreho sme dali do sukromnej skolky vzdy na utorok a stvrtok na cely den. Najma preto ze ja som doma s mladsim a chcem si este uzit aj starsieho kym pojdem do prace. Ucitelky nam po par dnoch odporucali to prehodnotit nakolko syn v skolke rano plakal a ze ak by chodil kazdy den bola by adaptacia lepsia. Ja si ale myslim ze ak ostane cez leto doma tak budeme v septembri na tom istom :( toto som brala tak ze da synovi moznost sa socializovat s rovesnikmi ale zaroven ze bude aj s nami. mate s takymto pobytom v skolke nejake skusenosti? Vdaka

timea7
24. mar 2015

@siska53 je aj nie je, ako kde 🙂

pitusa
24. mar 2015

@timea7 ano,to som mala na mysli,chapem,ze to nemusi byt zo strany matky myslene zle,ale dieta to nerozhodnost citi

timea7
24. mar 2015

@bubelko teraz to ber ako názor matky,nie učiteľky - nikdy som netúžila po tom mať doma iné dieťa, alebo deti, ako svoje. Môj domov je pre mňa oázou pokoja. Možno je to profesionálna deformácia 😀 , že sa o tie deti veľmi bojím,o cudzie ešte viac, ako o svoje. Občas som deti známej postrážila, ale moje už bolo veľké, takže som strážila len jej deti. Nevidím žiadny prínos v tom, aby u mňa boli spolužiaci môjho dieťaťa zo škôlky, aj keď v podstate by nebolo zlé, aby moje dieťa raz za čas rozhadzovalo v inej domácnosti 😀 . Žartujem, naozaj v tom nevidím žiadny zmysel, v podstate, ak by boli päťkrát týždenne spolu v škôlke, ich potreba byť spolu by bola uspokojená. Cieľom materskej školy ale nie je, aby si dieťa našlo kamaráta 🙂 .

timea7
24. mar 2015

@pitusa samozrejme, že to dieťa cíti, má senzory 😀 , ale vážne, vycíti jej neistotu,obavy, aj to, že nieje schopná sa ona odpútať od neho a nie ono od nej. Ale často je to naturelom dieťaťa.

janickacrazy
24. mar 2015

@hela31182 Ja som svojho syna dala do školky, ked mal 2,5roka na pol dna, pretože na celý mi ho riaditeľka nechcela zobrať. Potom sme sa presťahovali dosť daleko, ale v novom mieste mi ho do školky nezobrali, takže som ho vozila do starej školky tak 3krát do týždna, lebo to bolo daleko a cestovné drahé. Malý vôbec neplakal ani jeden den, takže podľa mna to vôbec nezáleží od toho, či chodí každý den alebo každý druhý. Starší syn chodil každý den a reval 3 mesiace, dokým si zvykol, bol inej povahy, skor utiahnutý.

bubelko
24. mar 2015

@timea7 beriem. ja v tom vidim velky prinos. jednak sa deti zahraju, nemusim im robit ja partaka. nikdy som nerobila - som matka, nie kamarat na hranie. zahram sa karty ci spolocensku hru, ale na ostatne maju kamaratov.
ja teda ako matka nemam problem s tym, ked je u nas kamrat zo skolky - platia moje pravidla a hotovo. rozhadzu - upracu. ked je pekne, ideme vsetci na ihrisko, ked je skaredo, hraju sa v izbe.
tak isto je super, ked moje deti odidu na poobedie ku kamaratom... nie preto, ze by museli, lebo ja potrebuje, ale preto, ze sa chcu zahrat 😉

napr. dnes s nami isla synova kamaratka na trening - pre mna super. ano, mala som o jedno dieta na vyse v aute, ale syn, ktory netrenoval mal kamosku na zabavu pocas treningu. 😉

timea7
24. mar 2015

@bubelko no ja mám iný pohľad, ja robím v škôlke deťom parťáka pri hrách denne a rada 😎

bubelko
24. mar 2015

@timea7 ale ved to je v poriadku, je to naplnou tvojej prace - predpokladam. ja ked som robila au-pair, tiez som bola detom partak do hry. a myslim, ze to je aj predpoklad toho, kto chce byt ucitelkou/ucitelom v materskej skolke, ze sa rad hra s detmi, rad s nimi kreativne tvori a pod. 😉

a ja nikoho nenutim aby sa jeho deti stretavali s inymi detmi mimo skolky... 😉

tova
25. mar 2015

mam deti v skolke od 2r. v 2r a 3 chodili do skolky kde vsetky deti chodli 3 krat na 4 hod. v 4r. a 5r. chodili do tridy, kde vacsina deti chodili cele dni ale niektore len par dni v tyzdni. Moje deti len 4 dni na 4hod. Ostatne deti sa praveze na nich tesili, pretoze sa s nimi nemohli hrat tak casto ako s inymi poobede. Poobede deti spia, jedia a maju 1 hod. hry, tam nic dolezite nezmeskali. 1, 2 dni som si nechavala volne preto, aby sme mohli ist na vylety spolu, protoze cez vikend je vsade vela ludi, vtedy navstevujeme rodinu. Takto so mnou travili dost casu, vidieli viac veci ako tie, co su non stop cely tyzden v skolke, a stretavaju sa s dalsimi kamaratmi poobede, doma , u nich, ihrisku alebo inych aktivitach takze maju aj kamaratov mimo skolky.

horana
25. mar 2015

@timea7 Ja som si tiez vsimla tento rodziel, ked je matka svojmu dietatu aj partackou a ked tuto rolu odmieta. Uz od malinkych deticiek, niektore maminy si do toho piesku vlezu a pomahaju budovat stavby ci tunely, povzbudzuju v tvorbe formiciek a take co len sterilne sedia obdalec. A potom sa to taha aj dalej. Ako nic proti, ja sama som mala taku co si myslela ze na hry su ine deti a teda vztah mame doteraz taky formalny, co je mi trochu luto ked vidim vztahy niektore dospela dcera - jej mama, na okoli. A potvrdzuje sa mi to, ze ked su tie vztahy blizke, tak ta mama bola uz od detstva aj partackou detom a to zostalo. Naproti tomu budovanie takeho respektu, odstupu skrze rolu matky co sa nehra..no to tiez spravi svoje.
Ja sa preto snazim byt detom aj partackou a uplne vidim tu pridanu hodnotu vo vztahu ako sa buduje. A dospelemu to tiez len pomoze, ze sa trosku vrati do detstva, ved dospeli sa nielen mozu ale aj by sa mali, stale obcas hrat. A tak moje deti maju aj kamaratov, aj surodenca, ale aj mamu na hru. Mamu do voza aj do koca, aj do nepohody...

timea7
25. mar 2015

@horana napísala si to nádherne 🙂 🙂 tým, že sa rodič stane dieťaťu v hre partnerom, nezníži svoju autoritu, naopak stúpa u neho na cene.

bubelko
25. mar 2015

@horana ja som mala tiez taku, co s nami do pieskoviska neliezla, nerobila babovky a podobne, a napriek tomu sme mali velmi blizky vztah. nemyslim, ze vztah rodic-dieta zavisi od toho, kolko baboviek s nim upiekol ci kolko rytierskych bitiek vyhrali....
a moje deti maju tiez mamu aj do voza a do koca, len si kazda pod tym asi predstavujeme nieco ine 😉

sense
25. mar 2015

Moja chodi do skolky na 2 pol dni a v pohode ale prvy mesiac plakavala aspon ho zaciatku. Kayde diera sa adaptuje odlisne co sa casu tyka...s kazdy den nezaruci ze to bude rychlejsie

timea7
25. mar 2015

@tova tvoj dôvod, prečo dieťa dávaš do materskej školy len pár krát do týždňa sa mi veľmi páči 🙂 ,ale je žiaľ skôr výnimkou, napriek všetkému, čo som tu prečítala, si stojím za svojím, najmä pre predškoláka má občasná návšteva materskej školy význam iba vtedy, ak sa mu rodičia venujú po všetkých stránkach a materskú školu potrebuje len na to, aby sa socializoval, no takých rodín je málo. Nie preto, že by rodičia nechceli, naopak, majú často úžasné vedomosti, čo s týka rozvoja ich detí, ale sú pracovne alebo inak zaneprázdnení. Nechať dieťa doma, aby si užilo maminu, mladšieho súrodenca, keď mamina pre ne vymýšľa aktivity (namyslím tým návštevu detského kútika 😖 ) je fajn, ale stačí sa doobeda prejsť po pešej zóne v meste a je mi všelijako pri pohľade na mamičky popíjajúce kávu na terasách a okrikujúce deti,ktoré sa zjavne nudia. A často krát ešte odsudzujú matky, ktoré idú od pol roka dieťaťa do práce. 😝 A v materskej škole vidím rozdiel medzi deťmi, ktoré sú v nej pravidelne a ktoré tam sú pár krát do mesiaca. V predškolskom ročníku už dosť výrazné. Samozrejme existujú výnimky, ale tých je pár. Píšem o materských školách na SK, o materských školách v zahraničí mám poznatky len sprostredkovane, aj keď dosť podrobné, ako som už písala kolegyňa pracovala 13 rokov v MŠ vo Veľkej Británii, moji dvaja synovci sa narodili v zahraničí, teda tam chodili aj do materskej školy a moja kamarátka pracovala tiež v MŠ v zahraničí. Nech si každá mamina urobí tak, ako uzná za vhodné, určite to robí s presvedčením, že robí pre dieťa to najlepšie, ja tu len píšem svoje názory, ktoré vychádzajú z mojej dlhoročnej praxe.

timea7
25. mar 2015

ešte som chcela dodať, že aktivity v materskej škole majú určitý systém, určitú postupnosť - napr. teraz na jar si na prechádzku zoberieme fotoaparát, deti si odfotia prvé jarné kvety, puky na stromoch a kríkoch, v škôlke si ich uložíme do PC, vytlačíme, po pár dňoch fotografujeme znovu, porovnávame, čo sa na kvetoch, stromoch zmenilo, z fotografi si vyrobíme knihu, dopĺňame ju textom, vymyslíme si rozprávku.....je super, ak je tam dieťa každý deň, je to preň ťažšie, ak do tohoto procesu vpadne iba niekedy. To som uviedla iba úplne jednoduchý príklad, ešte markantnejšie je to, ak deti robia všelijaké pokusy, ak niečo pozorujú viac dní za sebou, alebo nacvičujú divadlo, vyrábajú z výtvarného materiálu predmety, ktorých výroba trvá viac dní a pod.

hela31182
autor
25. mar 2015

Ked som sa rozhodla dat syna do skolky na dva dni, bolo to potom co zacal nacstevovat taky kurz hrame sa na skolku a aj ked rano zaprotestoval ked som odchadzala, vzdy sa hral a ucitelka ho chvalila ako vidno ze sa osmeluje a zacina hrat s detmi a podobne...ked som prisla po nho celu cestu basnil akk bolo v skolke super a s kym sa hral ci tancoval a co spievali... preto som ho dala do skolky...aby dalej 'rastol'. Kedze som ja stale doma urcite to vnima inak lebo argumenty typu kazdy ma svoje povinnosti a my musime zarabat a ty byt v skolke neplatia. Osobne si myslim ze by to niesol tazsie ak by tam bol kazdy den lebo ja svoje deti nechcem mat doma kvoli tomu aby mi robili kulisu na nakupoch ci kave 🙂 spievame a ucime sa a malujeme a vela sportujeme chodime na vylety krmit kacky a podobne. Neviem ako by niesol to ze jeho davame do skolky a my si uzivame... zaroven si uvedomujem ze mu uz nedokazem dat nieco co dokaze kolektiv rovesnikov, deti... kedze byvame na dedine deti je malo a stretavaju sa az poobede na hodinku...chcela som nejaky kompromis... takze neviem ci je to uplne o adaptacii...alebo skor o socializacii 🙂

timea7
25. mar 2015

@hela31182 píšeš veľmi rozumne 🙂

skybaby
25. mar 2015

@hela31182 moja starsia dcéra chodila na dva dni do škôlky ked dovrsila tri roky a ja som bola s malou doma. Nam to fungovalo super. Bola to súkromná Skolka, malo detičiek, učiteľky ju krásne zapájali a dcéra na to spomína v dobrom. Chcela som aby bola trosku s rovesníkmi a nie len doma s bábätkom.
Pokial je tvoja živší typ tak sa začlení do kolektívu aj ked je tam máličko a pokial je skôr tichšia, tak jej vlastne bude stačiť ak ju budú pani učiteľky zapájať.
Na tvojom mieste by som to ešte nevzdávala.

skybaby
25. mar 2015

A ešte som zabudla, na 5 dni som ju rozhodne nechcela dávať, chcela som si chvíle s ňou užívaj aj ja a zároveň som chcela aby si so sestrou vybudovali pekný vzťah 😉 a teda boli veľa spolu

saza007
25. mar 2015

@tova vystihla si to skvele. Presne o tomto to je, nie o 'uskladnovani batoziny' 🙄 🙄

Mne pride zase divne, ak system ocakava, ze od troch rokov full time do skolky a hotovo, inak je to zle 😅

saza007
25. mar 2015

@timea7 mas pravdu, je zbytocne porovnavat tu dva rozdielne systemy. Beriem,ze pises zo svojej skusenosti ako pedagog v sk skolke. Mozno je to u ine aj z toho dovodu, ze povinna skolska dochadzka zacina od 5 roku. Ale to uz je na uplne inu debatu.

tinushka13
25. mar 2015

ja sa tiež chystám malú dať do škôlky 2x doobeda/týždeň. pýta sa do školky.. no nevezmú ju. Veľmi chce ísť za detičkami. ja v júny rodím a tak som si povedala že by to mohlo byť ffajn keby začala napr od príla chodiť aspoň takto na chvíľu. pohrá sa, unaví...a hlavne chcem aby nejako veľmi netrpela keď budem v pôrodnici. Takto jej to aspoň trolinku detičky vynahradia a ja po sekcii tiež nebudem prvý týždeň skákať ako srna... tak hádam to prospeje nám obom a zvyknee si aj na bračeka. chodíme aj teraz do kolektívu ale ja s ňou.. neepotrebuje ma tam.. nevyhľadáva. tak som zvedavá aké to bude. držím si palce.

timea7
25. mar 2015

@saza007 áno, na SK nie je povinná predškolská výchova. Ako vo Veľkej Británii, tak aj tu sú rôzne typy predškolských zariadení na rôznej úrovni, takže ťažko porovnávať.

siska53
25. mar 2015

@hela31182 a nebolo by lepsie kebyze tam.chodi na dva dni vkuse,nie na preskacku?

irocka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzik_dracik
20. apr 2015

Tiež som učiteľka v MŠ, v súkromnej. Máme aj deti, ktoré chodia 2x do týždňa a môžem povedať, že je to na porazenie. Jednak im trvá oveľa dlhšie adaptovať sa (česť výnimkám, ktorých je ale veľmi málo), zvyknúť si na režim a jednak sa s nimi veľmi ťažko pracuje, pretože, ako už tu bolo spomínané, program je väčšinou postavený tak, že jeden deň nadväzuje na druhý. Okrem toho si deti, ktoré chodia 2x do týždňa väčšinou nemôžu vybudovať také kvalitné vzťahy s ostatnými, také nerozlučné kamarátstva, aké vídať u ostatných škôlkarov. Pre tých citlivých je to jednoducho oveľa väčší stres, oveľa väčšia záťaž. Ak si maminky chcú užiť svoje detičky doma, oveľa lepším riešením je (tiež už to tu bolo spomínané) dať dieťa do škôlky na 5 dní vždy doobeda. Pre dieťa je oveľa lepšie, ak má stanovený denný režim, niekedy sa tak dá dokonca vyriešiť veľa problémov (napríklad jedna mamina si veľmi pochvaľovala, že odkedy chodí malá do škôlky, v pohode jej poobede zaspí, čo nebývalo u nej zvykom. Iná mamina zase vravela, že jej synátor konečne začal sám papať pri stole a pod...). Režim u dieťaťa vyvoláva pocit istoty, pretože dieťa sa podvedome vie dopredu nastaviť na to, čo bude nasledovať - či už je to odlúčenie od rodičov, papanie, umývanie zúbkov,spinkanie, alebo predškolská príprava.

mooonika1975
24. máj 2019

Takáto adaptácia je možná, ak dieťa je v kolektíve socalizované, ak nie je, a plače, tak je to zle, lebo on raz chodí, raz nechodí, už keď , tak aspoň tri dni, pondelok ut, str. Aby boli dní za sebou a potom zase voľné dni spolu