Škôlka pre celiatikov

hanicka31
22. nov 2016

Ahojte maminky.
Rada by som sa dozvedela viac o tejto problematike, spýtala sa Vás na názory škôlok. Nie konkrétne škôlky, len Vaše postrehy. Nie každá škôlka ponúka možnosti stravovania podľa Vašich predstáv. Histaminova intolerancia, intolerancie mlieka, neznášanlivosť lepoku, cukrovka, atď. Deti to samé častokrát odhadnúť nevedia, potom trpia bolesťami, a trpíme vtedy aj my.. Chcela by som vedieť, či by bol záujem, o takúto súkromnú škôlku na území Bratislavy.
Ďakujem ! 🙂

liz_lemon
22. nov 2016

@hanicka31 a ako si to predstavujes, ak by si tam mala cca 10 deti, kazde s inou alergiou/intoleranciou, varila by si 10 druhov jedal?

hanicka31
autor
22. nov 2016

Milá @liz_lemon , robim prieskum 🙂 Nejdem to zakldat ja. Ja pomaham 🙂 a ano, existuju aj teraz skolky kde varia pre taketo deti. Su na to specializovane vyskolene "kucharky" 🙂

kacena4
22. nov 2016

zaujimavy napad, ak si to moze dany rodic dovolit...
@liz_lemon so stravou nie je problem ak si rodic nema zaujem nosit stravu do statnej skolky ... a strava sa da objednavat nemusia im predsa pre 10 deti varit kucharky ich budu si stravu objednavat v nejakej vyvarovni napr. mestskej kde varia pre "dochodcov" popr. uleteny napad nemocnici kde maju normovanu stravu pre jednotlive diety..... proste nejaky napad sa casom ked si k tomu sadnu mudre hlavy dohromady da... len to chce cas a napad.
ale vsetko je to o peniazoch a hlavne o pristupe uciteliek, aby si ustrazili taketo roznorode deti, kto co moze v podstate budu mat "chore" deti v starostlivosti, t.j. budu nieco ake specialna skolka, t.j takze tam budu musiet mat nie len ucitelky ale aj bud zdravotny personal,alebo asistentov... alebo proste nejak to doriesit... celiakia nie je nic vazne, ale ak tam budu napr. diabetici na inzuline, takzy alergici ci hit-kaci, ktory maju prudke reakcie na rozne potraviny ktore im bezne nic nerobia ale ak sa skombinuju s inym jedlom a podaju sa v nevhodnom case....
drzim palceky ak sa chcete do takehoto niecoho pustit

lucinka511
22. nov 2016

@hanicka31 sskor by to bolo lepsie tei skolky rozdelit podla intolerancii,napr skolka pre celiatikov, pre histaminikov,pre laktozu a pod.v Ba bysa urcite nazbieral dostatocny pocet deti pre kazdu skolku...Ono pootm aj sym varenim by to bolo jednoduchsie, a aspon by sa nemiesali potraviny alebo aj v takej vyvarovni sa moze stat chybicka a zamiesa sa nieco tam ,kde nema.

pribinak
22. nov 2016

My sme mali v MS deti s celiakiou, rodicia im nosili obed sk nemohli jesť to co bolo v daný den v MS
Aj deti s intolersnciou laktózy ci bielkoviny v mlieku
Bud mali spec.mlieko alebo dostali nieco ine na jedenie
Vela zavisi od riaditeľky MS ako je rodičom ochotná vyjsť v ústrety
Zial u nas je to stravovanie v MS celkovo žalostne: margaríny, malinovky ci sirupy, trvanlivé mlieko, biele pecivo, priveľa cukru v strave

liz_lemon
22. nov 2016

@kacena4 no, tak osobne by som do skolky, kde sa detom nevari, nikdy dieta nedala
viem, ze su skolky, kde sa detom strava vozi, ale s tym ja teda nesuhlasim