Škôlka v Rakúsku. Čo keď dieťa vie iba po slovensky?

petra1303
4. okt 2010

Ahojte prosim podelte sa skusenosťami čo sa tyka škôlky v at. Je problem ak dieťa rozprava len po slovensky? Pište všetko čo Vás napadne. Ďakujem 😵

rani
21. nov 2013

Dietatko treba nahlasit na MA 11, tam kazdemu povedia, ake dokumenty treba predlozit. U nas na kazde dieta stat doplaca, rodicia platia iba stravne.

malinka715
3. jún 2014

Ahojte zienky, zije niekto v Dorbirn, Bregenz a okolie? s rodinkou, deti a pod.

malinka715
3. jún 2014

@rani cize ked ma syn nastupit v septembri do skoly a nevie po nemecky mame problem? chceme sa odtahovat a bojim sa co s detmi...

rani
10. jún 2014

@malinka715 tak to bude problem....

luciachloe
28. aug 2014

Ahojte dievčatá,potrebujem súrne poradiť..ako začať 🙂 pracujem a žijem v UK už pomaly 9rokov..ale rozmýšľam sa presťahovať s malou ktorá bude mat v novembri 5rokov do Viedne za priateľom..dcéra mi nastupuje 15septembra do školy tu v UK..chceme odísť z uk čím skôr..moja otázka je či by som počas školského roka mohla dať malú do škôlky alebo by sm musela čakať až do ďalšieho septembra?kde by som musela ísť hľadať škôlku?v tom bezirku kde bývame alebo hocikde vo Viedni?baby radte prosím ,nemám sajn o systéme v Rakúsku..ďalšia vec kedy by nastúpila do prvého ročníka základnej školy ?mala by problém sa naučiť nemecky keď mala hovorí iba anglicky a slovenský? Od kolkej by bola v škôlke?mimochodom bývali by sme v 2bezirku ..až náhodou z vás býva niektorá z vás v tej časti dajte vedieť 🙂 baby ďakujem za každú radu pomoc

luciachloe
28. aug 2014

A ešte že ak viete a poznáte nejaké dobre štátne škôlky v okolo 2heho bezirku dajte vedieť prosím ,po prípade aj súkromne.kolko stoja súkromne škôlky prosím a to sú na celé dni?alebo iba na určite hodiny? Ďakujem Vám

fwfsilvia
10. jan 2015

@rani Dobry den,chcem sa opytat aj ,ked uz preslo trosku viacej casu kde ste pracovala v MŠ? Zaujimalo by ma to z toho dovodu lebo mam dceru ,ktora ide mat 5 rokov a ide od septembra do predskolskej dochadzky a chceme sa prestahovat do Hainburg alebo Vieden.Uy som citala vela toho ako su preplnene skolky,dufam,ze nieco najdeme 🙂,ale chcem sa opytat ci a v com je problem ,ked nevie po nemecky? Alebo iv kazdej skolke je nejaky program pre deticky ,ktore nerozpravaju po nemecky? dakujem za kazdu informaciu a radu. s pozdravom Silvia

fwfsilvia
10. jan 2015

@vroni Dobry den,mozem poprosit ,ak je to este aktualne info o skolkach v bezirkoch? Chcem sa este opytat nahodou neviete ,ked nemame trvaly pobyt este len prechodny a dieta ide do predskolskeho veku cize do pripravky musia ju zobrat zo zakona alebo ako je to? dakujem za vasu odpoved 🙂

vroni
10. jan 2015

@fwfsilvia, nie, nemusia. Bez trvaleho pobytu budete uplne posledni v poradovniku. Takze ak bude mat skolka plno volnych miest, tak vas zobrat mozu, ale minimalne vo Viedni je to dost nepravdepodobne...

ipka
16. jan 2015

Ak by ste boli prihlSeni na pobyt vo viedni,vtedy vam musia zo zakona najst miesto pre predskolaka, ja som bola v decembri na magistrate a maly zacal teraz v januari chodit do statnej skolky, keby ste chceli sukromnu musite si najst sami, ale najlepsie je sa spytat na prislusnom magistrate, my tu mame hauptwohnsitz, mozno je to tak aj s prechodnym
@fwfsilvia

darcy23
16. feb 2015

@vroni Ahoj chcem sa spytat, ako to je, ak otec dietata ma trvaly pobyt vo Viedni, ale ja-mama, ani dieta mame pobyt na Slovensku. Musime maleho prihlasit do Viedne, aby sme mohli zacat vybavovat skolku? Kolko vyjde taka sukromna skolka? Tam by vzali aj slovenske dieta, bez pobytu v Rakusku?

vroni
16. feb 2015

@darcy23, ak tu ma otec trvaly pobyt, mate narok na skolku zadarmo (stravu si platite), tj. za statnu skolku neplatite nic, za privatnu sa doplaca od 50 do 1200 €, zavisi od skolky. Zial, vobec to nemusi znamenat, ze privatna skolka je lepsia, takze si treba vsetko riadne poobzerat. Statne skolky byvaju nemilosrdne plne, ale zase mozete mat stastie.... Vybavovat mozte zacat hned, zapisy byvaju v januari, takze cim skor zacnete, tym vacsiu sancu mate este niekde zohnat miesto.

darcy23
16. feb 2015

@vroni a nevadi, ze bydlisko a lekarku mame ja, aj maly na Slovensku? dakujem vopred za kazde uzitocne info.

vroni
17. feb 2015

@darcy23, nie, na prihlasenie nie. Ale potom zrejme budu chciet, aby mal maly trvaly pobyt (aj) vo Viedni

darcy23
17. feb 2015

@vroni dakujem

ivosarjak
22. feb 2016

ahojte ,,chcela by som sa vas opytat,nema niekto skusenosti ,ako to je ak sa clovek chce prestahovat do innsbrucku ,pricom moja dcerka bude mat v maji 6rokov,a mladsia 3roky v oktorbri.....chceli by sme sa stiahnut tam nakolko,tam manzel pracuje a aby sme boli pokope......ako to je teda so skolkami a skolou re tu starsiu.samozrejme nevie nemecky......treba dat odklad na jeden rok?aby sla neskor do skoly?pripadne chcela by som vediet ,ci mi nevie niekto poradit a povedat asik cca ake su naklady na skoly a skolky?ak sa tru najde dobra dusicka ,budem velmi rada.dakujem

japaja78
3. jún 2016

@rani
viete mi poradiť, pracujem ako opatrovateľka, chcela by som doviesť deti cez letné prázdniny do wiedne, na dva x dva týždne. Chcela by som ich umiestniť do anglickej škôlky, aby sa zdokonalili v angličtine. Majú už 10 a 9 rokov. Viete ma navigovať kde a či je to vôbec možné? ďakujem

matha555
13. aug 2016

@rani Ahoj.. 🙂 učila si ako učiteľka v meterskej škole po nemecky? alebo deti po slovensky? Hladam si prácu aa neviem celkom dobre po nemecky..

vroni
13. aug 2016

@matha555, si robis srandu, nie? Ci by si dala dieta do skolky, kde ucitelka ledva jachta jazykom krajiny? Lebo ja teda nie a ani nikoho takeho nepoznam. Dokonca ani v slovenskej skolke (v At) nie 🙄 Prizvuk vacsine ludi nevadi, ale plynula znalost jazyka je podmienkou.

matha555
16. aug 2016

Slusne som sa opytala 🙂 vdaka 🙂

vroni
18. aug 2016

@matha555, ak si v Rakusku, skus cestu Tagesmutter, tam mas sancu, mozes si zobrat slovenske deti a nemcinu sa doucit popri praci. Platovo to sice nejaka bomba nie je, ale to zase ani v skolke....

matha555
18. aug 2016

@vroni dakujem

majkuska
9. nov 2016

@ivosarjak ahoj vidim ze ti nikto neporadil. A momentalne sme v tejto situacii mi. Tiez sa v lete chceme prestahovat do At okolie Insbrucku a absolutne neviem ako to bude s detmi. Mala bude mat v septembri skoro 3 roky tu hcem do skolky. Maly 6 do prveho rocnika. A este mame 9 rocnu. Kolko tie skoly stoja, popripade kolko sa plati za obedy. A hlavne ako funguje skolka? Pocula som ze len do 13 hodiny. Ako to riesia potom matky, ved to by musela kazda matka robit na polovicny uvazok, ci? A maju obedy v tych skolkach? Za kazdu radu dakujem. A ako sa vam tam zije?

kmb288
11. okt 2021

@katinka71 zdravím
viem že tento koment je už dosť dávno ale chcem sa spýtať ste učiteľka v škôlke? prosím vás v akom ste meste ?

katinka71
12. okt 2021

@kmb288 ahoj nie som ucitelka,byvam pri Schwaz

kmb288
12. okt 2021

@katinka71 Aha my ideme bývať za manželom aj s dvojročnou dcérou do Rakúska mesto Imst tak preto sa pýtam 🙂