Syn berie bitku v škôlke ako hru

mandarinkadarinka
11. nov 2014

Ahojte maminky, budem rada, ak mi pomôžete s mojim problémom. Trojročný syn začal v septembri chodiť do škôlky. Zvykol si veľmi dobre, žiadny plač ani nic. Nikdy sa nebil a ani nevrátil úder dieťaťu, a dost som sa bála, ze ho budú druhé deti bit. Aj tak bolo. Na vlastne oči som videla, ako druhí chlapci po ňom skáču, capu ho atd.... Trvalo to asi mesiac. Teraz sa situácia otočila, on sa všetky hmaty a chmaty naučil a teraz naopak bije deti v skolke on. Lenže nie za účelom ublíženia, ale za účelom hry. Berie to ako nejaký spôsob hry a smeje sa na tom, ked sa s niekym sace, potkyna a pasuje. Učiteľka sa mi stále na neho sťažuje, ze to robí cely den, ze stále do niekoho štucha a bije sa. Už je vraj z neho na nervy. Lenže on nikdy taký nebol, naučil sa to az v skolke. Co mam ja ako teraz robiť? Snažím sa ho to Odnaučiť, ale nejde to. Vysvetľovanie nepomáha, pretože je to pre neho hra. Ťažšie je to aj preto, lebo malinky ma oneskorený vývoj reci aj porozumenia. V skolke inak spolupracuje, okrem jedenía v jedálni, to nezje takmer nic. Dakujem za všetky rady.

millia
14. nov 2014

@mandarinkadarinka podla toho,co pises tvoj syn nema OVR (to by mal porozumenie v poriadku a bez problemov by ti vedel zreferovat,co sa cez den v skolke dialo),ale naruseny vyvin reci (vyv.dysfaziu).Ja sama mam skolkara s NVR,takze viem,ze dieta s touto diagnozou to v skolke nema jednoduche.U vas mi ako najvacsi problem pripada zle porozumenie reci-preto tvojmu synovi vyhovuje praca za stolikom (kreslenie,modelovanie,strihanie atd-tam nepotrebuje porozumenie,robi to,co ostatne deti a je spokojny,pretoze sa citi byt v interakcii s ostatnymi detmi) a pravdepodobne mu vyhovuju aj ostatne cinnosti,kde porozumenie nepotrebuje-nahanacka s detmi,jasenie,cvicenie v kruhu atd...V kazdej skolke je vsak aj volna hra a zdravi skolkari maju hru uz pekne rozvinutu,hraju sa rolove hry-dopredu sa dohodnu,co bude kto z nich v hre robit,hovorit...Tvoj syn sa do takejto hry asi nevie zapojit,tak sa snazi hrat svoju hru,ziskat pozornost a zial-stucha,bije...pobehuje...Ale on sa len snazi ziskat pozornost hrou,aku zvlada...Z vlastnej skusenosti mozem napisat,ze to samo neodide,musis mu to nejako vysvetlit.Na akej urovni ma porozumenie?Vie Ti aspon odpovedat na otazky ano/nie?Ked sa ho opytas,ci na neho v skolke teta kricala,odpovie?Alebo ked sa ho opytas,ci robil to a ono,odpovie?S mojim synom chodil do triedy este jeden chlapcek s VD,spraval sa identicky ako Tvoj-prvy mesiac sa "rozkukaval",do vsetkeho sa zapajal,bol v pohode,potom zacal v ramci hry bit deti,kazdy den sa niekto stazoval ☹ Nedarilo sa mu vysvetlit,ze to nesmie a zial-bol to dovod na vylucenie zo skolky (v ziadnom pripade nedovolili byt jeho mame v skolke s nim)-prve tri mesiace su v skolke totiz adaptacne,takze riaditelka moze dieta vylucit...Ked Ti navrhovali asistenta-bolo by to riesenie,ale z mesta mozes o asistenta poziadat asi len do 15.10.,takze teraz by si si ho musela platit sama 😒 A to su zvycajne take sumy,ze mu mozes zaplatit lepsiu-sukromnu skolku (s malym poctom deti),kde zacne s cistym stitom a nauci sa fungovat v kolektive sam,bez toho,aby ho niekto usmernoval.Pretoze ak raz zacne s asistentom,tak sa to s nim bude tahat az do skoly...
Ale drzim palce,aby to u vas nedospelo az k takymto radikalnym navrhom a hlavne,nech sa Ti podari najst sposob,ako synovi vysvetlis,ze bitka boli a nie je to hra 🙂

mandarinkadarinka
autor
28. nov 2014

@millia ahoj, dakujem za odpoved. Mas pravdu, len zatiaľ nemáme určenú dysfaziu, len ovr, ale ja viem, ze to bude narušený vývin reci. Odpovedá na otázky, aj sám mi povie, ze ho učiteľka vyhresila. Odpovedá aj áno alebo nie. Ale nedozviem sa od neho, ze kto mu robí zle a podobne, ze preco to robí, ani ako sa hra. Porozumenie ma tak na dva roky asi, on nerozumie len take dlhé suvetia.... Ale to skôr preto, ze počúva len prvú veta a potom už nepočúva. Všetci mi hovoria ze ma asi adhd, tak ideme neurologovi o týžden. Tak uvidíme. Asistenta už vybavujeme, lebo su este dvaja s adhd v ich triede a ten bude v skolke od februára. Tak ide riaditeľka o neho požiadať. Dúfam, ze ho vybaví, lebo teraz už malého do skolky ani nedávam pre istou, lebo každý den sa mu tam stal nejaky úraz a už som z toho zúfalá. Aj doma začal byt hyperaktivny a podráždený, co predtým nikdy nebol. Strašná zmena, nic take som neočakávala :(

mandarinkadarinka
autor
28. nov 2014

@millia a tvoje dieťatko ma narušenie tiez porozumenie? Koľko ma rokov a ako zvláda škôlku?

millia
19. jan 2015

@mandarinkadarinka ahoj,az teraz som si vsimla,ze si ma oznacila v prispevku.Moj maly ma styri roky,skolku zvlada nastastie dobre,hoci som sa toho velmi obavala...Nie je to uplne idealne,pretoze deti ho trochu vytlacaju z niektorych hier (kvoli reci a jemu je to potom luto),ale uz sa naucil s kym sa mu hra dobre a s kym nie.Porozumenie nema 100%-ne,ale ma ho narusene do takej miery,ze clovek,ktory ho dobre nepozna si to nevsimne-on velmi odhaduje zo situacii,z mimiky,z giest...Takze v skolke to ma "lahke",ked nerozumie,odkuka,co robia ine deti.Tazsie to ma v inych situaciach.
Ako to dopadlo u vas?Podarilo sa vybavit asistenta?Mas pravdu,ak mal maly urazy a ucitelka nestihala,aj ja by som ho na cas stiahla.A zase-za 2-3 mesiace spravi dietatko v tomto veku castokrat skok,aj moj maly ho mal,takze vo februari budes mozno sama prijemne prekvapena.

mandarinkadarinka
autor
19. jan 2015

Ahoj, december bol doma a teraz od januára je dobre v skolke.... Nikoho nebije, zase sa necháva on otlkat a ani sa nebráni. Takze úplný opak.... Teraz aspoň učiteľky vedia, ze to bolo proste tou školkou. Akonáhle zostal doma, všetko je uz v poriadku. Ale asistenta ucitela budú mat od februára, lebo majú v triede šest detičiek s adhd a nestíhajú ich. My sme boli na neurologia a doktor dal u môjho podozrenie na adhd :/ takze tak.

mandarinkadarinka
autor
19. jan 2015

@millia pre teba to hore 🙂

mandarinkadarinka
autor
19. jan 2015

@millia s rečou to mame teraz tak, ze začal spájať slova do viet. Najčastejšie dve tri spoji, niekedy aj štyri slova. Ale bez gramatiky, ako Google prekladač ;))) ale teším sa velmi, ze konečne začal. Problém je, ze on chce veľa toho naraz povedat, stále čosi hovorí a jeho mozog je asi rýchlejší ako jeho pery... Tak to vyzerá dost komicky, neviem, kde veta konci a ďalšia začína, lebo nedáva pauzy....

millia
19. jan 2015

@mandarinkadarinka tak super,pauza od skolky mu prospela 🙂 A zas-ked bol problem,ked on utocil,treba sa ozvat,ked utocia na neho 🙂 Citam,ze je v "narocnej" triede,sest deti s adhd,tam asistent velmi pomoze.Ono add/adhd je pri detoch s NKS takmer pravidlo,ale zas-ako pribuda vek,tak sa to lepsi.Aj moj maly neudrzi pozornost tak,ako deti bez komunikacnych problemov-teraz myslim pri cinnostiach,ktore ho nebavia,alebo pri dlhom texte,on prestane pocuvat,zahladi sa mysli na zaujimavejsie veci 😎

millia
19. jan 2015

@mandarinkadarinka 😀 google rec poznam dokonale.Moj este tvoril "vlastne" slova,aj relativne zlozite (a podla mna tazko vyslovitelne),z niektorych slov vyslovoval len samohlasky,tak to bol hlavolam.Teraz uz nastastie pouziva slovencinu,ale teda gramatika-to je este na dlho.

monikafilip
19. jan 2015

@millia @mandarinkadarinka
Dievčatá, píšete mi z duše... Môj starší syn (čerstvo 5 rokov) je presne ako Vaši chlapci. Tiež má narušenú komunikačnú schopnosť a (už len miernu) poruchu porozumenia. A so škôlkou sme mali presne také isté trápenie ako Ty @mandarinkadarinka. Pred 1,5 rokom nastúpil môj Filip do štátnej škôlky, kde sme doniesli papiere od psychologičky aj logopedičky, obe doporučovali normálny kolektiv detí, mierne individuálny prístup.
Smola, nič také sa nekonalo - a to sme mali vybavenú super protekčnú 😉 škôlku, kde v 1 triede bolo 'len' 14 detí, to je na pomery štátnej škôlky veľmi málo. Napriek tomu, Filipa nezvládli, každý deň som si vypočula, aký je zlý, neprispôsobivý, 'hyperaktívny', nedokáže sa adaptovať.
A to tam celý jeho pobyt trval dokopy 2 týždne, z čoho posledné 3 dni bol doma s hnačkami (tipujem, že zo stresu). Filip totiž veľmi zle znášal tú škôlku. Ráno veľmi plakal, nechcel tam ísť, poobede letel za mnou a len preč a preč zo škôlky. Bol smutný a bolo jasné, že ho tam nemôžeme nechať, lebo by to poznačilo jeho psychiku.
My sme to riešili súkromnou škôlkou. Už tam chodí 2.rok a všetko je v poriadku. Ten prístup sa porovnať nedá. Ak je nejaký problém (a občas je, samozrejme), vždy to spolu vyriešime.
Aj reč sa zlepšila - výrazne, aj porozumenie. Tiež pozornosť sa zlepšuje.
Držím palce aby sa Vám darilo a aby tie naše neštandardné deti mali šťastie na pedagógov, ktorí majú aspoň trošku snahy im pomôcť. Veľa šťastia.

katfan
19. jan 2015

@mandarinkadarinka pracujem v sukromnej skolke a bitie medzi detmi netolerujem.ak sa to stane,nasleduje napomenutie a vysvetlenie,preco sa to nerobi a ak sa to stane znova,tak za trest sa "vinník" musí posadiť k stolčeku na cca 10 min..deti to považujú za vážne velký trest.a potom sa musia ospravedlnit.určite by som sa dohodla s učitelkou,nech to rieši.ale prejde to,je to len taka faza.robia to skoro všetci chlapčekovia.

mandarinkadarinka
autor
19. jan 2015

@millia tvoj maly ma kolko presne, v mesiacoch? A kedy začal hovoril jednoslovne? Ako vyzerá jeho veta? Vedela by si mi dát príklad, nech si to viem porovnať? Budem moc povdacna.... Niko ma velky problém v porozumení hlavne s budúcim časom a minulým časom... Este v pohode zvládne budúcnosť, ze kam práve ideme, kam pôjdeme zajtra, ale ostatne je ilúzia. A minulosť tiez len včera alebo nieco, co si dobre zapamätal.

@monikafilip ahoj, a tvoj maly je na tom teraz ako s rečou? My to teraz zo školkou dobre ťaháme, je tam Dobrucky naštastie, no dúfam, ze mu to vydrží. Učiteľky sa mu asi viac venujú. Problémy sa teraz začínajú objavovať doma, chytá take záchvaty hnevu, ked nie je po jeho, ze uz neviem, ako sa mam žachovat. Dnes mi tak silno zadrapol do brady s prstami, ze sa len krv liala, ako ma doskrabal.... A dôvod bol, ze nechcel ist domov z autoservisu, kde som si bola vziať auto ;) fuuuu mam hrozný zážitok z dnešného dňa

monikafilip
19. jan 2015

@mandarinkadarinka
Tie záchvaty hnevu, to dobre poznám. Aj náš Filip to máva. Bývalo to oveľa horšie, dnes už je to len slabý odvar. Začalo to klasicky vo veku okolo 2,5 roka, obdobie vzdoru, hádzanie sa o zem, vresk, rev za každú hovadinu 😉 . Psychologička nám vysvetľovala, že Filip má vystupňované a predĺžené obdobie vzdoru kvôli poruche porozumenia a neschopnosti vyjadriť sa. Ako sa zlepšovalo porozumenie a naskočila reč, zlepšilo sa aj správanie.
Čo sa týka samotnej reči, Filip okolo 2 rokov vedel asi 20 slov (rátam aj citoslovcia, typu brm-brm = auto), vtedy sme to začali riešiť, vyšetrenia u neurológa, ORL, psychológ, logopéd. Postupne naskakovali slovíčka, okolo 2,5 roka mal asi 50 slov, zaćali sme pravidelne navśtevovať logopédiu. Spájat´ slová (2slovné vety) začal v 2 rokoch 8 mesiacoch, vtedy začal aj hodne opakovať po nás - slová, neskôr krátke vety. Najväčší skok bol medzi 3,5-4,5 rokom - v spomínanej súkromnej škôlke. Proste, ten kolektiv detí urobil svoje.
Teraz hovorí takmer normálne. Takmer je namieste, stále má deficit v gramatike, rody, skloňovanie, predložky. Ale už povie prakticky všetko, rozoznáva minulý, prítomný, budúci čas, používa všetky slovné druhy (podstatné, prídavné mená, slovesá, zámená,...). A, samozrejme, výslovnosť ešte nie je čistá, najväčší problém je L a R.
Dosť dlho o sebe hovoril v tretej osobe, dnes už hovorí normálne Ja...
Tak, to je naša story... 🙂

timea7
20. jan 2015

@katfan absolútny súhlas, robím to tak isto, nedovolím ani náznak bitky, ani nejakého zapárania, snažím sa tomu predchádzať a je pravda, že keď majú deti dostatok zaujímavých činností, nemajú na bitku čas. Spor o hračku je jednou z prvých vecí, ktoré učím deti po príchode do MŠ zvládať. Mám pocit, že tu nezlyhávajú deti, ale učiteľky.

katfan
20. jan 2015

@timea7 presne tak.je to na ucitelke, aby si poradila.

millia
21. jan 2015

@mandarinkadarinka je mi luto,ze mate obdobie takych "vybojov".Nesnazil sa Ti maly predtym nieco vysvetlit?Alebo sa hned rozculil,ked ste mali odist?Nam pomaha vsetko dopredu vysvetlit,najma ked viem,ze ideme niekam,odkial nerad odchadza-vysvetlim mu,ze tam sice ideme,budeme tam robit to a ono a potom odideme.Ale @monikafilip ma pravdu,deti s NKS maju vystupnovane a predlzene obdobie vzdoru 😢
Moj ma 51 mesiacov.Vyvoj reci mal podobny ako Filipko od @monikafilip. Okolo roka a tristvrte mal strasne obdobie vzdoru a ja som si uvedomila,ze nerozumie ako rovesnici a ze svoj nesuhlas nevie inak vyjadrit (vtedy som to aj zacala riesit,stretavali sme sa s rovesnikmi a videla som ten rozdiel).Tak sme sa dali na babysign,velmi nam to pomohlo,dorozumievali sme sa pomocou znakov a slov,co vedel.V dvoch rokoch mal asi 15 slov (plus vela znakov-znak sa povazuje za rovnocenny slovu-on sa sice snazil k znakom pripajat slova,ale nevedel ich vyslovit,mal taku "strpnutu pusu a jazyk"),v 2,5 roku mal cez 50 slov (plus kvantum znakov),potom sa rozbehol a v troch rokoch uz mal cez 250 slov.Slova zacal spajat ked mal slovnu zasobu okolo 30 slov.Trojslovne spojenia mal v 2,7 roku,ale tam nastal problem-cim dlhsie slovo,cim dlhsia veta,tym horsia vyslovnost a gramatika.Google rec mal do 3,5 roka,potom sa to zacalo cistit.Ja jeho rec delim na bezne pouzivane vety (s nimi nema problem-ma ich napocuvane) a vety,ktore sam tvori-o tom,co zazil,kam by chcel ist,co tam robil...atd....to problem bol a je.Kym mal velmi zlu vyslovnost neskutocne pouzival gesta,doslova sa dorozumel rukami-nohami.Ked sa mu rec zacala cistit (stale ju ani z daleka nema cistu,ale uz je aspon ako-tak zrozumitelna aj pre inych),gesta pouziva menej,viac si v reci veri.Teraz ma problem s predlozkami,sklonovanim,obcas si zamiena rody,hovori o sebe aj o inych v tretej osobe,suvetia su inak postavene (zamiena si lebo/aby a pod)...Jeho rec teda nie je taka,ako rec rovesnikov-stvorrocaci uz maju "dospelacku" rec,ale som rada aj za to.
Tvoj maly ma presne tri rocky?Resp asi trosku viac,ked od septembra chodi do skolky.Veku a najma porozumeniu musis prisposobit vysvetlovanie minulosti/buducnosti.Moj maly miluje cisla,ako vacsina deti s NKS,tak mi sme dni vyjadrovali najprv tak,kolko krat sa vyspi a stane sa to a ono...Potom som mu vysvetlila dni v tyzdni a mesiace v roku a od asi 3,5 roka pouzivame aj to.