Uprednostňovanie deti v škôlke

bubinko83
7. mar 2012

Ahojte chcem sa spytat či ste zažili uprednostnovanie deti v školke.Myslim napr. od sponzorov. Ide o to že nam dali dvd zo školky kde pri rozbalovani vianočnych darčekov bol jeden dar nie pre všetky deti ale pre jedno konkretne dieta .Bolo to tam viac krat zdoraznene od učitelky a zatym dodane že to je dar pre to konkretne dieta a ono rozhodne kto sa stym bude hrat. 😒 Prišlo mi to divne a neprofesionalne od školky.Mali mu to dat rodičia doma a nie nosit do školky.Aspon ja mam na to taky pohlad.

zeleny_cajik
8. mar 2012

@martina2001 Tak neviem, na čo je táto otázka dobrá a čo ňou chceš docieliť, podľa mňa sa od zmysku diskusie vzďaľujeme, ale ok. Príklad: päť detí popoludní nechce spať. Štyri musia ležať v posteli a jedno sa môže hrať (to si pamätám z mojich škôlkárskych čias, ale tam nešlo o sponzosrcto, ale o červenú hviezdu na rukáve). V triede je iba jedno šlapacie autíčko a učiteľka rozhodne, kto sa na ňom môže voziť ako prvý a/alebo najdlhšie. Nie je dosť obľúbeného jedľa na dupľu, učiteľka rozhodne, komu sa naloží.
A pozor! Netvrdím, že to tak je, len si chcela príklad, ako by sa to dalo. To je všetko.

V diskusii sú dva typy názorov, vaäčšinou podľa toho, na ktorú stranu "barikády" sa mamičky zaradili. Aj keď by sa barikády stavať nemali, malo by nám všetkým ísť o slušnú výchovu našich detí. Jedna skupina vraví, že to je špička ľadovca, druhá, že je to zveličené a možno úplne inak. Nevieme, kto má pravdu, pravda býva obvykle niekde uprostred, ale obom straám by nezaškodilo viac počúvať tú druhú.

martina2001
8. mar 2012

@renab tvoje dieťa nemá také stavy že je to moje?

macamac
8. mar 2012

@martina2001 jasné. veď to je iná situácia. a riešila si to správne-s učiteľkami. a je jasné,že karta sa môže aj otočiť-že vlastne môže byť šikanované aj dieťa sponzora. ale povedz-odkiaľ to tie malé deti majú? no jedine z domu-vypočuté od rodičov 😒 a preto netvrdím,že niektorí aj nezávidia

martina2001
8. mar 2012

@macamac to je o výchove doma, to žiaden učiteľ nenapraví, čo dieťa do škôlky donesie z domu, každý máme doma inú komunikáciu
@zeleny_cajik tak pri tých hračkách ak je jedna musí stále byť jeden a ak sa nedohodnú vtedy zasiahne učiteľka, a pri tom spánku už sme tu písali, nie je chyba rodičov, ale učiteľky. A myslím že každý rodič ak o niečo požiada mu je vyhovené, aspoň ja som sa stále stretla s ústretovosťou.

renab
8. mar 2012

@martina2001 som skopírovala od zakladateľky: bol jeden dar nie pre všetky deti ale pre jedno konkretne dieta .Bolo to tam viac krat zdoraznene od učitelky a zatym dodane že to je dar pre to konkretne dieta a ono rozhodne kto sa stym bude hrat. toto nepovažujem za stav "moje".
vyjadrujem sa len k tomu, čo je tu napísané - nepoznám "zákulisie" a musím sa spoľahnúť len na to, čo píše zakladateľka témy. či píše pravdivo, k tomu sa vyjadriť nemôžem.

zeleny_cajik
8. mar 2012

@martina2001 Čítaš iba to, čo chceš, Škoda.

macamac
8. mar 2012

@minewka presne takýto príspevok som čakala 😉
nechcelo sa mi to rozpisovať vtedy-musím teraz 😀
nie. nie zakaždým chce zostať sponzor ukrytý len preto,aby mu iní nezávideli 😉
a nikde nepíšem-že prachatý človek vylučuje to,že má v sebe morálku-neprekrúcaj 😉 nemáš to rada ty-nemám to rada ani ja 😉

Myslím si, že každý človek priemernej inteligencie a vychádzajúci z priemerných pomerov (rozumej nie z cigánskej osady) - má tú možnosť ako zarábať, tak mať aj peniaze.

mať peniaze-a mať peniaze je rozdiel. každý rozumný a inteligentný človek pochopí, že ak som zdraví a pracujem neznamená, že som automaticky za vodou. a nebudeme si tu nahovárať-veď má možnosť každý podnikať, nech skúsi. nie. možnosť každý nemá. nemá kapitál-banka,rodina nepožičia. ak nepotrebuje kapitál / 😅 / nemusí uspieť na trhu. konkurencia veľká. nie každý má priateľov-rodinu na správnych miestach,...a dalo by sa donekonečna. takže - nie. každý nemá rovnakú štartovaciu čiaru do života 🙂

ale sme už od témy 🙂

jarus1
8. mar 2012

@bubinko83 podľa mňa je to na hranici "diskriminácie" 😠

macamac
8. mar 2012

@minewka presne nad tým sa zamýšľam-či nakoniec ten darček nekúpili učiteľky 😅 čoby bol totálny profesionálny prešľap 😝
a ak aj prišiel rodič daného dieťaťa s touto požiadavkou, malo vedenie MŠ povedať ok, ale dať vedieť aj ostatným rodičom,že majú možnosť jeden darček priniesť pod stromček pre svoje dieťa aj do MŠ, s menovkou-a mohlo to byť zaujímavé a pre všetkých rovnaké.
skrátka-mne to nejak vadí,že dostalo len jedno dieťa a bolo to viackrát učiteľkou prízvukované že je to "pre Janka" /aničku, zuzku,../

dada1212
8. mar 2012

@mamavera nehovorím, že deti sú sprosté, ale neuvedomujú si hodnotu peňazí a ani čo to peniaze sú. dieťa v takom veku ti bude rovnako trucovať alebo bude nahnevané rovnako ak mu niečo napríklad odmietneš kúpiť a je jedno, že či to niečo stojí 40 centov alebo 100 eur.
možno to mohla učiteľka vyriešiť tak, žeby aj ostatný rodičia kúpili deťom osobné dary len pre nich, hoci len nejakú hračku za 2-3 eurá. lebo deťom fakt nejde o to, čo to stojí, ale či sa im to páči.
ešte k tým financiam, to je ťažké, ja si myslím že záleží aj na vybavenosti škôlky, asi málokto mi dal dieťa do škôlky kde majú len pár starých hračiek a nevyhovujúce podmienky, hoci by tam boli aj neviem aké skvelé učiteľky.
ale na druhej strane často práve rodičia čo sa nemajú úplne zle majú problém prispieť pár e napríklad na nové hračky alebo niečo iné, hoci je to aj pre ich deti. hlavne že domov im kúpia toľko hračiek, že s polkou hračiek sa ani nevyhrajú, ale v škôlke im je jedno s čím sa budú hrať a v akom prostredí sú.
ja nehovorím o tých, čo majú fakt málo peňazí, ale ak sa zbierajú rôzne príspevky na niečo, často majú s nimi problém práve taký, čo fakt nemajú hlboko do vrecka. preto sa nejde v škôlkách takou cestou a potom ostávajú už len sponzori.

martina2001
8. mar 2012

@renab presne ma napadlo teraz to či to dvd nekúpili učiteľky a už je problém, že sponzor je sviňa
@zeleny_cajik nie nečítam len čo chcem, len už mám jednu škôlku za sebou a jedná ma čaká

dada1212
8. mar 2012

@zeleny_cajik nedotkla si sa ma, ja som chcela povedať len to, že treba vedieť ako to vnímajú samotné deti a okrem toho učiteľky majú školu, takže možno ostatné situácie zvládajú tak, že deti ju nevnímajú ako uprednostňovanú.
ak to tak vnímajú aj deti a učiteľky to nezvládajú, tak sa zhodneme že treba konať, lebo samozrejme, že taký prístup je nesprávny.

zeleny_cajik
8. mar 2012

@martina2001 táto diskusia nie je o boji medzi sponzormi a tými ostatnými, teda aspoň by nemala byť. Mala by byť o tom, ako napriek rôznym finančným zázemiam, z akých deti pochádzajú, nájsť správny spôsob komunikácie a výchovy, lebo v škôlke u zakladateľky to pravdepodobne zlyhalo. Nič viac, nič menej. Ak v tom niekto vidí niečo iné, asi to bude o tom, že do inej situácie premieta svoje skúsenosti, situáciu dotvára a stráca objektivitu.Nič v zlom.

bubinko83
autor
8. mar 2012

@martina2001 to nekupili dvd. A vieme o tom na 100% že to doniesli rodiačia tomu dietatu ,oni su taky ludia že si potrpia aj na svoje meno a na to aby by boli pri každej besiedke vymenovany nahlas ako sponzori.

Moji rodičia tiež sponzorovali ked som bola malá ale na taketo zvyhodnenie si nepamatam a ani oni sami by to nedovolili. Otec bol dost za vodou ked som bola male dieta a vždy pomahal finačne,ale to je jedno. Proste tu nejde o peniaze tu ide o princip.Ja viem že to dieta za to nemože a nikto ho nodcudzuje,mne ide o to že mi to pride neprofesionalne od pristupu učiteliek a školky.Ešte tam bolo dodane : Tebe doniesol Ježiško darček lebo si posluchal! Ako keby ostatne deti neposluchali. 😒

martina2001
8. mar 2012

@zeleny_cajik veď práve o tom tu píšeme, že nie je chyba asi v rodičoch ale učiteľkách danej škôlky. Už sme sa tu zhodli, že riešiť toto majú učiteľky

martina2001
8. mar 2012

@bubinko83 aha ale až teraz si presne napísala že oni si to doslovne vynútia, ale tak to by malo riešiť riaditeľstvo a ak nepochodíte tam tak zriaďovateľ

bubinko83
autor
8. mar 2012

@martina2001 som pisala že je tam viac sponzorov ale od nich to je citit najviac.Učitelky vždy spomenu sponzorov ale niektory ani neviem ktory su ,proste si na to nepotrpia aby sme všetci o tom vedeli. Pravdupovediac keby mam fakt na rozdavanie tak školku podporim a nikto nemusi vediet ,ale to som asi jedna z mala. Nie som vypočitava a nečakam nič " na oplátku!" Proste mam-donesiem-neriešim.

minewka
8. mar 2012

@macamac nepisala som, ze je automaicky za vodou. Moznost ma kazdy, to ostatne su vyhovorky alebo nedostatok odvahy. Drviva vacsina ludi nema kapital a ostane veci, co pises. A presne to vsetko musi vyriesit, ked chce zacat podnikat.

To, preco niekto nechce podakovanie, je vec nazoru, ja si stale myslim, ze dakovat treba.

bubinko83
autor
8. mar 2012

@martina2001 a najhoršie na tom je že pravdepodobne aj deti začinaju citit že je ten chlapec uprednostnovany a nemaju ho radi. Takže rodičia ubližia hlavne jemu a aj do buducnosti.

zuzka1.
8. mar 2012

moj nazor: ucitelky take nieco nemali dovolit, aj ked rodicia budu majitelia zemegule, ide o deti, principy, spravodlivost a profesionalitu a nie o peniaze, my je z tych penazi uz na grc.
my sme tiez sponzorska rodina svojim sposobom, a ani by ma nikdy nenapadlo kvoli tomu zvyhodnovat moje dieta , a u nas v skolke ucitelky stara skola = vsetky vsetko rovnakym dielom, pravidla, prisne a spravne podla mna, citlivejsie deti ako je ten moj si na to zvykali tazsie, ale prinieslo to svoje ovocie a neviem si to vynachvalit.
funguju podla pravidiel, jak mali vojacikovia mi to miestami pripada, je to malotiredka, deti o 3-6 rokov spolu tak to ma svoj system asi prave preto. no to je jedno, tie nase "sekerky" - rozumej ucitelky zahriaknu hned aj rodicov😀
v prvom rade by som to teda riesila s ucitelkami, riaditelkou, mimoriadne rodicko a na rovinu povedat aj dotycnym sponzorskym rodicom, ved to ublizuju oni svojmu dietatu, a sucasne takyto "system" aj detom vasim.

xenia555
8. mar 2012

@macamac Ja som si dovolila dietatu sponzora dat trojku z informatiky. 😉 Hned som bola na koberceku!
Ale funguje to tak skoro vsade. Akurat niekde je to citit viac, inde menej. Co si moji znami - ucitelia uzili, ked na strednej skole mali syna župana. Riaditel ich vsak ohriakol, ze aspon maju vdaka dotaciam z kraja viac na odmeny. 😒 Hm, ale morálka v tej triede, no škoda slov... ked si stredoškolák dovolí vyhrážať sa učiteľke "veď len skúste mi dať 5!", tak kam to speje?

macamac
8. mar 2012

@xenia555 stredoškolák? 😀 😀 😀
tak by si sa divila,čo povie záklaďák 😀 😉
ja viem,že SKORO všade je to tak, ale ja fakt našťastie učím na škole, kde som sa s týmto ešte nestretla.

sisaha
8. mar 2012

@xenia555
@macamac tak ja by som si dovolila teda dat 5-ku hoc aj prezidentovmu synovi.. 😀 😀

macamac
8. mar 2012

@sisaha moja reč 😀 😀

sisaha
8. mar 2012

@macamac a hadala by som sa kvoli tej znamke ako besny pes...a obhajila..😀

xenia555
8. mar 2012

@sisaha hej, ale asi len raz, mne kvoli tomu nepredlzili zmluvu 😖

bubinko83
autor
8. mar 2012

@xenia555 to akože mysliš važne že ti nepredlžili zmluvu kvoli tomu že si dala niekomu 5 ?

macamac
8. mar 2012

@bubinko83 je to tak. my sme preberali minule jeden prípad,že učiteľka chcela nechať prepadnúť z predmetu synáčika sponzora a ani na naliehanie vedenia nepopustila. nuž-stálo ju to miesto 😖
tak nech mi tu niekto ešte niečo povie-že protekcia a prospechárstvo dnes neexistuje. existuje-a ani nevymizne a samozrejme to ide ruka v ruke s prachmi.
otázka je-ako sa k tomu stavia spoločnosť a ako jednotlivec.
a ja ako jednotlivec takéto praktiky určite nebudem podporovať a nezaradím sa do "radov" /stáda? 🤐 / pätolízačov 😝

chelonka
8. mar 2012

@xenia555 to je hrozneee čo ti urobili, už mi je zle z tejto spoločnosti, spravodlivosť už asi nikdy nebude

bubinko83
autor
8. mar 2012

@chelonka@macamac fakt je to hrozne,najhoršie a najubohejšie je že tí ludia čo maju tie prachy maju LEN tie peniaze a nič viac ,su to zvery ktore si uživaju len majetkov a nikdy nebudu skutočne štastny.