Študium rómskeho jazyka v Prešove

naduska007
27. mar 2022

Ahojte, je tu niekto, kto sa chystá študovať alebo už študuje tento odbor v kombinácii? Môžem poprosiť o nejaké info? VĎAKA

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miiichaelaaa
27. mar 2022

@zazvorka87 práveže na východnom Slovensku existuje veľa obcí, kde rómovia hovoria iba rómsky a slovensky iba ich rodičia a žiaci v ZŠ. V škôlkach väčšina rómskych detí rozpráva iba rómsky 🤷‍♀️

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bibina32
27. mar 2022

@zazvorka87 u nás v práci robia mladý rómovia a medzi sebou sa stále rozprávajú po rómsky.

miiichaelaaa
27. mar 2022

@zazvorka87 napadlo mi, že možno práve učiteľky v MŠ, aby rozumeli deťom a predchádzali rečovej bariére. Nekomunikovať s nimi po rómsky, práve naopak učiť slovensky ale rozumieť tým deťom, čo rozprávajú.

naduska007
autor
27. mar 2022

@zazvorka87 rómsky jazyk, jazyk ako aj iné rôzne jazyky. Slováci vedia rozprávať po slovensky a učia sa SJ, Maďari MJ..... Pracujem v ZŠ, kde máme čisto rómske deti tak možno by som to tam mohla využiť. Mali by sa učiť o svojej histórii.... Pravdou je, že veľa rómov nevedia rozprávať v materinskom jazyku a myslím si, že tento predmet chýba na školách....nie sú na to kvalifikovaní učitelia nie je záujem o tento odbor. Vieme prečo... Myslim, že je na čase zmestiť to💪🤓

naduska007
autor
27. mar 2022

@bibina32 aj u nás v škole sa rozprávame medzi sebou v rómčine. V kolektíve všetkých už v slovenčine. Mne by sa tiež nepáčilo, keby som medzi učiteľkami a komunikujú v španielčine 😁😉

chelsey987
27. mar 2022

@naduska007 Keď som študovala sociálnu prácu v rómskej komunite, tak sme mali rómsky jazyk. Po pravde nepamätám si veľa. Jediné čo som si za tých 5 rokov na VŠ zapamätala je, že oni hovoria dialektom, takže ak budeš napríklad v Prešove tak s rómom v Poprade sa nedorozumieš. Skúšala som sa dorozumieť s rómom u nás v SN a čumel na mňa ako blázon, že čo to mám za dialekt. Že vraj som hovorila podľa neho nespisovne. Robím síce v zdravotníctve (SŠ), ale ani naša upratovačka čo je rómka mi nerozumie. Tiež hotoví ináč.

naduska007
autor
27. mar 2022

@chelsey987 no a preto je potrebné ten jazyk zjednotiť. My v jednej dedine na každom konci osada a niektoré slovíčka nepomenuvavame rovnako🤷🏽‍♀️ale neexistuje, že sa rom nedohovorí s romom😉

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
naduska007
autor
28. mar 2022

@zazvorka87 pesničky mali byť v slovenčine alebo v rómčine??

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz