Islamské mamičky II ozvite sa

safiah
14. sep 2008

assalamu aleikum

tak ak ma niekto nepredbehol tak sem sa 😝

monika15
24. nov 2013

@demo hej hej bla bla 🙂))) presne ako pises 🙂) bal bla blabla

demo
24. nov 2013

@ellise tusim mas pravdu. troska sme sa tu zabývali...

alice107
24. nov 2013

@ellise ja to neberiem osobne. 😉 ale na tomto fore si vykladali zeny,co mali milencov moslimov tiez.a neboli ziadne moslimske zeny ci dokonca matky.
tak preco by sme si my nemohli podebatovat o rozdielnosti europskej a moslimskej kultury ci vztahoch medzi europankymi a ich moslimskymi protejskami?
ver mi,ze tym europankam c o sa prewzentuju ako islamske mamicky len prospeje,ak si precitaju realitu.

mna len prislo divne ,ze upozornujes preve nas niektore, a,co sme len odpovedali vlastne na otazky ci skor debatu inych pisateliek .
tiez to neber osobne.

alice107
24. nov 2013

@monika15 ten kto by to spravil,by uz mozno nezil,urobit to v ich niektorej moslimskej krajine.a v europe by sa na neho vzlietli nielen laviciari a ine podobne zdruzenia,ale aj moslimovia ,co len vdaka nasej demokraciii maju nejake prava.

monika15
24. nov 2013

@alice107 nov sak to ... davaju letaky ma ide porazit hej... a potom takto vyzdobeny dom a ked je v robote Christmas dinner dance tak su prvy na zozname !!! akoze sorry ale svoj ramadan mali off v kuse sa prisposobovat bo chudaci nejedia no sorry to neni moja starost.... a ked idu vianoce tak maju off lebo no skus arabovi povedat ze nie... ty kokos zaloba na krku... proste spina a hnus sorry

kuwait
25. nov 2013

Noooooooo takze tento rok 3 vianocne bazare mame,zaujal ma ten ktory bude na Mikulas 6 decembra,tu je reklama v novinach,chcela som tu pridat o tom foto a nepreslo to

kuwait
25. nov 2013

Tak som tu foto pridala do mojho fotoblogu

kuwait
25. nov 2013

Vianoce v Carrefoure v Kuwaite,ti co miluju Vianoce rozhodne niesu tu ukrateni 😀

asma
25. nov 2013

@kuwait wau krasa..

alice107
25. nov 2013

@kuwait wau,to je mega komercia. za to by sa nemuselli hanbit ani eu metroploly . 😀 ale asi mimo centier tur.ruchu to je ine tam,ze?
@monika15 oni si dovolia tolko,kolko si my nechamne.a oni nasej vizii dodrziavania ludskych a osobnostnych prav/ci skor viziu politikov/ parazituju....... . mas uplnu pravdu,ze ich prava su az precenovane..nase potlacane....

monika15
25. nov 2013

@alice107 no u nas maju vsetko dovolene.... a nikto nechce mat nic spolocne s rasismom takze ano u nas maju vsetko dovolene.. smutne no ale hlupy biely co uz....

alice107
25. nov 2013

@monika15 aj u nas je to tak..... tu nejde o hlupost..ale premyslenu politiku...... as o to je to nebezpecnejsie.....

monika15
25. nov 2013

@alice107 hej vsak to.
2 velky pani sa stym zacali zaoberat a hned boli odvolany proste tak je to nastavene vsetci zamestnavatelia su z nich na makko... musia tak ako oni hovoria... aj ten ramadan ti poviem vsetci im mame dat minimum roboty chodia domov o 2 piatok off ako vzdy.... a vsetko maju zaplatene bo chudaci ako tazko je tak robit tak ako sorry ale to je ich volba..... tu nikoho nezaujima ze 24.12 su vianoce a Velkonocny Pondelok je sviatok....
proste ste tu prisli tak sa adaptujte...odisli ste zo zleho a tu vytvarate to iste... tak chodte spet.... hrozne smutne :(((( Ja som tu prisla som sa prisposobila pretoze JA som tu prisla... nie Stat siel zamnnou.

kuwait
25. nov 2013

@alice107 Tu bohuzial ziadny zapadny turizmus neexistuje,to tu predavaju pre toho pol miliona krestanskych expatov ktori tu pracuju,pekne od nich 🙂

alice107
25. nov 2013

@kuwait aha rozumiem... takze aj tie halove svahy na lyzovanie su pre pre tych expertov zo zahranicia,,ze?

kuwait
25. nov 2013

@alice107 ale ved to je v Dubaji 😀 V Emirates mall. Dubaj zije z turizmu nie Kuwait,tu ziadnych zapadnych turistov nemas ,my sme rovnako ako Saudska Arabia uzavreti pred turistami z krajin mimo Gulfu

alice107
25. nov 2013

@kuwait ja viem ,ze v dubaji maju. ale myslela som,ze u vas tiez su nejake.... ;- ) takze vy ste uplne uzavreti pred turistami..... a chodis niekedy do dubaja?

kuwait
25. nov 2013

@alice107 u nas absolutne nic,take a hotely zivaju prazdnotou,bola som v Dubaji pred 2 rokmi ale uz ma to tam nebavi chodit,predtym sme tam chodili castejsie ale co tam je?Malls a co ine?Vsade plno indov a filipincov tych mame aj tu,predtym ked som tam isla tak hlavne kvoli bravcovemu masu a kvoli tomu chodim teraz na Cyprus 😀

vevesh
25. nov 2013

@kuwait @alice107 @monika15

ja len na okraj..
ak vas pustili do tej baziliky sv. marka v benatkach v tej minisukni ci sortkach, tak ste mali stastie na bodyguardoch...kedze do kostoloch v taliansku nemozete ist s odhalenymi plecami, kolenami, vystrihom + neakceptuju sortky a tricko a mali aj vyhrady voci flip-flopom (vlastna skusenost - kamoska isla v sortkach tesne nad kolena, spagatikove tricko, ja som mala bluzku a nohavice - ona si musela stiahnut gate tak, aby jej nebolo vidno kolena, ja som jej musela dat sveter, ja som si musela zapnut bluzku uplne plne ku krku(cize jeden gombik), jednej pani za mnou som poziciavala satku, kedze ona nemala na bluzke gombiky az po krk, dalsiu pani z radu nepustili pre hlboky vystrih dnu.....a kamoska sa musela este prezut inak by ju dnu nepustili) 😉

inak ten dress code je cierne na bielom aj na oficialnej stranke:
http://en.venezia.waf.it/museo_dett/318-churche...

sisaka
25. nov 2013

@vevesh rovnaka skusenost, ja som sice bola v tal. uz dacvnejsie, ale odhalene plecia a kratke kratasy su v ich kostoloch nepripustne. pred kostolmi mavaju nadoby stakymi velkymi satkami, da sa do nich zavinut ako do sukne, alebo prehodit ce plecia, ked nie je vhodne oblecenie ....

vevesh
25. nov 2013

@aliza satku zacina dievca nosit
a, nazvime to extremne veriaci - nastupom rastu prs(cize u niekt. uz 8r+), u niekt. nastupom ms - mensina
b, veriaci - kedy si dievca samo zvoli ako znak viery (poznam pripady kedy dievcence uz ako 10r sa takto rozhodli)
c, v irane - nosi satku kazda zena bez rozdielu veku (mimo iran 99,99 percent perzanov to nerobi)

a satka ma s vierou spolocne, kedze je to dane v korane (pre muza aj zenu!), to ze niektori si z toho spravili "extended version" je o hist. vyvoji a politike v urcitych krajinach
a len tak napr. na okraj v afghanistane zacali nosit burku zeny!! bohacov (same sa rozhodli), aby ich chudobni ludia nevideli, neskor sa poopicili po nich aj chudobne zeny, pretoze chceli byt ako bohate ...a v dnesnej dobe si tu burku nevedia dat dole (znova zacina trend, ze bohate zeny sa nezahaluju....) 😉

vevesh
25. nov 2013

@sisaka no my ked sme boli..tak tam ziadna nadoba na satky nebola...a my sme tiez nevedli, ze nejaky dress code existuje... 😕 my sme si robili vylet indi-vindi .....a teda vtedy veeelmi vela ludi dnu nepustili prave kvoli tomu dress code, kedze boli turisti a nemali pri sebe nic ine na oblecenie 😎 a z cestovky ich ani neupozornili (ked sme vychadzali tak sa tam poliaci hadali so sprievodcom, pretoze mali listky vopred kupene, ale polovica nemohla ist dnu 😀 )

sisaka
25. nov 2013

na margov moslimo v praci, mame asi 3, nie je to nieco, co by sme rozoberali ... vsetci traja sa ponukli abudu pracovat na vianoce. na ramadan nemaju ziadne vynimky, boli normalne v praci, na oslavach, jedia to, co mozu, robievame potlach, je z coho vyberat, jedna z nich je vegetarianka, tiez si vzdy nieco najde na jedenie, ak ma nejake jedlo v sebe maso, napiseme, ake to iste robime s orechami mame jednu osobu s alergiami, dokonca pisu pre mna, ked je mlieko, mam lactose intolerance, nikoho to nijak neobmedzuje, vsak nech si kazdy je, co chce

aliza
25. nov 2013

@vevesh mne moja kamaratka zo Sudanu, silno veriaca povedala, ze v Korane je napisane, ze dievca ma zacat nosti satku s prichodom menstruacie, ziadne ine okolnosi nespominala. je to vzdelana zena, lekarka, takze nemam dovod jej neverit. To, ako si to ostatni prisposobuju, ma nezaujima a prave preto by im to nemalo byt ani umoznene, aby male dievcatka chodili do statnej skoly v satkach. Nie je to bezpecne, ked uz sme pri tom a robi to rozdiely medzi detmi. Deti tieto rozdiely vnimat este nemaju a ani nevedia, nakolko im nerozumeju.

vevesh
25. nov 2013

@aliza ale to nezalezi ci je tvoja kanmaratka studovana, pretoze co nechape vacsina ludi (nielen zo zapadu ale ani tam), ze koran je kniha a kazdy si ju vysvetluje inak (uz tu bolo dost debat, kde si sa mohla o tom presvedcit) + vela ludi-moslimov ani po arabsky poriadne nevie (takze nevie presne co tam stoji napisane a riadi sa zvykmi v rodine - aj ked maju ludia arabcinu ako materinsky jazyk, tak si ho vykladaju kazdy po svojom a co toboz ked to nie je ich jazyk 😔 ). ...ja to mam od imama(islam. odbornik na vysvetlovanie koranu, arabcina materinsky jazyk), co je doverychodny zdroj...
a rozdiely robi vsetko, co nosis do skoly, pokial v skole nie su zavedene jednotne uniformy od jedneho vyrobcu (akonahle ich je viacej uz je rozdiel v kvalite, a uz sa zacina triedny boj....) 😉
preto som ja za prisnu uniformu na skolach...

sisaka
25. nov 2013

mozno tie satky bude nejaky nielen nabozensky, ale aj kulturny zvyk, mozem sa niekedy spytat u nas zien, ak ma to napadne. Obdive su vzdelane - jedna narodena v Kanade - nosi satku, jedna prisla pred rokom z Pakistanu - satku nenosi, treti je chalan 🙂 . Ta z Pakistanu hovorila, ze u nich sa satky nenosia, skor take ako saly, ktore prekryvaju vlasy, ona nenosi nic. Dcerina kamoska ma rodicov z Pakistanu, ona nenosi nic (ma uz 15 rokov), jej mama nieco mala na hlave, ked som ju videla sediet v aute, asi to bude ten sal, nevyzeralo to nejak omotane.

aliza
25. nov 2013

@vevesh myslela som to tak, ze je vzdelana, hovori arabsky, tak si vie koran precitat aj sama a je velka pravdepodobnost, ze ho aj spravne pochopi, na rozdiel od ostatnych, ktori ho poznaju len sprostredkovane. A nemas prvadu s tym obliekanim, obliekanie robi rozdiely materialne, nie nabozenske a to je rozdiel. To, ze na nieco nemam peniaze, sa da dietatu vysvetlit, ale 5 rocnemu tazko vysvetlis, preco jeho spoluziacka ma na hlave satku. Takisto tej 5 rocnej moslimke je tazke vysvetlit, preco ju ona musi mat uz teraz. Mne bolo povedane, ze ich davaju detom tak skoro preto, lebo sa boja, ze ich uz neskor nebudu chciet, pod vplyvom zapadnej spolocnosti okolo. Takze ziadne nabozenstvo, ale vymyvanie mozgov, snaha sa odlisovat za kazdu cenu, provokovat. Inteligentna moslimka vie dcery viest k tomu, aby sa neskor same bez natlaku zakryli a nepotrebuje dieta takto vyclenovat. Mojej dcere to tiez robilo problemy pochopit, preco jej spoluziacky nosili satky. K detom satky proste nepatria, ani nabozenstvo, nemaju rozmer to chapat a zbytocne to vyvolava problemy medzi nimi. zazila som osobne 5 rocne dievca, ktore za kazdou vetou pouzivalo 'mashallah', kazdeho sa pytalo, ci je Moslim, kritizovalo to, ako niektore nosia satky, ze tak prave moslimky satky nenosia a tak sa neobliekaju...proste hnus, tak male dieta toto nema vobec co riesit. Ale zial musi, kedze zije v tak odlisnom svete a jeho rodicia to nevedia prijat.

monika15
25. nov 2013

@vevesh a co akoze teraz ?mam si dat batman saty 🙂 ?? 😀 😀 😀

sisaka
25. nov 2013

@aliza fuu, tak to je teda hruza v Anglicku, tu je o zatial ok, male deti v satkach som zatial nevidela, takze dcere som nemusela nic vysvetlovat, v case, ekd jej spoluziacky zacali nosit satky, prve okolo tych 10 rokov, ked dostali menses, uz dcera vedela o co ide, aj v skole preberali rozne kultury a nabozenstva, mavaju dni kultury v skole, takze ziaden kulturny sok. Dcera to nijak neprezivala a mala aj kamaratky, ktore nosily satky, doma je vedena k tolerancii a k tomu, aby sa nepozerala na ludi cez prsty, ci nesudila podla vzhladu, ale podla inych kriterii a tieto dievacata boli teda strasne mile a prijemne. Teraz je uz na strednej skole, kde je uz zmiesany kolektiv a v triede nemaju ani jednu moslimku, v nasej oblasti ich zije velmi malo ....

aliza
25. nov 2013

@sisaka ved presne, okolo toho 10.roku sa to da pekne vysvetlit a aj bez problemov pochopit, ale 5-6 rocne asi tazko. A aj dcera pozna takmer vsetky kultury, ucia sa to v skole, aj tolerancii, v tom nie je problem, ide vsak o to, ze sa detom podavaju info adekvatne k ich veku a vysvetlovanie satiek tam zial, nepatri, kedze ide o dospievanie a sexualitu a to naozaj nemusi 5 rocne zaujimat. Ja som akurat teraz zacala dcere rozpravat o puberte, dospievani, menstruacii....ale nas uz ta puberta chyta a je najvyssi cas, aby o tom vedela. Ma 8 a pol. Ono tu v UK dost zalezi, kde zijes. ludia, co ziju na vidieku, budu asi rovnako prekvapeni z mojich zazitkov, ako ty. Ja zijem v druhom najvacsom meste, je to mekka sikhov (turbanovych) a zaroven aj pakistancov. Je tu vela socialnych stvrti, kedze asociali sa sustreduju do miest, nie na vidiek, takze tie stvrte potom tak aj vyzeraju, jedna horsia od druhej. Podla mna to anglicania robia naschval, ze ich takto zgrupuju do stvrti, aby sa nemesiali medzi anglicanov. Tie stvrte su uz vlastne geta...vacsina na prispevkoch, v socialnych domoch, skoly katastrofalne, surgeries tiez....ti ludia tam ziju ako doma v Pakistane, ked prechadzas tymi stvrtami, nemas pocit, ze si v UK.