Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
31. aug 2011

@yukki ja budem na to trpezlivo čakať a pre ľudí si nachystám neutrálnu odpoveď ("veď sa ešte nachodí")...
hlavne, aby to bolo... lebo zimné babušenie do kočíka nie je žiadna slasť 🙄 😒

len už sa fakt dlhšie pohrávam s touto ("kočíkovou") myšlienkou a keď som zbadala toho Jeníka (inak dosť slušne veľký chlapec) v kočíku, tak som si myslela, že má asi DMO, že skrátka nechodí, ale potom som videla ako sa naskladal do psej textilnej búdky a bolo mi jasné, že teda normálne chodí (dokonca ďalej som sa dočítala, že strašne rýchlo uteká a zdrhá preč!), tak mi to zrazu došlo tak ťažko, že dúfam, že Tady už v takom veku a pri takej veľkosti ozaj nebude v kočíku ... ☹ 🤐

magimary
31. aug 2011

tu je Jeník v kočíku a na konci zase ako prchá najrýchlejšie ako sa len dá:
http://auticekjenicek.blogspot.com/2011/03/neja...
tu sa "skladá" do psej búdky, pelíška:
http://auticekjenicek.blogspot.com/2011/06/troc...

anka912
31. aug 2011

@magimary ahoj ja len poznámočku, aj keď nie úplne k veci, tuším si písala že nešoféruješ, tak by si sa mala naučiť, mne šoférovanie strašne uľahčuje život.
Ja ten blog o Jeníčkovi poznám a sú tam niektoré fakt smutné veci..., aj s bitím sestier apod.

smardik
31. aug 2011

@magimary u nás to vypadá takhle. a jinak taky poslouchám proč tak velkého kluka vozím v kočárku, že ho mám nechat chodit a klidně pobrečet, cepovat ho a že si zvykne

@sisstin Tom moc nechodí, na motorce jede stylem že odbočí doprava, doleva, jede popředu a různě se vrací, u chození vlastně totéž. Je to to cílesměrné chození nebo ne?

sisstin
31. aug 2011

no upřímně, Jeníček je opravdu velmi reálná ukázka toho, jak se žije s auti dítětem a není to moc veselé čtení 😉 nedivím se, že M. skončila v nemocnici..tohle je dlouhodobě neudržitelné 😉

magimary
31. aug 2011

@smardik tak to vyzerá rovnako ako u nás 😅 😉 😎
nedám dopustiť na tieto naše (kočíkové 😅) zázraky 😅 😝 😀

@anka912 , vieš to je síce pekné aj dobre myslené, ale každí máme svoje obmedzenia (a FÓBIE!) a toto je jedna z mojich najhlavnejších... mám fóbiu (FÓBIU s veľkým F!) z áut a zo všetkého, čo s tým súvisí... 😖 🤐 🙄

maznacik007
31. aug 2011

@magimary aj ja vozim v kociku... max. ideme na motorke detskej na odrazatku kratke trasy ... u nas to neni o tom ze by nepresiel... ale ja by som mala stres aby mi nevbehol pod auto ... psy ponahanal.. strkal im ruky cez plot a tak... a ak potrebujem sa aj niekam prepravit tak inu moznost nemam.. a za dalsie.. u nas priputanie do kocika funguje ako spolahlivy upokojovaci prostriedok...
a ludi neriesim... ako ja som mala zatial stastie nikto neriesil preco je este v kociku... resp. ked som ho vypustila tak pochopili... ale u nas to neni ako u toho jenicka.. ze uplne naverimvboha sa rozbehne u nas je to skor o takej no hyperaktivite alebo o com...

magimary
31. aug 2011

tak, tak, @sisstin aj @anka912, ako píšete...
s tou jeníčkovou mamou...
ale pomerne neskoro dostali dg...som tam čítala že až tento rok v marci 😕 😨

sisstin
31. aug 2011

@magimary ne, on ji měl už dlouho...ale ze začátku měl jenom vážnější AS...ted už je z toho klasickej kanerovskej autík 😉

smardik
31. aug 2011

@magimary já jednu dobu - tak 3 měsíce zpět uvažovala o prodeji a koupi jen stupátka ale nakonec ne a díky bohu za to, takhle je to bez nervů-pro mě, pro Tomáška. Nevěřím že nechat vyřvat by něčemu pomohlo, on si to musí v hlavičce srovnat a až bude zralý přestane kočár vyžadovat, no takže budu třeba ještě rok vozit 🙂 uvidíme necháme to osudu

a na zimu mám kočár vedle sebe, tohle je na zimu nepraktické. Tomovi strašně vadil sníh, jen jsme vyšli ven a on zjistil že je a nastupoval, neušel ani metr ve sněhu, na bobech mi řval jak hysterka, sáně teda zvládl ale tak 10 minut a chtěl dolů, nadšený nebyl. chtěla jsem stavět sněhuláky a to fakt nehrozilo, ani sníh nevzal do ruky, vadilo mu sněžení tak sjem zvědavá na tento rok ale počítám že to bude to samé

anka912
31. aug 2011

@magimary no to máš teda pech, ja som hrozný šofér, vôbec nemám odhad, ani priestorové videnie a po 18 rokoch života v malom meste ešte stále chodím niekedy dokola kým utrafím tú správnu cestu.... ale aspoň som o to opatrnejšia, ale proste bez toho by som nemohla VOBEC pracovať, Maťova škola na jednom konci mesta, moja na druhom, s Maťom behám všade možne - psych, lekári aj do vzdialenejších miest. A ešte u nás v malom meste takmer vôbec nefunguje mest. doprava, tak raz za 1-2 hodiny.
ja mám fóbiu- klaustrofóbiu a s Maťom som ležala minule na najvyššom 11 posch. v nemocnici a musela chodiť všade výťahom. To bola vtedy pre mňa skúška ohňom a nemohla som sa zosypať, lebo som mala na starosti jeho...

magimary
31. aug 2011

@smardik no, u nás zima detto...vo vzťahu k snehu, ale zase na saniach sa vydržal viesť... a tiež mám aj vedľa seba, ale tento sa mi predsa ľahšie tlačí 😉

@sisstin, ahá, lebo to v tom texte o oznámení autizmu nepsomenula, ale tiež som dovtedy mala pocit, že už mal dg. dávnejšie... 😉 , preto som si to teraz vlastne chcela uistiť...
ale teda, som bola prekvapená aj z toho, že rozpráva... 😕 , na to ako je to s ním "neveselé" 😔
a tiež ma pri tom teraz napadá, že snáď už takéto zhoršenie nás nepostretne 😕 😨
či on to mal na začIATKU ZLE URčENú DG.?
/omylom cpsl) 😝

anka, tak aspoň vieš, o čom je fóbia...ja sa tiež nemôžem pri deckách zosypať, preto si toto riziko radšej ani nedovolím... a tiež tu nemáme MHD a všade musím spojmi, vlakom (preto by som bola radšej, keby sa nám podarilo vybaviť ZŤP+S a nielen ZŤP), alebo o to pravidelne prosím (bvečene zaneprázdneného a pracovne vyťaženého!) mužíka

anka912
31. aug 2011

@magimary oni ju už mali - predtým tuším aspergera a teraz sa len zmenila na aut.

maznacik007
31. aug 2011

@smardik inak toto so snehom mala aj moja dcera... ona ti normalne ani nepresla po snehu este ze byvame pri BA ze ho tu tolko neni... a muz ju musel normalne prenasat ponad sneh.. mala vtedy asi 3 roky a nechytila sneh ani do ruky... totalne psycho... ale vyrastla z toho... jeden rok to zasa boli popadane z orecho tie odkvitnute sukvetia co ako husenice vyzeraju...

llulla
31. aug 2011

My trasy ako take zatial nemame,drobec praveze vyhladava nove (je zvedavy,co je na tej ulicke,tak ma tam odtiahne a kedze priestorovu orientaciu ma neskutocnu,tak sa aj cez novu ulicku dostane tam,kam mal zaumienene).Ja som to myslela tak,ze ak ideme na jedno ihrisko a jemu sa tam neche,chce ist na ine (ale pri tom inom nie je obchod,v ktorom potrebujem nakupit),tak sa pyta z kocika von a ukazuje,ze chce ist inam a tam pomoze uz len kocik,alebo ho vziat cast cety na rukach.

Ja si blogy o starsich autistoch zatial nemozem citat,pride mi to velmi smutne,viem,ze to caka aj nas,ale musim si to davkovat postupne.

magimary
31. aug 2011

a NAJMä PEŠO (!)
spojmi, vlakom, autom, chodím len keď musím do BA, ostatné si "potiahnem" s vyplazeným jazykkom, zväčša upachtená PEŠO..
preto sú kočíky vlastne moje druhé nohy, resp. "motor" mojich detí 😉

sisstin
31. aug 2011

@magimary oni chodí k Thorové od začátku, jenom, když začli s tou diagnostikou...tak on neměl ty auti projevy takové...to až časem 😉 já když jsem o něm četla, tak jsem si říkala, proboha v čem se teda to AS liší od klasickýho autismu..a pak za pár dní přišla s tím, že má teda klasický DA...on se takhle zhoršil až časem 😉

jinak on mluví, ale jednak má dysfázii...a jednak, to je takový mluvení..no.. "maminko, zlá,hnusná" "Jenik se bojí atd.) 😉

magimary
31. aug 2011

@sisstin fúha, to mi dosť nahnalo strach (!!!), pre mňa záruka lepšieho stavu autíka bola práve reč resp. jej chýbanie, v tom horšom prípade...
😕
a ty píšeš, že on sa ešte zhoršil (!)
no, nič moc...

anka912
31. aug 2011

@magimary ja zase pešo behám po schodoch u nás v škole a obieham sa s deťmi a všetky ostatné učiteľky sa vyvážajú výťahom.... 🙂
Ono to je s fóbiami fakt hrozné, ale treba skúšať na tú auto-fóbiu nejako vyzrieť, lebo Tadík bude rásť a ťažšie ho dostaneš tam, akm chceš. Aj keď verím, že to musí byť hrozný pocit. ☹

anka912
31. aug 2011

@sisstin to hovorí ako môj, akurát ten môj mi nehovorí, že som zlá a hnusná, lebo to ešte asi nepochopil ☹

sisstin
31. aug 2011

@magimary no právě ta řeč na tu funkčnost nemá moc vliv....já myslím, že z Jeníčka bude i NFA, páč ty jeho úzkosti a agrese se fakt neskutečně zhoršují, to samé rituály atd. 😉

anka912
31. aug 2011

@sisstin prečo sa to ale zhoršuje? Viem, že mi asi neodpovieš, ale ja sa nad tým tiež stále zamýšľam. Teda u Maťa nie sú také hrozné zhoršenia, ale napr, v jedle až posledný rok a neviem prečo.

sisstin
31. aug 2011

jako podle M. se zlepšuje...já jako nezávislý pozorovatel to vidím trošku jinak...on se v něčem zlepší, ale zas na druhou stranu v něčem se strašně zhorší 😉 M. je neskutečně obětavá, dělá pro něj (i pro celou rodinu) maximum...ale jak píšu, zatím je mladá...ale tenhle styl života je dlouhodobě neudržitelný....už ted se stalo, že tělo vypovědělo....a jednou vypoví i ta psychika, a co bude pak...netuším....

pro mě je tohle příklad toho, jak autismus může dokonale zničit lidi okolo něj....bohužel 😖

sisstin
31. aug 2011

@anka912 nevím, u toho autismu je to prostě nepředvídatelné....může se to zlepšovat, zhoršovat...stagnovat...jsou lepší i horší období....proto ta děcka skáčou klidně z SFA do NFA...nebo naopak do VFA..a tak různě...

je strašně třeba, aby byla ta pomoc okolí...jeden člověk to prostě nemá šanci zvládnout, je to na budku toto 🤐 já si prostě neumím představit, že bych žila jako ona....neumim prostě 😔

magimary
31. aug 2011

@sisstin no, práve-ja by som skôr povedala, že reč na funkčnosť (v spoločnosti a jeho fungovaní v nej) má vplyv, ale nemá ho na vážnosť stavu-asi.. 😕 /a toto som si, naivne, myslela že má/
ako to tak čítam... 😔

ja som teda so zhoršením vôbec nerátala ( 😨 😕 🤐 ), ak mám byť úprimná...
ja som rátala len so zlepšením... 😕
ach jaj... zase moja naivita... 😔

zrovna včera sme si s mužíkom (večer, keď som mu hovorila o tom "masakri" u nás, keď traja zo 4 plakali) položartom hovorili, že takýmto štýlom sa nám ten Tadyno prehupne z atypu (nie do zdravia, ako naznačila dr. J.), ale do DA... 😨
ale to sme si hovorili ozaj akože žartom, že to nie je možné...
ale teraz, ako čítam, tak ešte aj toto môže zlyhať... 🙄 😒

sisstin
31. aug 2011

@magimary jako R. od @alaska28 v tom nízkým věku taky moc nepůsobil jako autík..jak psala, tak dělal spoustu věcí - stavěl a tak...a ty stereotypie a úzkosti, i sebepoškozování přišlo časem...zase to odeznělo, něco se ted naučil...a jiné věci zase zapomněl... měl být výhledově VFA, je SFA.... prostě v tomhle je ten autismus fakt hnusnej 😖

magimary
31. aug 2011

už mi ostáva len nádej v tom, že teda Tady je sociálne kontaktný a že (zatiaľ) nemá také tie spoločensky rušivé stereotypy, ako je trepotanie rukami pred očami, pobehovanie z miesta na miesto a tak (čož on je skôr opak, bojí sa potom sedí na mieste, ako päťpeňazí a nehýbe sa-v novom prostredí, v spoločnosti myslím)...
skrátka, že navonok nepôsobí, ako by mal nejaký problém...
čo na tom malom Jeníkovi mi príde už na pohľad dosť markantné...
/ale zase môže to byť aj skreslená predstava, keďže som tam videla veľa tých "uřváných" fotiek 😕 /

no a to sebapoškodzovanie ... na to mi tiež mužík včera povedala, že už len na základe toho sa dá predpokladať, že má iný prah bolesti, ako my---ke´d si sám sebe dokáže ubližiť a ani pri tom neplače, resp. nie tak, aby sme si to všimli...vidíme až keď už má krvavé ranky na rukách... bije sa po hlave takou silou, že...

anka912
31. aug 2011

@magimary vraj- že tie hyperaktívne deti v puberte úplne zhypoaktívnia...
a tie fotky, to je ťažko takto povedať, ona ho nefotila väčšinou na verejnosti, ale v dome, na záhrade a aj ty tu píšeš, že Tady má doma také rôzne záchvaty a zmeny nálad.
A Maťo do 4 rokov nemal to trepotanie a tď, presne na Vianoce začal, ktovie prečo?

sisstin
31. aug 2011

@magimary no tak on asi řve většinu času 😉 ale jsou i momenty, kdy vypadá fakt štastně...bohužel zatím je jich určitě o dost mín, než těch uřvaných 😉 on má i šílené problémy se školkou, chodí tam málo a snad jenom na hodinu....

u něj je problém, že je fakt extrémně, ale extrémně úzkostný...bojí se naprosto všeho, má spousty rituálů...není moc mazlící (jenom občas)...ono z mýho pohledu je ta představa strašně těžká, že takovýhle dítě by někdo mohl mít rád, ale samozřejmě, když je to jeho maminka, tak ho miluje na 100%...

je to prostě těžký, já bych si šla radši hodit, než mít takovej život...ale nejsem v té situaci, je to jenom nějaká moje představa...asi pak reálně bych si samozřejmě hodit nešla, a musela bych to brát, jak to je 😉

magimary
31. aug 2011

@anka912 jéééééjda, to vážne???! ja som si myslela, že maťko to mal odjakživa... 😨 ☹
nechcem, nemôžem si dať vziať poslednú nádej a blahú naivitu... ☹ 😢 😔

no, práve mne tie fotky prišli aj z obchodov, či nie? -resp. tam písala, že to robil aj v obchode a tak...
náš Tady sedí ako pena (v kočíku, na stoličke, kdekoľvek) a je ozaj nenápadný a nevýrazný... (keďže on sa bojí a trasie tak "potichu")
za to doma si to odžije...
to by som mala natáčať... len to vtedy človek nikdy na kameru/foťák nemyslí...
ale Jeník to musí robiť viac, keď toľko tých fotiek je... 😔