Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

nensyke
27. nov 2011

@sisstin ok, idem to ešte raz vyskúšat...

nensyke
27. nov 2011

Tak tu ešte bol Dadko na rovnakej úrovni ako jeho brat 🙂 6-13 mes. A potom to všetko začalo ☹

anka912
27. nov 2011

@nensyke akí sú krásni, dvaja anjelíčkovia. A ktorý je ktorý?

nensyke
27. nov 2011

@anka912 ten čo je na jednej fotke je Adam a ten druhý bez dudla je Dado. On je troška blondavejší. Na poslednej fotke má dado červený pulover...

nensyke
27. nov 2011

@nensyke Adam má vačšinou dudel...

nensyke
27. nov 2011

škoda že sa už nehraju spolu. Minule som bolu u neurologa s Dadkom a boli tam tiež v jeho veku dvojičky a tak pekne sa hrali spolu... To som u našich už poslednom čase nazažila.Dr. J. ma utešovala, že možem byt rada že je len jeden iný, že to mohli byt oby dvaja, ale mne to nestačí na ukludnenie... ☹

anka912
27. nov 2011

@nensyke to je teda útecha od dr.!!! To ako keď mne hovoria, že veď máte ešte dve staršie zdravé! Ale krásni sú obaja, oni sú jednovaječní? Lebo že u jednovaječných to býva fakt, že keď sú auti, tak väčšinou obaja. Počula som o jednej takej rodine, určite ich je ešte viac.

anka912
27. nov 2011

@nensyke to video si nestiahla ešte?

nensyke
27. nov 2011

@anka912 chvála bohu že sú dvojvaječne asi by mi kleplo keby oba boli iný... 😉
@anka912 už mám na you tobe 67% stiahnutých, tak čakám ako to dopadne....

nensyke
27. nov 2011

už to mám na you tobe ale tam mám napísane po anglicky- čomu nerozumiem-,, This videois currently being processed.,,- Co to chce od o mna?

magimary
27. nov 2011

@nensyke krásni chlapčekovia 😵 😵 😵
nááádherníííííííííííííííí!!!
nensy, ja nesťahujem na FB nič, iba tam potom preposielam linky z YT videí...
mne sa to zdá total pomalé aj taM, aj tam...
obvykle sťahujem na YT aj 6 hodín 😝 😠 😖 😝
no, ale čo keď inak to nejde... 😖
a, ďakujem za pochvalu Tadyka

inak, mne sa podarilo dráhu zohnať (!!!), v našom minitescu!!!! mali posledné dve, tak som jednu hneď "čorla" a myslela som asi na všetkých "našich" autíkov,. ktorí ju vykúpili 😅 😀

a náš Tady dnes prvýkrát nemá 40tky!!! 🙂 😎 , je takmer bez teplôt a pomaly začína jesť aj iné, ako len vývary... 😵 , dnes skúsil aj ryžu a jedol ju!!!! 😵 len na nej musel byť červený kečup (="nascu", inak kečup sa takmer každý deň volá inak, ale vždy hodne nezmyselne 😅 😀)...ja som táááááka happy, že papá!!! teda, že začal 😵 ...snáď to opäť dotiahne aspoň na svoj obmedzený jedálniček... tri týždne trápenia, z čoho dva úplne megaintenzívne mi stačili (snáď na celý život ☹ )...

anka912
27. nov 2011

@nensyke Napísalo ti, že video sa práve spracováva. Nemáš ešte link? ak hej, tak ho sem daj

nensyke
27. nov 2011

@katy1979 u nás čo som prvé všimla pri malom, že začal kúsat, nás, predmety ale od kedy má tu GAPS dietu tak nás nekúše len predmeti ochutnáva....lietat sme začali teraz nejako... 😒

nensyke
27. nov 2011

@anka912 idem to vyskúšat...

nensyke
27. nov 2011

napísalo mi tam že vyskitla sa chyba(odovzdávanie bolo prerušené). Mala som pod kodom 001

nensyke
27. nov 2011

niečo nebude poriadku s videom, zajtra spravým kradší video, tak potom pokúsím si to sem dat... 🙂

anka912
27. nov 2011

@nensyke ty s tým máš ale starostí! ja sa o to ani nepokúšam, určite by som to nezvládla. Možno si zavolám val 😀 , tá to má v malíčku.

nensyke
27. nov 2011

@anka912 chcem aby mi ostatné mamičky povedali svoje názory ako vidia Dadka pri učení..... 🙂 Záleží mi na tom....

anka912
27. nov 2011

@nensyke ja viem, tak želám nech to už vyjde!!!!

valika_val
27. nov 2011

@nensyke keby sa ti s tym videom dalo pomoct, tak by som velmi rada pomohla! ale zial je to o tom pripojeni...
mozno este skusit povypinat vsetky programy a aj stranky na nete, nechat len youtube a nebabrat do pocitaca, ale to je len slaba nadej, ze to pomoze.
mozno este skusit cez iny prehliadac uploadnut. teraz pouzivas aky? explorer, chrome, mozillu?

a chlapcekovia su nadherni, fakt ozaj prekrasni. ja si to ani neviem predstavit, ze by som bola z dvojiciek a moje dvojca by malo problem a ja nie... je to strasne nepravodlive (asi ako viac veci na tomto svete), ale viem, ze ja by som mala strasne vycitky, ze moja dvojicka nie je zdrava. hlupe, co?

magimary
27. nov 2011

@valika_val valika, neviem, ako to vnímajú dvojičky, ale ja s bratom sme boli odjakživa ako dvojičky (je medzi nami malý vek. rozdiel, veľmi sme sa vždy podobali, mali sme vždy rovnaké hlasy-ako deti, často si nás mýlili, mali sme toho veľa spoločného, ale jedno nás veľmi odlišovalo)- brat je postihnutý (má DMO, hemiparézu, spastickú formu), ale NIKDY ma podobné myšlienky nenapadli, ako spomínaš... 😕
neviem, možno som nejaká necitlivá, ale môj život vždy sprevádzali myšlienky skôr v tom zmysle - brata (hoc o trochu staršieho) ochrániť, bojovať zaňho, neumožniť iným, aby mu ubližovali (a že mu decká ubližovali a vysmievali sa mu... netreba asi ani spomínať)...nikdy som to nevnímala tak, že je to nespravodlivé, lebo ja som zdravá a Martin chorý... 😕
vďaka Martinovi som od mala svet vnímala úplne inak a dodnes ma jeho postihnutie značne ovplyvňuje,
ale práve naopak-v dobrom...

ale ktovie, možno to dvojičky vnímajú inak 😉 , to bola len taká filo-úvaha 😅 🙂

valika_val
27. nov 2011

@magimary jeeeej, som rada, ze si to napisala. fakt som sa vcitila do situacie, ak by som bola zdrava a moja sestra postihnuta a toto mi napadlo (uz davno)... ale vidim, ze ak by to naozaj tak bolo, kludne by som mohla premyslat ako ty! to je fajn...
ale ako pises, mozno dvojicky to vnimaju inak. spytam sa este kamosky, co je z dvojiciek 🙂

katy1979
28. nov 2011

baby dakujem za tip gulickovej drahy uz je kupena. v tescu mali posledne dve a kazdy iny druh. jej on bude mat radost.

magimary
28. nov 2011

tu sú dobré hry pre naše deti:
http://www.granna.sk/hracky.php?kategorie=12
/inšpirácia od @sisstin 😉 /

magimary
28. nov 2011

naše dnešné cvičenia:

sidus
28. nov 2011

Ahojte, po dlhej dobe. Chcem sa vás dievčatá opýtať, či ste boli niektorá s dieťaťom aj u iného klinického psychológa ako je dr. Jánošíková. Dík.

maruskaaa
28. nov 2011

@sidus Ahoj, ja som od SN, a boli sme u Dr. Potengovej v Levoci. Tam sme dostali nerovnomerny vyvin a crty autistickeo vyvinu v juni 2011, minuly tyzden sme u J. dostali dg: detsky autizmus.

sidus
28. nov 2011

Maruska, vďaka. My sme boli u Jánošikovej pred rokom, potrebujem novú správu kvôli úradom a nemôžem sa dopracovať k termínu u nej. Rozmýšľala som, že zájdem do Žiline k Mgr. Chochulovej, ale obávam sa, aby to nebolo zbytočné.

maruskaaa
28. nov 2011

Mozno to tu uz niekto daval pred tym...ale toto je odpoved Temple Grandin ako sa vypracovala na to co je v detskom veku a to aj chybalo vo filme:

Good teachers helped me to achieve success. I was able to overcome autism because I had good teachers. At age 2 1/2 I was placed in a structured nursery school with experienced teachers. From an early age I was taught to have good manners and to behave at the dinner table. Children with autism need to have a structured day, and teachers who know how to be firm but gentle.

Mala som dobrych ucitelov ktori mi pomohli dosiahnut uspech a prekonala som autizmus kvoli tymto dobrym ucitelom. Vo veku 2,5 roka som zacala chodit do strukturovanej materskej skoly so skusenymi pedagogmi. Od utelho veku som bola ucena dobrym mravom a aby som sa spravala slusne pri stolovani. Auti deti potrebuju strukturovany den a ucitelov ktory vedia byt prisni ale aj jemni.

Between the ages of 2 1/4 and 5 my day was structured, and I was not allowed to tune out. I had 45 minutes of one-to-one speech therapy five days a week, and my mother hired a nanny who spent three to four hours a day playing games with me and my sister. She taught 'turn taking' during play activities. When we made a snowman, she had me roll the bottom ball; and then my sister had to make the next part. At mealtimes, every-body ate together; and I was not allowed to do any "stims." The only time I was allowed to revert back to autistic behavior was during a one-hour rest period after lunch. The combination of the nursery school, speech therapy, play activities, and "miss manners" meals added up to 40 hours a week, where my brain was kept connected to the world.

Medzi vekom 2 a 1/4 a 5 rokov som mala strukturovany den a nebolo mi dovolene "vypnut". Mala som logopedicke terapie jeden na jedneho 45 minut denne, 5 dni v tyzdni a moja mama najala opatrovatelku, ktora travila 3-4 hodiny denne hranim hier s mojou sestrou a mnou. Naucila ma, kedy som na rade pri hre. Ked sme robili snehuliaka, ja som urobla spodnu gulu, potom moja sestra dalsiu gulu. Pri jedlach, vsetci sme jedli spolu a nebolo mi dovolene ziadne sebastimulacie (asi). Na vypnutie do auti sveta som mala jednu hodinu denne poobede pocas oddychovacej hodinky. Kombinacia skolky, logopedie, hracich aktivit a spravanim ako slecna pri jedlach sa to nazbieralo an 40 hodin tyzdenne, kedy moj mozog bol priputany k svetu.

maruskaaa
28. nov 2011

@sidus mas na nu mobil? skus jej zavolat okolo 6.50 rano, vtedy vacsinou dviha...