• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

23. marca 2017 
@sisstin no, zrejme nechápe...
a teda nechápe ani to, keď naňho ukážeme a povieme: "kto je toto?"
ale to nepovie ani na nás, keď ukážem na muža a poviem: "kto je toto?", tak nepovie-pričom slovo "tatik" pozná a vie, koho sa to týka...
28. dec 2011 o 20:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@magimary no možná to slovíčko "toto" :wink: to máš taky dost abstraktní pojem, který je vždycky spojený s ukazováním..což pro něj asi taky nemusí být jasný....ale to fakt nevím, to už spekuluju :wink:
28. dec 2011 o 20:36  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@nensyke ahojte, my sme malemu tie vkladacky objednali z tejto stranky. Pri objednavke nad 50€ sa neplati postovne....a boli darceky pod stromcek...-)))
http://ihracky.sk/woody-vkladacka-do-skatulky-10-obrazkov.html
28. dec 2011 o 20:42  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
@sisstin neviem, to "toto" používame aj keď ukazujeme veci, ktoré má pomenovať ("čo je to/toto?") a vtedy to pochopí, resp. vie, čo sa od neho očakáva a obrázok, alebo vec pomenuje (ak vie)...
skôr to nechápe tak celkovo... :confused:
aj to tak pôsobí...
28. dec 2011 o 20:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@magimary tak jestli nechápe tu otázku na osobu..fakt nevim, to by věděl Michal určitě :confused:
28. dec 2011 o 21:20  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
naše dnešné:
( @alaska28 , spoznávaš tam, niečo? :sweat_smile: :dizzy_face:)
28. dec 2011 o 21:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (4)
@lios super cena, dakujem ze si to poslala dalej...
28. dec 2011 o 21:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@sisstin "chceš, máš, dej"

Ono k tomu není moc co dodat, říkáš to zcela správně. Ve skutečnosti někteří autisti používají i třetí rod, když mluví o sobě, ale nedělají to kvůli potížím s gramatikou, ale kvůli disociaci - snaží se jaksi odosobnit to, co o sobě říkají, protože jejich osobnost je pro mě složité téma a když o sobě mluví jako o třetí osobě, je pro ně snažší vyhnout se stresu, který je s tím pro ně spojený. Takže on klidně o sobě řekne třeba "Mám hlad, Kája by chtěl pomeranč" :slight_smile:
29. dec 2011 o 11:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@sisstin :slight_smile:
Je pravda, že autisti berou pojmenování osob hodně kontextově. Pro jednu holčičku jsem "paňučitelko" když jsem s ní vě škole a "Michale", když jsem s ní doma, je v tom velice důsledná.

Souvisí to s tím, že řada autíků má různě velké problémy s generalizací a jména s procesem generalizace/kategorizace hodně souvisejí. Když autistovi řekneš, že tenhle děda se jmenuje Pavel a tamten děda Honza, bude z toho úplně stejně na větvi, jako když mu řekneš, že tahle sušenka je Anička a tamta Evička :wink:, má úplně jiné způsoby, jak kategorizovat (děda-s-lízátky a děda-bez-vlasů).

Pozná se to i podle toho, když dítě po odmítnutí požadavku ten požadavek opakuje s jiným oslovením - zkouší, jestli požadavek nebyl zamítnut kvůli špatné volbě oslovení; úplně klidně vystřílí všechna oslovení a jména, co si pamatuje :wink:.
29. dec 2011 o 12:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
Tak toto je náš darček, mega bloks stolík, mne sa to osobne páči, može tam malý stavat s tých blokov všeličo, len škoda že ho to zatial nebaví, ale snažím sa ho k tomu upútat.. :wink:
29. dec 2011 o 20:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (4)
my sme dnes s Tadykom skúsili prvýkrát Logico (bol to vyslovene len POKUS :sweat_smile:)
a keďže Tady sa na princíp presúvania koliečok akosi nechytal (hoci logicové úlohy má aj v "zošitoch" a v pohode ich zvláda), skúsila som mu urobiť aspoň 3 také "princípové úlohy" s úplne triviálnym presúvaním krúžkov podľa farby...
dávam sem aspoň fotky, možno to niekoho inšpiruje a niekomu pomôže :wink:
deťom to pomôže pochopiť princíp presúvania na úplne najjednoduchšom priraďovaní...
/kvalitu vyhotovenia si, prosím, nevšímajte...je to len pre našu potrebu, takže to stačí.... len ešte dodatočne aspoň zalaminujeme/

(na poslednej fotke sú len farebné krúžky po stranách, ozaj najmä kvôli nácviku mechanického presúvania a nácviku pomenovania farieb :wink:)
29. dec 2011 o 20:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (6)
@magimary tak toto máš ozaj dobre vymyslené....super...
29. dec 2011 o 20:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
a tu je k tomu aj videjko (ale ešte bez tých "cvičných listov", k tým ma Tady inšpiroval až našim prvým POKUSOM):

http://www.youtube.com/watch?v=ybXOfBJMrvM
29. dec 2011 o 20:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
tak musím sem dat aj toho nášho najstaršieho, lebo bol smutný že on na fotkách neni, tak tu je fotka len tak...
29. dec 2011 o 20:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (4)
@magimary , Magi, ja som prave asi 2,3 listy zo serie Farby a tvary vyfarbila ked sme sa ucili princip,aby to bolo jednoznacne, konkretne aj to co mas na videu ako prve......a tie tvoje principove ulohy su velmi kreativne :wink:
29. dec 2011 o 20:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mon25 a presne na to myslím, že si tie geometrické tvary vyfarbím :wink:
a presne pri nich ma napadli aj tieto "naše" listy :wink:
:slight_smile:
a, inak, sú aj jednoduchšie úlohy? :confused:
29. dec 2011 o 20:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@magimary , najjednoduchsie su Farby a tvary na zaciatok urcite, zopar listov sa da pouzit aj z Cimo v materskej skole ale asi len 3-4 na zaciatok, super je aj Den s Luckou a Vojtou, obavam sa, ze sa u nas nedaju kupit, len v CR a mne sa najviac paci subor stiahnuty z netu ale je nazov je madarsky a necitatelne ......tu som to nenasla http://www.mutabene.cz/logico_primo.htm
skusim to pohladat inde ... alebo Jolinka odvedla by mohla poradit.... ma oznacenie "macko"
29. dec 2011 o 20:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@mon25 takže ten maďarský súbor sa volá "macko"?
@jolinka , poznáš to? :confused:
29. dec 2011 o 20:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@magimary , prave nazov neviem precitat je na listoch naspodu vpravo .... ja vidim Mi tartozik ossze :confused: , ten "medvedik" je taka znacka hore pri cisle ako na Farby a tvary "stetec"
29. dec 2011 o 21:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mon25 a tebe sa to kde podarilo stiahnuť z netu? :confused:
29. dec 2011 o 21:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@magimary , to je tajne .... :grinning: ..... to sa podarilo segre, mame asi 8 suborov :wink: , bolo to na picase ......ale uz hlasila ze ho zrusili :unamused:
29. dec 2011 o 21:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@magimary , tu som nasla zoznam na madarskej stranke, http://www.agytorna.hu/primo.php, ale nie su tam ukazky zas :unamused: malo by to byt 6 zhora ..... patrime k sebe ...... je fakt najlepsie co som videla ....
29. dec 2011 o 21:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
29. dec 2011 o 21:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@magimary tak potom sa to da objednat z ciech nie?
29. dec 2011 o 21:36  •  1 dieťa - čaká bábätko, termín má vo februári 2017  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lucka261177 no, ale v čechách to tam práve nemajú uvedené :confused:
29. dec 2011 o 21:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mon25
@magimary
ten nazov znamena "co patri k sebe" prave ten z madarska nemame, z level 3 + mame iba 2 subory z toho jeden farby a tvary.

my sme objednali 13 suborov v akciovej cene takze sme nemohli vyberat cochceme, vacsinou boli 4+ a 5+... ale vsetky super
29. dec 2011 o 21:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@deina Dr. J. s dr. Buntovou stále spolupracujú a už nemajú rovnaké sídlo ambulancií. My chodíme k obom. Dr. Buntová a Centrum detskej reči je presťahované do budovy Sybamacu /teraz neviem s akým Y) na začiatku Špačinskej ulice v Trnave.
29. dec 2011 o 21:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@magimary ja prave skenujem tie nase.a magy ked chces tadyka ucit priradovat iba gombik k farbe tak ten papier otoc :slight_smile: ale to ta asi uz napadlo asi to chces trosku zaujimavejsie :slight_smile: este by sme mohli poprosit nesyke nech okukne bazary v madarsku mozno to tam niekto predava :slight_smile:
29. dec 2011 o 21:53  •  1 dieťa - čaká bábätko, termín má vo februári 2017  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
29. dec 2011 o 21:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@lucka261177 hej, to ma tiež napadlo ...
ale asi budeme používať to "naše" bezobrázkové, aby sa sústredil len na presúvanie koliečok, nie na obrázky :wink:
a ten nápad s nensyke je super :wink:

@jolinka , takže sa to tam nedá zohnať? :confused:
29. dec 2011 o 21:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok