Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
23. sep 2011

Ináč, od utorka stále myslím na @alaska28, že ako zvládli trhanie zuba???

magimary
23. sep 2011

inak, keď už tu dávate fotky malých, tak ja sem dám "našu" prvú...
ešte z domova...
len sa pripravte- na najsmutnejšie oči sveta... 😔 ☹
/také ste možno u miminka ešte ani nevideli...teda ja rozhodne nie... ☹ /

lucka261177
23. sep 2011

@anka912 nohooo to zase budu dlhe prispevky 🙂 sa tesim.kym toto vsetko okomentuje aj ju slaktrafi 😝

anka912
23. sep 2011

@magimary v tomto je môj ako norm. dieťa, keď sa popáli, nejde k sporáku alebo ohňu (vlastne zgeneralizuje), keď ide auto, tak sa na 90% vyhne na chodník, všetko odmala vylieza a zlieza opatrne.
A keď jeme polievku a prvá lyžička je horúca, tak ho musím 5 minút presviedčať a fúkame ako diví.
Akurát ešte asi nechápe, že sa nemá stratiť, lebo ešte nezažil strach pri startení.
Len dúfam, že sa mi to moje chválenie nepomstí a Maťo nespraví nejaký samovražedný čin zajtra. ☹ ☹ ☹

magimary
23. sep 2011
lucka261177
23. sep 2011

@anka912 no samko sa ani nemusi popalit a chape ze pali staci ze prilozi ruku na trubu ktora je uz tak robena ze nepali ale je len taka jemne tepla aj ked vnutri sa pecie a on vie ze to je pali ale nikdy sa nepopalil.auta sa boji ako certa.podla zvuku vie a uteeeekaaa 😀 aj na preliezky ide opatrne ale niekedy sa tak pozabudne niekam zahladi a strati koncentraciu preto vzdy stojim pri nom akoby mal rok.a vela krat som ho veru zachytila pred padom.

lucka261177
23. sep 2011

@magimary 😢

anka912
23. sep 2011

@magimary Moje zlatko- chúďatko ☹ ☹ ☹
Raz som ťítala takú hroznú vetu, že deti v DD ani neplačú, lebo zistili, že to aj tak nemá zmysel. (teda nemyslím, že v každom, asi tak všeobecne).To je hrozné, len sa nad tým zamyslieť, že?

magimary
23. sep 2011

@anka912 presne o tom je táto fotka...
žiaľ, je to reálne, čo si čítala...
aj keď teraz už sa práve preto deti dávajú do profirodín,
aby už nikdy neboli vyhasnuté detské očká tak skoro po narodení...
/ja som takýto pohľad ešte nikdy nevidela u "biodetí"...nielen mojich, ale všetkých-kamarátiek, z rodiny.../
Tady už ale išiel dosť neskoro... 😔

magimary
23. sep 2011

akurát som zahliadla @alaska28 na FB 😉
takže trhanie určite prežili a možno nakukne aj sem

maruskaaa
23. sep 2011

@magimary taky krasny a taky smutny.....az mi do placu prislo

magimary
23. sep 2011

@maruskaaa 😔

llulla
23. sep 2011

Jeej,baby,vy ste sem dali prve fotky deticiek.Moj mal (tiez som to nakoniec prespala-urgentna sekcia) modre rucicky a nozicky.Na prvej fotke,kde ma asi sekundu to nevidiet,ale na dalsich trosku ano.Aj MM vravel,ze to mal modre,ale nie nejako vyrazne.A to mal apgar 10-10..asi by taky nemal mat.

@lucka261177 kamoskin syn bol po narodeni uplne modry v tvaricke.Ani neplakal,takze musel byt riadne priduseny.A ako mas fotku so Samkom,tak jej maly bol oproti nemu uplne modry.A tiez maju problemy,neviem,ci maju aj diagnozu,ale hovorit zacal ako trojrocny,aj to len par slov-neviem,ci funkcne,lebo sa prestahovali.A zo skolky ho vylucili,lebo bil deti+ho oznacili ako nezvladnutelneho.Aj ona sama mi ho popisovala ako nezvladnutelneho,svokru ma psychologicku,tak sa k nej prestahovali a ona s nim cele dni pracuje,isla kvoli nemu do dochodku.

llulla
23. sep 2011

@magimary tak to je najsmutnejsie babatko,ake som videla 😢 Slzy mi z toho vysli ☹

magimary
23. sep 2011

@llulla modré nôžky a ruky NIE SÚ problémom, ak je ostatná koža ružová, tak dieťa má správne určené 2 body v Apgarskore za farbu kože

llulla
23. sep 2011

@magimary ahaa,dakujem za vysvetlenie 🙂 Ostatnu kozu mal ruzovu,tazke tam sa body neuberaju,ak spravne chapem...

magimary
23. sep 2011

@llulla áno, správne...lebo modré ruky a nôžky pár minút po pôrode neznamenajú žiadne vážne nedokysličenie, v podstate tie končatiny (akrá) sú len nedokrvené, lebo sú ďaleko od srdiečka, ale akonáhle sa dieťatko trošku rozpohybuje, je to v poriadku

anka912
23. sep 2011

@magimary keď si predstavím, že ako ťažko rodili kedysi ženy, žiadne pomôcky, vyvolávačky, cisárske, tak to by musela byť polka ľudstva nejako postihnutá. Ale zase vtedy tie ťažšie prípady rýchlejšie zomierali,
Ktovie aky bol teo, aký to má val nick?

magimary
23. sep 2011

@anka912 no, ak sa pozeráme do ozaj vzdialenej minulosti, tak to bolo HLAVNE o tom umieraní...
moja babka pochádzala zo 16 detí...
ale len 8 prežilo...8 zomrelo pri pôrode, ale krátko po... 😔
takže...k tým dobám by som sa radšej nevracala...

magimary
23. sep 2011

moje sťahovanie videa je ešte na 116 minút, stále menej ako 50% je stiahnutých... 🙄
asi to nechám, nech sa to sťahuje, a ja pôjdem spať... 😝

llulla
23. sep 2011

Ono to bolo kedysi asi najma o tom,aby zena neporodila predcasne.Moje babky-obe boli z 12 surodencov a vsetci prezili a boli zdravi.Akurat vo vojne zial umreli-ako vojaci 😔

magimary
23. sep 2011

@llulla no, "títo naši" sa práve narodili predčasne a ako dvojičky (tuším tri páry dvojičiek mali, alebo dva?)...
ale nezomreli všetci z tých dvojičiek...

a potom možno mám ešte o "generáciu" staršiu babku /teda mala som/
(to netuším, ako máš ty, ale aj to je možnosť-čím skôr narodení, tým ťažšia situácia na prežitie)

llulla
23. sep 2011

Este ma napadlo-neda sa mi nespomenut,ako ste spominali,ze vam po porode splaslo brucho.Tak ja som stihla,brucho som mala ale poriadne velke a pri odchode z porodnice som ho mala asi ako v 7. mesiaci.To znamena ako ine zeny pred porodom.Takze ked som isla s velkym bruchom a malym babom domov,kazdy na mna nechapavo pozeral,akoby som bola zas tehotna 😀

llulla
23. sep 2011

@magimary to asi nemas,moje babky boli obe rocniky 1923 🙂

magimary
23. sep 2011

@llulla tak o generáciu nie, ale moja babka bola 1916 (alebo 17?) 😉
ozaj a ty si ktorý ročník? (možno aj medzi nami je podob. rozdiel 😅)

llulla
23. sep 2011

@magimary ale ked si predstavim,ze v tom case mali dvojicky,tak je naozaj zazrak,ked prezili.Tie zeny sa setrit nemohli+dvojicky su mensie a rodia sa skor...No,tazke to bolo.

magimary
23. sep 2011

@anka912 už asi išla spať... 😕
už by som mala aj ja ísť, všakže?
ale nejako sa mi nechce ani do kúpeľne...

veru, to žijúce dvojčiatko udržiavali v šporáku (na otvorených dvierkach bolo položené), aby sa vyhrievalo...

llulla
23. sep 2011

@magimary osemdesiat 🙂

magimary
23. sep 2011

@llulla tak som si myslela, že si ešte mladšia, ale si len o dva roky 😉

llulla
23. sep 2011

@magimary presne to mi vravela babka,ze ked sa narodilo malicke babo,tak ho vlozili do jednej casti tej pece,ze to malo teplotu ako v inkubatore.Esteze boli vynaliezavi,ked uz ine vydobytky nemali.

Idem aj ja do sprchy,dobru noc.