Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

lucka261177
30. aug 2011

jeeeezis kocky to je uzasne vsetky tie linky hlavne ta od teba
@wandah samko pri tom vydrzal hodinu musim nejako vyhrabat peniaze aby mal maly ten ipad lebo toto ho uplne chytilo hlavne cisla a to ze sa tam tlieska za odmenu.tancujuce zvieratka ho nenadchli a co ma velmi mrzi je ze to je cesky.bojim sa ze ho to popletie.ti cesi su evidentne popredu lebo vsetko dobre co sa nas tyka ohlaodm auti je po cesky.

helga1
30. aug 2011

@lucka261177 možno aj toto by sa Samkovi páčilo je to v slovenčine http://www.vyukovecd.comze.com/VYUKOVE_PROGRAMY... my máme síce len 1 a 2, ale je to fajn

helga1
30. aug 2011

@magimary ďakujeeem, kuknem na to 🙂

lucka261177
30. aug 2011

@helga1 no co vsetko existuje a ja tu stracam cas.nechapem preco mi to neodporucili v logo ked vsakde hovorimze nic ho nezaujima len pc.uz mohol mat krasnu slovnu zasobu.tie cd su tiez drahe ale tak snad sa nejako podari aj to 🙂 musim to nejako vyselektovat lebo aj to logico primo vyzera super,inak co sa tyka nasho jedina som zufala lebo samko chcel len suche rohliky a maso bez prilohy.nas den vyzera tak ze rozlepi oci a pyta si jest.keby mohol chce 10 rohlikov denne plus maso jeden rezen.obavam sa naozaj ze je to strasne vela muky a nechapem kam to do neho ide.dnes mi po 7 dnoch prvy krat kakal ale vykala iba malinky kusocek.brusko nema tvrde ale uz som isla kupit aj prehanadlo lenze v malej lekarni nemali tak objednali.uz som si myslela ze bude dobre ked zacal tlacit ale taky bobcek asi ani nestoji za rec.mam sa obavat?ked z tych 7 dni 3 dni vobec nejedol?

yukki
30. aug 2011

@anka912 jéééééééjda to znie nádherne tá kvetina! A to Vám už netreba, Maťko už netrénuje na nej? A Ty mi hlavne pošli adresu do IP,že to zajtra zabalím nejako a pošlem! 🙂

magimary
30. aug 2011

idem sa k vám posťažovať... ☹
dnes mi rupli nervy...
ja už si pripadám pri tom tadynovi ako riadne "vypestovaná" schizofrenička... 😢 😝 😅 😔
ja sa tu kochám nad jeho pokrokmi, akurát sem idem zase poobede napísať, že máme ďalšiu novinku, že ukázal prvýkrát v životu (na SEBE!) oko a aj to pekne povedal (! 😵 ) a než to stihnem napísať, tak mi skoro "prizabije" tomuša... 😢 ☹ ☹ ☹
prvýkrát po ňom šmaril drevený vlak, to som umravnila Tomuša, že nech si nevšíma Tadyna, že tým ho vlastne provokuje, aby doňho hádzal, tak si Tom sadol ku mne ako päť peňazí a Tadyka si nevšímal...ja som sedela na druhej strane gauča a kŕmila som malého, na čo počujem nenormálny nárek Tomuša z opačnej strany a vidím ako si drží hrču na hlave a kričí a kričí... 😲 ☹ ☹ ☹ (takmer 7ročný chlapec a plače od bolesti ako bábo)... zase doňho šmaril (ale tentokrát silnejšie a bez provokácií) takého maca s kovovou prackou, či skobou na konci ☹ ☹ ☹
a tomáš reve a tadyno sa prizerá s jemným úškľabkom na tvári...
ľudia... 😢 to už ma fakt dožralo (dva útoky behom chvíle) a Tadyna som vycápala po zadku 😔 ☹ 🤐 ☹
(v domnení, že si to už snáď zapamätá ☹ )...skrátka moje dnešné PMS a Tadynov útoky...
☹ ☹ 😖 ☹
a to už revali traja zo štyroch... ☹ , tomáš, lebo mal hrču na hlave, Malinký, lebo som ho náhle položila a Tadyno lebo dostal po zadku a po ruke... ☹
a skoro som sa rozrevala od hotovosti aj ja...
no, najkratšie reval tadyno...
zisťujem, že on má úplne inde prah bolesti... ako my ostatní...
iné deco by revalo do nemlátom, on sa za dve sekundy triasol a nič sa nedialo... 😢 ☹

na jednej strane pokroky, na druhej starne takéto prepnutia...
☹ ☹ ☹
dnes som sa ozaj bála, že čo keď raz niekomu ublíži tak, že to bude...
ozaj zranenie?!?

ako tomu zabrániť???
ke´d ono je to také nečakané a znenazdajky... ☹ ☹ ☹

prepáčte, túto čiernu vsuvku... ☹ 😔

magimary
30. aug 2011

nie triasol, ale otriasol... 🙄

lucka261177
30. aug 2011

@magimary no ja som niekde citala alebo pocula ze autisti tieto veci robia presne pre ten krik co sa potom deje pre ten plac alebo tu vyraznu mimiku co ma clovek na tvari ked ho nieco boli ze to je jediny sposob ako vedia pohnut nasim svetom alebo preniknut do nasho sveta a preto sa odporuca vobec na to nereagovat.ono su to pekne rady ale vobec sa to neda.ja som skusala ah to ze ked ma samko silno ustipol si to nevsimat ale on to aj tak robil no a myslim si ze ked som ho riadne vyhresila tak to aj chapal ze sa hnevam takze neviem ci on je ten typicky priklad.to je presne to ze oni nerozumeju emocii.ale aj toto mi nejako nesedi na sto percent lebo samko chape ked ho hresim ked kricim ked sa smejem ked sa mojkame ale ked placem to vobec nevnima teda aspon sa netvari tak ze by ma prisiel vtedy polutovat.poradit ti neporadim u nas sa to vekom zlepsuje za to ze si mu dala po zadku nebud smutna aj ty si len clovek a ked plakal par sekund ako vravis ani to zrejme necitil samko to ma podobne to uz ho musim naozaj silno capnut aby si poplakal 5 sekund inak na to vobec nereaguje cize u nas tresty takehoto typu ani nefunguju takze ich nepraktizujem hodne dlho.boli vsak chvile ked som nemala uz nervy to zvladat hlavne ked do mna kopal na verejnosti a ta nenavist v ociach co mal bola hrozna.ale to je uz prec davno sa take nestalo.vysvetli detickam ze maju byt predvidave a mozno sa casom stane aj to ze si to nenechaju ti tovji chlapci a vratia mu to a vtedy to pochopi a mozno ajnepochopi. ☹

anka912
30. aug 2011

@magimary tu ťažko poradiť, my s tým bojujeme tiež. Teda Maťo nehádže, ale niekedy znenazdajky sa na niekoho vrhne s plačom a chce ho poškrabať alebo pohrýzť. Býva to, keď mu nechcem niečo dať (napr. čoko) alebo keď ho nútim do niečoho alebo niekedy asi keď ho niečo bolí. On je naopak až moc citlivý na bolesť. Vidím že potom ho to mrzí a sám z toho poplakáva, ale nevie to ovládnuť. A keď ho my hlasnejšie vyhrešíme, alebo keď dostane od nás, tak potom tak ľútostivo plače, vzlyká až to je človeku ľúto počúvať. A dokáže vzlykať aj dobrú chvíľu.
Psych. vravieva, že takéto deti niekedy náročky provokujú emočné výbuchy okolitých ľudí, lebo sa im páči pozerať- citiť tie emócie. A hlavne keď majú znížený prah bolesti. U nás určite nie je ten problém, Maťo naopak plače aj vtedy, keď ja hreším Kristínku, ale u Tadíka by to tak mohlo byť??? Tu asi nepomôže len byť stále v strehu, dohovárať a vysvetľovať, že Tomiho to bolí a že Tadík bol škaredý....
Raz som bola na tábore s takým aspíkom 11-12 ročným a on stále škádlil jedno dievčatko (sestru iného autíka, asi 6 ročnú), normálne na ňu čakal a tešilsa, že príde. Boli sme tam opakovane. A potom do nej zapáral, provokoval až to dievča vybuchlo, vynadalo mu alebo sa rozplakalo. Ja som mu dohovárala, že ona je z toho smutná, že jej to vadí a on pozrel na mňa a povedal s úsmevom- Veď to práve chcem!

yukki
30. aug 2011

@magimary ja som rok takmer nemohla z detí spustiť oči, to bola čo minúta to útok na Markétku a Kika reakcia ako Tady. To že sa nestalo nič horšie bolo kôli tomu, že som proste striehla ako rys a nespúšťala z nich oči a v prípade útoku skočila medzi ne a zabránila pokračovaniu. Tvoji starší synovia ale nie sú predsa neschopní ako bola M.oproti Kike....Tadymu sa to zapáčilo, hádzať im do hlavy a neprestane kým ho to neprestane baviť a oni dvaja musia dávať pozor a musia mať právo sa brániť. Podľa mňa Tomi keď vidí (môže sledovať aj po očku, nie priamo, predsa na dvojročné decko musí vyzrieť školák..) že sa Tady na také čosi chystá, nech po ňom skočí a chytí mu tú ruku a povie NIE! Alebo mu daj aj voľnejšie pole pôsobnosti...Tomimu a Tobymu, oni Tadyho neprizabijú, sú jemní na malých podľa Tvojich slov, ale kým mu oni neukážu, že sa nedajú, tak malý 11kilový Tady si bude dovoľovať a ešte tým na seba pritiahne Tvoju pozornosť-to je jedno že takou lotrovinou....a ešte Tomi tak krásne jačal....pre Tadyho to musel byť skvelý zážitok. Chlapci sa mu nesmú dať a Ty už len na bábo stačí ak dáš pozor...

magimary
30. aug 2011

@lucka261177 lucka, ale to akoby si písala o tadynovi...on (podľa mňa) chápe môj hnev, moje emócie, on sa ide dokonca aj skryť do rohu pri jeho vysokej stoličke... a chápe aj keď sa smejem (vtedy to tak "roboticky" napodobní 🙄 ), ale absolútne, ale absolútne nechápe, keď niekto iný plače...
presne ten druh EMPATIE (pochopiť, poľutovať, pofúkať) mu straaašne chýba... ☹ ☹ ☹
a ten prah bolesti... 🙄 tiež...

a to ste sa teda zhodli s @anka912 , v tom, že to autíci provokujú, aby dosiahli nejakú emočnú reakciu...ja ho v podstate ozaj na 95% za to ignorujem...ale teraz už mi ozaj vyletela ruka, lebo (hovorím druhýkrát počas chvíle a ešte aj PMS-skrátka nervy 😝 🙄 😖 ) už toho bolo moc... 😔

byť v strehu...hm... ☹ ☹ ☹ ☹
keď ja mám pocit, že som v ňom stále a ono to predsa takto dopadne (a nie raz) ☹ ☹ ☹
ak by to bolo len vtedy, ke´d zúri (že mu niečo nedovolím a pod.), tak to sa dá krásne predvídať,
ale ke´d je to LEN TAK z ničoho nič (!!!)...

čo som jasnovidec? ☹

magimary
30. aug 2011

@yukki no, naši chalani sú slabučkí... oni sa nikdy nebili a ani nebijú... 😖
a tomušo (aj keď má o desať kíl viac) sa HO BOJÍ !!!
on to normálne povie a uteká pred ním, keď sa Tady zaháňa...
on sa skrátka ne(vie)bráni... on to nevie... tým, že sa nikdy nebál...

a v podstate aj "veľký tobino" sa mu skrýva, ke´d útočí...
čiže oni namiesto toho, aby sa bránili, tak utekajú a to tadyna hecuje...
ja im ale hovorím, ako majú postupovať, že mu majú rázne chytiť ruku atd...,
ale strach je asi silnejší... ☹

anka912
30. aug 2011

@magimary S tou empatiou ma napadlo- minule sme boli na preliezkach a pred Maťom šlo hore rebríkom také malé dievčatko a pošmyklo sa a padalo nejako dole hlavou dole. Ja som sedela od nich 5 metrov, ale automaticky som vyskočila a natiahla ruky, akože ju chytím, aj keď som samozr. nemala šancu. A Maťo stál za ňou pol metra a pozeral sa nezúčastene do blba, asi keby si tam rozbila pred nim hlavu, tak mu to asi povie len to, že malá je červená. To sú fakt veci s ktorými sa buď človek narodí, alebo inteligentný autík naučí že "má" pomôcť, lebo taký je zvyk....

anka912
30. aug 2011

@magimary vidíš a moje baby majú cvik, ony sa spolu niekedy tak bijú, šklbú vlasy a kopú sa a Maťa sa tiež niekedy boja. Aj keď! niekedy keď ich fakt naštve, tak ho ja musím zachraňovať.
Tu sa fakt ťažko radí!

magimary
30. aug 2011

oprava:
NIE: "nikdy nebál", ale "nikdy nebil" (!)

anka912
30. aug 2011

@yukki pošli aj ty mne adresu, pošlem ti to, len bohužiaľ nemôžem na 100% zaručiť, že tam budú úplne všetky dieliky, ale len také čo neovplyvnia zloženieschopnosť hračky ☹ Tam bolo veľa všakovakých častí.

yukki
30. aug 2011

@magimary no...tak..potom neviem. A keby si im to vysvetlila v tom zmysle, že pri tom proste potrebuješ ich pomoc? Oni sa nikdy nešaleli tak že by sa akože pasovali? Naháňali a zvalili na zem-v dobrom? Vieš, musia poznať svoje telo natoľko, že sú veľkí a on je malý, že sú silnejší....nechaj ich nech ho ponadrapujú, nosia, popasujú sa s ním, preťahujú kusom lana... a prídu na to, že sú silnejší...mne pri tomto-a nech sa nik neurazí-pomohlo veľa skúseností a vedomostí o psoch, o ich správaní vo svorke.

anka912
30. aug 2011

@lucka261177 Nám ten detský kútik, Alenku aj Martinkové zvieratká požičala sama naša psych. aby sme si to napálili a Maťo sa s tým nechce hrať ☹ ☹ ☹

magimary
30. aug 2011

@yukki nie, nikdy sa nepasovali ani hravo -medzi sebou... 😔
vysvetľovať im vysvetľujem, ale oni sa fakt boja...
a ani tým nemajú pred ním autoritu...
oni vidia, ako rozbíja na dverách okno a nevedia mu v tom zabrániť (maximálne skríknu a z toho má on ešte zážitok a smeje sa), tak aspoň to som ich "naučila", nech ma hne´d zavolajú...
tak teraz vykrikujú ako besní (najmä tomušo), lebo si zase myslia, že v tom je spása všetkého...

no, skúsim sa zajtra s nimi o tom (zase) porozprávať, vyzbrojená vašimi radami (aj o svorkách, to by na nich mohlo zabrať)... 😒 😔

anka912
30. aug 2011

Ešte má napadlo, že ja mám doma napálený tento program:
http://www.petit-os.cz/altik_popis.php
teda nie všetky upgrady, ale niečo z toho- méďu, altíkove úlohy. My sme stroskotali zas, ale program sám o sebe sa mi zdal fajn

magimary
30. aug 2011

@anka912 vyzerajú dobre tieto programy, aj tie vyššie... 😕
len ja si myslím, že to je fakt až skôr pre tých starších alebo inteligentnejších autíkov 😕
či nie?
zvládli by to aj tí jednoduchší?
čo myslíte? 😕

/ak, tak skôr až okolo 5-6 roku, či?/

anka912
30. aug 2011

@magimary detský kútik je dobrý aj v tom, že tam sú aj pesničky, aj pexeso, aj vymaľovánky atď. Na začiatku asi treba u malého vzbudiť záujem a pomaly potom niečo učiť.
Aj altík ide od najjednoduchších vecí. Napr. ukáže sa hore ruka a podtým tri obrázky, jeden z nich je ruka, keď klikne správne, tak sa objaví smajlík a pochvala

lucka261177
30. aug 2011

@anka912 ano?a dalo by sa to nejako prepalit?naklady preplatim 🙂 za pokus to stoji 🙂

anka912
30. aug 2011

@lucka261177 ktorý myslíš- kútiky či altíka?

lucka261177
30. aug 2011

@anka912 kutiky

anka912
30. aug 2011

@lucka261177 skúsim, ale musíš mať trocha trpezlivosti, lebo najprv musím vystihnúť keď bude mať muž na to náladu - ja neviem- my máme taký starý krám, aj minule napaľoval pre magi 3x, furt niečo nebolo OK. Ak sa podarí, dám ti vedieť a pošleš mi adresu, OK? Snáď to zvládneme do konca týždňa
Ináč detský kútik mala moja prostredná rada, aj Maťo určitý čas

wandah
30. aug 2011

@anka912 mohla by som napálenie poprosiť aj ja? Tiež všetko uhradím....

wandah
30. aug 2011

@lucka261177 som rada že link pomohol, ulohy na ipade sú rozne, aj Oliho nie všetky oslovili...

anka912
30. aug 2011

@wandah pošlem, pokiaľ ma muž nezabije 😀 😀 😀

wandah
30. aug 2011

@anka912 supiš, dik