Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

sisstin
16. máj 2013

@le_to a jaky teda mate zaver? Jde o dite s: ... 😕

le_to
16. máj 2013

záver: na základe absolvovaného vyšetrenia nepredpokladame pervazívnu vývinovú poruchu - det. autizmus. V súčastnosti problémy dietata viacej charakteru narušenej komunikačnej schopnosti v kombinácii s úzkostným charakterom problemov. Odporúcame aj nadalej pokracovat v dochadzke do bežnej materskej skôlky , v malom kolektíve, kedže dieťa sa velmi dobre adaptovalo a napreduje vo vývine. Bezná Ms poskytuje dietatu adekvátne socialne a komunikačné vzorce správania sa. odporucame cielenu logopedickú intervenciu.

le_to
16. máj 2013

@sisstin záver: na základe absolvovaného vyšetrenia nepredpokladame pervazívnu vývinovú poruchu - det. autizmus. V súčastnosti problémy dietata viacej charakteru narušenej komunikačnej schopnosti v kombinácii s úzkostným charakterom problemov. Odporúcame aj nadalej pokracovat v dochadzke do bežnej materskej skôlky , v malom kolektíve, kedže dieťa sa velmi dobre adaptovalo a napreduje vo vývine. Bezná Ms poskytuje dietatu adekvátne socialne a komunikačné vzorce správania sa. odporucame cielenu logopedickú intervenciu.

sisstin
16. máj 2013

@le_to no tak to je v podstatě jako dysfázie + úzkostné chování, takže diagnoza tam je 😉 jen není blíže určená 😉

sisstin
16. máj 2013

@le_to to je to, co jsem myslela, že nemusí mít auti, ale třeba těžší formu receptivní dysfázie, kdy je hodně narušený porozumění řeči a tím pádem se i "divně" chová. Tyhle děti mají auti chování, ale s rozvojem porozumění a řeči mizí, a dítě se stavá "normálním", dysfázie se pak mění ve škole na poruchy učení 😉

maznacik007
16. máj 2013

@le_to ved to je super odporucanie a dobre aj to ze sa v pohode adaptoval ... fakt najdite si dobreho logopeda a uvidis ze pojde dopredu ...

uzskostne stavy mozu suvisiet aj s napatim doma kvoli rozvodu ... drzte sa

a stale som nepochopila ze kvoli comu vlastne to riesi tvoj muz a nedovoli logopeda .... chce maleho do striedavky?

sisstin
16. máj 2013

@le_to jinak syn okolo tří let (kdy teprve začínal mluvit) měl těch "divností" hafo, a to má jen tu lepší formu, kde není narušený porozumění + právě úzkostnou povahu, takže trval na různých rituálech, na kterých v malý míře trvá doted 😉 třeba předevčírem mi říkal, že nechce pití ve flašce v Aqua Jupíku, ale v jiný, páč to tak prostě má bejt. Akorát v těch třech letech, jak se mu něco narušilo, tak slzel, ted prostě je schopnej to normálně akceptovat, nebo o tom diskutovat, ale neřve 😉

Je ujetej na čísla a písmena, ve 2,5 uměl komplet abecedu , v té době všude žral loga, ted počítá snad do tisíce, sčítá a odčítá do 20, začíná násobit jednociferná čísla. Zajímají ho veškeré známky (děda je filatelista), momentálně žere mapy, takže došel, že nejvyšší hora CR je Sněžka, je v Krkonoších a má hranice s Polskem...a já nevim co.

A fakt auti nemá ani z letadla, ale divnej byl okolo tří let dost.

a ted si vem, když má dítě tu těžkou formu s narušeným porozuměním 😉 tím tě jako nepřesvědčuju, že nemá auti, to já fakt nevim, jen jak jsem tu už psala, hodně dětí mělo prvotní diagnozu auti, a pak z toho byla ta dysfázie, takže bych šla prostě na diagnostiku jinam 😉

sisstin
16. máj 2013

@le_to jinak např. to sledování čísel...ona je to jistota, je to furt stejné a nemůže ho to překvapit 😉 to uklidnuje nejen auti děti, ale právě děti úzkostné. Pokud on nerozumí a špatně mluví, tak nemůže ovládat dění kolem sebe 😉 takže si to kompenzuje právě tímhle, kdy se mu líbí něco, co je předvídatelné a ovladatelné 😉

hele, my jezdíme vlakem Leo a tam na panelu se ukazuje rychlost, čas, trasa a hodiny...a to jako celou hodinu nedělám nic, než poslouchám "mami, ted zrychlujeme, jedeme 150, ted zpomalujeme, jedeme 130, ted stojíme, je 0. Ted jsme 13:53, to už bude za chvíli 14 hodin, a venku je 20 stupnů, to je teplo vid? 😅 😅 😅 😅 😅

fede001
16. máj 2013

@le_to mne sa zda ze im sa to meni podla veku lebo pred rokom moj bol ete v plienkach a uplne 0bodov a teraz sa pozbieral. pyta sa na wc, doplnil si slova,nie je to vela ale aj tak je to dost.a hlavne skoro vsetko rozumie.

zuzka208
16. máj 2013

@sisstin Ahoj,chcem sa ta opytat tento mesiac ideme do Prahy ku Krejcirovej kolko trva vysetrenie u nej?Bude sa nas najskor pytat na vsetko alebo sa bude najskor venovat synovi a potom to zhrnie vsetko?Velmi sa na nu tesim som zvedava na jej nazor 🙂

sisstin
16. máj 2013

@zuzka208 ona se vice mene na nic nepta,takze ji par dni pred vysetrenim posli treba zpravy,co mate(ale neni to nutny) a muzes ji popsat,jak se vyvijel,co ma za problemy atd, ona si to precte a bude uz tak trosku vedet 😉 jak se tam prijde,tak hned jede vysetreni,sedis u stolu a dite je u tebe,ona sedi naproti. Vysetreni trva max. tech 45-60 minut. Pak si dite hraje a ona ti rekne zaver a pripadne zodpovi otazky tvoje. Zprava prijde do tydne.

zuzka208
16. máj 2013

@sisstin jej to bude,ked budem sediet s nim u stola to predvadzanie a vsetky tie zvuky,vykriky nechcem ani pocut 😝 no uvidime uz sa tesim.

sisstin
16. máj 2013

@zuzka208 ona je zvykla,to vubec neres 😉

le_to
16. máj 2013

@sisstin s tou flaškou je to u nás podobné, tiež ma jednu a inú nechce

sisstin
16. máj 2013

@le_to on jinde pije normalne ze vseho,ale doma proste stava z toho jednoho 😅

le_to
16. máj 2013

@sisstin detto

sarael
19. máj 2013

Ahoj maminky, jak už psala Sisstin, vím, že se to tady psalo hodněkrát, ale já to pořád nějak nechápu s tou MR. Nechápu, co mají třeba úzkosti společného s MR? Já měla vždycky za to, že člověk, který je mentálně retardovaný je prostě tak nějak celkově zaostalý včetně intelektu. Ale co s tím mají třeba úzkosti? V tom případě by teď naše dcera musela mít k diagnóse taky přidanou lehkou MR.. Kdyby se někomu chtělo mi to ještě jednou napsat, klidně do SZ, tak budu ráda... 😉

sisstin
19. máj 2013

@sarael to je prostě ta funkčnost, např. dítě s MR se nebude umět najíst (v určitým věku) a autík, kterým se třeba bude štítit (nebo bát) vzít do ruky vidličku a sám se najíst, na tom pak v postatě bude stejně, jako to dítě s určitou mírou Mr (funkčně). Ber to jako jenom příklad 😉 ale jako určitě toho musí být víc, pokud jinak zvládají ty úkoly na mentálno k věku, tak jim MR určitě nikdo nedá...ale většinou to mívají hodně nevyrovnaný, že třeba něco umí super a něco úplně pod úroven 😉

sisstin
19. máj 2013

@sarael ono se to pak ještě průměruje, takže já nevim třeba matematický představy můžou mít o rok, dva napře a sociální chování o pět let pozadu, když se to zprůměruje, tak ta MR vyjde...ale jako určitě je tam těch kritérií hodně, to by ses asi musela zeptat přímo nějakýho diagnostika 😉

sisstin
19. máj 2013

@sarael ono je to jako i jinak těžký, páč ta diagnostika je vždycky zhodnocení momentálního stavu dítěte, takže spoustu úkolů, který třeba ten autík umí někdy jinde, tam nezvládne, páč prostě nechce. Ale to vlastně k té diagnostice patří, dítě bez auti to prostě zvládne všude bez ohledu na situaci 😉 ono se posuzuje strašně moc věcí, a umí to právě málokdo, proto je ta diagnostika furt špatná v CR.

sarael
19. máj 2013

@sisstin No já měla vždycky za to, že funkčnost je jedna věc a MR je věc druhá. I na postižených dětech mi kdysi psali, že MR s tou diagnósou autismu nemá nic společného.
A kromě toho, já znám chlapečka (7 let), který je klasický vysocefunkční autista, MR teda nemá..Umí číst, ale třeba jeho kresby dosahují úrovně 4 letého dítěte, jestli vůbec. A celkově se ale věci učí pomalu a maminka mi psala, že má strach, jestli až nastoupí do školy to učivo bude zvládat. No ale když je vysocefunkční, tak retardace u něho přece nemůže být, ne? Jsem z toho jelen.. 😝 To je to, že já musím mít v hlavě všechno oškatulkované, tak mě napadá, jestli taky nemám něco s tou představivostí.. 😀

sisstin
19. máj 2013

@sarael ono ae to tam podle me vypise presne,ze treba funkcne je v pasmu LMR,ale v tom a tom zase jinak 😉 ale vetsinou proste ty ukoly nezvladaji k veku,pokud jo,tak jim MR neda. Jenze MR neni jen u VFA nebo AS

sisstin
19. máj 2013

@sarael ja neznam zadnyho stredne ci nizkofunkcniho autika,co by MR nemel 😉

sisstin
19. máj 2013

@sarael tam uz proste tou funkcnosti je dana MR,kdyz odmita xy veci delat,tak je na tom proste jak dite s MR a je fuk,ze by to umel,kdyby chtel 😉 snad to pisu nejak srozumitelne

sisstin
19. máj 2013

@sarael pritom to dite by ty veci zvladalo,ale ten autismus mu v tom brani 😉 takze to neni jako u ditete s jenom MR,ktery na to proste nema mozkovou kapacitu,ale ve vysledku jsou na tom oba stejne.

sisstin
19. máj 2013

Treba dve sestilete deti,jedni dite s LMR a druhe s autismem. Dostanou ukol priradit k teckam na kostce cisla. Dite s LMR priradi treba jen do tri,autik vubec,protoze nebude chapat,proc by to mel delat,kdyz to po nem nekdo chce zrovna. Takze rooste pro toho diagnostika to neumi ani jeden, a vysledek je stejny. Je to zhodnoceni momentalniho stavu ditete, a je hezky,ze treba doma to ten autik umi,ale k cemu mu to je,kdyz to pak nedokaze aplikovat do zivota a nepodliha soc.tlaku. Takze bez MR jsou vetsinou VFA jen nebo aspici,co dokazi spolupracovat a naucene aplikovat dal.

sisstin
19. máj 2013

když to napíšu hnusně, tak u těch autíků jiných než VFA nebo AS je to v podstatě asi jedno, zda jim tu Mr někdo určí a jaký stupeň, stejně nebudou schopní nikdy vést samostatný a normální život 😔 Tam je důležitý učit je hlavně tu sebeobsluhu a snažit se je nějak smysluplně zabavit.

Snad se taky nikdo neurazí, ale podle mě to tak je, psala to třeba i @anka912

sisstin
19. máj 2013

jestli máte někdo jiný zkušenosti, tak písněte, budu ráda..přece jenom já se víc orientuju a znám víc dětí s VD než auti, ale já osobně neznám fakt NFA nebo SFA autíka, co by k tomu nějakou formu MR diagnostikovanou neměl 😕

meesha
19. máj 2013

@sisstin Ja jo, syn je nizkofunkcni bez mr

sisstin
19. máj 2013

@meesha no vy nemáte tuším ani tři roky? Tam se MR nedává, pokud vím 😕 podle mě u takhle malýho dítěte si to nikdo nelajzne dát, jde to ještě špatně určit, ale to je jenom moje doměnka 😉