Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
27. aug 2011

@anka912 len on ešte celkovo nechápe, čo to znamená zložiť...
akoby som to vysvetlila? 😕
jemu je (zatiaľ jedno), či je to jednoduchý obrázok, či zložitý,
on jednoducho nevie niečo vytvoriť (ani len kruh z dvoch polkruhov),
lebo jemu ten "výsledok"-ten efekt, ten celok NIČ nehovorí...
myslím si, že je to preňho ešte skoro...
začneme (začali sme) najprv tým, čo vie-rozkladať...
a sná´d sa raz dostaneme aj k syntéze... 😒

hej a lyžica-to je detto (!)-akurát, že to je ešte menšie... 😝

valika_val
27. aug 2011

@magimary ja som ti tu chcela napisat cosi k tomu videu.
mne sa zdalo, ze on "by aj" spolupracoval, ale bola si nanho velmi prisna. prosim, oprav ma, ak sa mylim (ja tadyho nepoznam), len mi tak napadlo, ze co keby si chvilku, par sekund aj ty urobila to, co on.
akoze na vymenu.
ty by si sa opytala na kravicku, on by to spravne ukazal a ty by si vzala toc a zatocili by ste si 3 sekundy. potom by si toc odlozila do krabice a znova sa cosi spytala, napr. kde ma rucku. ak by nespolupracoval, pytala by si sa dalej, odviedla pozornost na tatika, na haku vonku a potom sa znova nieco opytala, nieco lahke. ak by odpovedal, tak by ste si zatocili tym puzzle. a znova otazka. alebo odmena posteklenie, alebo zatlieskanie, take to divadelne pochvalenie, nie len"vyborne". hm? blbosti pisem?

valika_val
27. aug 2011

boli sme v hypermarkete a pobehoval tam asi rocny chlapcek... ukazoval na tea, blabotal, dzavotal, tie opakovane slabiky, mliaskal, lebo som drzala banan a pytal si ho... zas ma tak pichlo pri srdiecku...
ale teo ho aspon sledoval (nepozeral inym smerom) a ukazal nanho rukou a potom sa pozrel na mna 😵 😵 😵 😵 take som este nezazila, stacilo mi aj to a bola som nanho pysna.

anka912
27. aug 2011

@magimary to mi tiež silno pripomína Maťa, on si dlho, dlho napr. nevedel odtrhnúť kúsok- šunky, palacinky a doteraz keď je, tak má tendenciu, keď si dáva lyžičku do úst, tak ju otočí dole hlavou. Pribináčik síce na nej ostane ale polievka.... To je presne ako som písala, zákl. pravidlo u autizmu- nič neberte za samozrejmé. A Maťo má ruky fakt šikovné.... a nejdú mu niektoré zákl. veci, alebo sa ich naučil až oveľa neksôr.

valika_val
27. aug 2011

inak magi, ty mas pamat ako slon!

anka, pustila som si to video, potom som chcela preskocit titulky, zamrzlo mi to a potom mi vypisalo, ze som pozerala 72 minut z videa a teraz musim 72 minut cakat 😀 😀 😀

valika_val
27. aug 2011

viem, ze vekovo je to neporovnatelne, ale teo tiez lyzicku otoci akosi samozrejme dolu hlavou

magimary
27. aug 2011

@valika_val neviem, ale podľa mňa sme presne to robili...
odviedol si sám pozornosť na motorku a my sme ho nasledovali a počúvali sme, ako vonku vrčí, kým neodišla...
pošteklila som ho, keď sa otočil chrbtom...
otázky mu bežne dávam aj opačne, že ja ukážem a on "povie"...
a nie, nemyslím si že som bola naňho tvrdá, či prísna...
skôr len dôsledná, lebo bez toho by sa na mňa ani nepozrel...
skrátka musí poznať aspoň miery limit, že teraz sa "pracuje"=hrá a neuteká a netočí...
/dr. J. na to povedala, že to že je dieťa autík, neznamená, že nemá poslúchať 😉/

a tlieskať tlieskame o život (aj celá rodina), ak práve nenatáčam a nemám v ruke foťák a tatik nemá mastné ruky od kostí 😉 😅 a takisto "cucušku" za odmeny to funguje naplno...

prečo, že pamäť? čo som si zapamätala? 😅

anka912
27. aug 2011

@valika_val tak zavri stránku a otvor znova, to asi zvládneš skôr než za 72min, nie?

valika_val
27. aug 2011

ok, robis to vyborne 😵

valika_val
27. aug 2011

@anka912 no keby to bolo take jednoduche, isto by som to urobila 😀 😀
skusim este cez iny prehliadac.

valika_val
27. aug 2011

ani cez iny to nejde. tak skusim zajtra

magimary
27. aug 2011

@anka912 no, tak to si ozaj napísala, ako o Tadykovi s tým že ruky má fakt šikovné (viď dokonalé točenie aj malinkej mince), ale naberať nevie, lebo: mozog nepustí... 😒

@valika_val , nie preto som to nepísala, aby si ma teraz chválila 😉 😅 , a samozrejme, že mýlime sa všetci, ale len som odpovedala na nejasnosti, ktoré ti z toho vyplynuli...ale je mi jasné, že si ten pocit z toho mohla mať...- a opäť skladám klobúk, že si ho vycítila 😉

a čo s tou mojou sloniou pamäťou? 😅

valika_val
27. aug 2011

magi, pravdupovediac som vycitila to, ze si to mala tazke, kedze si v ruke drzala kameru.
a za dalsie - zdalo sa mi, ze kvoli filmovaniu tlacis na pilu. a to nepisem v zlom, lebo to robim aj ja!!!
viem, ze na autikov treba prisne tiez, ako na ine deti.
napisem ti este nejaky priklad, aby si si nemyslela, ze kritizujem. my tiez doma takto podobne cvicime 😅
ked povedal tady o masku, okamzite by som (byt na mieste tvojho muza) mu dala kusok, ja by som mu povedala, rychlo mu daj.
a mozno by stacilo najprv jednu kartu so zvieratkami a ked by bol uspesny, zatocili by ste a presli na inu kartu. dost sa mi tam zdal "bordel" - ze nebol sustredeny (aj kvoli toc tacke).
a este ked povedal hes huska (ak som to spravne pochopila), ja by som mu dala najavo, ze rozumiem a husku dala prec.
chapes? ze proste "komunikovat" a reagovat na vsetko, co hovori, presne tak ako s motorkou. nielen vyzadovat.
a zaroven mi je jasne, ze ty si vacsia odbornicka na tieto veci - tak ma zas prosim oprav, ak sa v niecom mylim. mne to nikto neukazoval, ja teraz mudrujem len tak, sama od seba 😀

valika_val
27. aug 2011

no ze si pamatas, ze som videla lienky, ze sa ma vratit erika a milion inych veci som zaregistrovala, ze ty si si pamatala 😅

valika_val
27. aug 2011

tak to bude dllllllha odpoved 😀 😀

anka, kde si?

anka912
27. aug 2011

@valika_val tu, prečo? Len som odbehla okúpať Maťa a umyť zuby mu

valika_val
27. aug 2011

len tak

anka912
27. aug 2011

@valika_val tie štruktúrované úlohy, ich plnenie, udržanie pozornosti atď., tak to je hrózne ťažké u niekt. autíkov, pre mňa vlastne pomaly najťažšia vec, ktorú mám v živote s Maťom.
ináč mne ten film šiel normálne a to som použila zastaralý google

llulla
27. aug 2011

@anka912 dakujem za radu 🙂 My tu dietu v podstate splname,ak si odmyslim nocne mlieko,takze sa ho ideme skusit zbavit 😅 Najprv som si myslela,ze by na uvod nesmel nic,len vyvar bez zeleniny a masa,na tom by ale niekolko dni neprezil.Ale na alaskinom blogu som sa docitala,ze tam moze mat rozmixovanu zeleninu (niektore druhy),aj maso,tak ideme skusat.,ci to zvladneme.
Robila som ten ATEC,ale nic dobre nam nevyslo-62 bodov 😢 Ale ani sa necudujem,verbalna komunikacia je velmi zla a od plienok som este nezacala oducat.Tie puzzle-dopravne prostriedky z Lidla mame aj my,drobec ich ma velmi rad 🙂

@valika_val na rozne cinnosti su rozne limity.Napr mna sa psycholog.pytala,kedy vedel drobec vhadzovat spravne a uplne sam tvary do spravnych otvorov,podla nej to ma vediet 12 mesacne dieta (co sa mne velmi nezda,vtedy vedel vhodit len kruh a kocku).V 13 mesiacoch uz vedel vhadzovat vsetky tvary,tak povedala,ze to bolo celkom ok.A tu som citala,ze to ma dieta vediet az v dvoch rokoch,to sa mi zas zda neskoro,ja by som povedala,ze tak okolo 18-teho mesiaca.

@erikasadek paradne fotky,krasna rodinka 🙂 Vidiet,ze ste si to krasne uzili 🙂

valika_val
27. aug 2011

verim...
magi, henvas sa na mna?
zrus ma, lebo ja do toho nevidim - videla som len toto jedno video a ty s nim pracujes 1000x viac 😔
najviac ma stve, ze co ak ja robim nejaku chybu, ked sa s teom "ucime" a robim viac zla, nez prospechu 😔 😔

magimary
27. aug 2011

@valika_val , nie, podľa mňa nemudruješ 😅
ale mne sa aj tak zdá, že som to robila 😅 (nie možno všetko a nie hneď, ale aj mäsko sa mu podalo, aj húska sa skovala, reagovala som na to, že sa jej (?) zrazu začal báť /to je jeho slovíčko "haššá" znamená: "bojím sa"/...
ale pravda je určite to, že tam bol "bordel", ale aj ten tam bol z určitého dôvodu 😅,
teraz sa zase nechcem nejako ospravedlňovať, iba objasním:
ja som tie hry práve priniesla s Tesca a išla som si ich v kľude pozrieť pri stole, kým sa Tady niekde hral a mužík oberal mäso od kostí...lenže v tom ma zbadal tady a videl, že niečo odbaľujem a SÁM (iniciatívne a so záujmom!) si vyliezol na VEĽKÚ (!) stoličku a sadol si vedľa mňa chcel vidieť všetko, čo mám pred sebou 😉 😎
a ja som len využila túto JEHO momentálnu (vtedy) aktuálnu ponuku a výzvu na hru ("cvičenie") a "kartičkovali sme" voľne a bez prípravy, bez úpravy pracovného poľa...v tom, ako som to tam mala rozložené SAMA pre seba 😉 🙂

čiže, nebolo to nič plánované, nič štruktúrované, ale voľne využitá chvíľa na učenie 😉
inak taký bordel nemôže mať okolo seba (a ja už VôBEC NIE! 😅, OCD 😀), lebo ho to všetko veľmi rozptyľuje a nevie sa potom sústrediť...
sranda ale je, že si to rozptyľovanie sám vyžaduje, lebo ja mu pri ("plánovaných") cvičeniach vždy vyberiem napr. len tri kartičky (ktoré by mal zvládnuť tak, aby bol úspešný a odmeniteľný) a on si napokon (po skončení) aj tak vyžiada celú krabicu a "premŕva" sa v tom a sám si vyťahuje, čo sa mu páči (tak ho nechám a využijem čo to ešte aj z jeho výberu), hoci už sme oficiálne skončili...

no a dnes sme vlastne "končili" od začiatku 😅

valika_val
27. aug 2011

@anka912 ja som si to otvorila v mozille a potom v exploreri (prehliadac), samozrejme pouzivam google (vyhladavac). iny prehliadac nemam nainstalovany (opera a pod.)

valika_val
27. aug 2011

@magimary hej hej, tak uz mi je to jasne!!! 😀 😀 😀 tak fajn a uplne chapem 🙂

anka912
27. aug 2011

@llulla Ten test vám vlastne vyšiel podobne ako Lucke či val, ale ja by som ho brala za taký smerodajný asi až vo vyššom veku (možno okolo troch rokov- štyroch?), aj keď zas rôzne terapie na ktorých ohodnotenie on je určený už robia na západe aj s 2 ročnými deťmi, tak neviem.
Ja si myslím, že vám tá diéta pôjde dobre, keďže malý tak dobre papká zeleninu a mohla by mať u vás dobrý efekt. Už len tým že je zdravá a lepok robí paseku u veľa ľudí.

magimary
27. aug 2011

@valika_val a nehnevám 🙂
a neboj sa chýb (!)...
veď NIKTO nie je neomylný a chyby skrátka patria k životu...
vieš koľkokrát si padla, kým si sa naučila chodiť?!?
a si tým teraz nejaká poznačená? 😉 😅
ani Teo nebude, ak sa mu budeš venovať s láskou (hoci i s chybami) a robiť preňho, čo môžeš 😉

valika_val
27. aug 2011

@llulla tu vkladacku v 12m????? 😕 😕 😕 😕 neverim!
teo nevie nic, ani jeden predmet.. ale to uz som pisala. pozitivum je, ked mi ju donesie, aby sme sa "hrali" a ja mu natrcam otvory a otacam kockou, aby to tam vhodil.

musim sa aj na tu vkladacku spytat kamosiek...

magimary
27. aug 2011

babky, ke´d sa mi bude chcieť a budem mať čas, tak vám presne poviem (podľa testu Gessela), kedy a KOĽKO tvarov sa má vložiť,
ale práve sa mi zdá, že je to presne tak, ako píše @lulla (!), že v 12mes, dieťa vie vhodiť len dva tvary /aj konkrétne sú vypísané-myslím kruh a štvorec, len nechcem klamať, musím si to ozaj pozrieť), a tak postupne po mesiacoch ďalej 😉

magimary
27. aug 2011

toto je ten shop so štruktúrovanými úlohami 😉 🙂 ,
ešte že si moje slonie telo pamätá, kde som ho videla 😅 :
http://www.piktik.eshop-zdarma.cz/

llulla
27. aug 2011

Inak,ked sa bavite o drzani lyzicky a lopatky.Tak ja nemam vobec trpezlivost na to (a viem,ze je to chyba),aby sa drobec krmil sam.On si totiz lyzicku chyti zasadne pinzetovym uchopom na jej konci,ako dospelak (jedine velku lyzicu chyti vsetkymi prstami,ale ta sa mu zas nezmesti do pusy).Do pusy si sice trafi,ale jedol by to tak hodinu.Ked mu dam lyzicku tak,aby ju drzal vsetkymi prstami,tak si da jedno susto do pusy a zas ju chyti podla seba.Detto lopatka na piesku,tiez ju chyti pinzetovym uchopom na konci,do vedierka da dve lopatky a potom uz piesom sype len na seba a skuma,pripadne ho hrabe rukami.Ked ho upozornim,tak aby mi spravil radost(alebo mal odo mna pokoj),tak parkrat naberie spravne,ale presne ako pisala @magimary,nie je mu to prirodzene.A ked sa pokusa robit formicky (odkukaval od deti),tak on da do vedierka 4 lopatky sucheho piesku,s velkou nadejou ho obrati naopak a s veeelkym ocakavanim ho zdvihne....a tam niec nie je,tak sa hra inak 😀

valika_val
27. aug 2011

to znamena, ze mu podam kruh a stvorec a on ma najst na kocke o siestich stranach krat 3 otvory (cize z 18tich otvorov) tie spravne??? fiha...
niekedy aj ja spravny tvar hladam hodnu chvilu, kym prejdem vsetky steny...

neviem, ci ta vkladacka nebola myslena ako test, co dostal teo v spec. ambulancii - dosticka a do nej vyrezane "jamky" v tvare kruhu, stvorca a trojuholnika. a dostal tie 3 tvary, rovnakej farby a myslim, ze ok by bolo, keby aspon prilozil kruh na kruh...