Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
28. júl 2011

@sisstin mne je jasné, že hovorí len vtedy, keď potrebuje, ale aj tak som hrooozne šťastná a vďačná za to. Boli sme teraz týždeň s asi 9 rodinami a tam boli niekoľko nehovoriacich a tú frustráciu z ich neschopnosti niečo povedať, tá sa dala až krájať. Ja byť nimi, tak sa asi obesím. Je to ale chyba škôl a aj rodín, že ich nenaučili alternatívnym komuniáciam. Alebo možno sa snažia a nejde to, neviem. Maťo bol popri nich frajer, teda aspoň pre mňa, mňa hrozne teší každý jeho pokrok, aj keď tých problémov je stále veľa.

sisstin
28. júl 2011

@valika_val jo, to je přesně tak, jak píšeš...dysfatický děti se učí rodný jazyk jako cizí, a ještě jakoby na jazyky fakt nemaj talent 😉 "standartní" dítě se prostě naučí nějaký slovo, a pak ho umí podle gramatiky sklonovat, časovat, pozná rody, pády atd. Je to pro něj prostě přirozený 😉

Tygr např. už 3/4roku umí slovo "boty", jenže ještě donedávna říkal "boty", i když ta bota byla jedna...až v poslední době je schopný říct, když je jedna, že to je "bota"...prostě už si tu gramatiku nalil do hlavy (u toho slova), no ale už v žádném případě neumí to slovo skloňovat 😉 takže on se naučí slovo v jednom rodě (pádu, času atd, asi jak ho nejčastěji slyší) a tím to pro něj prostě hasne... naučil se slovo "bílý" a "bílý" je všechno, i když je to ženskýho nebo středního rodu 😉

jde bílej pes, co má černý fleky a u Tygra to je "bílý baf baf černá", a to ti to jako ještě překládám, jinak to zní "bíbí baf baf nýná" 😝
jinak to je normálně postižený řečový centrum, prostě tam je něco špatně, a to dítě se musí svůj rodný jazyk nadrtit, jde to pomalu 😉

sisstin
28. júl 2011

@valika_val jinak z odborné literatury:
Motorická - expresivní - dysfázie: porucha schopnosti samostatného vyjadřování (dítě nevysloví hlásku nebo slovo ) - aktivní slovník je výrazně nižší než úroveň rozumění slovům a větám, porozumění je relativně lépe zachováno oproti dysfázii receptivního typu. Velké obtíže sebou nese rozšiřování aktivního slovníku. (Dítě si nedovede motoricko-kinetický vzorec slova zapamatovat a později vybavit)

Charakteristické znaky dysfázie
Opožděný vývoj řeči - poškození řeči a jazykových schopností na všech úrovních. Projevuje se zejména na úrovni foneticko-gramatické, syntaxi a sémantice.Tedy postihuje zvukovou skladbu hlásek a jejich řazení do slabik a slov, stavbu vět a jejich gramatickou strukturu, obsahovou úroveň vět. Slovní zásoba je chudá, výrazy zvukově podobné jsou nesprávně využívány, věty jsou jednoduché, dysgramatické, nesprávné je skloňování, předložkové vazby, spojky, pomocná slovesa nebo zvratná zájmena.

Porucha sluchového vnímání - sluchová analýza a syntéza, fonematický sluch, uchování informací (akusticko-verbální paměť). Špatná schopnost reprodukce melodie, rytmu a dynamiky řeči.

Porucha zrakového vnímání - rozlišování figur proti pozadí, diferenciace tvarů, pravolevá a prostorová orientace, optická paměť.
Porucha motoriky - postižena je jemná i hrubá motorika i orofaciální svaly (tváře, ústa).

U dětí školního věku se často objevuje propojení se specifickými poruchami učení (zejména dysgrafií, dysortografií, dyslexií). Problémy v mluvené řeči se tak přenášejí dále do čtení a psaní a nadále obtíže prohlubují.

Vývojová dysfázie není primárně poruchou intelektu a není příznakem snížených mentálních schopností dítěte. Protože však prostřednictvím řeči a jejího vývoje dochází k rozvoji myšlení dítěte, je velmi důležité při zaostávání řečového rozvoje dítě vyšetřit (logopedicky, psychologicky, foniatricky, neurologicky) a určit diagnózu. V případě, že se jedná o vývojou dysfázii, stanoví se terapeutické postupy, které projevy vývojové dysfázie stimulují a umožní dítěti optimální rozvoj ve všech oblastech.

Terapie vývojové dysfázie se provádí při individuálních hodinách na soukromých logopedických pracovištích nebo při foniatrických zařízeních, ve speciálně pedagogických centrech nebo v Centru alternativní komunikace, kde u dětí s přetrvávající nemluvností u těžkých forem dysfázie pracují odborníci pomocí jiných komunikačních technik.
Včasným podchycením a rehabilitací je možné důsledky dysfázie a jejich dopad na rozvoj dětí i na jejich pozdější školní úspěšnost zmírnit nebo zatlačit do pozadí.

sisstin
28. júl 2011

@valika_val my máme štěstí, že Tygr má tu dysfázku lehkou, takže ty ostatní složky, které jsou napsané v tom článku, tak on nemá zasažené vůbec nebo fakt minimálně 😉 u nás je největší problém skutečně "jen" ta aktivní řeč, jinak ten ostatní vývoj je relativně fajn, trošku pokulhává grafomotorika a prostorová představivost, ale není to tak strašný 😉

anka912
28. júl 2011

@valika_val čo si nepochopila? teraz som nepochopila ja. 🙂 A šak ja tu už dlhšie vravím, že sa zlepšuje, ale dosiaľ som si to myslela len ja. A nielen v reči, ale aj v sociálnej oblasti. Chodil za bratrancami a sesternicami, ťahal ich- hovoril im stajaj. ideme tam a tam, alebo ak niečo chcel pýtal si aj od iných. A na návšteve trávil čas v detskej izbe s nimi- on sa veľmi chce s nimi hrať, ale nevie ako- to je podľa mňa uňho najväčší problém, tá neschopnosť sa hrať- tak sa chce aspoň šaliť, štekliť, točiť a pod. Predtým väčšinou sedával, teda lehával s nami v obývačke.

sisstin
28. júl 2011

no jinak prej podle Krejčířový by měl ( s odkladem) mluvit do školy už jako vrstevníci, no pro mě to je zatím jako sci-fi 😅 😅 😅 ale od známé kluk, ten do pěti odpovídal max. ano- ne, a pak za dva roky takovej pokrok, že fakt do první třídy šel už na první poslech s řečí stejnou jako ostatní...tam je to pak spíš už poznat v tom, že třeba neumí moc popsat, co vidí na obrázku...to je samý "ehm a "hm", než to vylověj z hlavy atd. 😉

lucka261177
28. júl 2011

@sisstin citam si tie prejavy dyzfazie a moj samko tiez nema ani tu motoriku a ani tu melodiu postihnutu iba to zamienanie tych hlasok ale ked ho opravim tak sa snazi opravovat.ale zase porozumenie ma slabsie ako tvoj.momentalne naozaj opakuje vsetko co sa da.myslis ze sa to proste mohlo len takto strasne opozdit a bude uplne v poriadku?on teraz hovori a imituje akoby to bolo normalne dieta ktore zacina rozpravat.ze povie prve tri pismenaka alebo posledne alebo prehodi dve.ale je to cekom zrozumitelne.vlacik je vuacik lopatka je vopatka mlieko je miko.

sisstin
28. júl 2011

@lucka261177 no úplně asi v pořádku nebude 😉 ale ta smíšená porucha řeči by to být mohla 😉 jakmile je narušené i to porozumění, tak většinou právě i ta gestikulace a tyhle věci přijdou dýl, okolo toho třetího roku 😉 ale takhle, co píšeš, že to má docela srozumitelný...to vypadá spíš tak, že má výrazněji narušenou tu receptivní složku(porozumění), ale mín tu expresivní(mluvení). Ono je to pak nakombinovaný různě 😉

sisstin
28. júl 2011

@lucka261177 jinak ta výslovnost se pak časem upravuje spontánně, ta je ze začátku u dysfázky podružná..dítě se hlavně musí naučit gramatiku, a rozvíjet aktivní slovní zásobu...s tou výslovností to jde pak už poměrně rychle (když jsou už starší, okolo pěti let), tak to spraví logopedie už dobře 😉 samo záleží, jak je ta dysfázka těžká 😉

hanickacb
28. júl 2011

@anka912 Ahoj zjistili jsme to tak že malý ve 4l.nemluvil,nehral si s detmi,ubližoval si.atd.tak jsme šly k dr.a ten nás poslal do Motole na vyšet.kde potvrdili autismus.
Teď chodi do spec.mš pro autisty,ma odklad ze spec.zš.
Mluví málo,je hodný ale občas mívá záchvat vzteku.
Ted mame 3mes.mimčo a to miluje. Jsme s jižnich čech,a odkud jste vy?

llulla
28. júl 2011

Ahoj kocky,

chcem vas poprosit o vas nazor.Mam 22,5 mesacneho syna a az v poslednej dobe mi doslo,ze asi nie je vsetko ok.On bol odmalicka fascinovany loptami,tocenim,vsetkym gulatym.Uz ako sedem mesacny nedal loptu z ruky,stale nou tocil.Na autach ho tiez najprv fascinovali tociace sa kolesa.Nebol vobec usmievave babo,ale vazne a zamracene,usmieval sa len na nas rodicov a nie vzdy.Potom,okolo 8.mesiacov sa to zlepsilo a usmieval sa castejsie.Lozit zacal na prelome 8/9.mesiaca,chodit na prelome 13/14.mesiaca.Takmer nerozpraval,len viskal od radosti,alebo ked si nieco zelal,ocny kontakt udrziaval,bol vacsinu dna ticho,obcas hovoril mama-ucelovo na mna,tata-ucelovo na MM,papa-ist von,baba,brrrm...a podobne lahke slova.To bolo okolo 18.mesiacov.Co ma prekvapovalo vobec neukazoval prstekom vo veku,kedy to robili jeho rovesnici,ale vobec,len ocami pozeral na to,co chcel.Odmietal davat papa,aj ked to vedel.Tlieskat nevedel,to sa naucil az ako 21 mesacny,proste mu to dovtedy vobec neslo.Ostatne veci boli podla mna v pohode,bol kludne dieta (teraz ma asi obdobie vzdoru,alebo nieco nie je v poriadku-doma je kludny,vonku ako sopka,ked nie je po jeho),v knizke tiez nevedel ukazovat prstom,ale robil to tak,ze chytil moj ukazovak a ten prikladala na obrazky v knizke,ktore ho zaujimali.Potom sme si to vymenili,ja som zacala ukazovat jeho prstekom a potom sa to uz naucil sam.Ked nieco chcel,pozrel mi do oci,odtiahol ma za ruku k danej veci vedela som,co chce.Ked chcel pit,zobral si flasku a doniesol mi ju,nech mu pomozem.Jest si nepyta,jedine ked vidi chlieb,tak si pyta,ked ho nevidi,tak ukazuje na mieto,kde chlieb byva.Rovnako aj s piskotami.
No a ako sme na tom dnes.Nehovori takmer vobec,len papa-ked chce ist von,nono-ked sa mu nieco nepaci,ale to malokedy.Ked je nahnevany robi indiana strasne nahnevaneho,celou silou si udiera na usta a pritom krici,potom si hryzie do pasticky.Vie ukazovat obrazky v knizke,vie si k nim priradit realne veci.Ked chce ist von,tak sa klucami snazi odomknut,prinesie mi topanocky,az ked mu akoze nerozumiem,povie papa.Ked sa chce hrat so zajacom,tak mi donesie knizku,v ktorej je zajac a ukazuje na neho.Ked vidi hracku,ktoru chce,ale nedociahne na nu,tak na nu ukaze,ale musim mu povedat,nech mi prstekom ukaze,co chce.Ale prstekom neukazuje do dialky,napr.ze tam je auto,tam je vlacik...Vie vkladat tvary do spravnych otvorov-to zhruba od roka.Vie vkladat drevene vkladacky-auticka do spravnych otvorov,aj ked tam nie su predkreslene.Z jednej hracky sa naucil po anglicky a francuzky nazvy zvieratiek,cisla od 1-10,ale len ukazat,hovorit jasnacka nie.Co ma velmi znepokojuje,v poslednom case sa uplne vyhyba pohladu do oci,pozrie sa len ked nieco velmi chce a ja mu nerozumiem,ked zaspava,alebo ked sa jasime a jemu sa to velmi paci.Zaroven,ako sa vyhyba pohladu prestal reagovat na meno,ked ho oslovim,ignoruje to,ale ked poviem napr "aha" a za tym,alebo pred tym jeho meno,tak sa hned pozrie,pretoze je zvedavy,co mu ukazem.Rozumie beznym vetam,aj otazkam,vie,ked mu poviem,ze dnes niekam pojdeme a tesi sa,vie uz pochopit aj slovo "potom",ked nieco velmi chce a nemoze to dostat.Je nespolocensky,ked mu hovorim,ze ideme za detickami na ihrisko,tak sa tesi,ale akonahle tam prideme,tak ho nezaujimaju,je schopny za pol minuty odist k ceste,aby pozeral na auta,jeho velka vasen.Neviem sa s nim dohodnut v tom zmysle,ze teraz sa tu zahraj,potom pojdeme pozerat auta.Najradsej sa hra sam,vie sa aj so mnou,ze si pustame auto,alebo staviame vezu.ALe po case zacne to auto aj tak nahanat sam a vezu tiez stavia sam,ak sa nezapojim.Neznasa,ked ho niekto chyti za ruku,ani nejake dieta,hned sa odtiahne.Ja ,aj MM ho chytit mozme.Akonahle s nim vojdem do obchodu v obchodnom centre ma zachvat zlosti (to je ta sopka,co som pisala vyssie),takze ked potrebujem nieco pre neho kupit-napr topanky,tak je to naozaj hrozne,keby nebol priputany v kociku,tak ho neudrzim,hned by usiel.ALe nejde o to,ze su to nove topanky,to mu je jedno,ide o tom,ze neznasa obchody.Von s nim chodim s kocikom,lebo by sme neprisli k cielu,museli by sme ist tam,kam chce on,utekal by.Preliezky a ihriska ho takmer nezaujimaju,obcas mozno pieskovisko a smykalka,ale jedine,ze na nu bude vyliezat zo spodu smykalky ,nie po schodoch.A este idealnejsie je ist dole po schodoch.Ale ked ideme z ihriska,tak ide aj za ruku,relativne pekne,akurat sa obzera za autami.Nenapada ma,co by som vam este napisala,strasne ma tazi to,ze v poslednej dobe nechce ocny kontakt,pozera vsademozne,len nie do oci.Neviem,ci si to uvedomil,ako som sa stazovala MM,ale odvcera,ako som mu to vravela po dnes-radikalne zhorsenie,uplne sa tomu ocnemu kontaktu vyhyba,obcas sa na tom aj smeje.A znepokojuje ma aj to,ze nereaguje na meno.Zmysel pre humor napr..ma,smeje sa na rozpravkach,alebo ked sa stane nieco vtipne.Ma rad kolo-kolo mlynske,ale to je jasne,ked sa tam toci.
Zajtra s nim idem k pediatricke,co mi na to povie,ale prosim poradte mi,kam s nim ist.Som naozaj zufala,strasne ma to trapi.K psychologovi?Aj ked este nema 2 roky?Alebo kam?Sluch ma na sto percent v poriadku..Dakujem vam 🙂

sisstin
28. júl 2011

@lucka261177 ještě u tý expresivní dysfázky, tam si děcka vymýšlejí svoje vlastní slova...u nás jsou ponožky "oniny", pyžamo "onanaj" atd. Samozřejmě ne všechny, ale dost slov má takhle úplně jiných 😝 a docela se to doma chytlo, takže my jak magoři si říkáme " podej mi oniny" apod. 😅 😅 😅 😅

anka912
28. júl 2011

@hanickacb to ste šli k lekárovi dosť neskoro, nie? Ako potom začal hovoriť, čo všetko vie povedať?
Ja som o mojom veľa písala, ale je to dosť stránok dozadu, asi by si to ani nenašla. My sme ten smutnejší (?) prípad, že malý začal rozprávať, normálne sa naučil na WC, ako malý bol veselý, družný a okolo tretieho roku začali zmeny.. pomaly ale navždy. Nastúpil aj do normálnej škôlky, kde nás tiež začali upozorňovať až na jar, že niečo nie je OK. Vlastne tam začal v apríli plakávať viac, než v septembri (záři). Do škôlky chodil tri roky, prípravku už mal v špeciškôlke a teraz bol prvák v špeciškole. Tiež mal mať odklad, ale naše úžasné špeciálne pedagogičky ho nezvládali (predtým 3 roky v normálnej škôlke áno) a vlastne musel ísť do školy, lebo ho v škôlke nechceli. S učením sú večné problémy a boje, už na to ani nemám nervy.
Ale ja si o ňom myslím, že je strašne zlatý, dobrý a šikovný, svojim spôsobom. Máme tiež veľa problémov, býva agresívny, ale je to všetko z frustrácie, zmätku, ktorý má v živote. Tak mu všetko pomaly, jednoducho a dokola vysvetľujem, ako takému malému dieťaťu, ale veľmi to pomáha. A aj on sa snaží žiť s nami a to je tiež dôležité.
Sme zo stredného Slovenska, bývame v dome a to je naše najväčšie šťastie.

sisstin
28. júl 2011

@anka912 tý jo, tak to jsi první člověk, od koho slyším, že ten regres nastal až takhle pozdě 😲 vy máte atypický autismus? 😕

hanickacb
28. júl 2011

@anka912 byli jsme u dr.již dřive ale pry nektere děti mluvi později☹
teď řekne tak 30slov....
Bydlime v paneláku a to je děs a jak je to u vás,taky tam snižuji soc.dávky postiženym?
My mame přibuzne ve vranove nad toplou-znaš to tam?

hanickacb
28. júl 2011

@llulla já bych šla k psychologovi,popř do spec.pedagogickeho centra tam se na to též specializují.

anka912
28. júl 2011

@llulla keď to čítam, tak niektoré znaky by mohli niečo aj naznačovať, ale chce to klinického psychológa, tá to posúdi a nie je už tak malý, kým sa k nemu dostanete už bude mať možno aj cez dva roky. Tu sa veľa hovorí o Dr. Jánošíkovej, ale možno ak ide len o takú konzultáciu, mohla by si skúsiť sa ísť opýtať aj do autiškoly so škôlkou jedna je v Nitre na Kollárovej a nejaká aj na Čermani. Ale to zase až v septembri. Alebo ja chválim stále tú našu kl. psychologičku v nemocnici v Partizánskom, Dr. Vidová, tá by ti tiež mohla poradiť. S nami pracuje fakt dobre.

anka912
28. júl 2011

@sisstin máme len autizmus, ale fakt vidím, že je iný ako tí typickí autíci- im je to akoby jedno kde sú, čo robia, chcú mať svoj pokoj, náš chce aj hovoriť aj byť s ľuďmi, aj sa hrať, len mu to proste nejde.
Mám videa, keď bol ešte malý tak do dvoch rokov a tam sa bláznil, "komunikoval s kamerou, ukazoval, aký veľký vyrastie, opakoval po sestrách keď si sadli, tak aj on, ľahal s kním, bol plný života. Minule som ich kvôli Valike pozerala a bolo mi úplne do plaču.
Ono tých dôvodov prečo sú deti auti je viac, u nás pôjde aj o nejaký metabolický problém, len sa nikomu nechce skúmať, že o aký ☹

llulla
28. júl 2011

@anka912 @hanickacb dakujem vam,som zvedava koho mi odporuci nasa pediatricka.Ale laka ma dr.Janosikova.Mne to vlastne dnes nejak doslo,tak mi len tak slzy stekaju po tvari.Chcela by som co najskor zistit,co mu je,lebo vidim,ze je iny,ako ostatne deti,nezapaja sa,venuje sa len veciam,ktore ho zaujimaju...Doteraz som si myslela,ze to bude taka povaha,ale asi nie ☹

anka912
28. júl 2011

@hanickacb Vranov to je ďaleko na východe...
Ono je fakt problém, keď človek ide len k "obyčajnej" psychologičke. My sme tiež boli na začiatku ujednej a tam to bol des ☹ ☹ ☹ Ona mu nachystala že zvieratká v ZOO, aj s ohrádkami, jazierkom a pod. no krása a on spustil taký hrozný plač, až kým to neodložila, potom si ľahol na zem a asi z trucu zaspal, čo inak mal veľký problém cez deň. A ona sama povedala, že tu je ona veru v koncoch.
Sociálne dávky nám zatiaľ nechávajú, práve od júla mi zvýšili o 4(!) EUR.
Domček je fakt k nezaplateniu, len keby som vedela, aký bude malý, tak kúpim s veľkou záhradou, máme len taký malý dvor.

anka912
28. júl 2011

@llulla dr. Jánošíkovä je určite najlepšia na tú prvú diagnostiku, ale potom je dobre chodiť k psych. čo najčastejšie, radiť sa, vymýšľať ako na malého, aj vlastne spraviť tú terapiu aj pre seba, aj pre partnera, lebo to je veľká záťaž. A to už dr. určite nebude stíhať. My sme prvý rok chodili k psych. 3-4 krát do mesiaca

llulla
28. júl 2011

@anka912 dakujem za radu,zajtra sa skusim objednat k dr.Janosikovej,urcite sa dlho caka.Nevies mi prosim ta poradit,ako sa mam s malym hrat?Myslim nieco tvorive,aby sa posuval dalej.Zatial je to tak,ze on mi donesie knizku,ja mu hovorim o obrazkoch,na ktore on ukazuje.Alebo mu hovorim,nech mi ukaze nejaky obrazok,niekedy ukaze hned,inokedy ma ignoruje a chce,aby som ja rozpravala,ale ked sa nedam a otazku zopakujem,tak ukaze.

anka912
28. júl 2011

@llulla skús prečítať tieto stránky tak asi 15-20 strán (?) dozadu, tam sme veľa radili Lucke. A závisí to aj od toho na akej úrovni je, aj to by ti mala dobrá psych. vyšetriť. Ja môžem len z vlastnej skúsenosti, že malého odjakživa bavili geometrické tvary, vkladačky, navliekanie, puzzle. Ty máš šťastie, že si chce pozerať knižku, to bol od mala pre môjho najväčší trest. Môžete začať napr. s farbami- pozbieraj všetko možné doma a nech to triedi, my máme napr. také malé farebné misky a tam to hádzal podľa farby. Tieto deti sa zvyčajne lepšie zahrajú s varechami a šampónmi, než s normálnymi hračkami. Potom môže aj ozajstný predmet priradiť k obrázku, až to zvládne. Taký klasický postup je, že najprv sa k sebe priradia dve reálne veci, potom vec a obrázok a nakoniec dva obrázky. Veľmi závisí od dieťaťa. Je toh fakt veľa, čo môžete robiť.
Baby aj ja sme na tomto fóre aj dávali linky na rúzne zaujímavé stránky, kde sa dajú veci vytlačiť. Teraz nedávno som videla dobrý nápad vyrábať zo starých kociek výukové- polepiť a hľadať dvojice.
Tvoj je ale veľmi malý, možno bude treba robiť jednoduchšie veci, strácam už prehľad, keďže to bolo už pred 5 rokmi.

llulla
28. júl 2011

@anka912 idem vas precitat spatne,dnes som aj citala,ale bolo toho strasne vela,tak som len sem tam nieco precitala.Maly vie priradit realnu vec k obrazku bez toho,aby som ho to ucila.On napr otvori knizku a ked je tam pes,tak na toho psa prilozi plysoveho.Tak isto so zajacom,krtkom...Ked vidi v knizke kvetinac s kvetinou,tak nan ukaze prstom a ukaze na kvetinu v kvetinaci na okne.A velmi sa tomu tesi.S hrackami sa tiez dobre zahra.Farby som ho skusala ucit dnes,ale nepochopil to.Dala som mu na kvopku modre kocky,na inu kopku zlte,na inu kopku zelene a na stvrtu kopku cervene.A podavala som mu dalsie.Najprv priradoval spravne,asi 3 kusy,potom nespravne,takze tie prve tri boli asi nahoda.Ale budem skusat dalej,dakujem za radu.

anka912
28. júl 2011

@llulla už len poslednú vec, to s tým ukazovaním je super a s tou kvetinou.. waw, teraz si ma úplne zmiatla, toto by som na autíka nepovedala... no ale radšej sa poraď s odborníkom.

hanickacb
29. júl 2011

@anka912 tak to máš s kč dobré tady chtěj vše snížit.
Nevim teda kolik se bere u vás na autist.díte pokud má 3stupeň.?
.jo baráček musi být super

anka912
29. júl 2011

@hanickacb o tom znižovaní v ČR som čítala, to sa stalo nejako po voľbách s novou vládou, že? U nás je ale úplne iný systém podpory ako u vás. Do 6 rokov dieťaťa, ktoré uznali ako ZŤP, poberá matka len rodičovský príspevok, to je asi 180EUR teda možno 5000 kč. Ešte sú nejaké menšie kompenzácie napr. na benzín asi 30EUR možno 800čk, 17 EUR na hygienu a matka môže dostať príspevok na auto, kedysi to bolo 200 000 SK, teraz už neviem. Až od 6 rokov existuje opatrovateľský príspevok, ktorý je JEDNOTNý pre všetky deti ZŤP, nezávisle od stupňa postihnutia, ten je asi 250 EUR (asi 6700-6900čk?). V tom je u vás systém lepší, lebo niektoré deti potrebujú viac starostlivosti a financií než iné.

lucka261177
29. júl 2011

@llulla ahoj.takze v podstate ked to zhrniem problem je ze nehovori ?lebo ostatne veci su podla mna v normale?ide o to ako velmi je uplnuty na tu loptu a na to tocenie.vsetky deti maju ritualy.dolezite je ako dlho trvaju a v akom su rozsahu.vsetky deti lozia na smyklavku z dola na hor.skoro ziadne dieta sa nevie spolocensky hrat ako dvoj rocne.ukazovanie sa tiez moze opozdit.dolezite je ze rozumie podla toho co si pisala tak na jeho vek je to v norme.to ze nereaguje na meno ale ked je to v jeho zaujme sa ottoci je len jeho povaha 🙂 proste sa otoci kedy sa jemu chce.to su chlapi 🙂 moj bol podobne taky podivincek teraz ma 3.4 roka a ten autizmus pomaly mozeme vylucit oproti tvojmu to bol totalny autik.skus si precitat celudiskusiu zaberie to cas ale budes vediet sama posidit co je v norme a urcite sa upokojis.najdes tam aj kontakty na najlepsich odbornikov.mozno postaci pol diskusie.maminka vie najlepsie ake jej dietatko je ked mas pochybnosti nevahaj a pocuvaj svoj siesty zmysel.drzim palceky 🙂 ja si vsak myslim ze mas doma iba tak trosku nestandartne dietatko so svojskou povahou a bude v poriadku.ale nenechaj sa odbit lekarmi ze na vsetko ma cas ked sa ti nezda vela veci konaj 🙂 uvidime co napisu ine dievcata ja si vsak myslim ze je ok 🙂

lucka261177
29. júl 2011

ja som si zase nerefresla stranku a pisem tu to iste 😀 to som cela ja 🙂 karsny dnik kocky.