Ktorý farár v okrese Prievidza pokrstí dieťa manželov bez svadby v kostole?

lili2015
23. mar 2021

Ahojte, viete mi prosím poradiť, ktorý farár v okrese Prievidza (priamo Prievidza alebo smer Nitrianske Pravno) mi pokrstí dcérku, aj keď nie sme zosobášení s manželom v kostole? Ja mám krst aj prvé sväté prijímanie, viac nie, manžel nie je pokrstený (pri narodení ho farár odmietol pokrstiť, tam už v rodine s ďalšími sviatosťami samozrejme nepokračovali). Sme zosobášení, ale iba na úrade. Dcérka má už 3 roky, ale nejak teraz cítim, že z duchovného hľadiska by som ju chcela pokrstiť a vychovávať vo viere. Manžel s tým samozrejme súhlasí, ale on sa teraz nechce dať pokrstiť.
Ďakujem za rady.

gianna
23. mar 2021

@lili2015 a chces svoju dcéru pokrstiť v katolíckej cirkvi a viest ju aj k tejto viere? Alebo len k "nejakému duchovnu"? V zásade si myslím, že s krstom by nemal byť problém v žiadnej farnosti, nebráni tomu žiadna kanonicka prekážka. Vyber si zodpovedných krstnych rodičov, ktorý budú mať všetky iniciacne sviatosti (krst, eucharistia, sviatosť birmovania) a nebudú žiť spolu bez manželstva alebo v civilnom zväzku, zájdi na faru vo farnosti, ku ktorej patris a poziadaj o krst. A nechcela by si si pri tej príležitosti poriešiť aj manželstvo v kostole, aby si mohla pristupovať k sviatostami? Manžel nemusí byť pokrstený, môžeš požiadať o dispenz.

willy185
23. mar 2021

@lili2015 my sme boli v uplne rovnakej situacii a krst bol k tomu robeny narychlo,kedze zijeme v zahranici a prisli sme na sk len na tyzden. Jedina podmienka bol minimalne jeden krstny rodic,ktory ma vsetky sviatosti az po birmovku. Je to cca rok dozadu. Drzim palce

lili2015
autor
23. mar 2021

@gianna ďakujem za odpoveď. Na 100% ju chcem viesť ku kresťanskej viere, chvíľu som rozmýšľala aj nad evanielikmi, ale nedáva mi to zmysel, celá naša rodina sú katolíci a ja som bola vychovaná v tejto viere (síce nie príliš intenzívne ale bola 😊). Chcem chodiť do kostola a učiť ju o tom. Ako je teraz korona, tak som zacala sama čítať bibliu asi pred rokom a zároveň súčasná svetová situácia ma k tomu presvedčili. Zároveň aj krstní rodičia by boli katolíci, majú všetky sviatosti tak by nemal byť problém. Nad manželstvom som rozmýšľala, aj som to mužovi navrhla ale zatiaľ nechce. Netvrdím ale, že sa to do budúcnosti nezmení. Zatiaľ cítim silnú potrebu dať dieťa pokrstiť tak preto to asi budeme riešiť zatiaľ takto. 😊

lili2015
autor
23. mar 2021

@willy185 ďakujem krásne za odpoveď.

poopsie
23. mar 2021

@lili2015 my sme krstili dcéru v Kanianke ale zmenili farára, super farár je v Nitrianskom Rudne, ale tiež ho už možno preložili 🤷‍♀️len stale budete potrebovať povolenie od vášho kňaza... My sme ho dostali v Ružinove, tiež bez problémov...

lili2015
autor
23. mar 2021

@poopsie ďakujem veľmi pekne za odpoveď.