Oddelenie dlhodobo chorých Handlová

miruska320
11. jún 2022

Už som tu zakladala podobnú tému,zázračné sa stratila.
Máte niekto osobnú skúsenosť s týmto oddelením ?
Lebo ja som verila ,že je to doliecovak,tak to prezentovala pani primárka,ale podľa väčšiny ,ktorých som s spýtala ,je to skôr pohrebak

dijka143
11. jún 2022

@miruska320 potom radsej stiavnica

miruska320
autor
11. jún 2022

@dijka143 prečo?
Mám osobný dôvod to zisťovať a v okolí na mňa pozerajú,ako na hlúpi,že tam posielam na smrť , starí ľudia ,čo potrebujú opateru a rieši sa sociálne zariadenie ,,chodia si tam po smrt

dijka143
11. jún 2022

@miruska320 no je to tak odch je otom proste niektory tam naozaj idu len zomriet

mogaa
12. jún 2022

@miruska320 no oddelenie dlhodobo chorých je niečo ako hospic - teda zariadenie kde sa o ťažko chorých starajú s tým že už sa nevyliečia, teda čakajú na smrť a doma ich nechcú, resp.sa o nich nechcú alebo nevedia postarať.....nie je to klasické oddelenie v nemocnici kde sa človek lieči a potom ide domov zdravý....záleží o aké zariadenie ide, to v Handlovej nepoznám, takže sa vyjadriť k nemu neviem.....lebo ak je to napr.pacient po porážke tak sú aj platené zariadenia kde sa aj ležiaci pacient môže vďaka rehabilitáciám rozhýbať tak že je schopný sa potom aspom sčasti sám o seba postarať....doliečovacie zariadenia ako také dnes už neexistujú..ak ide o seniora a už nemôže byť na klasickom oddelení v nemocnici, tak sa prekladá na geriatriu, ľudia v ťažkom stave - tam sa vybavuje hospic...ak ide o pohybové problémy po porážkach tam sú zariadenia kde danému človeku poskytujú rehabilitácie....naozaj záleží od veku a od choroby s ktorou človek do podobného zariadenia ide....

zuzudrnda
12. jún 2022

LDCH nie, ak aj liečba, isto nie...

mandzula
12. jún 2022

Poznam par rodin, ktorym sa pribuzny nevratil ani z Handlovej, ani zo Stiavnice. Vsetko to boli stavy, ktore uz pribuzni doma nezvladali a nemocnice chorych bud vobec neprijali, alebo po kratkom case z nemocnice "vysupli" s tym, ze si maju riesit ine zariadenie.

mogaa
12. jún 2022

@mandzula no ono pacient v nemocnici môže byť len určité obdobie, teda v čase reálnej liečby, čiže ak je človek po porážke na neurologii môže ležať max 3týždne, potom už poisťovňa liečbu a pobyt nezaplatí, preto sa následne ak sa dá rieši buď rehabilitačné oddelenie alebo geriatria(ak je tam na to vek)...ak ide starší človek na preliečenie tak automaticky väčšinou geriatria, ťažké stavy čo potrebujú intenzívnu starostlivosť tam jedine hospic alebo Domov dôchodcov kde je aj zdravotná starostlivosť.....na dlhdodobé pobyty nie sú nemocnice, tam môže človek ostávať len počas akútnej liečby , resp.poriešiť akútny stav nastaviť liečbu a ísť domov....

mandzula
12. jún 2022

@mogaa ja tomu rozumiem, to bolo len na prizvukovanie toho, ze ti ludia boli v zlom zdravotnom stave, urcite nie o tom, ze fuj, zle nemocnice, vyhodili cloveka na dlazbu.🙂

mogaa
12. jún 2022

@mandzula aj keď zase povedzme si pravdu, aj tá starostlivosť v nemocniciach pri nie ťažkých stavoch je zlá, naozaj základné veci, pri tých ťažko chorých je starostlivosť aj v nemocniciach otrasná.....toľko moja skúsenosť....mame po porážke v nemocnici priviazali ruky aby nedočahovala veci zo stolíka(padali jej), flašu s vodou čo sme jej dali do postele aby sa vedela sama napiť jej dali tak že na ňu nedočiahla, lieky jej "omylom"vymenili.......

miruska320
autor
12. jún 2022

@mogaa Opatrujem v domácom prostredí starku ,dovolenku som nemala 2 roky ,starostlivosť vyžaduje 24/7 ,lenže idú letné prázdniny,takisto si potrebujem poriešiť ja svojich lekárov a niektoré ďalšie záležitosti,tak som začala zisťovať ,toto zariadenie aspoň na 2 týždne,ale ľudia v mojom okolí mi všetci tvrdia,že starka sa viac nevráti.,prípadne vo veľmi zlom stave .Viem ,že je málo personálu,ale teda aby tam staručkích h ľudí nadopovali ,len aby neotravovali s bežnými činnosťami ako wc,pomôcť napiť sa a najesť ,tak to je riadne úbohé

lala123
12. jún 2022

@miruska320 ak Ti mozem poradiť skús sa informovať na mestskom urade na odbore sociálnych veci. Oni zastrešujú opatrovateľský službu a v podstate si vieš aj sama vybrat na koľko dni a koľko hodín by si potrebovala. Nestojí to veľa. Akurát potrebuješ poriešiť pár papierov( stupeň odkazanosti naoseteovazelsnu pomoc a pod). Vieš ono pre starého človeka, je každý pobyt v nemocnici ritikom. Nemocničné baktérie, nikto sa tam nebuď es ňou baviť čo sa týka kŕmenia napr. a pokial nie je mobilná tak aby ti po dvoch týždňoch neprišla s prelezaninami. Ty doma napr keď nechce niečo jest na obed si to ustrážia aby zjedla viac na večeru napr ale tam to nikto nerieši. A u starého človeka keď prestane jest zoslabne a je to koniec...prajem ti veľa síl a dobre rozhodnutie

mogaa
12. jún 2022

@miruska320 no jedine zohnať si pani čo sa o starkú postará....nikde nedostane človek takú starostlivosť ako od blízkeho človeka v domácom prostredí.....skús osloviť niekoho z rodiny, že potrebuješ aspom týždeň oddych pre seba, nech si starkú na týždeň vezme niekto iný.....ak nie, jedine zaplatiť si opatrovateľku, pani čo sa na ten týždeň -dva o starkú postará.....neviem v akom stave je starká, ani koľko má rokov a akú diagnózu, ak teda nie je uplne staručká a zvládla by procedúry, riešením by bolo zaplatiť jej pobyt napr. v NRC(to je brané ako nemocnica a človek tam dostáva rehabilitácie)existujú aj podobné zariadenia kde sa platí pobyt a sú tam aj rehabilitácie...

mogaa
12. jún 2022

@lala123 pokiaľ ale starkú opatruje cez UP tak nemôže využívať opatrovateľskú službu cez mesto, teda oficiálne nie cez mesto...ale možno by jej dala pani kontakt na nejakú opatrovateľku čo by si počas dovolenky chcela zarobiť týmto spôsobom....ale teda to by už bolo mimo mesto- len súkromná dohoda medzi nimi

certi
12. jún 2022

@miruska320 a maju vobec miesto? lebo tam sa caka par mesiacov na volne miesto...je tam len par lozok

miruska320
autor
12. jún 2022

@mogaa áno cez UP ,skúšala som hľadať opatrovateľku avšak ani jedna sa nechce dať na to aby tu boli nonstop tyzden-dva

mogaa
12. jún 2022

@miruska320 v akom stave je starká? bývate na dome? treba zapojiť aj ostatnú rodinu aby si si oddýchla aj ty.....ak je starká v stave že môže byť na vozíku a prejde s omocou aspom 2-3kroky, treba ju dať do vozíka a dávať ju na dvor, brať ju do obchodu nech je medzi ľuďmi.....samozrejme záleží od jej veku a zdrav.stavu, ale ak máte dom, máš dcéru čo má 16rokov, jedno popoludnie nech je pri babke a mladších súrodencoch a ty vybehni na cvičenie, jogu, či len tak sama na nákup bez detí....ja som mala mamu po porážke, ono sa to dá zvládať len si treba určiť priority....u teba je to horšie keďže máš ešte malé dieťa, no na druhej strane máš už skoro dospelú dcéru čo ti môže trochu pomôcť či s tým najmenším alebo s varím alebo s babkou.....ja som maminu brávala na vozíku von stále, či do obchodu alebo len tak na prechádzku do parku....treba zapojiť celú rodinu, nemyslím tým zrovna pri prebalovaní alebo kúpaní ale zapojiť ich do iného napr.pomôcť s najmenším, či tá 16ročná už niečo uvariť, upratať....a na oplátku môže ísť aj ona potom von s kamarátkami🙂 ak bývate na doe tak je to ešte ten lepší prípad, babku na dvor a drobec sa ti tam tiež prehrá.....nemusíš mať vždy vyupratované a ani navarené....ja som veľa krát riešila obed objednaním lebo sme boli celé doobedie v parku....

lala123
13. jún 2022

@mogaa áno mas pravdu ale nepostrehl som, že pani opatruje babku cez UP, až potom ako ďalej plynie diskusia

alexandranimi
28. jún 2022

@miruska320 moja stará mama sa z tade nevratila počas kovidu sla z domova do bojnic lebo sa im nevidel tlak tam tyzden po ockovani zistili ze ma covid ktory prekonala 3m predtym nevadi nic jej nebolo ale poslali ju do handlovej ze tam musi byt v karantene ze nemoze ist naspat do domova kazdy den sme volali ci je vsetko okej tvrdili ze ano he s nou aj cvicia vsetko a za tyzden zavolali ze jej
zlyhalo srdce a to so srdcom naozaj nic nemala aaa nechcite vidiet jej veci ako to vyzeralo jej nocna kosela no nevyjadrujem sa boli sme zhrození a v soku

miruska320
autor
29. jún 2022

@alexandranimi ďakujem ,kompetentný by sa mali zamyslieť,pretože aj na ODCh majú možnosť ťažko chorý (aspoň niektorí) dať sa dokopy,ale mám pocit ,že sú skôr na odpis a často zle nadstavená liečba...neviem či to nejako klobaskovi študenti dokončili MUDR....