icon

2-ročné dieťa nechce jesť a ani žuť

avatar
vrds
4. apr 2025

2r dieta nechce vobec nic jest. Hned ako dostane tabier sa v tom porype minutu a uz to hodi na zem alebo to rozhadzuje. Ak ho krmim musim to zmixovat, kusky mi nezje. Krmenie ale poslednu dobu odmieta. Sam vie jest lyzickou, ale NECHCE!!! Kedysi si dal dost pusy aspon 3l jedla a az potom rozhadzoval. Uz toto trva rok. Nemam uz silu na to a neviem co robit. Je velmi tvrdohlavy.
Ma 91cm a 11.4kg( tuto vahu ma rovnaku uz 5 mesiacov) nepribral ani deko.
Chodime na gastro, imunoalergo, pediatricke a striedame sirupy, bkomplex, rybi tuk a nic nepomaha. Teraz testujeme pangamin zatial bez uspechu.
Neviem ako dalej, mam uz toho dost. Nevladzem ho uz hodinu krmit a zje 3l. Do vsetkeho ho musim nutit, sam ai neda do pusy nic. U lekarky ked dostane chrumky tak zje ale doma ani omylom. Cela rodina sme uz zufali. Co robit?

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 8. jún 2026 · 60 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Dvouročné dieťa môže dlhodobo odmietať jesť pevné kúsky aj žuvať, pričom sa môže zastaviť prírastok hmotnosti (v thread-e príklad 91 cm a 11,4 kg stabilne počas 5 mesiacov), a v takom prípade sa odporúča vyšetrenie gastroenterológom, imunoalergológom a pediatrom.
  • Rodičia v diskusii uviedli farmakologické a nutričné intervencie, ktoré sa skúšali: výmena umelého mlieka na Neocate Junior, doplnky pangamin, rybí tuk, B‑komplex, podávanie Peritol na predpis a Nutridrink ako nutričné doplnenie; niektoré lieky ako Peritol boli hlásené so zvracaním ako vedľajším účinkom.
  • Behaviorálne a terapeutické prístupy odporúčané v diskusii zahŕňajú postupné odstavovanie mixovanej stravy na roztlačené kúsky a malé porcie, metódu BLW, rodinné stolovanie ako vzor, programy pre odstavenie od kŕmenia ako notube.com a odbornú literatúru ako "Stories oof Extreme Picky Eating".


Najčastejšie otázky

Q: Aké lekárske vyšetrenia sa odporúčajú pri 2‑ročnom dieťati, ktoré odmieta jesť?
A: Vo vlákne rodičia a matky uvádzali vyšetrenia u gastroenterológa, imunoalergológa, pediatra, ORL a odporúčali aj neurologické a metabolické/diabetologické vyšetrenia podľa potreby.

Q: Aké doplnky a lieky sa skúšajú pri nechutenstve a viacnásobnom odmietaní jedla?
A: V diskusii boli spomenuté pangamin, rybí tuk, B‑komplex, výmena umelého mlieka na Neocate Junior, Nutridrink ako doplnenie a Peritol na predpis; Peritol bol v niektorých prípadoch spájaný s nočným zvracaním a preto vysadený.

Q: Ako môže dlhodobé mixovanie potravy ovplyvniť schopnosť dieťaťa žuť?
A: Viacerí diskutujúci tvrdili, že dlhé obdobie mixovania "pokazí" učenie žuvať a odporúčali prechod na roztlačené vidličkou kúsky a potom malé tvrdšie kúsky.

Q: Kedy zvážiť vyšetrenie na poruchy autistického spektra (PAS) alebo psychologické/psychiatrické posúdenie?
A: V diskusii sa uvádza, že pri pretrvávajúcom selektívnom jedení bez iných príznakov môže odborník navrhnúť psychologické alebo neurologické vyšetrenie; niektorí účastníci poznamenali, že u niektorých detí je odopieranie jedla jediným raným prejavom PAS alebo ADHD, ale to nie je univerzálne.

Q: Aké behaviorálne metódy pomáhajú pri výberovom jedení podľa skúseností v diskusii?
A: Odporúčania zahŕňali BLW (baby‑led weaning), jesť spoločne pri stole ako vzor, ponúkať len "plnohodnotné" potraviny (napr. banán na kolieska, čistý jogurt, syr), dávať malé postupné porcie a prípadne ponúkať ochutnať z rodičovho taniera; niektorí odporúčali aj program notube.com.

Q: Čo robiť pri opakovanom zvracaní a známkach nízkeho cukru spôsobenom hladovaním?
A: Vo vlákne rodičia popísali diagnózu cyklického acetonemického zvracania, hospitalizácie s infúziami pri ketóze a sledovanie na metabolickom pracovisku, a odporúčali konzultáciu s metabolickým/univerzitným centrom a diabetológom.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Mixovanie potravy dlhodobo môže sťažiť naučenie sa žuvania a prechod na kúsky by mal byť postupný (roztlačené vidličkou → malé kúsky).
  • Pri závažnom alebo dlhotrvajúcom odmietaní jedla sa odporúča vyšetrenie u gastroenterológa, imunoalergológa a pediatra, a podľa príznakov aj neurologické či metabolické/diabetologické vyšetrenia.
  • Ako nutričná/medicínská podpora sa v praxi skúšajú pangamin, rybí tuk, B‑komplex, Nutridrink a v prípade alergie výmena na hypoalergénne UM ako Neocate Junior.


Sporné názory

  • Niektorí odporúčajú prístup "nenútiť" a nechať hlad pôsobiť ("hlad je najlepší kuchár"), iní varujú, že dieťa vydrží bez jedla a môže to viesť k zvracaniu a nutnosti infúzií; obe možnosti boli prezentované ako reálne následky.
  • Niektorí účastníci považujú problém primárne za behaviorálny/psychosomatický a volajú po trpezlivom prístupe a BLW, iní navrhujú hľadať medicínske príčiny vrátane PAS alebo metabolických porúch.


Otvorené otázky

  • Ktoré konkrétne potravinové alergie alebo krížové reakcie (napr. hovädzie/telacie) u jednotlivých detí spôsobujú odmietanie jedla a ako ich spoľahlivo identifikovať.
  • Kedy presne nasadiť farmakologickú liečbu chuti do jedla (Peritol) vzhľadom na možnosť vedľajších účinkov ako zvracanie.
  • Ktoré behaviorálne programy (napr. NoTube) sú najefektívnejšie pri dlhodobom selektívnom jedení a kedy vyhľadať špecializovanú behaviorálnu terapiu.


Spomenuté značky a firmy

notube.com, Neocate Junior, Peritol, Nutridrink, Pangamin, Hami

Spomenuté produkty a metódy

mixovanie potravy, roztlačené vidličkou, BLW, Peritol, Nutridrink, Pangamin, rybí tuk, B‑komplex, Neocate Junior, Hami, cyklické acetonemické zvracanie, PAS, "Stories oof Extreme Picky Eating", NoTube (feeding school)

Miesta a osoby

žiadne

Strana
z2
avatar
viestta
4. apr 2025

Myslim si, ze v tomto pripade sa treba riadit tym, ze hlad je najlepsi kuchar. A v ziadnom pripade nenutit, tym si si zarobila na problemy. Zjes, kolko zjes a mozes ist. Dalsie dostanes az o dve hodiny.

avatar
vrds
autor
4. apr 2025

@viestta to vydrzi nejest aj tyzden.

avatar
viestta
4. apr 2025

@vrds nie, nevydrzi

avatar
vrds
autor
4. apr 2025

@viestta vydrzi. V oktobri som to skusala

avatar
ziarifka
4. apr 2025

@vrds neporadim, ale súcitím. Ešte doplním pre neveriacich, že také dieťa sa radšej pozvracia od hladu, keď sa raz rozhodne, že nebude jesť. Ja som to robila mojim rodičom a moje deti to robia tiež. Manzel ich išiel vychovať štýlom hlad je najlepší kuchár, tak musel potom čistiť povracané koberce :-/

avatar
vrds
autor
4. apr 2025

@ziarifka a ako ich krmite??

avatar
ziarifka
4. apr 2025

@vrds v tom veku som ich na 95 % kojila. Rozjedli sa až tak v 2 rokoch. A aj to bol proces, že miesto jedla dali liter kefíu na deň, jedlo až postupne. Ale ja som deti nikdy nekrmila, išli sme metódou BLW (dieťa sa kŕmi samé koľko chce). Ale keď sa rozjedli, tak v 3 rokoch zjedli porciu väčšiu ako ja.

Odporúčam ponúkať iba plnohodnotné liečivé jedlo - banán na kolieska, čistý jogurt, syr a také. Ono to zvádza dávať rožok, piškóty, puding a také bludy, aby sa dieťa najedlo. Ale potom bude veľký problém prejsť z tých somarin na zdravé skutočné jedlo.

avatar
vrds
autor
4. apr 2025

@ziarifka ma alergiu na kravsku bielkovinu a bielko.
Problem je ze ked mu necham tanier s jedlom, tak to rozsype hned a bordel robi. Vam to nerobili?
Banan ani neda do ust, pri tom banan do 1 roka v pohode zjedol. To ked mu dam smari na zem a poskace potom a cela podlaha je spinava. Ked to zacnem hned upratovat este sa rychlo ponahla urobit co najviac bordelu.
Moj je UM neocate junior.
Rozok, chleba, vianocku vobec nezje. Pre mna je problem mu davat jedlo rano lebo tym ze neje chleba a nic nepokuse sam, tak len kase ostavaju a kedze nemoze mlieko tak iba s rastlinnymi a to mu teda nechuti. Obedy ako tak jedol zelenina, maso a bulgur, ryza, zemiak atd a pomixovane a to som ho nutila a sedela pri nom aj hodinu. ALe teraz uz ani to nie. Uz nechce vobec nic

avatar
deti95060810
4. apr 2025

s tým mixovaním si to poriadne pokazila...tiež sme mix. a nemohli sme sa toho strááášne dlho zbaviť...
nemá iné problémy len jedenie? to je na diagnózu...

avatar
vrds
autor
4. apr 2025

@deti95060810 hej len jedenie. A to uz trva pomaly rok

avatar
lenusiatko
4. apr 2025

@viestta veruze vydrzi, mam odskusane na dcere (pas), bezne nemocnica a infuzky.

avatar
deti95060810
4. apr 2025

tak vyskúšaj peritol - na predpis a tak isto nutridrinky ...
my to už máme všetko vyskúšané ....

avatar
vrds
autor
4. apr 2025

@deti95060810 a pomohlo? My teraz skusame pangamin. Druhy den zatial
Nezabera

avatar
deti95060810
4. apr 2025

@vrds peritol zaberie aj dospelému... nutridrinky sú na posilnenie organizmu...

avatar
vrds
autor
4. apr 2025

@lenusiatko nas nema PAS. Je len extremne tvrdohlavy

avatar
patka06
4. apr 2025

Myslím, že tu lieky a vyšetrenia nepomôžu, je to proste "v hlave"
Pokazilo to mixovanie.
Dieťa proste nie je naučené žuvať, nevie to.
Nemá návyky pri stolovaní, ktoré by už 2 ročné malo mať
Nedávala by som mixované, pre začiatok max. roztlačené vidličkou + kúsky
Nerobila z jedenia drámu, išla vzorom - jesť spolu pri stole - nekŕmiť
Samozrejme to chce veľa veľa trpezlivosti

avatar
nin12345
4. apr 2025

@patka06 lenze ked to tak autorka spravi dieta to evidentne nezje a vyhladuje sa do odpadnutia.
Autorka nezavidim zla situacia a budem drzat palce. Uz som pocula o takomto dietati dovtedy sa mi tiez tomu nechcelo verit

avatar
patka06
4. apr 2025

@nin12345 myslím, že pri pokojnom trpezlivom prístupe, sa postupne po malých množstvách naučí.

avatar
vrds
autor
4. apr 2025

@patka06 este nepolozim druhy tanier na stol a uz je prvy na zemi rozsypany. Stolovanie ako take neprichadza do uvahy.

avatar
vrds
autor
4. apr 2025

@patka06 a ako. Ked to rozsype mam nalozit dalsi tanier, potom
Aj dvadsiaty? Alebo ako trpezlivo k tomu pristupovat. To nejako nechapem.

avatar
tenerifka
4. apr 2025

@vrds nema ziadnu dg? Insk sa s nim da bez problemov komunikovat?
Skusala si dat ho do stolicky, nalozit len sebe, jemu nedat nic a zacat pred nim jest?

avatar
tenerifka
4. apr 2025

@vrds skusala si ho nechat s manzelom, nech sa aj on trochu posnazi?

avatar
vrds
autor
4. apr 2025

@tenerifka ano a rovnako to ma.

avatar
vrds
autor
4. apr 2025

@vrds ano normalne komunikuje, udrzi ocny kontakt, reaguje na meno, vie kde byva babka, dedko, vsetko vie

avatar
tenerifka
4. apr 2025

@vrds super, ak je inak zdravy, vyskusaj parkrat to, ze budes jest len ty a on sa bude pozerat. Zostane zaskoceny. Mozno si vypyta..... Ale ty mu povies, ze to je tvoje jedlo. Ked bude velmi naliehat, das mu kusok do ruky... A zopakujes, ze je to tvoje a on ti to nemoze jest. Atd..... Uvidis, podla rekacie, ci sa realne jedna o nechutenstvo, alebo len vymysla, lebo vie, ze ho budes nutit

avatar
jablkovastrudla
4. apr 2025

@vrds moj maly bol taky, on nejedol aj dva dni, potom grcal od hladu.
Neporadim iba ta chcem podporit.

avatar
terry658
4. apr 2025

@vrds ak má alergiu na mlieko tak veci ako vianočku nemôže jesť. Ak mu ponúkate veci,v ktorých môže byť aj malé množstvo mlieka, tak mu môže byť zle.

avatar
lucka_ke
4. apr 2025

aj môj bol dojčený do 2 rokov a pevnú stravu mal len ako doplnok, takisto odmietal, hádzal na zem, postupne sa naučil keď som ho odstavila, ale bol to dlhý boj, pevné nervy a pokoj, radšej kŕmiť lyžičkou ako keby mal nejesť celý deň

avatar
vrds
autor
4. apr 2025

@terry658 to viem. Nedavam mu taku vianocku.

avatar
vrds
autor
4. apr 2025

@jablkovastrudla a ako sa to poriesilo?

Strana
z2