Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

marcah
18. apr 2017

@1975renca u differenzzahlung ten narok na poistenie nie je

1975renca
18. apr 2017

@marcah chápem,ona bude vlastne poberat celé KGB z AT,no potom sa len informovat v KK

katlinkamt
19. apr 2017

@1975renca
@marcah
To je asi iny postup ked je diferencia zo svk, my nemame nrok na nic zo svk. KGB este nemam schvalene tiez som myslela ci to nemoze byt tym, musim zavolat tam teda, v poistovni na svk mi povedali, ze niektore eu staty beru ked je zena na materskej ako nie ekonomicky cinnu osobu tz ze nemozem mat aktivny formular S1, ale nevedeli ci Rakusko to tiez tak ma, musim priamo vo wgkk

1975renca
19. apr 2017

@katlinkamt ano,najlepšie sa spýtat tam,ked budete mat všetko z AT by Vás odhlasovat nemali,verím že vo WGKK dostanete relevantné info 🙂 alebo napíšte komentár na tom linku čo poslala @marcah,tam sa dá vpísat komentár,mali by Vám odovedat na to.

ziza55
19. apr 2017

@katlinkamt pocas poberaia KBG ak poberas aj rodicak na sk budes zdravotne poistena na slovensku+

1975renca
19. apr 2017

@ziza55 ona bude všetko poberat v AT,pracuju tam obaja rodičia a budu tam mat aj prech.pobyt vraj

fabovazuzana
19. apr 2017

Dobry večer. Chcem len informaciu aké papiere potrebujem na vybavenie materskej

marcah
19. apr 2017

@fabovazuzana materska alebo rodicak?

fabovazuzana
19. apr 2017

@marcah rodicak

ziza55
20. apr 2017

@1975renca jaaaaaaj to som asi prehliadla..

marcah
20. apr 2017

@fabovazuzana pridavky zu mas vybavene? Bez pridavkov ti rodicak nedaju. Ale da sa to vybavovat subezne. Pridavky na FInanzamt, rodicak na krankenkasse. Formular na pridavky si stiahnes tu: Familienbeihilfe – Antrag – Beih1 -https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/....
Formular na rodicak si stiahnes tu •Kinderbetreuungsgeld - Antrag - https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/....
Urcite si k tomu priprav rodny list a ostatne dokumenty si oni vyziadaju, od kazdeho chcu nieco ine, ale urcite im budes musiet potvrdit E411, prip E401.

ivka707
28. apr 2017

Dievcata,neviete mi poradit?ziadali sme o rodicak na 3.syna, ziadal muz,avsak jeho prijem presahuje max.sumu 16 200...da sa to este teraz zmenit na mna ci nie?co teraz s tym?nieco uz schvalili,ratam ze to budeme vracat, sym bude mat za chvilu rok...

marcah
29. apr 2017

@ivka707 toto by bolo idealne riesit osobne na krankenkasse. Alebo aspon telefonicky. Ak nemas moznost, skus im aspon napisat list, vystvetli ze doslo k omylu a priloz im novu ziadost na tvoje meno. Par mesiacov tym sice stratis kedze vyplacaju iba 6 mesiacov spatne ale ina moznost ma nenapada.
A vracat budete iba to, co prevysuje ten manzelov prijem (priklad- manzel zarobi rocne 20.000, vy ste dostali KBG 5.400, takze im vratite 3.800) Pokial ale manzel zarobi viac ako 16.200 + 5.400 = 21.600 Eur, tak im vratite celu sumu. Skuste si to prepocitat a peniazky si zatial odlozte bokom aby vas to potom neprekvapilo....

ivka707
29. apr 2017

@marcah myslis ze bude mozna zmena z manzela na mna?ja by som im najradsej vsetko vratila,nech mi daju potvrdenie ze mi nic nedaju a isla na sk.... ale to tiez neviem ci by sa dalo...

marcah
4. máj 2017

@ivka707 skusenost s tym nemam, ale malo by to ist. V priebehu poberania sa da zmenit Elternteil 2krat pricom poberanie kazdeho musi trvat minimalne 2 mesiace.
Takze na manzela nechat 2 mesiace a datum na tvojej ziadosti uviest 2 mesiace neskor...

ivka707
4. máj 2017

@marcah no ono ziadost bola na manzela si v juli min.roka. a syn bude mat v juni rok, takze neviem ci to pojde. Oni uz 3/4 penazi vyplatili... ale napisala som list v nemcine a vypisala novu ziadost na mna,tak uvidim. Volala mu tam adistentka z prace a vraj musi prist osobne,co v jeho pripade nehrozi,jednak nevie rec a po druhe nema cas...tak uvidime... na moju ziadost som sala variantu 30 +6,stanovisko zaujat musia,tak som sama zvedava..

ivka707
7. máj 2017

@ivka707 a nevies mi poradiť s formularom e 106? to sa musim najprv odhlasiť tu a potom podať v at, alebo opačne?

ivka707
7. máj 2017

najprv sebe a teraz tebe 🙂@marcah a nevies mi poradiť s formularom e 106? to sa musim najprv odhlasiť tu a potom podať v at, alebo opačne?

marcah
7. máj 2017

@ivka707 teraz si nie som ista, pre ktoru krajinu si chces ziadat tu E106? manzel robi v AT, takze predpoklaam, ze je poisteny v AT?

ivka707
7. máj 2017

@marcah ano manžel robi v AT... viem že to treba v poistovni v AT, ale najprv tam a potom tu odhlasiť mna a deti?

marcah
8. máj 2017

@ivka707 no E106 ziadas vzdy v tej poistovni v ktorej si poistena. Nikde sa neodhlasujes. Pokial ti to uznaju, tak ti poslu papiere do poistovne v krajine, do ktorej si tu E106 ziadas....
Ty si s detmi teraz poistena kde?

ivka707
8. máj 2017

@marcah poistena som tu na sk, ale ked chcem ziadat kgb na mna,musim byt pripoistena ku manzelovi,ci nie?lebo teraz je manzel poisteny tam a my tu....

marcah
8. máj 2017

@ivka707 nemusis byt pripoistena.
Takze si na materskej, a mas platnu pracovnu zmluvu na SK, chapem to dobre? v tom pripade sa nemusis pripoistovat v AT, skoda penazi, lebo za pripoistenie sa plati

ivka707
8. máj 2017

@marcah nie ja nepracujem, som doma.mame skoro rocne dieta,ziadali sme kgb z at na manzela,lebo sme nevedeli ze mozeme.manzelov prijem presahuje ich hornu hranicu 16 200,tak im teraz chcem poslat novu ziadost na mna, a tu na manzela zrusit... preto sa pytam o formular e 106...

marcah
8. máj 2017

@ivka707 no pokial si ty pred porodom nikde nepracovala, a manzel pracuje v AT, tak by ste si mali ziadat o pridavky a rodicak z AT v celej vyske (tj zo slovenska by ste nemali poberat nic). Rodicak by si si mala ziadat na seba a akonahle ti ho schvalia, tak ta automaticky poistia v AT. Slovenskej poistovni potom len oznamis ze si poistena v AT (oni budu chciet po tebe nejake potvrdenie z AT odkedy presne si u nich poistena) - Tj nemusis sa pripoistovat a mas to zadarmo pocas celej doby poberania KBG z AT. Problem je akurat ten, ze to schvalenie moze trvat dlho.
Ja by som asi teraz to poistenie neriesila... podmienka na podanie ziadosti o KBG to nie je....

ivka707
8. máj 2017

Aha,dakujem pekne za vysvetlenie..ani uradbnicky tolko nevedia ako ty..ale este keby si my mohla poradit,ziadost bola podana v juli min roka s manzelovym menom, 3/4 penazi uz vyplatili..teraz im posielame list s tym ze sme nevedeli ze nemoze manzel ziadat kvoli max vyske prijmu. aku variantu mam uviest na novej ziadosti s mojim menom?viem ze vyplacaju spatne pol roka... asi tu najdlhsie,alby sme najmenej stratili...hm? Dukujem pekne za vsetky odpovede 🙂
@marcah

marcah
9. máj 2017

@ivka707 pokial manzel nema v plane ukoncit pracu v AT tak si daj tu najdlhsiu variantu. Ako vravis, budete tak najmenej stratovi

6mia6
12. máj 2017

@marcah ahoj prosim vedela by si mi pomoct co od nas chcu. Prisiel nam dotaznik a na konci je veta ktorej nerozumiem.ak mozem poslem do IP. Napis ci mozem. Ďakujem

marcah
12. máj 2017

@6mia6 ano mozes 🙂