Mám ako nezamestnaná nárok na rodičovský príspevok?

Zodpovedané
4. aug 2023

Dobrý deň,

som na materskej dovolenke, ktorá mi začala 11.3.2023. Medzitým 31.3.2023 mi nepredĺžili pracovnú zmluvu, takže som teraz nezamestnaná na materskej dovolenke.

Mám nárok na rodičovský príspevok?

Manžel pracuje v Rakúsku. Nechcem odtiaľ poberať rodičovský. Chcem ho mať zo Slovenska.

Budem mať nárok, keď som nezamestnaná?

Ďakujem

Dobrý deň,

budete mať nárok na rodičovský príspevok.

Ale ak manžel vykonáva zárobkovú činnosť v inom štáte a vy ste nezamestnaná aj napriek tomu, že žijete na Slovensku, primárne podliehate právnym predpisom iného štátu (Rakúsko).

Ak by bola dávka poskytovaná iným štátom nižšia, sekundárne je príslušný štát Slovensko (z dôvodu bydliska rodiny), vyrovnávaciu dávku by Vám poskytlo Slovensko vo výške rozdielu medzi dávkami poskytovanými na Slovensku a iného štátu.

S prianím pekného dňa,
Lenka