Vláda plánuje siahnuť na príjmy mamičiek na materskej/rodičovskej dovolenke

bambinka123
19. apr 2013

Ahojte, otvorila som túto diskusiu hlavne kvôli tomu, aby ste mohli vyjadriť svoje pocity či názory na krok, ktorý sa chystá spraviť ministerstvo financií, t.j. zrušiť príspevok pri narodení dieťatka, príplatok k tomuto príspevku, spraviť zmeny v rodičovskom príspevku..... Jediné možné peniaze, ktorými môže mamička svojim deťom splniť aspoň základné potreby atď.....

http://udalosti.noviny.sk/politika/18-04-2013/p...

bambinka123
autor
19. apr 2013

@zivika poznam takisto zeny, ktore uvazuju presne ako si napisala- ze este ani nevedia poriadne ze cakaju dieta, a uz si zistuju vsetky mozne prispevky ake oni mozu dostat od statu narozdiel od toho, aby sa skor same snazili zabezpecit nejake peniaze.... a ked zistia, ze im to tak vyhovuje, praca ich prestane zaujimat a ,,spravia" si aj dalsie..... ano v tomto pripade je to doslovne vyzieranie statu....

zivika
19. apr 2013

@bambinka123 presne o to mi ide, aby sa eliminovali pripady prizivnikov, ktori ani nikdy nepracovali, zacnu robit deti v 15tich a dostanu pridavky aj z mojich dani a take iste ako ja, co som zacala pracovat uz popri skole...ved to je smiesne a smutne zaroven...ja si o sebe myslim, ze mam dostatocne socialne citenie, ale ludia, ktori zneuzivaju dobrotu a ochotu druhych ma strasne vytacaju a podla mna si nezasluzia pomoc...nech si pomozu sami...

bambinka123
autor
19. apr 2013

@zivika paradoxne je, ze sa SR stale odvolava na EU, ze sa musi starat o nase mensiny, lebo inac je to diskriminacia....ale to ze ja som pracovala od zaciatku vysky (na dohodu), a aj po skole som sa zamestnala na trvaly a platila som vsetko co mam- cize stat dostal z mojej strany vsetko co pozaduje, a teraz chcu mamicky ako som napriklad ja oznacit ,,rovnakou nalepkou" ako tie ktore sa spravaju ako sme rozoberali vyssie, tak to diskriminacia nie je vobec.... je to vsetko na povazenie...... ale ked im ide len o to- ja stale hovorim, tak nech si to vezmu- polovicka sa snazi zabezpecit domacnost, bude to vsetko tazke- ale spolu to nejako zvladneme 🙂

zivika
19. apr 2013

@bambinka123 presne toto som pisala este na zaciatku...to, ze matky su diskriminovane nikoho nesere...a v unii su velmi mudri, ale nech si sem dojdu na chvilu zit, alebo nech si zoberu skusobnu skupinu nasej mensiny a potom nech hodnotia...

baklik
19. apr 2013

@bodka13 tak ja ti napisem priklad - DE pridavky 200 eur na dieta mesacne, AT pridavky 100 eur mes. na dieta mesacne. a na SK smiesnych 22 eur a aj tie idu vziat?! akoze sorry... a co sa tyka toho, ze 3 roky platene - mne osobne by stacilo, keby boli platene dva roky, napr. v DE to maju tak, ze zena moze byt doma rok alebo dva. ak rok, dostava 100% platu, ak dva roky dostava menej, tusim 50%. to by pre mna osobne bolo stale lepsie ako tento system.
ale tu je este jeden problem - nedostacna kapacita jasiel. napr. u nas su iba jedny s kapacitou 15 deti, nieco abnormalne dostat tam dieta, a sukromne opatrovatelske centra absolutne ziadne. takze kde by som mala dat dieta, aby som mohla ist pracovat, kedze jasle su plne a mama este pracuje? k opatrovatelke? akoze ku ktorej? ci strcit nejakej nezamestnanej tetuse len, aby maleho prichylila a ona si vyriesila fin. situaciu, ale starostlivost loteria??

baklik
19. apr 2013

ja by som videla priestor na skrty skor v odstranovani zneuzivania poberania RP po 3. roku veku dietata na zaklade akoze zdravotnych problemov. ak ich nejake dieta skutocne ma, ma vysoke naklady na zdrav. starostlivost a matka nemoze pracovat, tak prosim, to beriem v takom pripade. ale pride mi smiesne, ak moja znama pobera rodicak po 3. roku veku dietata, len preto, ze malo PODOZRENIE na alergie (vysvetlim - dietatu davala pri zavadzani stravy jest jedno cez druhe, dieta stale vysypane, otec alergik, tak hned podozrenie, lekarka jej predpisovala nejaky sirup, ale ten malej nedavala, lebo nebolo treba) a to prosim, beru este aj pridavky z DE 400 eur mesacne, na zaklade pracovneho pomeru otca v DE, kde zarobi dalsich vyse 3000 eur. ona chodila do prace na 6 hodin, upravili jej pracovnu dobu, aj uvazok, mala do skolky. a pritom ma RP. uz do prace nechodi, lebo vsak naco... akoze do neba volajuca hovadina!!! a toto stat nevidi?!?! 😖

andykras
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mata0812
19. apr 2013

ja som tiež príspevok nedostala ani k jednému,pri prvých deťoch to neexistovalo a pri poslednom hoci bol rozdiel medzi poslednými 9 rokov som nárok nemala a tiež bolo treba všetko kupovať odznova,není to spravodlivé mali dať ten príspevok podľa iného napr. tak ako je to s materskou že máš nárok iba ked pracuješ :(

miggi83
19. apr 2013

viem, ze ma teraz vela matiek ukrka zato co napisem, ale vysvetlite mi je matka na RP ide do prace a dieta da do skolky mladise ako 3r. a stat jej da RP, preplati skolku, aupar, strazenie a este ma aj plat... tam by mali zacat setrit. ides do prace konec RP, a ziadne preplatienie vyssie spominaneho....... to mi pride pritiahnute za vlasy a peniaze zbytocne platene.... nech teda znova spojazdnia jasle statne za normalne peniaze, a hotovo.... a to nehovorim o prepacte mi ak sa niekoho dotknem o ciganoch a romoch, cest vynimkam 1% ktore robi, ale ak si statu nic nedal, ani od statu nic necakaj, a by ste videli, kolko z nich by chodilo do roboty aj za 3OO evri, a nie doma pi.u a gule valat na socialnych davkach a kotit decka.... a zial je to proti ustave a protihumanne ale dve decka a dost.... inak to pod kontrolu nedostanu a nas pozeru za par rokov a ozaj nechcem aby moje deti robili na hentake hnidy co si povedia sak ja som rom o mna sa stat postara 😖 .

petra8786
19. apr 2013

@bodka13 tak sa k tomu vratme a jak naše mamy to mali volakedy a tvarme sa ze to tak ma byt..si moderna žena..blahoželam 🙂 😉

zuzin78
19. apr 2013

Koho ste si zvolili toho mate, len skoda , ze ja som ich nevolia a trpim tiez :-/

sofiadurovic
19. apr 2013

@sofiadurovic zivika ja mam zodpovednost za svoje dieta preto mam len jedno a to po tridsiatke ked uz som mala kde byvat a aj nasetrene ale nic to nemeni na tom ze sa nic nezmeni nech uz my napiseme co chceme tak nech ostanu aspon tie veci ktore su napr prispevky vela mamiciek je na ne odkazana a urcite nie preto ze by boli nezodpovedne 😉

bodka13
19. apr 2013

@petra8786 nenapísala som,že súhlasím s tým ako to bolo voľakedy,bola to reakcia na tvoj príspevok o 13:54 😉 ,ale takto ako to je s príspevkami a príplatkami to jednoducho fungovať nemôže 😉
@baklik v DE môžu mať také prídavky keď aj platy tam majú vysoké...ale u nás nebudú prídavky 200e/dieťa keď mnohé ženy zarobia ledva 400€ v čistom 😉 ekonomická situácia našej krajiny je úplne iná,horšia a tak sa to nedá porovnávať 😉 ....na prídavky vo výške 22€/dieťa/mesiac budú siahať až ako na poslednú možnosť-väčší finančný prínos vidia v zosekaní príplatkov a príspevkov pri narodení
-s jasľami máš pravdu,je ich málo ...ale to sme doplatili na "hurá akciu"=rušenie jasieľ v porevolučnom období 😒 dali ženám možnosť venovať sa deťom a teraz sa zisťuje,že to nie je až také dobré ...štát nemá peniaze na vytváranie nových jasieľ,tak preto vznikajú drahé súkromné 😒

kvetinka211
19. apr 2013

@bodka13 v rakusku plat poslanca cca. 2-nasobok priemernej mzdy, sk takmer 4-nasobok (s pausalnymi nahradami) ... este je velmi vela miest kde sa da usetrit keby sa chcelo skor nez sa rodinam siahne na aspon tie prispevky ktore su ... tato krajina by nam mala byt velmi vdacna za to, ze jej vychovavame sikovnych mladych ludi

bodka13
19. apr 2013

@kvetinka211 súhlasím a som za,že poslanci by mali začať šetriť hlavne od seba...ale to sa nám asi nijako nepodarí dosiahnuť

mirkave
19. apr 2013

Ja som sa velmi potesila priplatku pri druhom synovi.pri dcere to nebolo.makala som od 18 rokov.je nieco zle na tom,ze sa mi stat "podakoval",ze som porodila a dufam,ze dobre vychovam slusneho cloveka,ktory bude tiez makat a platit statu dane? Nieco za nieco.ked mozem pomozem.a ked treba pomoc mne,tak kto mi ma pomoct? Ocakavam,ze stat,nie? Mi to pride logicke.ten,kto nic statu neda,tak nech nic necaka.bohuzial toto neplati.diskriminovani indiani nikomu nic nedali,ale stat im dava vsetko.......chore to je,cele zle

zivika
20. apr 2013

@mirkave ved kto by sa priplatku nepotesil, aj mne sa to paci ako aspon maly naznak vdaky statu za to, ze bude mat o par rokov dalsieho danoveho polatnika, ale...vies kolko ludi takto dostane peniaze a pouziju ich tak akurat na chlas, cigarety a ine mnamky? kolko deti konci v domovoch, alebo su tyrane a ich rodicia dostali tolko isto penazi ako ty, ktora sa vzorne staras o dieta? a ti isti rodicia si potom urobia dalsie dieta a zase dostanu rodicak a po troch rokoch supnu do decaku dalsie dieta...aj na toto sa treba pozerat...a je to sice smutne, ale nasa vlada a vlastne cela krajina je pokakana z celej unie a boja sa, ze ked zakrocia proti takymto sockam, tak sem nabehne komando z bruselu a budu nas krizovat za diskriminaciu 🙄 takze bude jednoduchsie siahnut na priplatky vsetkym 😒

kika1111
20. apr 2013

@zivika presne takto to funguje..presne si to vystihla... keď som pracovala, tak mi raz volala starostka jednej obce, za svojich romskych občanov, že "teraz sa im tam v osade má narodiť dieťa, tak do mesiaca by vám to vedeli zaplatiť" jedy do mňa vtedy 😔 a ešte ked som si vybehla cez prestávku to OD na nakup, všade boli, mala som pocit, že si kabelku musím držať až zubami, a poviem vám, oni teda košíky nemali také prázdne ako obyčajní bieli ľudia... ale preplnené kopcom

zivika
20. apr 2013

@sofiadurovic ja chapem, co mas na mysli a bohuzial je asi aj pravda, ze obcan v tomto state nic nezmeni, ale ked mne srasne trha zily, ked nejaka 16 rocna socka, ktora sa o dieta ani poriadne nestara ma taku istu (alebo vacsiu) socialnu podporu, ako zena, ktora si uz nejaky ten rok odrobila a svoje dieta sa prikladne stara...preto si myslim, ze socialny system by mal fungovat diametralne odlisne...

zivika
20. apr 2013

@kvetinka211 je tazke a myslim, ze ani nie je na mieste, porovnavat sa s Nemeckom, alebo Rakuskom, kedze tieto krajiny vedia, co je demokracia, kedze na jej principe funguju podstatne dlhsie ako my...tu sme jednoducho este stale poznaceny socializmo-komunizmom a po prevrate nikto nerozmyslal, co treba robit, aby sa krajina zo vsetkeho vyhrabala, ale zacalo sa vo velkom rozkradat a kradne sa doteraz, aj ked nechapem, z coho sa tu este da kradnut 😖 a je uplne jedno, kto sedi vo vlade, vsetci su tam len preto, aby zohriali zadocky, nabalili sa a vyhovarali sa na predosle vlady...som zvedava, kolko este...kazdopadne z krajin, ako je AT a DE by sme si mali brat priklad, ale porovnavat by sme sa mali skor z krajinami, v ktorych bol rezim, tak ako u nas a potom zistis, ze rovnake problemy su vsade okolo...bohuzial...

mirkave
20. apr 2013

@zivika mala som na mysli priplatok k prispevku a tam je to takto osetrene:
Nárok na príplatok k príspevku pri narodení druhého dieťaťa alebo tretieho dieťaťa nevzniká oprávnenej osobe, ktorej rozhodnutím súdu aspoň jedno z detí narodených pred narodením druhého dieťaťa alebo tretieho dieťaťa
a) má nariadenú ústavnú starostlivosť alebo uloženú ochrannú výchovu,
b) je zverené do osobnej starostlivosti inej fyzickej osoby než rodiča alebo do pestúnskej starostlivosti,
c) je osvojené alebo je v starostlivosti budúceho osvojiteľa,
d) je zverené do starostlivosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorú určil súd nariadením predbežného opatrenia,
e) je v osobnej starostlivosti poručníka.
samozrejme ma tiez stve,ze ja a mnozstvo zien,ktore sme zamestnane a poctivo zijeme,mame presne tie iste peniaze po materskej ako indianky,ktore nic nerobia.len sa roztahuju vsade a clovek sa ich az boji,ked na neho len pozru ☹ .toto je na hlavu postaveny system ☹
malo by to byt tak,ze ak sa rodicia neviedia postarat o jedneho potomka,tak na dalsieho by nemali dostat ani prd,nieto peniaze a priplatky a prispevky.to by si vela ludi rozmyslelo,ci chcu dalsie dieta alebo nie

kvetinka211
20. apr 2013

@zivika a reformy smerom k lepsiemu zacneme tym ze este viac okreseme podporu rodin? Ostane nam tak par mil. eur ktore pouzijeme na co ... na to aby sa dalo dalej kradnut ... cize kym sa neporiesi kradnutie, nema zmysel akokolvek setrit na obyvatelstve ... lebo CIM VIAC SA USETRI, TYM VIAC SA UKRADNE. To je ako keby si nakladala polovicne porcie jedla aby si usetrila na horsie casy a davala to vsetko do spajze plnej moli .. co ti na konci ostane? Takze najprv poslat mole cervy a inu haved tam kam patri a potom mozme setrit ... Kym mi budeme suhlasit s tym ze "ano, treba setrit, preto sa teraz uskromnime", tak si tie svine budu nadalej moct robit co chcu ...

zivika
20. apr 2013

@kvetinka211 asi si ma nepochopila, ja som nikde nepisala o okresani podpory pre rodiny, ale malo by to fungovat uplne inak...ale ako som pisala v prvom prispevku ku tejto teme, nic nie je oficialne, len si nejaky analytik povedal svoj nazor na temu...a ny sa tu teraz uplne zbytocne a predcasne dotahujeme 😉

zivika
20. apr 2013

@mirkave sice to maju "osetrene" naoko pekne, ale socka, ktora ma tri deti v priebehu troch rokov tie priplatky aj tak dostane, lebo dovtedy si tie deti necha...a zbavi sa ich az potom, ked na ne nedostane uz ani ten rodicovsky prispevok...bohuzial, taka je realita 😒

mirrasek
20. apr 2013

@miggi83 nic proti, ale zeny, ktore pracuju cez RD odvadzaju dane a odvody, takze preco by mali prist o rodicovsky? Kvoli tomu, ze su sikovne a chcu (resp. casto su nutene) ist pracovat?

miggi83
20. apr 2013

ok, ale naco tie prispevky na sukromne skôlky, opatrovanie atd.......... az do vysky myslim 300e. 😒

miggi83
20. apr 2013

@mirkave presne aj ja som toho nazoru, das statu da aj tebe ale nic nedas, nic nedostanes a pojdes makat. som zvedava, kedy niekto zazaluje sr za toto. my pracujuci sme diskriminovani nie ti indiani..... 😠

mirrasek
20. apr 2013

@miggi83 Schvalujem, ze viac ako rodicak by to nemalo byt. A az do vysky 300 to nie je urcite, to som si ista.

miggi83
20. apr 2013

@mirrasek ja tiez nie ale sa mi zda ze som to dakde citala, neviem preco by mali toto platit, nech znovu zavedu jasle statne

mirkave
20. apr 2013

@zivika no ved,oni su strasne vychcani ☹ a vedia sa pohybovat v uradnych veciach ☹

marianka0101
20. apr 2013

@miggi83 nie, myslim, ze tak to nie je. Bud ma matka rodicak, alebo ten prispevok na skolku, tusim max. 230€ je ten prispevok, podla toho, co ju stoji skolka, ak stoji viac, co v Ba teda stoji, tak si priplaca zo svojho.A musi nosit potvrdenie, myslim kazdy mesiac, ze aj zaplatila tu skolku. Niektore ale beru rodicak a popritom si privyrabaju. O deti sa zatial stara babicka, dedko.... Ale to je myslim ok, ze ak sa da tak na par hodin tyzdenne si ide nieco privyrobit, z coho samozrejme zase plati odvody, dane