Kaz na mliečnom zube u 6-ročného syna

monikabull
14. sep 2022

Dobrý deň . Chcem sa Vás veľmi pekne opýtať, či Ste boli niekto v situácii, ako my. Menili sme zubára a pri preventívnej prehliadke nám už nový zubár našiel 2 už neopraviteľné kazy na mliečnych stoličkách😔. Syn budem mať 6 rokov. Taká som na*ratá na pôvodnú zubárku, lebo asi bola slepá, keď nevidela začínajúce malé kazy, ktoré sa ešte dajú normálne zaplombovať. Nový zubár nám povedal, že vie zúbok, ktorý už syna aj bolí aspoň otvoriť a my mu to budeme musieť už stále čistiť a vyplachovať po každom jedle, kým sa mu nevytlačí už trvalý zub. Má prosím Vás niekto drobca s takto otvoreným mliečnym zúbkom a ako sa s tým dá fungovať niekoľko rokov? Ďakujem pekne za odpovede. 😊

sense
14. sep 2022

Nemám síce dieťa s otvoreným zubom ale ma normálne zablombovany mliečny zub. Kaz nemala veľký a povedala ze to nebolelo

pribinak
14. sep 2022

@monikabull Hm, nie som odborník, ale mliečne zuby sa nirmalne vŕtajú a aj plombuju.

7kikuska7
14. sep 2022

@monikabull časť zubárov necháva mliečne zuby otvorené, ale sú aj takí, čo robia endodonciu na mliečnych zuboch. Záleží od toho, koľko ste ochotná investovať.

grilazka
14. sep 2022

@monikabull syn už má zrejme zápal v tom zube,keď ho aj boli a preto ho zubárka nemôže zaplombovat,lebo by ho bolel pod tou plombou. Preto musí byť otvorený a chodiť na čistenie.

grilazka
14. sep 2022

@monikabull a dávajte mu tam vatu, keď papa a nemusíte stále vyplachovat po jedle. Na noc vatu dajte prec. Hlavne, aby sa mu to neupchalo jedlom,lebo potom by ho to bolelo zase.

anjelicek26
14. sep 2022

Mliecne zuby sa vrtaju a blombuju...ano najprv otvorit, vycistit, preliecit - ale potom zablombovat... stolicky padaju medzi 9-12 rokmi, takze este musia vydrzat (aj keby len miesto drzali) zubkom...inak sa to cele v sanke moze poposuvat...

85miska
14. sep 2022

@monikabull neviem či ešte máte iné deti ale do budúcna by som dala deťom zúbky pečatit.

85miska
14. sep 2022

@monikabull ale ak už bude mať zúbky trvalé teda stoličky väčšinou a zdravé tak už môžte dať aj tie pečatiť

avanka
14. sep 2022

@anjelicek26 nás ešte nemá všetky vymenené a už ma 14..
Fungovať s takou stoličkou si predstaviť neviem ešte 6-8 rokov

uhnakova
14. sep 2022

moj syn mal na dvoch mliecnych stolickach hlboke kazy, a zuby postupne vytrhli. Mal vtedy 6 a pol roka, resp. 7 rokov pri druhom zube. Zubarka skusala zub vzdy otvorit, vycistit a po niekolkych dnoch s liecivou vlozkou zaplombovat, ale vzdy sa spravil vacok s hnisom na dasne a zub musel nakoniec von. Cca vo osmich rokoch dorastol zub stvorka a teraz uz rastie päťka, ziadna drama to nebola, ani chrup sa kvoli tomu volnemu miestu neskrivil.

monikabull
autor
14. sep 2022

@85miska Prečo nám takéto informácie nedávajú naši zubári, keď s dieťaťom chodíme pravidelne 2x do roka na preventívne prehliadky od fakt prvých prerezaných zúbkov?😠 Ja som sa o pečatení zubov dozvedela až teraz, keď som začala študovať všelijaké fóra, že čo máme robiť, keď už sme v tomto štádiu..😔

uhnakova
14. sep 2022

@anjelicek26 mne vtedy zubarka povedala, ze zub štvorka zvykne vypadnut okolo 8-9 rokov veku a pätka 9-12. A tým, že mliečny zub vytrhli, tak môže trvalý vyjsť skôr. A aj to tak bolo.

monikabull
autor
14. sep 2022

@uhnakova My mu to tak isto dáme urobiť, pretože ho to už bolí😔. A budeme dúfať, že to do prerezania trvalého zubu vydrží. Lenže to čistenie otvoreného zubu si neviem celkom v praxi predstaviť 🙄😐

uhnakova
14. sep 2022

@monikabull normalne daju injekciu ako dospelemu.

lenka_xy
14. sep 2022

Otvorený zub by som nenechávala, však to sa mu tam bude stále hromadiť nejaké jedlo, v dreňovej dutine, v kanálikoch. To by sa aj ťažko čistilo.
Aj na mliečnych zuboch sa dá normálne spraviť endo a v takom veku má veľmi dobrú úspešnosť aj priame alebo nepriame prekrytie drene. Alebo sa dá extrahovať a vložiť tam medzerník, ktorý zabráni nežiaducemu posunu ostatných zubov.
Skúsila by som asi ešte do tretice iného zubára 😄

nikaeli
14. sep 2022

@monikabull o aký zub ide? bol by problém, keby sa vytiahol? mojej dcére sa do niekoľkých týždňov od prerezania doslova rozmrvila trvalá šestka až tak, že koreň musel von 😕 už jej dorástla aj sedmička a pekne sa posunula na to miesto, nemá žiadnu dieru

anjelicek26
14. sep 2022

@uhnakova ja to beriem podla mojich, pointa ostava, ze ich este dost dlho potrebuje... Snad sa budu vediet zo zubarkou rozumne dohodnut.

sandri
14. sep 2022

Syn ma takto opravovanu stolicku. Tiez ho bolela. Najprv mal plombu, ale ta mu zial po nejakom case vypadla, bolo to zrovna v obdobi, ked nasa zubarka mala dovolenku a zastupujuca zubarka zub opravila tak nestastne, ze mu odumrel. Nasa zubarka najprv chcela zub nechat otvoreny, ale ja som to odmietla, tak mu dala nejaku plombu z menej kvalitneho materialu (tak to ona sama nazvala) s tym, ze ak by ho to bolelo, tak mu zub otvori. Ze normalnu plombu dat nemoze, lebo by ho to bolelo. Uz s tym funguje dva mesiace a zatial ok, snad to vydrzi.

uhnakova
14. sep 2022

@anjelicek26 ono zalezi, ci sa bude dat ten kaz na mliecnom zube zaplombovat alebo nie. Pri takychto hlbokych kazoch, kde musia tahat nervy zo zuba, nemusi tenmliecny zub uz prijat plombu, skratka sa bude stale zapalovat. Ale to zalezi od konkretneho tela, ako zareaguje. V nasom pripade blbo, ale tuto zakladatelka diskusie mozno bude mat viac stastia so synom.

anjelicek26
14. sep 2022

@uhnakova u nas synovi tahali nerv a aj opravili a vydrzal do no pred pol rokom vypadol, syn ma 12... takze skutocne ked to zubar dobre spravi, su dobre sance, ze tam zub bude este dlho napriek zlemu stavu... staci ho poriadne vyplnit...

kikulienkadd
14. sep 2022

Ahoj,moja skúsenosť so starším synom: pôvodný zubár mu mliečne zuby len otvoril,neriešil. Veľká
chyba-prišli sme k inému zubárovi, pekne všetko opravil,dieťa poslal na dentálnu hygienu, aby sme do budúcna kazom predchádzali. Takže za mňa: už nikdy by som dieťa nenechala ošetriť u zubára, ktorého riešením kazu na mliečnom chrupe je zub rozvrtat a nechať tak.

monikabull
autor
14. sep 2022

@nikaeli on to má na hornej čeľusti- medzi 4-kou a 5kou. Ale viac je to na tej 4-ke.

medea2003
14. sep 2022

U nás ten zúbok takto neotvárali, ale vyvrtali, vyčistili a dali korunku. Nový zúbok ju vytlačí von.

nevenka
14. sep 2022

@monikabull my sme napriklad to pecatenie nestihli este vsetky, syn ma 2 zubky a dalsie nie, dcera vobec. Lebo covid opatrenia, stresy, potom taka choroba u nas, potom doktorka v karantene, potom zase my covid. A terminy plne...

sense
14. sep 2022

@monikabull daj mu zaoecatiz aspoň tie ostatne kt ma ešte dobre. Ja som. Tak dávala serre keď jej vyšli prvé stoličky. Nám to odporučila lekárka ale zrejme nie každý zubár to tak robí lebo kamarátke o tom zubárka nepovedala až kým sa nepýtala na to a bmvtedy jej povedala ze keď tu i zaoecati tak potom rodiča zanedbávajú hygienu ústnu u detí lebo si myslia ze zub sa už nepokazí. Co mne prišlo ako divná výhovorka ale zrejme každý zubár inak.

kleopatra114
14. sep 2022

Moja má otvorený , po dvoch rokoch sa spravila hnisava fistula na ďasne , zub musí ísť von . Som blba , že som netrvala na plombovani ešte v začiatkoch

lenqua_12325
14. sep 2022

Na Slovensku sa so zubami nekašlú vôbec, čo sa týka detí.
To je veľmi zlé.
Dcérka mala zničené zuby z liekov. Deravé a rozpadávali sa.
Akurát sme boli v Turecku na dlhšiu dobu a urobila sa jej hnisavá hrča nad zubom.
Volali sme na SK a čo povedali ? Zub hneď vytiahnuť aj zuby okolo postihnutého zubu 😬.

No to nie. Išli sme na Tureckú kliniku, malú uspali.
Zub bol na tom zle a vytrhli, ale všetky ostatné zúbky jej vyčistili, otvorili a dali nové výplne. Biele a na želanie jeden ružový a jeden fialový.
Jedna stolička bola na tom veľmi, veľmi zle a tu by sa s tým nebavili. Tam vyvŕtali, zub nejak ošetrili a nalepili korunku, ktorá jej vydrží kým zub nevypadne.
Za hodinu mala všetky zuby opravené, už ich má pekné. Poctivo umýva. Stará sa.
Zubárka na SK v drahej klinike povedala, že v tu by sa s tým nikto nehral tak, ako sa s tým vytrápili v Turecku.

lenqua_12325
14. sep 2022

Takáto korunka sa dá nasadiť na veľmi poškodený zub.

medea2003
14. sep 2022

@lenqua_12325 Neviem, mojmu synovi presne takto spravili chrup, potreboval chudak az tri korunky v siestich rokoch... plus este biele vyplne na dalsich. Mal strasny mliecny chrup sposobeny este vnutromaternicovym vyvojom, tak mi to vysvetlili. Bolo to v bratislave v sukromnej klinike, stalo to nemalo penazi. Problem akurat je, ze pokial clovek nema volnu vyse tisicku eur na zuby detom, tak sa im to necha rozpadnut. Je to des, ale detska zubna starostlivost sa zacina stavat nedostupna pre mnohych rodicov...

oliali
14. sep 2022

@monikabull nepotesim ta, synovi takto otvoreny zub vydrzal len 5 mesiacov, aj napriek dokladnemu cisteniu… spravil sa mu tam hnisavy vacok a musel ist von 🤷‍♀️