Kaz u 16 mesačného dieťaťa

79bublinka
8. jan 2016

Prosim,mate niektora skusenost...zubny kaz u maleho dietata.....co vam pomahalo?? mam syna ma 16m na stolicke"dubku" zacinajuci kaz a na dvojkach take "bodky",,,,,nepapame nic sladke ani nepije nic sladke..../vodu,neslad caj/kojila som do 13m zubarka ze to ma z toho...nic s tym nechce robit.....ze vypadnu su mliecne....davam elemex pastu,Elmex gel... dakujem

marcelatje
8. jan 2016

Je tu veľa tém o detských zúbkoch.
Lekár má pravdu, zúbky sú mliečne a skutočne vypadnú na to ale stomatológiu študovať nemusel, škoda peňazí 🙄 Nájdi iného lekára. Ak sú už zúbky pokazené je bezpredmetné polemizovať o tom prečo je to tak a treba to riešiť. V dnešnej dobe sa už deťom zúbky bežne liečia, opravujú a ak treba aj trhajú. Chrup treba sledovať aby nenastala situácia ako u jednej mamičky ktorá tu pred pár dňami založila tému že jej dieťaťu chcú vytrhnúť 14 zúbkov naraz.
Neutešuj sa že na stoličke je len malá bodka. Moja dcérka to tiež tak mala, jedného dňa sa zub prevalil a tam diera ako svet, museli ho vytrhnúť.

79bublinka
autor
8. jan 2016

@marcelatje neutesijem sa....len neviem najst zubara ktory by to "opravil"....chcem to riesit kym je to "dopkla"...

marcelatje
8. jan 2016

@79bublinka A odkiaľ si? Na západnom Slovensku myslím s takýmito "detskými" stomatológmi problém nie je. Inde neviem, ale myslím že nejaký sa určite v tvojom okolí nájde je to totiž dosť výnosný biznis myslím 😅

marthuska
8. jan 2016

Jednotky zvaz ci das plombovat, kedze vypadnu v 6r, co je vo vasom pripade este dlho. Ale stolicky urcite daj zaplombovat. Urcite. Zober si, ze tie maju sluzit az do cca 7-11 rokov

79bublinka
autor
8. jan 2016

@marcelatje BA...uz som bols vsade tade....kedze nechce "spolupracovat"...to nechcu ani starie deti tak pod plnu narkozu...co mi pride blbost koli "dobke"len to chcem dat opravit teraz lebo ako tu citam trhat 14zubov to je des....

marthuska
8. jan 2016

Elmex gelik je super. Skus kupit este medzizubne nitky natiahnute na plaste v tvare ypsilon, v dm-ku maju v tvare farebnych rybiciek, pripadne kup jednozvzazkovu kefku na stolicky. Trvale stolicky- v cca 5r zacinaju vychadzat, daj urcite zapecatit, jeden zubok stoji cca 7-15eur. Ano, je to biznis, vsetko.

79bublinka
autor
8. jan 2016

@marthuska dvojky mame ako ihlou "bodky" ale ak by sa dalo tak by som mu to dala urobit....do 6r mame daleho...

marthuska
8. jan 2016

Skus, ide len o to, ci vydrzi. Lebo ak mu ma zubarka davat bielu plombu, to bude trvat. Tk male dietatko nevydrzi tam vvklude sediet. Drzim palce

marcelatje
8. jan 2016

@79bublinka v Bratislave nie je problém. Ale asi to robia skôr súkromníci, či súkromné kliniky. Ak dieťa nespolupracuje - čo je u týchto malých detí bežné - robí sa ošetrenie v tzv. sedácii alebo s rajským plynom. Nemusí byť hneď narkóza. Pri sedácii dajú dieťaťu oblbovák, dieťa je oťapené, pri ošetrení sa síce bráni ale keď účinky vyprchajú ( čo je tak cca do dvoch hodín) dieťa si nič nepamätá takže zákrok je nepríjemný skôr pre rodiča.
Ja chodím do Ružinova Evident, ale v BA je viacero takýchto kliník a aj lacnejšie.

chrumka84
8. jan 2016

Nam zubarka (3r) povedala, ze to osetrit treba. Ja som nesla hned s bodkou a relativne rychlo sa ten kaz zvacsil (par tyzdnov az 2-3 mesiace, nepamatam presne). Nastastie mala uz spolupracuje, boli sme uz dva krat. Ked tam uz je jeden kaz, bude sa to sirit dalej.
Treba oplachovat zubky (davam po jedle pit), umyt po sladkom alebo teda po jedle. Aj viac krat do dna.

79bublinka
autor
8. jan 2016

@chrumka84 nic sladke,nepapme pije iba vodu a caj nesladeny...len neviem najst zubarku ktora tu "bodku" opravi....dakujem

marcelatje
8. jan 2016

@79bublinka Evident, Dental Care a ak budem mať čas nájdem viac, len treba si pripraviť peňaženku takže lekári sú ....

chrumka84
8. jan 2016

@79bublinka ono to ani nie je o sladkom a podobne...Ty a muz nemate ani jeden kaz? Proste to ma aj od vas, cmuk sem, cmuk tam, pofukam lyzicku, ochutnam, ci nie je horuce a uz je bakteria v pusinke. Tomu sa neda vyhnut. Moj muz nema ani jeden kaz a zlu hygienu (kedze nema kaz) a ja mam dobru hygienu a milion kazov. Tak to ma mala po mne.

79bublinka
autor
8. jan 2016

@marcelatje som obj na zaciatok februara k Mudr Tothovej ze robi aj male deti....tak som zvedava pisala som do Evident ze ci robia taketo deti a nech mi poslu cenu cca...
@chrumka84 ja mam zuby celkom ok...muz ani nie....

marcelatje
8. jan 2016

@79bublinka super, lebo ako píše @chrumka84 ten kaz sa šíri neuveriteľne rýchlo 😕
Ja ti viem povedať koľko som v Evidente platila ja. Ošetrenie dvoch zubov (plomba a trhanie) v sedácii ma stáli 130,- EUR. Prehliadka spolu s RTG (ak si to dobre pamätám) bola 50 ,-

851tinka851
20. jan 2016

@79bublinka ahoj a skúšala si aj prírodnú zubnú pastu s aloe vera s propolisom? Ja používam s malim oba tu pastu inú ani nechceme. Sme s ňou max.spokojna a máme krásne zdravé zubky a žiadna chémia ja som zásadne proti chémii! A pasta vydrží aj 2 mesiace 🙂

marcelatje
20. jan 2016

@851tinka851 myslím že prírodné veci sú také romantické a každý by radšej išiel touto cestou, ale keď už je kaz tak to nepomôže. Keď má človek zuby zdravé radšej pasty prírodné. No určite by som takto u detí v prípade kazu neexperimentovala nakoľko ten u nich postupuje neuveriteľne rýchlo.

851tinka851
20. jan 2016

@marcelatje no áno kaz treba prevrat ale vďaka paste sa dá predísť ďalším kazom aspoň ja to mam tak 🙂 pol roka do zadu som aj mávala zubné kamene no od kedy mam tu pastu s propolisom tak už nemávam. Moja zubárka to tiež pochválila 🙂 a ta pasta je hlavne dobrá pre naše deti 😉

marcelatje
20. jan 2016

@851tinka851 ak sú zuby zdravé a bez kazov tak určite aj keď treba asi rozlíšiť kvalitu a náchylnosť zubov k zubnému kazu, nakoľko my čistíme pravidelne a poriadne no problémy máme aj tak 😒

79bublinka
autor
20. jan 2016

@marcelatje ja malému " drhnem" od prvého zubku a tiež mame nie pekne,zuby.... Aký máte problém???

marcelatje
20. jan 2016

@79bublinka mala ma uz jednu stolicku vonku a 3 plomby. 😔 na pohlad ma zubky pekne ale odvapnuju sa jej dvojky. Nikdy nemala cumel ani flasu. Zuby su cistene sladkosti velmi dlho nejedavala. Pije vodu. A aj tak problemy 😞

851tinka851
21. jan 2016

@marcelatje zmeniť zubnú pastu 😀

marcelatje
21. jan 2016

@851tinka851 veď ani nevieš akú používa 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

mirkaaa80
21. jan 2016

@marthuska zuby nepecatit, je to totalna somarina a brutalny biznis na nevsdomyxh rodicov!!!!

mirkaaa80
21. jan 2016

@marcelatje niektore deti maju dedicne dost clenite zuby a tie potom maju vacsie riziko vzniku kazu, lebo sa im tam skor nachytaju a usadia bakterie, preto je vhodne cistit aj 2x denne, idealne teda po kazdom jedle ale tak to asi nerobi nikto. Treba zvysit prisun vapnika, netreba mlieko, stacia jogurty a syry, mak...a vela pit. Lebo sliny prirodzene napomahaju aby sa zvysky stravy na zubku neusadzali, a samozrejme pastu elmex, ta je asi najlepsia, plus aj ten gelik je super. Tak malemu dietatu nebude nikto plombovat zub, treba vyckat, o rok mozno uz bude spolupracovat.

79bublinka
autor
21. jan 2016

@marcelatje skús Elmex gel

ada510
21. jan 2016

@79bublinka kaz je ako vytlk na ceste bude ich viac a bude sa šíriť ziadne gely ani pasty nepomozu musi sa vyvrtat a uplne odstranit lenze u takychto mallych deti je to velky probl em zubary nemaju trpezlivost s nimi pracovat bohuzial pritom povinnost im kaze opraviť kazdy kaz...takze urcite vyhladajte ineho co vie pracovat s detmi lebo tak ci tak tie zuby bude este potrebovat dost dlho casom vyhniju zapali sa to opuchne a skoncite na pohotovosti ...zubna sestra

miskaska
21. jan 2016

@79bublinka skuste Dently v BA. Synovi pani zubarka opravovala zubky od 20. mesiacov...zatial drzia. Asi 8 krat sme tam boli, kym skusila vrtat a islo to.

ada510
21. jan 2016

@mirkaaa80 biznis ? Ja sama m zapecatene zuby je to moja praca urcite to neni biznis ale super vec kedze mliecne zuby sa kazia najviac zhora v ryhach urcite to dost ochrani ale neznamena to ze sa nemaju dalej cistit je to taka osta prevencia ako aj zubna pasta a to uz je iny biznis...😀

miskaska
21. jan 2016

Nam pomohlo aj dokladne cistenie. Cistim 3 krat denne (rano a vecer s pastou, po obede bez). Najskor bez pasty, dokladne zmyjem plak a potom s pastou, aby sa fluor dostal priamo na zubky. Po umyti zubov vecer, pije iba cistu vodu. Na zaciatku som mu potierala zubky aj ustnou vodou Corsodyl.