Môže mať 1,5 ročné dieťa kaz?

krtkovazena
25. apr 2015

Dnes som malému objavila pri santeni v pusinke na hornej stoličke malú hnedú bodku môže to byť kaz? Ešte ju nemá ani celkom vyrastenu, som riadne vyplasena že čo to :( zuby umývame ráno večer. Občas priznávam uchmatne daku sladkosť zo stola aj s čokoládou ale žeby mal z toho hneď kaz? Máte s tým niekto skúsenosť alebo môže to byť? V pondelok volám zubarke. Ďakujem za každý názor.

sardinka333
28. apr 2015

@cottoncandy kamoškin malý bol v 2 rokoch u zubarky s kazom a ta im povedala, že to ej z nočného dojčenia. Materské mlieko nie je ,,svätý grál,,všetko čo obsahuje cukry, čo vytvára povlaky je potenciálne kazotvorné. Nemám teraz čas hladať to na nete, ale je to vcelku časté tieto ,,flaškové,, alebo ,,ceckové,, kazy.

cottoncandy
28. apr 2015

@sardinka333 nás už nezobrali, mali vtedy plno a nestíhali...sranda, moja tie sladené granulované čaje nikdy nepila, iba mm a vodu, nechcela ani šťavy, džúsy, čaje obyč., a pvé kazy sa jej urobili predtým, ako spoznala sladkosti...nechápeme, ale počula som aj názor, že som niečo zanedbala v tehotenstve a preto má problémy so sklovinou...

cottoncandy
28. apr 2015

@sardinka333 druhá dcéra má pätnásť mesiacov, šesť zubov vonku, zatiaľ sú zdravé, tú som nedávno odstavila, tiež sa jej na jednom začal robiť taký žltkastý povlak, ako demineralizácia...umývame jej ich ako sa dá, nie vždy spolupracuje a zasa to nerobím úplne nasilu, hoci mi zubárka kázala priľahnúť ju a nasilu umývať, to nedokážem, snažím sa hravou formou, nie vždy to vyjde...v noci okrem čistej vody nepije nič, sladké odmieta, ani jogurt sladený nezje, iba ovocie, nedostanem do nej ani žiadny sladký liek, všetko vyvráti, na presladené veci je citlivá...tak som zvedavá, či keď sa nedojčí, tak budú zuby ok...
inak ja osobne si myslím, že mm zuby kazí, hoci sa tu zástankyne dlhého kojenia a prirodzeného odstavenia budú byť do pŕs, že nie a odkazovať ma na Mamilu, proste keď je dieťa nacucnuté v noci stále, tvorí sa menej slín a zuby sú stále obmývané mliekom, u jedincov so slavou sklovinou sa jednoduho pokazia...prípadov z okolia mám viac než dosť, napokon aj doma

sardinka333
28. apr 2015

Vraj ide hlavne o tu noc...aby vtedy deti, ktoré už maju zuby nepili mlieko. Ja som to stopla od 6. mesiaca (krkavčia mater som) večer kaša, umyť a v noci voda. Nočné dojčenie je samozrejme jedným z možných faktorov vzniku zubného kazu,samozrejme asi je to aj genetika, ja si možem umyvať, nitkovať, neviem čo a všetky zuby mám plátané a naproti tomu moja sestra ma 26 rokov a nema jedinu plombu a zuby si sem tam umyje...Mamila - to je ,,kojo sekta,, nevidia doprava do lava. Frčím do roboty.

miskaska
28. apr 2015

Mne je.len čudné, že su deti dojcene v noci, hoc aj do 3. rokov a zuby su OK. Ale to je jedno. Môj syn je vyše roka v noci nekojeny a máme aj nové zubky zltnu, drží sa mu plak a to ma zuby dôkladnejšie čistene nez ja. Už som sa naobvinovala seba samej.dosť. Bojujeme, nie je to sranda. Môj syn je extrémne spolupracujuci pacient.Uvidime, ako to dobojujeme do trvalých.

moncicip
28. apr 2015

@miskaska Ja som tiez nazoru ze to s nocnym kojenim az tak nesuvisi. Mas stastie ze je extremne spolupracujuci. Moj je presne opacny pripad (asi to ma chudak po mne) ja som tiez zubarov ako dieta nenavidela. Uvidime co bude na najblizsej kontrole ale ziadne dobre spravy teda necakam.

miskaska
28. apr 2015

@moncicip ale chcem pri druhom babatku robiť veci inak..a nočné dojcenie zrušiť, čo najskôr..no, som zvedavá. Držím vám palce, my ideme na kontrolu v máji. On už teraz chcel ísť, že vŕtať zubky, bobak malý ☹

moncicip
28. apr 2015

@miskaska Aj my ideme zaciatkom maja. A aj moj maly povie ze chce ist ku zubarke ale ked tam pride a sadne do kresla tak koniec hrdinstva. Ja som raz ako decko na zakladke usla z cakarne ked sme isli na preventivku 🙂 Dufam ze moj maly bude viac uvedomely a nedopadne ako ja .....

miskaska
28. apr 2015

@moncicip on je u každého lekára dobrý, neplace, ani pri odbere krvi. To vrtanie ho zatiaľ nebolelo, takže sa nemá, čoho báť, on nevie, že to môže bolieť...len sa.bojím, aby nemal hlboké kazy...ach jaj.

akamila
7. máj 2015

@miskaska Ja si osobne myslim ze je to z kojenia. Ja som skoro o tom presvedcena, a preto mam velmi vela vycitiek ze som malu nedokzala skor od nocneho kojenia oducit. Keby som bola vedela, ze nam to takto znici zuby, urcite by sme spravili inak, i ked bolo velmi takze ju oducit. My sa tiez trapime a dcera nema este ani 3 takze este to potrva nez budu nove zubky. Bohuzial vobec nespolupracuje so zubarom, ma panicky strach, uplne hystericka, takze moc sme toho nespravili, okrem prehliadok a nejakeho rychleho osetrenia ked sme ju museli niekolki drzat. Momentalne sa len snazime doma a je to velky denodenny stres, stale len umyvat, plachat, cistit diery od jedla, prehovorat ju aby to spravila...po zaspani jej tie problemove zubky este viac cistim (co mi nedovoli spravit ked je hore), takze roboty okolo toho vela a vysledky neviem...kazy ma dost velke a tak neviem ci zubky vydrzia do kym pridu nove.

zuzicka1982
8. máj 2015

Moj syn ma problemy so zubkami odkedy mu zacali vychadzat. Horne styri boli flakate, na jednotke bola hneda bodka, neskor dierka. Este ich ani poriadne nemal vonku, uz sme boli u zubarky, ta nam povedala ze zubky su demineralizovane a na jednotke je uz kaz. Chcela mu ho spravit, tak som ho drzala, maly hulakal, metal sa,nakoniec ju aj mna povracal, tak sme to nechali tak ☹ Podotykam ze zubky boli cistene od prveho zubku, a to som cistila ja, nenechala som maleho len olizovat kefku. Sladkosti sme nedavali, ani dzusy..Doteraz sa obmedzujeme ako sa len da. Aj rodina je poucena, aby nic nedavali. Bojujeme ako sa da, hrozne ma to mrzi, lebo som velky pedant vo vsetkom, a toto je taka blba vizitka. Aj ked zubarka tvrdi ze to bude geneticky podmienene, ja to pripisujem tiez nocnemu kojeniu. Maly ma teraz 2,5 roka, uz asi mesiac je to s cistenim fajn, krasne otovri pusu, zubky cistime pocitvo. Dovtdy ho musel muz drzat a ja som pocas placu cistila. Horna jednotka mu pomalicky odchadza, dalsie sa zatial drzia. Dufam,ze vydrzime co najdlhsie.

margieamatusko
8. máj 2015

Pridavam sa aj ja s podobnym problemom. Tiez som toho nazoru, ze nam k tomuto problemu "pomohlo" nocne dojcenie. Len mam pocit, ze odkedy nedojcim, tak je to stale horsie a horsie. A to cistime zubky trikrat denne, davame elmex gel a gc tooth mousse. Tiez ma z toho chyta depka. A to som nedavala ani cumel, maly nevie co je jupik, do dvoch rokov ziadna sladkost. Neviem a nechcem si predstavit, ako budu vyzerat maleho zubky za nejake dva roky.

akamila
8. máj 2015

@margieamatusko Presne ako ty, tiez ziadne sladkosti nikdy nejedla, jogurty len biele, proste cukor ani dzusy ziadne, z cukru to nema. A to ta ludia hodnotia akoze sa nestaras a davas detom same sladkosti,a lebo neumyvas zuby. To su fakt hlupi ludia co trepu o com nic nevedia. Ja verim ze je to z kojenia, ale kto to vedel, ja poznam ludi co kojili v noci a zuby maju zdrave takze to nie je ze kazdemu sa to stane, ale verim ze asi niektore deti maju nachylnost a tym to uskodi ked piju v noci mlieko.
Nam sa to tiez nejako nezlepsuje ani odkedy nekojime v noci. Asi ked je ten zubok uz nacaty, ta bakteria sa v tom zubku dalej mnozi. I ked poznam pripady ked sa ludom uplne podarilo zastavit kazy, aj hlboke, a zubky sa zmineralizovali a zatrvdli. Mna uz ani netrapi ako to vyzera, predne zubky vyzeraju hrozne a aj ma to najskor trapilo, ze takto vyzera ale teraz ma vyzor ani netrapi, uz len dufam ze sa to nezhorsi, ze ju to nebude boliet a ze ich moze pouzivat aspon ako tak kym nepridu nove. Ale je to denny boj, a ked si predstavim kolko este rokov, hlavne na stolicky, tak som z toho dost nestastna. Sucitim so vsetkymi co maju tieto problemy, ja som sa uz koli zubkom naplakala.

margieamatusko
8. máj 2015

@akamila Ved toho sa bojim...ze sa to bude len a len zhorsovat. Mna ten vyzor tiez az tak netrapi, skor to, cim vsetkym si bude musiet maly kvoli tym zubom este prejst, najma tej bolesti. Tiez som si poplakala. Cakaju nas este minimalne tri roky, co je dlha doba. Potom si hovorim, ze su aj horsie choroby, ktore sa nedaju vyliecit, proste nie je tam ziadna nadej. Kdezto tie zubky raz vypadnu a budu tam nove a krasne.

akamila
8. máj 2015

@margieamatusko Kolko ma rokov? A mate zle len predne zubky? Lebo my okrem prednych hornych aj vsetky stvorky, co je horise, lebo to je este aspon 7 rokov! Mas pravdu, aj ja sa snazim ukludnovat ze vsak su aj horsie veci, ved o zivot nejde, ale je to riadna zataz na nas dennodenny zivot, vela stresu, tiez malu jeden zubok obcas pobilieva teraz v poslednom casea velmi ma to trapi, nemoze vsetko jest ako ostatne deti, napriklad do jablka zakusnut (chlabik moze odhryznut ale tvrde veci ako jablko nie), zuby musime cistit stale, a furt ju nutim plachat s niecim milion krat za den, stale sa koli tomu natahujeme lebo ona nechce, potom tie navstevy zubara ju tiez poznacili , atd... takze i ked su to len zuby, dost nas to ovplyvnuje a bude este dlhe roky. Ale musime nejako vydrzat, neviem, co bude, a ci o vsetky tie zuby nakoniec nepride (zubary jej chceli uz vsetky trhat).

miskaska
8. máj 2015

Vidím, že vsetky máme rovnaké pocity. Človek je rád, že v tom trápení nie je sám. Edko ma zaplombovane hornéjednotky a dvojky a jednu stoličku. Už to drží rok...sice to nevyzerá bohvieako, ale hlavne nech tie zubky neodídu. Teraz mu to postupne preraba. Akurát v utorok ideme k.zubarke, mám pocit, že na jednej dvojke sa muzz plomby uvoľnilo, no som zvedavá. Aj na umývanie si zvykol, pekné drží. Umyvame 3 krát denne. Poradili nám takú fajnu vec, že umyť najskôr bez plasty, až potom s päsťou - fluor sa lepšie dostane k zubky, ked sa najskôr zmyje plak. Skúste este ústnu vodu Corsodyl, čie niečo iné s tou účinnou.látkou. potierat zubky, len treba robiť pauzy, aby sa zubky nezafarbili.

akamila
8. máj 2015

@miskaska Tak to nie ste na tom az tak zle, ked zubky takto drzia, a tiez ze syn dovoli opravit a cistit je super. My sme ich nemohli opravit lebo sa nedalo kedze moja je bojko a hysterka a jedina cesta bola narkoza co som nechcela. Dvojky nam uplne odisli, uz ma len take zvysky v dasne, jedna jednotka sa zlomila, takze je z nej uz len kusok, a druha jednotka bola donedavna dobra (okrem par malych nahnedlych fliackov pri dasne) ale nedavno som si vsimla ze uz aj ta sa na strane zacina kazit, z coho som bola uplne nestastna, lebo fakt usilie nadludske, takze nechapem ze sme to aspon nezastavili na zube ktory bol relativne dobry. To kojenie si velmi vycitam, ale mala bola vzdy taka nervacka a zle spala (dodnes este sa budi), nevedela spat a budila sa velmi casto, aj ekzem mala co ju v noci svrbel, takze nedarilo sa nam oducit.
Ustnu vodu Cordosyl nepoznam, co je v nej? My uzivame vela xylitolu, co je vraj uzasne na zuby, ale ocakavala som vacsie zazraky od toho, co sa nestalo. Neviem, mozno bez toho by to bolo este horsie, tazko povedat.

egiginka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
egiginka
8. máj 2015

Ale respektujem a zase si myslim ak mama ma niaky pocit a citi, ze urobila spravne... tak to tak je..... a este suhlasim a commentom o tych slinach, ze moze pri nekvalitnych zuboch prispiet k tvorbe kazu.. to suhlasim.

ada510
8. máj 2015

@krtkovazena ahoj som zubna sestra hlavne netreba robit paniku moze to byt aj zafarbeny zubny kameň na slovensku je tvrda voda...no ci je to kaz vam povie len zubar ale moze mat kazdy zub sa moze pokazit ci trvaly ci mliecny to je jedno ak vydrží zubár opravy aby sa to dalej nesirilo lebo este par rokov ten zub potrebovat bude...😉

nikuska124
8. máj 2015

Ja mám dcerku jednu, v juli bude mat tri a uz jej robili 4 kazy + 3 zuby vytahovali. A druha má v juli4 a uz jej opravovali vsetky zubky. Na nas uz zubari riadne zarobili. A to v puse mala iba take ako zltsie a hned mi povedali to je kaz treba to spravit. Moje baby uz maju panicky strach zo zubarky

dana_l
8. máj 2015

It’s often said that breastfeeding (particularly while lying down at night) will cause tooth decay, just like letting a baby sleep with a bottle of milk can cause “baby bottle mouth.” Essentially, a valid link has not been made between breastfeeding (nighttime or otherwise) and cavities.
One of the reasons for nighttime bottles causing tooth decay is the pooling of the liquid in baby’s mouth (where the milk/juice bathes baby’s teeth for long periods of time). Breastmilk is not thought to pool in the baby’s mouth in the same way as bottled milk because the milk doesn’t flow unless the baby is actively sucking. Also, milk from the breast enters the baby’s mouth behind the teeth. If the baby is actively sucking then he is also swallowing, so pooling breast milk in the baby’s mouth appears not to be an issue.

takze kojenie nesposobuje zubny kaz. ale tvoje dieta je uz velke a nie je len kojene a davas mu aj inu stravu. ak vecer a rano neumyvas poriadne zubky, tak toto moze sposobit, ze maly moze mat kaz
@akamila
@krtkovazena

nikuska124
8. máj 2015

Ja mojim umyvam zubky poriadne, starsia má dietu uplne beztukovu cize sladkosti su u nas len ovocie, dzusy iba doma odstqvene, a caje bez akehokolvek osladenia a aj tak stale sa im robia kazy. A tiez si myslim,ze starsia vela zvracka tak moze to byt aj kyselinou . Najhorsie je ,ze ona nemoze mat ziadny kaz.....

margieamatusko
9. máj 2015

@akamila Maly ma 2,5. Kaz mame na dvoch stolickach a uz aj na dvoch prednych. Zubky su demineralizovane, zdaleka to este tak nevidno, ale zblizka to uz svieti. Mam pocit, ze dvojky nam uz dlho nevydrzia, nejako sa zmensuju. Aj na ostatnych zubkoch su hnede ryhy, najma v tych stolickach. Doktor povedal, ze na tych stolickach ma zvlastne kazy, ze zvonka je to kaz, ale vo vnutri je to tvrde. Z dvoch stoliciek ma akokeby odstiepene. Sme objednany na prve vrtanie, ale asi to budeme musiet prelozit, lebo cestujeme prec. Som zvedava, ako to budeme zvladat.
Inak mam pocit, ako keby to bolo naozaj tymi slinami. Pretoze tie zubky sa kazia komplet. Neviem ci ich nahodou nema aj malo, ked ideme spinkat a este sa rozpravame, tak vtedy ako keby mal sucho v puse, olizuje si pery. Ci to ma nejaky suvis neviem. Ale je mi to divne.

keira
9. máj 2015

urcite treba hladat chybu v strave

akamila
9. máj 2015

@nikuska124 Preco mala neje ziaden tuk? Mas na to nejaky dovod? Tuk je pre deti a ich vyvoj velmi dolezity, mozog potrebuje vela tuku na vyvoj, a celkovo je v strave velmi dolezity. Vela vitaminov sa vstrebaju len s tukom, takze ked ho nemas vobec v strave tak mas na isto deficit vitaminov A, D, K, E, a prave tie su velmi dolezite na zuby. Vela ludi si prave zastavili kazy jedenim vela tukovych veci co tieto vitaminy obsahuju, ako napr kvalitne maslo, rybi tuk atd...Ked ste vegetarriani tak aspon trochu oleja jest so zeleninou aby sa vitaminy vstrebali. A stavy ci su doma robene alebo nie mozu skodit na zuby vo vacsiom mnozstve, lebo maju stale dost cukru i ked prirodneho, a tiez maju kysle pH (takisto ovocie ma velmi nizke pH) a zakazdym ked zjes nieco co ma nizke pH, docasne ti to zmakci sklovinu a ked sa to je casto, pH v ustach je stale kysle co je velmi zle na zuby. Poznam ludi co jedia stravu hlavne zameranu na ovocie a stavy a znicilo im to po nejakom case zuby (su to velmi lahko stravitelne veci takze sa musia jest casto aby cloveka naplnili a v tej frekvencii je problem). Takze treba davat pozor a plachat hned po jedeni s napr soda bikarbona alebo trochu soli, a nejest to prislis casto pocas dna. Caje bylinkove, i ked nesladene, tiez mozu prisiet ku kazivosti, ked sa popijaju pomaly vela krat za den, lebo tiez maju casto nizke pH a teda stale kupes zuby v kyseline a nestihne sa pH vratit do zasaditeho, pri ktorom prebieha remineralizacia skloviny. Ale zas som citala ze cierny a zeleny caj vraj neprispevaju ku kazivosti, prave naopak, lebo su vraj protibakterialne a nicia Strep mutans (ale len ked sa piju bez nicoho).

keira
9. máj 2015

@akamila velmi pekne napisane
velmi dobra kniha je Cure tooth decay, ktora sa venuje tomu, ako spravna strava prispieva k zdravym zubom

je to neprocesovana strava, minimu cukrov, ziadne obilniny, ryza, strukoviny, vela masla, zdravych tukov, nepasterizovane a fermentovane mliecne vyrobky, kvalitne maso (vsetky casti zo zvierata) a vyvar, vela vyvaru z kosti

lucinkab
9. máj 2015

takto, robila som sestricku u zubara. Kazde dieta moze mat kaz aj mesiac po tom ako mu vyjde zubok- moja ma 13mesiacov a 12zubov a moze mat kaz. Ked vznika kaz anjprv sa objavi na zubku biely fliacik - odvapnenie zubku a pootom hneda bodka ktora sa zvecsuje a scernie. mamicky nevedia ci to dat osetrit ci enchat tak ved vypadne. ja moje isto dam. lebo mliecny zubok je ako skrupinka a pod nimi su uz trvale, a kaz prjde z mliecneho na trvaly- idealnym riesenim je zubok vyvrtat a "zaplombovat" coltosololm (docasna vypln- ludovo vlozka) detom to vydrzi a zabrani sa prieniku kazu na trvaly a zlata zubarka to urobi zadara alebo za symbolicku cenu a v dnesnej dobe su aj farbene ploby pre deti aby sa tesili ze si vyberu farbu 🙂 a co sa tyka vzniku kazom. bez urazky ale za dieta do 7rokov je zodpovedny za kaz rodic. ten ma dietatu vzd docistit zubky, a dbat na to ze po vecrnom umyvani zubkov uz dieta nema pit a jest a uz duplom nie kakavko, sladeny cajik a ine veci, a este poradim , po vecernom cisteni nevyplachovat usta iba vyplut!!!! inak je to ako ked naztrriete novy plot a potom ho vystriekate vapkoum🙂 a ovsem kazdych 6m na prvenetivku k zubarovi aby sa dieta oboznamilo s prostredim skor ako bude problem... 😎

lucinkab
9. máj 2015

pripaja m foto cervenou je trvaly a modrou mliecny aby ste vydeli preco kaz prejde z mliecneho na trvaly 😉

akamila
9. máj 2015

@dana_l @egiginka Moj nazor je iny, Jedna vec je ze vyskumy nepotvrdili ze to moze byt aj od materskeho mlieka, mozno sa to nepotrvdilo ale vyskumy nie su vzdy 100% spolahlive. Vela zuboarov vravi ze ano, moze, a moja osobna skusenost a tiez velmi vela citania o tomto probleme mi vravi inak. Ludia povedia ze isto davas detom sladkosti, dzusiky a hned vravia ze rodic moze za to ze nachjava deti sladkostami, a tiez ze im neumyva zuby. Moja skusenost, osobna a stovky inych mamin co poznam a s ktorymi som sa stretla na internete, je uplne opacna.
Mam vela znamych, ale ani jedna si nepotrpi tak na strave ako ja. Sladkosti ziadne, ani doma nedrzim, dzusy mala nikdy nepila, ani nemala zaujem, len vodu a meterske mlieko. Sladkosti ako vravim ani nevie co to je. Keksiky, cukriky, nic take nikdy nemala, co sa neda povedat o skoro vsetkych detoch co poznam. Ked ideme von, stretame sa s detmi co ich rodicia cpu hocicim, a zuby maju dobre. Tiez umyvame zuby viac ako ini, pocas dna niekolko krat, nielen vecer ako vacsina ludi.

Paradoxom je, ze vsetky maminy co som sa s nimi stretla (a fakt je to vela, ja citam vela na americkych forach a fakt som sa stretla s vela ludmi od kedy sa tomu venujem) su prave presne ako ja, deti jedia vynimocne zdravo, viac ako ine deti, velmi si potrpia prave na zdravie, atd...ale prave spolocny menovatel vsetkych tychto super zdravych maminiek je to, ze vsetky kojili do vyskokeho veku, aj v noci, a to prave preto ze ich filozofia je ze mlieko je dobre pre deti aj ked su starsie tak nechceli ostavit skoro. A tiez tieto mamy co su takto sustredene prave na zdravie maju aj taku filozofiu rodicovstva, ze netreba dieta nasilu odstavit ani v noci, ze netreba nic silit a nechat to dieta same rozhodnut ked je pripravene prestat kojit. Ludia co su opak, co sa o zdravie az tak nestaraju, deti kojili mozno nanajvys do roka, casto deti pili aj formulu, ale zas su to rodicia co sa neriadia filozofiou ze dieta vie najlepsie kedy prestat kojit a nasilu odstavia v mladsiom veku, hlavne v noci, lebo sa chcu vyspat. a prave tito ludia nemaju problemy ziadne, i ked detom davaju aj sladkosti, a jedine vysvetlenie je to, ze prave to sposobilo to nocne kojeniem. Samozrejme aj ine mlieko by to sposobilo, ale vacsinou v noci jedia len deti co su dlho kojene a prave tie maju problemy.

Ja som sa fakt v mojom velmi rozsiahlom citani nestretla este ani s jednou mamou, co dieta malo taketo pokazene zuby uz vo veku 1-2 roky, a co nepovedala, ze ano, kojila som dlho v noci. Ani jeden pripad som nenasla! A ako vidim, aj tu na tomto forum presne to iste, kazda jedna co ma tento problem povedala ze dlho kojila. Ked najdem jeden pripad ked dieta malo vela kazov uz od 1-2 rokov a nekojilo v noci tak uverim ze to nie je od toho. Na druhej strane ani jedna moja znama (a ziadna nekojila v noci viac ako rok) nema problem so zubami deti v takomto mladom veku, ani jedna! co mi to teda hovori, nahoda?

Genetika to tiez nie je, moj manzel ma zuby dokonale, bez jedineho kazu za cely zivot, ja sice plomby mam ale tiez nemam najhorsie zuby a mliecne som mala bez kazu. Nikto nema v rodine taketo problemy. Dcere zuby vysli nadherne, mala ich biele ako perlicky, krasne, rovne, ked vidim fotky az mi je do placu ake boli nadherne. Velmi rychlo ako vysli sa zacali kazit ale vysli krasne zdrave. Pravdaze v tom veku kojila dost v noci, velmi zle spala a nic ju nedkokazalo ukludnit. Takisto, 5ky ma uz dobre, co mi tiez vravi ze tym ze uz sme nekojili v noci okolo 2 rokov, ked vysli, tak asi preto su zdrave. Preco inac by aj tie neboli pokazene, ked je to geneticke alebo uz z bruska? Len moj nazor, a tiez by som bola rada keby som nemala pravdu, lebo aspon by som si nemusela vycitat ze som to mohla zmenit keby som ju tvrdsie odnaucila od nocneho kojenia, ale bohuzial ja to vidim ze je to tak, i ked nazory na to sa lisia.