Kedy začať dávať dieťatko sedieť?

nasta197
18. jún 2011

poradte

benne
18. jún 2011

Dieťatko sa nedáva sedieť... dieťatko sa posadí samo a vtedy je pripravené sedieť 😉

beruska.zuzanka
18. jún 2011

Presne tak, žiadne "dávať sedieť"... naša Emi sa síce vozila v športiaku od 6m, ale nikdy nesedela, vždy v polosede, v ľahu 🙂 nikam sa netreba ponáhľať, chrbtica dieťatka bude vďačná 😉
Naša sa posadila v deviatom meciaci 🙂

petra1303
18. jún 2011

Sediet nikedy...vsak dietatko sa musi same vediet postavit a az potom je vlastne jeho chrbtica pripravena na tu zataz... max ho mozes davat sikmo lezat do lehatka pre babatka popripade vajicko ale to nie na dlho...alebo jedalenska stolicka co je pre malicke babatka a da sa polohovat skoro az do lahu...

megi1989
18. jún 2011

@nasta197 ja si myslim, že benne ma pravdu - určite to netreba silit - ono to pride samo - iba čo sa mu bude zbytočne zaťažovať chbtica. Aj v kočíku stači po polroku začať polohovať.

kocurko1
18. jún 2011

Pasivne posadzat dieta nikdy! Ziadne podkladanie vankusov atd.. Hoci v knihach zo statov a UK sa to este stale odporuca. U nas to zakazuju ortopedi preto, lebo sa zistilo, ze pasivne posadzanie mohlo dopomoct ku problemom s krizami nam tridsiatnikom, kedze sa to tu kedysi praktizovalo. Babo, ked na to bude stavane, samo sa bude tahat do sedu 🙂

nice202
18. jún 2011

nikdy

azarijka
18. jún 2011

nedavat sediet !!!
nedavat do choditka !!!
nenutit do nicoho co samo nechce....

babo samo vie kedy je na co pripravene...

gaby21
19. jún 2011

Ked sa zacne plazit, sadne si same ked bude na to pripravene, dieta sa nesmie davat sediet nasilu 😉

kdezee
19. jún 2011

jaaaj taketo otazky zboznujem...preco niektore matky chcu svoje deti silou mocou od zaciatku do niecoho tlacit? nasilu davat sediet, nasilu pomahat v chodzi ci uz v choditku alebo to chodnie za ruky..ved to je chore...preboha ved nechajte tie deti nech to same objavia, nech maju sebavedomie z toho ze nieco same dokazali...ja viem ze my mamy sme netrpezlive a chceme uz aby babo robilo milove pokroky kazdy den, ale to babo sa to nauci aj bez pomoci, ked pride jeho cas

denkolc
19. jún 2011

Moja dcérka mala 10 a pol mesiaca a ešte nevedela sedieť......bola len ležiaca....čakala som, kedy príde ten jej čas, ale napokon zabrala magnetoterapia...úžasná vec....ono žiaden extrém nie je dobrý....ale určite by som čakala na to, aby sa to sama naučila...ak to však dlho neprichádza, treba sa poradiť s pediatričkou, prípadne neurológom...

heln
19. jún 2011

súhlasím, nedávať sedieť....
dieťa sa posadí, keď bude na to zrelé a jeho chrbtica pripravená....
môžeš si ho posadiť na nohy keď sedíš, alebo v tureckom sede, a držať ho okolo pása,
ale nedávať sedieť, ani podkladať vankúšmi......
Tvoje dieťa má skoro štyri mesiace, na sedenie má ešte kopu času, najskôr sa naučí pretáčať, potom plaziť a loziť, keď začne loziť, bude sa jednou rúčkou naťahovať za predmetmi, postupne sa položí na zadoček - hovorí sa tomu šikmý sed a potom z tejto polohy si normálne sadne, ale to bude, keď bude mať tak 6 až 9 mesiacov.

digysa
20. jún 2011

@nasta197 Pozeram, ze tvoj syn ma nejake tie 3 mesiace. Odpoved na otazku si uz dostala.....este som ani jednostrannejsiu diskusiu nevidela...vsetky suhlasime a piseme to iste 😎
Ale teraz uplne bez urazky a ironie, by mna zaujimalo, z akeho dovodu chces ucit babo sediet? Naco by si chcela, aby tvoj syn sede? Aby napr. si pozrel rozpravku? Alebo zjedlo polievku? Ja nejako nechapem tvojej otazke.... prepac...

monika15
20. jún 2011

nas sa posadil presne na jeho 10 mesiac..... 🙂
inak nas lekar upozornil, ze nakolko rastie rychlejsie v ziadnom pripade netlacit na sedenie, lozenie, na nic... kvoly kriveniu chrbtice.......

stanislavao
20. jún 2011

vsrtky odpovede su totozne. kazdy istotne moze iba suhlasit. babatko sa nedava sediet, nedava chodit. ked sa posadi samo - bude sediet, ked zacne chodit - bude chodit. a 3 mesacne, ved to je velmi malinke, to si este 2x tolko pockajte a dockate sa aj desenia.

annaopialova
20. jún 2011

ahoj neponahlaj sa ked bude chciet tak sa samo posadi ked nie tak stym nic neurobis kazde babatko je ine niektore sikovnejsie niektore lenivejsie

ngelik
23. jún 2011

ahojte, mam troj mesacnu dcerku a po najnovsiom robi sklapacky este sa ani prevratit nevie a zdvihne hlavu aj s telickom tak 45 stupnov naraz s nohami ako keby sa chcela posadit... den co den sa zdviha vyssie a vyssie... este som to u ziadneho babatka nevidela... mate aj vy nieco doma podobne?? nema to nejak naopak? nezabudla na to ze sa ma najskor vediet prevratit :DD

simisi
24. jún 2011

ngelik moja mala to tiez robila,smiali sme sa,ze cvici...asi posilnuje,krcne svaly 😀 😀 😀
je to v poriadku 😉

gombickaaa
30. dec 2013

Moj maly trojmesacn to tiez robi akoby uz nechcel lezat ale posadit sa, nechapem vsak co tym dava najavo na sedenie ma predsa extecas. Ked nespi zvyknem si ho posadot na kolena a drzat ho pod pazuskami. To je v poriadku? Zvladne to jeho chrbatik? Poradte.

sense
30. dec 2013

davat sediet nikdy posadi sa samo, mozes akurat mu podat prst nech sa trenuje cize cvicit ale nedavat pasivne sediet a uz vobec nie podkladat vankusmi

ishkaa
30. dec 2013

fuha, no nam detska povedala, aby sme maleho podkladali vankusikmi, nech sa o ne tak opiera v sikmom polosede pololeze a na 6 mesiacov uz sedel sam...no ma skoro 5 rokov a ziadne nasledky tak hadam ok 🙂 ale ja som vedela tak, ze okolo pol roka ho treba uz trosku sediet davat nech sa spevnuje chrbatik...

marissenka
30. dec 2013

kks vcera som pozerala 16 a tehotna a tam mimino co ani hlavicku poriadne nedrzalo bachli do tej umelej sedacky,co sa dava na linku...boooze.ja som tak okolo 5 mesiaca na chvilocku a v 6 sedeli sami..

kofoluska
31. dec 2013

Urcite nedavat nasilu sediet. Ziadne obkladanie vankusmi ci posadenie do rohu gaucovky a podobne. Pasivne sedenie nici chrbticu, ktora na taku zataz este nie je pripravena. Za nasho krpca vsak poviem, ze ma pat mesiacov a sedi. Nikdy sme ho pasivne sediet nedavali, nenutili sme ho. Nepoznal do svojich viac ako troch mesiacov ani autosedacku a aj tu potom len z domu k lekarke, co je asi 5minut.
"Iba" s nim denne od narodenia cvicime a to pri kazdom prebalovani, polohujeme ho aj na brusko, pomahame mu ucit sa lozit. Po tom, co sa sam zacal pretacat na brusko ked mal tri a pol mesiaca, netrvalo dlho a z lahu vzdy, ked sme ho isli zobrat na ruky sa tych nasich chytil a sadol si. Proste videl moje ruky, ze ho idem zobrat, natiahol rychlo tie svoje, zdrapol a uz sa aj tahal. :D To iste mame so statim. Jedneho dna sa neposadil, ale rovno postavil na rovne nohy a teda jo sakra dobre sa drzal. Nebol to nijaky nahodny neuvedomely cin ani nie patmesacneho babatka, ale uvedomele konanie. Aj pri kupani mame problem, aby nestal :D Moj manzel bol ako mimino taky isty. Viem, co hovoria statistiky a ze dieta ma najskor lozit a az z lozenia si sadnut a vtedy je pripravene sediet a podobne. Nuz ale co mam toho nasho sikovnika prikovat k postielke "a budes lezat"? Kazde dieta je ine, jeho vyvin prebieha inak. Kamaratkina dcera mala tri mesiace a este ani hlavicku sama nedrzala, nas drzi hlavu sam od tretieho tyzdna a teda ze pevne.
Takze moja rada znie - sleduj svoje babatko a podla toho sa zariad. Ako pisu ostatne baby, nasilu ho sediet nedavaj. Ale ked si samo zacne sadat, aj ked este nelozi a ortoped s tym u vas nema problem, tak preco nie. Len mu treba robit oporu, pretoze to sedenie este nie je take sebaiste ako by si cakala. 🙂

bonnie1
31. dec 2013

Ja som odporca nutenia dieťaťa do takých veci..hlavne Preto Lebo tam je riziko ze neskor sa prejavia problémy s chrbticou. Malu som nedavala Nikdy sedieť - sama sa posadila v 7 m a odvtedy nemala problém sa sama posadiť..v postielke sa postavila v necelom pol roku a tiez odvtedy chodila popri nábytku. Sama sa pustila skoro Ako 11m. Ked sme boli u ortopeda odporučil nam nechať ju Ani nepodporovat. U nas by si nenašla žiadne choditka Ani pavúka.Ani to take populárne z ikey - to čo dieta pred sebou tlači..klbiky este Nie sú vyvinuté..stvornozkovat začala Asi tiez okolo pol roka. Poviem ti o nic sme neprišli.nutenim alebo tak. Vies ono to začína - najprv ho začneš nútiť sedieť Potom chodiť Potom hovoriť Potom recitovat Potom čítať ...podľa mna dieta potrebu samé priestor na to čo uz samo dokáže 😉

silvialilien
17. jan 2014

Naša malá sa v 3 mesiacoch už taha hore ked leži chyti sa deky a začne dvihat hlavičku jeduje sa nechce lezat ale sedet..davame ju tak šikmo a pekne sa dviha ked ju taham za ručičky..,

majdus
31. jan 2014

Ja si nemyslim, ze je to hlupa otazka pre prvorodicku 😒 Aj ja som bola zvedava, kedy uz babatko moze sediet a dobre mi padli tie rady o sedeni. Lebo ja si pamatam, ako moja mamca spominala, ze brat uz spravil prve kroky, ale v kociku ho este valalo. Cosi sa mi mari aj o tych vankusoch. A nemyslim si, ze nasta chce do niecoho babo tlacit. Ved pri tolkom mu treba asistovat 😎 Nas ma 3mes a dviha sa z podlozky aj vankusa teda poriadne. 🙂

michaela80
31. jan 2014

K ed sa samo posadi? 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

anelehka
31. jan 2014

ahoj,to poznas,neboj,babatko ti da samo signal,ze je cas,sediet🙂 😵

bublinka711
31. jan 2014

Nemyslím si, že je to hlúpa otázka...
Dieťatko nikdy pasívne neposadzuj! Pasívne znamená opreté o niečo chrbátikom, pokiaľ samo nesedí, nedajbože ešte podopreté z bokov, či už sú to vynkúše, stolička na jedenie, alebo kočík. Jediné, čo môžeš spraviť, pokiaľ máš bábätko, ktoré sa dožaduje vidieť, posadiť ho na svoje kolená tak, aby bolo v takom polosede, chrbátikom opreté o teba.
Naopak dôležité je cvičiť u bábätka správny úchop prakticky od narodenia. Bábätko leži na chrbátiku, ty mu podáš svoje dva ukazováky do ručičiek tak, aby ich uchopil spôsobom palec proti ostatným prstom, môžeš rukami jemnulinko posunúť k sebe, ale nevyťahuj ho do sedu. Ak sa vytiahne sám, je to v poriadku, v takom prípade ho môžeš v "sediacej" polohe nechať dovtedy, pokiaľ sa on sám drží tvojich prstov a sedí. Takýto "nácvik" je dobrý pre neuro-psycho-motorický vývin dieťatka. Toľko hovorí psychologická prax. So sedením ako takým sa neponáhľaj. Internet je plný dedičiek, ktoré majú 6 mesiacov a sedia a tak to máme aj zafixované v podvedomí, že 6 mesačné dieťa má sedieť. Nie je to pravda. Skutočne sú detičky, ktoré sa samé posadia už v tomto veku, ale nie je to bežná vec. Rozpätie na to, kedy sa dieťatko posadí je veľmi veľké. Sedenie je vrcholom motorického vývinu,teda nie státie, ani lozenie, ako si to mnohí myslia. Sedenie má teda logicky prísť až na konci. Mnohé deti sa najskôr postavia a až potom si sadnú, tak to urobila aj moja dcérka, posadila sa, keď mala bezmála 8 mesiacov a to už pred tým dva týždne aktívne stála v postieľke. Tak nech synček pekne rastie, povzbudzuj ho v plazení, štvornožkovaní a objavovaní, lebo to všetko je to základ na to, aby sa o niekoľko týždňov sám aktívne posadil.

jasminet
31. jan 2014

ked si sadne same 😉

speedyol
22. máj 2015

moj sym ma len 3 mesiace a snazi sa dvihat do sedu.bolo mi povedane ze to nie je dobre lebo bude v pasivnom sede. na bruchu neradlezi. co je pasivne sedenie a mam s nim robit aby si nepokazil chrbat?