15 ročný syn je chronický klamár a podvodník

radinka2
7. máj 2014

Ahojte.. pisem sem s problemom, kt mame s priatelovym 15r synom, ktory s nami zije.. som v tejto rodine uz 3 roky a uz na zaciatku som si vsimla, ze vtedy este maly strasne klame a podvadza.. vo vsetkom.. dokonca si vymysla rozne pribehy, len aby bol zaujimavy a vzdy ten najlepsi.. samozrejme vdaka tomuto bol v skole stredovodom vysmech. vzdy sme sa velmi hnevali, ked nas znova a znova oklamal.. vela veci priatel nevidel, no ja ako zena som vzdy videla, ze nas neustale klame.. vo vsetkom.. vela sme sa kvoli tomu hadali aj stalr hadame.. ja som ho vzdy lubila a mala ako za svojho.. no priatel mi vzdy vytykal, aka som macocha a vkuse do neho nieco mam.. tie pribehy a klamstva v skole som si s nim osamote a pekne vsetko prediskutovala, vysvetlila som mu, preco je na smiech atd.. a zmenili sme mu uplne skolu.. no scenar rovnaky.. potom sme sa prestahovali, zase nastupil do novej skoly, zase sme mali doma debatu a dnes je za svoje pribehy a klamstva zase len na posmech.. pritom je to atraktivny, svalnaty chlapec, ktory nema mat z coho konplexy..
doma mame momentalne farmu.. priatel je stale v praci, mame male babo.. je logicke, ze doma musi pomahat.. nic extra od neho nechceme.. doma upratovat nemusi.. riady si neumyva ani po sebe.. Robotu, ktoru ma spravit za den, je casovo na 15min rano, cca hodinku po skole a pol az tristvrte vecer.. ostatne by mal volno, keby sa stale niekde nezasival, neschovaval.. a potom mu tato robota trva aj 5 hodin.. samozrejme, ze su dni, kedy sa robi viacej a treba viacej pomoct, ale to je tak raz za.2 tyzdne.. snazime sa mu dat vsetko, co je v nasich silach.. venujeme sa mu, atd... a teraz zlaty klinec programu.. jedna z jeho povinnosti je nakrmit kozy rano, ked pride zo skoly a vecer.. zakazdym sa ho opytam, ci su nakrmene.. vzdy mi vysmiaty odpovie, ze ano, vsetko som porobil a este caka aj pochvalu.. realita? Sedi za rohom na sene a pozera do blba.. kozy nikdy nekrmi!!!! Prisli sme na to postupnymi indiciami, zial posledna z nich bola, ze kozenky nam zacali rad za radom kapat od hladu a smadu.. A on mi 3x denne vysmiaty pride povedat, aky on je sikovny a co vsetko porobil???? Pritom nepohol ani prstom a nechal hladom zahynut bez mihnutia oka a s usmevom zive tvory??? Zakazdym, ked so. vysla von poobede, nevedela som ho najst.. ked som vykrikovala tak sa po case ozval z konskej pastviny, ze bol pozerat ohradniky a tolko mal roboty, lebo boli vsetky posklbane.. realita??? Sedel 2 hodiny za prvym stromom a "ratal chrobaky"..
Mnohokrat sme s nim riesili, ze to a to neurobil, ze zvierata su na nas odkazane a treba im dat zrat a vodu.. Robili sme to po dobrom aj po zlom.. nikdy sme ho vsak neudreli.. nepomohol krik, zakazy, nic.. zakazdym len zahra divadielko, rozplace sa, naslubuje ako sa.zmeni a na druhy den robi to iste.. neplni si svoje povinnosti a klame, klame a klame aby nemusel vobec nic.. uz sme mu slubili ze ak sa bude dobre starat, tak mu budeme davat polovicu peniazkov z predaja vajicok, kuriatok a kozliatok, mlieka.. aj tak to je stale to iste.. a vzdy sa opakuje divadielko, ako mu je to luto, ako nas lubi a ze slubuje, ze to zmeni.. uz snad 20.x dookola a ja uz na neho naozaj nemam sil.. Absolutne.. ani tu svoju posranu izbu si nemoze raz do tyzdna poriadit

cairka
7. máj 2014

@radinka2 , hm, súdim len podľa pubošov v našej rodine a tým by na tom vadili dve veci - pravidelný program, že nemôžu si vytvoriť program svoj (pre teba je to hodina poobede, pre neho je to nutný návrat domov od kamošov ) a teda nepomáhajú ani jeden toľko, čo netvrdím, že by im uškodilo 😉

Myslím, že toto by mal začať riešiť otec. On ťa možno aj pokúša, pozerám, že máš 25 rokov, tak možno chce len naznačiť, že nemáš robiť mamu 15 ročnému... Je to ťažký vek a zjavne má toho za sebou dosť...Za poradenie nedáte nič, možno by našli psychológovia nejakú radu. Ja by som mu už nedala na starosť ani škrečka, ak ste mali doteraz dohodu, že robí kolo domu, tak nemusí v dome...tak hold to urobiť naopak, nech nechá robotu kolo domu, ale dostane povinnosti v dome (ono mu to časovo vyjde aj lepšie a možno nebude mať taký pocit nutnosti vzdorovať) a aj vy skôr uvidíte, či si povinnosť splnil. Ale oznámiť mu to musí otec - nie preto, že je chlap, ale preto, že v jeho situácii je to asi najväčšia prirodzená autorita ...

Skúste troška aj vy brať na vedomie to, že jeho sebavedomie je zrejme na bode mrazu, keď má potrebu vymýšľať si príbehy, v ktorých je king. Ale sebavedomie nezdvihneš planou pochvalou (pochvalou bez overenia, že je na mieste)

radinka2
autor
7. máj 2014

@anatalia77 bohuzial s upokojenim to bude tazke, kedze klamstva a podvody su na dennom poriadku.. :(

anatalia77
7. máj 2014

@radinka2 maloktory chlapec pubertiak sa chce v 15 rokoch angazovat na rodinnej farme.Keby ste mali trebars firmu s pocitacmi,ci opravu aut..tak tam by sa vysantil.
Trosku ho pochop,ak nestrazi maleho brata,tak krmi kozy..
Neviem ti vysvetlit,ze prenho je to v tomto veku trapne.

radinka2
autor
7. máj 2014

@cairka nema prikazom hned utekat zo skoly domov.. vzdy je este von s kamaratmi, ja tolko opatrim, kym mi maly spi..
otec zasiahol velakrat.. Tvari sa, ako ho respektuje a ako sa ho "boji".. vsak tymto vsetkym klame nam obom. obaja s nim komunikujeme, obaja rozdelujeme povinnosti.. no za chrbtom ho ma uplne na haku.. ked stoji pri nom, vsetko fici.. akonahle vojde za dvere alebo vyjde za branu, mlady sedi a hompala nohami..
Dnes som do toho razne zakrocila tymto sposobom.. povedala som, ze ku zvieratam uz nemusi ani vkrocit, nemusi pri nich robit nic.. postarame sa my dvaja, co nebudeme stihat, predame.. ja sa nezastavim od 5 rana do polnoci denno denne.. a to mam stastie, ze maly je fakt dobrucke dieta.. on to vidi.. Vidi, ze ma navarene, oprate, napecene.. kes stihnem aj mu pomozem s jeho robotou.. Poslala som ho lahnut si do izby, ze nemusi robit nic.. Tak sa rozreval a chodil za mnou a prosikal ma..

anatalia77
7. máj 2014

A ako pise cairka..
Chalani,pomaly pojdem..
Kam sa zenies? Co si maly?
Nie,ale musim este nakrmit kozy..
😀 😀

radinka2
autor
7. máj 2014

@anatalia77 maleho brata nikdy nestrazil!! Nikdy som od neho nic, co sa tyka maleho nechcela.. je to nase dieta, nie jeho.. nema dovod sa o neho starat.. a tak to aj berieme..

hameeda
7. máj 2014

@radinka2 : no neviem tu tazko radit nikto nevieme co a ako mate doma, nepozname ani jeho nazor, ani povahu,,,a na kazdeho zabera nieco ine,,,,,,ja hovorim za seba, ja by som to riesila radikalne, ziadne psie oci a prosikanie by so mnou nepohli, a ohladom toho klamania, co vidim ako najvecsi problem by som urcite navstivila psychologicku poradnu, nie je to normalne ak dieta neustale zamerne klame a vymysla si pribehy, je ine ak niekedy nieco zaklame alebo zatlka, alebo proste urobi blbost a chce aby mu to preslo,,,a je ine ak zamerne a zakerne klame z toho bude mat len problemi, a tie problemi sposobia dalsie ine problemi v spravani,,,,,,,,,ja osobne by som sa aj obavala o svoje druhe dieta, pretoze by som nevedela co od neho mozem cakat, ja by som aj uvazovala napriklad o internetnej skole, alebo aby sa vratil k matke,,,,ako hovorim, to je moj nazor, a otvorene poviem ze by sa mi nechcelo denno denne trpiet jeho klamstva a nezodpovedne az zle spravanie, ak teda take je, nepoznam ho, len dedukujem z toho co si napisala, a to ani ak by to bolo moje vlastne dieta, no ono to je este tazsie ze to nie je tvoje dieta, nevies ako bol vychovavany predtym ako si ty vstupila to jeho zivota,,,ono podla mna nie nadarmo sa hovori Ohybaj ma mamko pokial som ja Janko, bo ked budem Jano neohnes ma mamo,,,,takze asi tak moj nazor

radinka2
autor
7. máj 2014

@cairka a co sa tyka sebavedomia.. maly sme snad milion rodinnych debat s nim.. kedy sme mu vysvetlovali, rozpravali, upevnovali jeho sebavedomie.. on ma vzdy na zaciatku hrozne vela kamaratov, dokonca mal naposledy 3 frajerky naraz!!!!!! Co sme mu samozrejme vysvetlili, ze takto sa to proste nerobi.. no on vzdy musi byt najlepsi, najmudrejsi, najdokonalejsi z partie a casom vzdy o vsetkych kamaratov pride.. aj na toto sme.uz mali miliom debat.. ale vysledok ziadny..

anatalia77
7. máj 2014

@radinka2 nuz tam raz ho asi strazil,ked si bezala na postu..
Ale o inom som chcela.V poslednom prispevku pises,ze
-my sa postarame,ak nebudeme stihat,tak predame..
Takze ak dojde k zredukovaniu vasho statku,tak chlapec bude mat pocit,ze to snad kvoli nemu..
No,nic moc psychicka vybava do buducna..

anatalia77
7. máj 2014

@radinka2 myslim,ze prvou chybou je s nim rozoberat pocet jeho frajerok.
Rozmyslala si niekedy aj nad tym,ze ho zaacnes respektovat?Ak by som mala absolvovat milion debat,tak sa zcvoknem..

radinka2
autor
7. máj 2014

@anatalia77 to bolo asi 15min a stalo sa to 1x za pomaly 8 mesiacov.. uz ked som bola tehotna sme sa s mm dohodli, ze ho dietatom proste zatazovat nebudeme.. jeho mama ma 3 male deti.. 2 dvojrocne dvojicky a rocne dalsie.. a vzdy tam vyfasuje kocik, potom prebaluje.. proste u nas NIE, v ziadnom pripade ho tym nemienime zatazovat..
Ale bohuzial nemam na vyber.. plany boli uplne ine, no stali sa iste veci a mm musel v januari do roboty.. aj sme mu vysvetlili, aj s prvej vyplaty dostal kopacky, kt strasne chcel.. inak by nebolo z coho.. proste nemam pocit, ze by sme my momentalne robili nejaku chybu, aby mal on dovod sa takto chovat..

radinka2
autor
7. máj 2014

@anatalia77 ja jeho frajerky neriesim.. to vyplynulo z jeho slov atd... nestaram sa mu do sukromia v tomto smere..
debaty boli v uplne priatelskej rodinnej atmosfere.. ziadne prevracanie ocami z jeho strany.. do debat sa zapajal.. dokonca mi prislo ze tomu vsetkemu chape a rozumie.. pretoze s nami normalne diskutoval..

anatalia77
7. máj 2014

@radinka2 takze mama si zalozila novu rodinu,otec si zalozil novu rodinu,a este aj farmu.
Kde v celej tej scheme vidis toho chlapca?
Kde je jeho miesto?

radinka2
autor
7. máj 2014

@anatalia77 neviem, preco sa zo mna momentalne snazis spravit monstrum.. ten chlapec ma od nas vsetko, lasku, opateru, materialne veci, respekt, sukromie, cas na seba.. Jedine, co od neho ocakavame je pomoc v doma, kt zaberie 2 hodiny denne.. skolu ma za rohom, konci bezne o 13:00, takze ma este kopec casu.. vikendy ma dokonca volne skoro uplne.. A myslim si, ze od dietata v jeho veku nechceme nic horibilne..

radinka2
autor
7. máj 2014

@anatalia77 jeho miesto je u nas a davame mu to patricne na javo.. jeho otec si nezalozil novu rodinu, on svoju rodinu rozsiril o mna a neskor o drobca.. ale mladeho miesto v nasej rodine ostalo pevne.. Nikto ho nikdy ani slovami, ani cinmi z rodiny nevyclenil.. prave naopak..

kozicka
7. máj 2014

Prepac ze to takto napisem, ale podla mna je psychicky chory, mali by ste ist k nim ku psychiatrovi. Dieta nemusi byt vychovavane ku vztahu k zvieratam,.. Ale kazde normalne dieta nenecha zdochnut zviera od hladu a smadu. Az ma zmrazilo ked to citam.

cairka
7. máj 2014

@radinka2 , ja chápem, že by vás potešilo, keby vám viac pomáhal a aj viem, že ťa mrzí, že nie je úprimný (a vznikajú tým ďalšie nedorozumenia). Má nejaký koníček ? nejaký šport, maľovanie, varenie...myslím, že je načase riešiť jeho a nie len farmu, dať mu možnosť sa vybiť inde. Ale riešte pozitíva, nie negatíva. (resp. negatíva nie okato, že ideme ku psychologičke, lebo už nemôžme počúvať tie tvoje klamstvá...)

radinka2
autor
7. máj 2014

@hameeda nemozem ho poslat na internatnu skolu, neskoncil by dobre. A ani naspat k mame, ked tam nechce ist.. Zalezi mi na nom a velmi.. no uz je toho aj na mna prilis vela.. okrem toho, ze si zo mna robi sluzku, tak este aj toto.. a on to vsetko vzdy zaobali do krasnych slov, ako ma lubi, ako som ja jeho mama (nikdy so. mu nic take nevnucovala, ja respektujem ze on svoju mamu ma a ja ju nenahradim).. Proste najhorsie na tom celom je ta zakerna pretvarka.. proste keby vzdoroval a mal v pazi, pochopim, je v puberte.. Ale toto ma.skutocne privadza do sialenstva.. a clovek mu vzdy chcel opat verit a doverovat a zit pekne spolu ako rodinka, nie sa stale hadat a robit policajta, no vzdy to skonci rovnako..

radinka2
autor
7. máj 2014

@cairka ale to vsetko u nas funguje.. chodi hravat futbal momentalne.. a vzdy mohol robit to, co on sam chcel a bavilo ho.. Vzdy sme mu na to nechavali dostatok priestoru a tak je to aj teraz.. Taktiez sme to riesili aj cez pozitiva.. nic nepomohlo.. :(

cairka
7. máj 2014

@radinka2 , ináč píšeš, že doma je to takto od januára, ako išiel otec do roboty. Predtým sa správal tiež takto?

radinka2
autor
7. máj 2014

@cairka ano.. len sme boli na jeho neustalu kontrolu dvaja.. tak sa mu az tak.nedarilo uhybat..ale vzdy hladal a skusal co i len maly priestor vyuzit...
ale tento problem je uz 3 roky rovnaky.. len mne chvilku trvalo, kym som prisla na to, ze tie.nevinne modre ocka zakazdym zakerne klamu.. :(

radinka2
autor
7. máj 2014

@cairka a myslim, ze muz na to prisiel az dnes.. :(

anatalia77
7. máj 2014

@radinka2 takze chlapec je problemovy od sameho zaciatku..
Proste klasika.

kozicka
7. máj 2014

Ked niekto dokaze vedome ublizit zvieratam, dokaze ublizit aj ludom. Lebo to, ze nekrmil kozy, nie je nedbanlivost. Neda sa povedat, ze raz koze nedal nazrat, a ona zdochla. Vedel o tom, ze vy tie kozy nekrmite a spoliehate iba na neho? Je na case, aby ste si obaja s muzom konecne otvorili oci a vyhladali odbornu pomoc, kym je este cas. A okrem toho by som mu prave zacala zakazovat vsetko co ma rad, ziadny futbal, ziadna televizia, ziadny kamarati. Potrebuje tvrdu ruku, robi si s vami co chce.

radinka2
autor
7. máj 2014

Babulky, stale nad tym vsetkym rozmyslam, nemozem spat.. :/ dakujem za vase rady a nazory.. aj ked teda jedna maminka sa tu zo mna snazi spravit monstroznu macochu, co nici dieta.. ja si mozem s cistym svedomim povedat, ze pre toho chlapca robim vsetko, co mozem.. a ze ho lubim, napriek tomu vsetkemu..
zajtra si sadnem s mm a jednoducho nastolim diktaturu co sa jeho tyka.. 🙂 Mlady musi jednoznacne k psychologovi.. Aj ked mozno s tym nebude otec celkom stotozneny, nejaka porucha tam bude, tak ako ste mi mnohe pisali.. chcem, aby sme s tou psychologickou komunikovali a preberali situaciu a riesenia aj my, OBAJA.. Mlady je aj mojou sucastou, z velkej casti ho vychovavam ja, vidim vela veci, ktore si mm svojou chlapskou lahostajnostou ani nahodou nevsimol.. Casto potom hadzal vinu na mna, ze som prilis prisna, stale hladam chyby.. No nevidel, ze nas klame uz pomaly aj tym, ze povie dobre rano..
Jednoznacne musime.vyhladat pomoc, kedze my sme uz vycerpali vsetko, co sa dalo.. nepomohol ani krik, zakazy, zarachy ani opacne, motivacia, pochvala.. a viem, ze takto.to dalej ist nemoze.. po prve, takymto cinom z toho chlapca nikdy nic nebude a skonci zle.. v druhom rade, nasa rodina toto dalej neustoji.. ja mam aj druhe dieta a pokial by to malo pokracovat takto dalej, odidem.. Potrebujem ochranit maleho a aj svoje psychicke zdravie, aby som tu mohla byt pre neho..

usacek79
7. máj 2014

Len na margo tych obhajob toho chalana, ako chudak musi pomahat, kde je jeho sloboda, kde ho kto podporuje atd..
Akoze presne preto je sucasna generacia deti a mladeze taka banda lenivych, nablblych, drzych a bohorovnych spratkov, lebo sa k nim ako ku kvetinkam spravame..
Mam 35 rokov, drviva vacsina mojich rovesnikov doma bez slova pomahala, tym z dedin ani nenapadlo protestovat proti pracam v zahrade a pri zvieratach, boli sme vedeni k uznavaniu autorit a k ucte k rodicom a starsim, v skole nas nesetrili, co sa uciva tyka, aj facka od ucky obcas padla a vobec, cele to bolo prisnejsie, skromnejsie, uprimnejsie a presne taki sme aj boli.

radinka2
autor
7. máj 2014

@kozicka ano a neraz sme mu aj vysvetlili, ze proste sa nemoze na nas spoliehat.. a ze nech radsej povie, ze to robit nebude.. nie je to jednorazova zalezitost, ti s krmenim zvierat riesime uz dlhodobo.. Sme v chove zaciatocnici a aj nase kozicky maju mlade prvy krat, preto sme nevedeli zaradit uhyn mladat tymto smerom.. naozaj ma ani len nenapadlo, ze ked sa ho 3x opytam, ci tym kozenkam nezabudol dat a on mi s usmevom odpovie, ze samozrejme, su nakrmene; ze to proste neurobil a namiesto toho sedel na sene vedla mastale.. ono dospele kozicky by neuhynuli, pretoze kym je v skole tak k nim aspon raz vybehnem ja, hodim nejake to sienko a vymienam vodu.. ale male nemali mliecko.. 1000x sme mu prizvukovali (v dobrom), ze aby mali mliecko, musia mat secku so srotom, aspon 3x denne seno a vzdy cistu vodu.. ked nam uhynulo prve, mannzel mu este hovori, treba im tej secky davat poriadne vela, maju velmi malo mlieka.. napriek tomu im ju nikdy

radinka2
autor
7. máj 2014
radinka2
autor
7. máj 2014

@kozicka blbne mi telefon.. :/ .. Im ju Nikdy vobec ani len nedal, nie to este ze vela!! Len len vzdy s lutostou prisiel povedat, ze uhynulo dalsie.. a este sa sam vybral ho aj zakopat!!! (nikdy sme ho neposielali, len prisiel oznamit, ze ju uz aj zakopal) Zakazdym som sa ho pytala, ci im naozaj dava dost tej secky, ci im dava 2 plne kyble.. odpovedal mi, ze im dava radsej 3!!!! A bez slova sa pozeral na to, ako nam kazdy tyzden uhynie dalsie a dalsie kozliatko.. Mysleli sme, ze proste maju male prvy krat, tak sa stava, ze este nemaju tolko mliecka atd.. naozaj ani v zlom sne by ma nenapadlo, ze takto klame.. :(
Aj to sme uz skusili.. mal zakazane uplne vsetko.. nepomohlo..

radinka2
autor
7. máj 2014

@usacek79 tiez sa nad tym stale zamyslam.. ze kolko sme doma museli robit my, bez slova.. v 15tich som musela niest zodpovednost za svoju vykonanu pracu doma.. bola som samostatna, nikto za mnou nebehal a nemusel ma strazit..
no niektore tu zo mna spravili bezcitne sebecke monstrum, ktore ho neskutocne tyra tym, ze chce, aby trochu pomohol..