15 ročný syn je chronický klamár a podvodník

radinka2
7. máj 2014

Ahojte.. pisem sem s problemom, kt mame s priatelovym 15r synom, ktory s nami zije.. som v tejto rodine uz 3 roky a uz na zaciatku som si vsimla, ze vtedy este maly strasne klame a podvadza.. vo vsetkom.. dokonca si vymysla rozne pribehy, len aby bol zaujimavy a vzdy ten najlepsi.. samozrejme vdaka tomuto bol v skole stredovodom vysmech. vzdy sme sa velmi hnevali, ked nas znova a znova oklamal.. vela veci priatel nevidel, no ja ako zena som vzdy videla, ze nas neustale klame.. vo vsetkom.. vela sme sa kvoli tomu hadali aj stalr hadame.. ja som ho vzdy lubila a mala ako za svojho.. no priatel mi vzdy vytykal, aka som macocha a vkuse do neho nieco mam.. tie pribehy a klamstva v skole som si s nim osamote a pekne vsetko prediskutovala, vysvetlila som mu, preco je na smiech atd.. a zmenili sme mu uplne skolu.. no scenar rovnaky.. potom sme sa prestahovali, zase nastupil do novej skoly, zase sme mali doma debatu a dnes je za svoje pribehy a klamstva zase len na posmech.. pritom je to atraktivny, svalnaty chlapec, ktory nema mat z coho konplexy..
doma mame momentalne farmu.. priatel je stale v praci, mame male babo.. je logicke, ze doma musi pomahat.. nic extra od neho nechceme.. doma upratovat nemusi.. riady si neumyva ani po sebe.. Robotu, ktoru ma spravit za den, je casovo na 15min rano, cca hodinku po skole a pol az tristvrte vecer.. ostatne by mal volno, keby sa stale niekde nezasival, neschovaval.. a potom mu tato robota trva aj 5 hodin.. samozrejme, ze su dni, kedy sa robi viacej a treba viacej pomoct, ale to je tak raz za.2 tyzdne.. snazime sa mu dat vsetko, co je v nasich silach.. venujeme sa mu, atd... a teraz zlaty klinec programu.. jedna z jeho povinnosti je nakrmit kozy rano, ked pride zo skoly a vecer.. zakazdym sa ho opytam, ci su nakrmene.. vzdy mi vysmiaty odpovie, ze ano, vsetko som porobil a este caka aj pochvalu.. realita? Sedi za rohom na sene a pozera do blba.. kozy nikdy nekrmi!!!! Prisli sme na to postupnymi indiciami, zial posledna z nich bola, ze kozenky nam zacali rad za radom kapat od hladu a smadu.. A on mi 3x denne vysmiaty pride povedat, aky on je sikovny a co vsetko porobil???? Pritom nepohol ani prstom a nechal hladom zahynut bez mihnutia oka a s usmevom zive tvory??? Zakazdym, ked so. vysla von poobede, nevedela som ho najst.. ked som vykrikovala tak sa po case ozval z konskej pastviny, ze bol pozerat ohradniky a tolko mal roboty, lebo boli vsetky posklbane.. realita??? Sedel 2 hodiny za prvym stromom a "ratal chrobaky"..
Mnohokrat sme s nim riesili, ze to a to neurobil, ze zvierata su na nas odkazane a treba im dat zrat a vodu.. Robili sme to po dobrom aj po zlom.. nikdy sme ho vsak neudreli.. nepomohol krik, zakazy, nic.. zakazdym len zahra divadielko, rozplace sa, naslubuje ako sa.zmeni a na druhy den robi to iste.. neplni si svoje povinnosti a klame, klame a klame aby nemusel vobec nic.. uz sme mu slubili ze ak sa bude dobre starat, tak mu budeme davat polovicu peniazkov z predaja vajicok, kuriatok a kozliatok, mlieka.. aj tak to je stale to iste.. a vzdy sa opakuje divadielko, ako mu je to luto, ako nas lubi a ze slubuje, ze to zmeni.. uz snad 20.x dookola a ja uz na neho naozaj nemam sil.. Absolutne.. ani tu svoju posranu izbu si nemoze raz do tyzdna poriadit

kozicka
8. máj 2014

radinka2 a ako vies co je pravda? To co hovori o matke teraz alebo to, co hovoril o matke pred tym? Akoze roky rozpraval o matke aka je zla, a zrazu ked sa mu to nehodi, uz to nie je pravda?

radinka2
autor
8. máj 2014

@kozicka v podstate mas pravdu.. ale ked sa nad tym logicky zamyslim, tak mi z toho vychadza, ze klamal vtedy.. tie lzi presne zapadali do toho obrazu, aky si on chcel vytvorit.. byt zaujimavy, stredobodom pozornosti, lutovany chudacik.. Vela krat sa len tazko dalo uverit, ze toho, co nam rozpraval, by bola vobec schopna.. (nedat mu na autobus domov a povedat, aby si siel ako chcel, trebars aj pesi).. K tomu, vela krat som bola svedkom telefonatov s nou, kedy bol mlady pri mne a pocula som aj druhu stranu.. a naozaj sa mi z toho nezdalo, ze by bola taka strasna.. to skor on po nej stale stekal, vrcal, rypal, vycital.. nepocula som ani jeden telefonat, kedy by jej povedal nieco pekne ci aspon mile..
nerozpravali sme sa zatial viacej na tuto temu, ale mam z toho pocit, ze jej to nikdy nezabudol, neodpustil a preto z nej robil monstrum..
kazdopadne tento krok zatial nic neznamena a nemeni.. uvidime dalej..

hviezdicka111
8. máj 2014

necitala som celu diskusiu, ale zda sa mi, ze nie je na vine len ten chlapec...Ma 15, povodna rodinka sa rozpadla, obaja z rodicov maju novych partnerov,....darmo, mozno postavou vyzera dospelo, ale dospely este jednoducho nie je...a deti sa s problemami v rodine vyrovnavaju tazko...a niekedy velmi zvlastnym sposobom...
jedine, co by som sa snazila vyriesit, je to klamanie....aby pochopil, ze vsetko ma svoje hranice, je ine nieco "prikraslit" v pripade, ze nie je ina moznost a je ine vymyslat si veci, za ktore vyjde nakoniec naposmech....v tomto by podla mna mohol pomoct psycholog... (ak je to naoazj az tak strasne, ako si opisovala)
a ze kazde dieta pomaha? 😕 No poviem ti tak, my sme boli od malicka vedeni k tomu, ze kazdy ma doma nejake povinnosti...a akonahle brat prisiel do puberty, nebol schopny urobit nic...a rodicia sa mohli aj roztrhat....skryval sa za ucenie, ze on preto nic nestiha urobit 😀 je pravda, ze znamky nosil domov dobre, ale to ucenie mu tiez netrvalo cely den 😀 cize nemyslim si, ze vas 15rocny pubertiak je v tomto nejaky iny, ako zvysok chalanov v jeho veku 🙂

radinka2
autor
8. máj 2014

@bettynka222 prepac, ale naozaj sa mi to zda primerane.. uvedom si, ze vy ste byvali v byte a cela rodina ste mali dokopy 3 povinnosti.. navarit, upratat a oprat.. u nas toto nie je ani jedna desatina z povinnosti.. a to, co ma na starosti je naozaj zlomok.. ma robit raz za 3 dni len to, co ho bavi a ostatne dni byt s priatelmi? Co z neho vychovam, ked mu budem davat priklad, ze zivot je o tom, aby som robil len co ma bavi (ine nemusim) a gro zivota je byt vonku? Myslim, ze priestor pre kamaratov a svoje zaluby ma vzhladom na nasu situaciu az nadpriemerny.. dostane na stol pod nos ranajky, desiatu, obed, veceru.. riady si po sebe umyt nemusi.. sme v dost zlej fin situacii a prave preto len vdaka zvieratam mame aspon co to.. kedze ma dlhodobo problemy s klamstvami pred kamaratmi, vzdy som hladela na to, aby sa nasa financna stranka neprejavila na jeho zovnajsku.. kedze deti vedia byt v tomto krute.. vdaka zvieratam ma kopacky, znackove tenisky, nejake to oblecenie atd.. to on dobre vie.. velakrat som uplne financne odstavila cely vysok rodiny vrayane maleho, aby som JEMU mohla kupit nieco pekne na oblecenie.. aby sa v skole nemusel hanbit.. dokonca sme chvilu mali stav, ze ked si tu svoju pracu bude vykonavat svedomito, dostane urcite percento zo zarobenych peniazkov..zalozila som mu aj icet, ze budu len jeho a ked bude hocico ako tak rozumne chciet, pojdeme kupit.. a nenola to veru mala ciastka.. no nepomohlo ani to.. kurnik ved v lee ma 16, chcel ist na brigadu.. ked si nevie zarobit peniaze doma na vlastnom, tak ako ich zarobi inde?? Ja sa za neho nebidem hanbit..

radinka2
autor
8. máj 2014

@tykat
On sa tymto sposobom vyhyba uplne kazdej cinnosti ktora nesuvisi priamo s jeho osobou alebo prospechom.. je jedno, ci je to umyvanie okien, riadu, vysavanie, krmenie, proste hocico.. jedine co spravi je, ze rad vari.. teda skor experimentuje s roznymi kolacmi.. napriek tomu, ze vzdy 2 hodiny po nom riadim kuchynu a on si ju po sebe neporiadi ani keby som sa rozkrajala na kusky.. proste mozem ho vratit aj 20x, aj tak len nieco akoze povrta ale nespravi nic.. tak ho v tom podporujem..
a co sa tyka smrqdu. pri kozach je to trosku rozdiel.. kozy nerdia.. smrdi len hnoj a ten sa vyvaza naozaj raz za cas.. a u nas praveze dosnes bojujeme s problemom, ze jedno tricko sa nenosi tyzden, ale po jednom dni ide spotene do prania.. a tiez to mozem zopakovat aj mlionkrat.. periem kazdy den.. takze aj leby mal tie tricka len 2, ma kazde rano ciste..

bettynka222
8. máj 2014

@radinka2 a ty si dve hodiny denne doma pomáhala? V puberte?
A ak aj ano, každé dieťa je uplne iné. Mozno ani tvoj maly raz nebude chcieť pomáhať a bude hľadať výhovorky. A mozno bude dokonale poslušný (ajked to tiez nie je najlepšia vlastnosť do života-v dnešnom svete vyhráva asertivita a priebojnost)...

bordor
8. máj 2014

@radinka2 neospravedlnuj sa tu tym co sa do teba navazaju, mas absolutne pravdu, nechces (nechcete) od neho nic extra .... a este nejde ani o lenivost, ale bezohladnost, vychcanost a chronicke klamaníe ... to je uz uchylka u neho a daco vo velkom neporiadku ...

radinka2
autor
8. máj 2014

@bettynka222 ano pomahala.. mala som na starosti poriadok v 13i obrovskom dome.. vysavanie, dlazky, kupelne.. od 13-tich som to mala na starosti iba ja.. ano, neskalala som od radosti, ale vedela som, ze to jednoducho musim spravit a mama sa mohla spolahnut, ze do piatku bude kazdy tyzden vsetko hotove.. kedze na vikendy som vacsinou chodila za otcom.. kde ma tiez cakalo upratovanie min na sobotne doobedie.. a nemyslim, ze by som o nieco prisla.. bola som aj s priatelmi, venovala som sa svojim konickom..
a ako tu uz bolo viac krat spominane, nejde mi o to, ze je lenivy.. ale o to, ze nam podlo a rafinova neustale klame a je mu suma fuk, ze ako nasledok bola smrt niekolkych zvieratiek.. este by som cakala, ze ked uhynulo prve, tak mu dojde, ze hups.. ale nie.. on ich s usmevom na tvari a cely spokojny, ako s nami vy.... nechal hynut dalej..

bettynka222
8. máj 2014

@radinka2 tak si bola zlate dieťa 🙂 ale takých veľa asi nieje. A bohužiaľ nemozes čakať ze kazde bude takto ochotne pomáhať. Ja som zas upratovala celu sobotu 😝 ale musíš myslieť aj na to, ze chlapci su uplne ini ako dievčatá...
Jasne to s tym klamanim je asi moc. Ajked po skúsenostiach so sestrou mi to az tak divne neprišlo. Ved ako tu uz mnohé písali (a ja tiez), skús sa poradiť s tou psych. Niekedy stačí návšteva rodiča, niekedy chcú "skúmať" aj dieťa. A zober aj muža - aby si jej názor vypočul tiez a nehovoril ze si prehnane prísna 😉

nice202
8. máj 2014

mna len napadlo, ci tie kozy nemohli podochnut na nasledok roznych chorob. Netreba hned obvinovat dieta. Treba dat vysetrit kozy, resp. na rozbor, ci bolo vsetko s nimi v poriadku.... to len na okraj diskusie....

radinka2
autor
8. máj 2014

@nice202 my sme si presne to povodne aj mysleli.. prve kozliatka ktore uhynuli boli vsak dost chude.. mysleli sme, ze kozeny mali malo mlieka.. preto sme mu niekolkokrat prizvukovali ako a kolko krat ich treba krmit a niekolkokrat denne sme sa ho pytali, kolko krat a ake mnozstvo im dal.. vzdy s usmevom poznamenal, ze im dal este viac.. az ked sme prisli na to, ze tie kozeny vobec nekrmil, nie este tak, ako sme mu prizvukovali (prave kvoli uhynu), doslo nam, preco hynu jedno za druhym.. je logicke, ze ked zena zje za den 3 krajce suchecho chleba, mlieko mat nebude.. a to iste plati aj o kozenach.. ja som im sice kazfy den na obed hodila seno, no na mlieko to proste nestacilo..

radinka2
autor
8. máj 2014

@nice202 on jediny presne vedel, preco tie kozliatka hynu.. niekolkokrat sme mu prizvukovali, ze ked nebude krmit tak, ako sme mu ukazali, kozliatka jednoducho uhynu.. prave preto sme cakali, ze ked pozna nasledky, bude to robit svedomito.. vzdy sa tvaril, ze mu na tych zvieratach zalezi.. a ked nieco nebolo spravene, vzdy povedal, ze zabudol (comu sa neda divit pri 15r chalanovi) .. Bohuzial, svedomie zjavne nema.. :/

slobodnamaminaj
8. máj 2014

nečítala som diskusiu, nemám ani skúsenosť s puberťákmi a ich výchovou, ale u mňa by to bolo asi taký spôsob, nechceš robiť, nejedz, nedostaneš vreckové, nepôjdeš na výlet, kým si neurobíš svoje povinnosti, alebo keď klame, a opýta sa ťa, prichystala si mi jedlo? ano máš ho na stole, dala by som mu tam prázdny tanier s príborom, ja viem že je to ťažké aj s jeho otcom, ale chalan sa musí naučiť, že ako sa on správa, tak sa budú správať aj ostatní okolo neho, a to by si mal trochu uvedomiť aj jeho otec,a nepovoliť, nepovoliť, alebo ho dať vyšetriť u psychológa, ale tak aby o tom nevedel, ak to odmieta, napr. pozvať ho domov ako vášho známeho, a ten by sa s ním porozprával. neviem inak poradiť, ale takéto veci ma dosť hnevajú, keď si niekto nevie vychovať dieťa k pracovitosti a zodpovednosti od malička a potom to má niekto druhý dohnať a ešte je za zlého... Držím veľmi palce

radinka2
autor
8. máj 2014

@slobodnamaminaj pisala som uz v diskusii, ze sme skusali aj toto.. ja som dokonca povedala, ze mu proste nebudem ani prat, ked si on neplni svoje povinnosti, nebudem ani ja.. na to sa vsak drahy nahneval, ze vsak nemoze chodit spinavy.. co ma z casti aj pravdu.. :/
On ho prave cely zivot k pracovitosti aj viedol, no mlady ako nahle sa naucil, ze sa to da roznymi sposobmi oklamat (vzdy tvrdit, ze to a to som urobil a vacsinou veci, ktore sa tazko dokazuju.. aby sme to nemali jednoduche).. A drahy proste nevidel, ze ho vzdy klame.. ja som to vela krat videla, a ked som sa ho spytala ako je mozne to alebo to, zase rychlo vymyslel dalsie klamstvo a dalsie. az to skoncilo na stave tvrdenie proti tvrdeniu - proste dosli mi nepopieratelne dokazy, nemohla som ho bez nich obvinit, aj oed som tusila, ze to tak.nie je.. jeho otec mu vzdy veril..

gumimaci
8. máj 2014

@radinka2 Ahoj, mas to tazke. Nie si jeho biomatka, nemozes ani nedokazes nahradit jej rolu. Pravdepodobne je vztah s matkou najvacsim problemom toho mladeho muza, ktory uz nie je dieta, ale mladistvy a ktory uz musi znasat nasledky svojho konania. Je rozdiel pouzivat sem tam drobne klamstva, a sustavne klamat v zavaznych veciach. Nahodou nema chlapec nejaky fyzicky handicap?
Viem si predstavit, ze je pre teba velmi psychicky a fyzicky narocne "robit policajta" a aj tak byt stale za tu zlu. Neboj sa poziadat o odbornu pomoc, ci uz prostrednictvom psychoterapie alebo poradenstva socialnej kurately.

radinka2
autor
8. máj 2014

@gumimaci nie, nema ziadny handicap.. je absolutne fyzicky zdravy, stihly, svalnaty, dokonca aj velmi pekny a ma nadherne modre oci.. proste baby sa z neho idu pototo... Ale len pokym nezacne so svojimy vymyslenymi pribehmi a klamstvami.. :/

martinaa995
10. máj 2014

Myslím že chlapec sa nevyrovnal s tým, že ho matka opustila. Preto ju vykresľoval ako zlú, pretože to by vysvetľovalo, prečo ho opustila. Ale ak si chlapec pripustí,že je dobrá normálna matka, tak potom prečo ho opustila? Potom asi musím byť zlý ja, keď ma opustila vlastná matka. Podľa mňa chlapec sám nevie, prečo sa tak správa. Verím, že za jeho necitlivým správaním je jeho vlastná trauma.

havedka
18. máj 2014

radinka myslim si ze chlapec nieje zly,ma 15 ,novu rodinu prostredie,je to aj pre neho tazke aj ked to atk otvorene nepovie,tym ze klame ,vymysla asi na seba upozornuje,aj ja som mala a mam take daco doma,ako sa v skole uci?potrebuje vas,nemyslim ze je len problem v nom,a dnesne deti su naozaj uplne ine,ten chlapec ma problem ktory musite vyriesit vsetci spolocne ,psychyatri a psychologovia nepomozu moc

nadineqq
4. jún 2014

ahoj, velmi tazko je poskytnut ti radu..som vsak presvedcena, ze chlapec ma konflikt sam so sebou, nieco ho musi sakramensky srat a svoju frustraciu si ventiluje tymto sposobom..ak budeme vychadzat z toho, ze u vas funguje vsetko presne tak ako pises a chlapec robi to co robi, jeho problem musel zacat daleko pred tym ako zacal zit vo vasej domacnosti...uz len skutocnost, ze nemoze zit s vlastnou matkou svedci o tom, ze priebeh jeho zivota -a podotykam v tom najkritickejsom veku, asi nebol najpriaznivejsi...
a prave to, ze sa vam nestavia, nie je drzi ale klame a podvadza je prejavom jeho obrovskej neistoty..do duse cloveka nevidi nik, a ono hodne zalezi aj na povahe daneho dietata, a zrejme zmes jeho zivotnych podmienok a povahy je zodpovedna za to, ze chalan robi to, co robi..
urcite navstivne psychologa, moze mat problemy aj v skole s niekym (ucitel, spoluziaci, kamosi, vnimanie vlastneho bytia) tych moznosti je nespocet...vsak je viac ako zrejme, ze ak potrebuje vzdy byt prvy a nic ine neberie, nieco si tym kompenzuje- a to klamstvo je uz druhorade, je to len prostriedok ako dosiahnut to, co chce ked to inak nedokaze...a vysvetlovat mu nieco nepomoze, vy musite najst spustac a ten sa snazit odstranit
najdolezitejsie je mat stale na zreteli fakt, ze jednate s 15 rocnym clovekom, ktory je navyse svojim sposobom problemovy (nemam ten vyraz rada) takze nemozete ocakavat ze bude reagovat tak ako vyspely a vysporiadany clovek lebo takym on bohuzial, nie je
jednym som si vsak ista, chlapca nieco trapi a aj ked to vyzera, ze je zakerak, je to len protest mladeho cloveka, ktory nevie kym je a treba mu pomoct, prajem vela sil, odvahy, trpezlivosti a lasky 🙂

nadineqq
4. jún 2014

@radinka2 a to ze je pekny a bla bla bla neznamena, ze zakonite musi mat sebaveomie, pozor na to, to je najvacsi blud sveta toto!!! on nema problem so svojim vzhladom, on ma problem so svojim ja preboha a ani to najkrajsie telo na tom nic nezmeni..
urcite poznas vela krasnych, mladych a uspesnych ludi ktori podlahli alkoholu alebo spachali samovrazdu a vsetci sa pytali precooooo? ved mali vsetko, nie nemali, nemali to najdolezitejsie, to jedine, s cim sa da vyrovnane a stastne zit- oni nemali lasku a uctu voci sebe samym- a ta sa neda ziskat tym ako vyzeras, ani tym kolko mas penazi
na sebahodnotenie deti maju najvacsi vplyv rodicia, ak ta oni nepresvedcia, ze si hodni lasky, potom sa to musi dieta ucit samo, a to je cesta zdlhava a tazka, my dospeel zeny sa dokazeme rucat, ked nas chlap opusti ale ked o matku ako jedinu istotu pride dieta, to bereme, ze je ok, ved on je takmer dospelak, nie nie je...

andrea.petrus
6. jún 2014

@radinka2 ... nakoľko viem o čom hovoríš a môže to pochopiť iba ten kto to prežil, ak Tvoj partner nezačne riešiť syna (psychológ, prípadne psychiater) váš vzťah to nevydrží. Prajem Ti veľmi veľa síl, ale nenechaj sa zničiť.

ibulienka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamakaja
13. nov 2014

ja mam 15roc ALE MAME tiez problémy, ale bojim sa ze zaklad je mat pravidla a viem ze najtazie je dodrzovanie z nasej strany,muz v robote ja som doma a stále behat za nim hore doole ,a kricat mame dvojdom takze to pocut uz ma to tiez nebavi dostavam sa do stavu zehodim flintu do zita a rob si co chces....ale tento raz vytrvame, po prvy krat som svojmu jedinému dietatu co som nanho cakala 4roky a chodila po lekaroch a umělých oplodneniach tak som mu prvy krat nedala veceru,dosla som na to ze berie peniaze z uctu bez dovolenia a odmieta chodit do skoly tak sme povedali dost ziaden pc ziadny telefon,od rana a teraz trucuje,rano mal syr co si zobral z chladničky a trucuje. 8rokov hral futbal a teraz nerobi nic vobec,,jako dlho to vydržíme???

mamakaja
13. nov 2014

@slobodnamaminaj krute ale je to tak musíme vydrzat aj my....pravidla a krik ci prosby..