Ako sa začať poriadne učiť?

ninaxxx
12. sep 2020

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či mi neviete poradiť ako sa začať poriadne učiť!? Som človek , ktorý radšej uprednostní spánok ako učenie (čo je veľmi zle a strašne mi to vadí). Celkovo mi nejde matematika a angličtina. Pani riaditeľka je n mňa zasadnuta neviem prečo (učí má matematiku) minule sme písali test bola som naň naučená pred písomnou som to ešte vedela no ale dostala som 5. Strašne ma ponižuje a vadí mi to lenže ja mám pred ňou rešpekt. Btw:som deviatacka. No a k veci snažím sa učiť a už aj keď sa to naučím tak to mechanický (inak sa neviem učiť) a keď je na písomke inak položená otázka tak ja nad tým nerozmýšľam a neviem to. A z angličtiny som strašný dement neviem povedať ani ň!. Nehovorím že sa učím tak že by som prepadala to nie! Chvalabohu ale proste asi posledné 3 roky mám vždy 3 z matematiky na vysvedčení a niekedy aj z angličtiny. Ďakujem za každú odpoveď ❤️

zdrsjsjiwwi
12. sep 2020

@ninaxxx idk tak skús zmeniť školu, keď je riaditeľka až taká na teba zasadnutá, alebo to povedz rodičom, nech niečo spravia. A to učenie..ja sa vždy učím na spamäť, alebo hľadám nejaké tutorialy na internete, napriklad k tej matike, tam vždy je nejaký postup, a ten si už treba len zapamätať .

lintu
13. sep 2020

Čo ťa baví? V akých predmetoch si dobrá? Nie každému všetko ide. Skúšala si požiadať o pomoc spolužiačky? Stretnúť sa poobede u niektorej doma a písať si spolu úlohy? Možno by ti pomohlo doučovanie. Niekto, kto by sa venoval len tebe, učivo ti vysvetlil iným spôsobom.... Matiku sa mechanicky veľmi nenaučíš. Vidíš sama, že to tak nefunguje. Musíš rozmýšľať, čo prečo sa v jednotlivých príkladoch robí. Z angličtiny si skús čítať a prekladať nejaké články v tomto jazyku, pozeraj videá, filmy,... niečo sa na teba už hádam nalepí 🙂

lula313
13. sep 2020

Inak, toto je divne, že ti nejdú práve tieto dva predmety. Totiž, matematika ide logicky zmyslajucim(čiže nie tým, ktorí postupujú mechanicky) a ti, ktorí postupujú mechanicky, sa zas vedia naucit texty, majú vytrenovanu pamät a idu im jazyky. Podľa mna popros rodicov, aby ti zaplatili doucovanie z matematiky a na jazyk sa prihlás na nejaký kurz. Budeš donútená sa na kurz, či doučovanie pripravovať.

andreatytler
13. sep 2020

@ninaxxx
Ja som mala problem na strednej skole s fyzikou a chemiou (rovnice)... dovodom bolo to ze som sa nauku neucila priebezne. Naucila som sa mechanicky poslednu kapitolu a ked ma vyvolali odrecitovala som to a potom som sa neucila aj par tyzdnov lebo ucitelka potrebovala vyskusat inych ludi. Problem bol v tom ze v tej fyzike a chemii jedna kapitola navazovala na druhu. Cize poznatky z kapitoly A boli dalej rozvynute v kapitole B a tie zase suviseli s tym co bolo v kapitole C. Ja som sa naucila kapitolu A a potom kapitolu D a tie veci v kapitole D mi nedavalai zmysel. Ale nejako som to s odratymy usami zvladla.
V 3 rocniku mi hrozila na polroku 3 z fyziky a ucitelka povedala ze mi da 2 ak sa naucim vsetko za posledneho pol roka... ze ona mi da hocijaku temu a ak ju budem vediet da mi 2. A tak som sa 1-2 tyzdne ucila jednu kapitolu za druhou a bola som v uzase ako to tam vsetko pekne do seba zapada ako je to krasne vysvetlene a jednoduche.
Odvtedy som nikdy nemala problemy z fyzikou a chemiou.

Matematika sa neda mechanicky ucit. Tam tiez jedna vec navazuje na druhu. Potrebujes sa ucit pravidelne a vsetko. Matematika je subor pravidiel a ked sa tie raz naucis a budes chapat preco a ako funguju budes ich vediet pouzit kedykolvek.

Anglictina je ina... tam je kopa mechanickeho ucenia. U mna este jednoduchsie sa je to naucit mechanicky ako rozmyslat nad tymi komplikovanymi gramatickymi pravidlami. Tu je len jedno pravidlo... drina, drina, drina.
1.) potrebujes slovnu zasobu... kup si slovnik a zosit
do slovnika zapis kazdy den jednu stranu novych slovicok a nauc sa ich.
2.) kup si frazeologicky slovnik - to je slovnk v ktorom su nielen slovicka ale cele frazy (vety) a ku kazdemu slovicku sa naspamat nauc 1-2 jednoduche vety v ktorych sa to slovicko najcastejsie pouziva. Zapis ich do zosita...Napriklad: "give up - vzdat sa"... veta bude: "don't give up! - nevzdavaj to". Moze sa zdat ze to bude tazke sa ucit cele vety ale opak je pravdou.
3.) Kazdy den sa vrat 2 strany dozadu v slovnicku a zopakuj si slovicka co si sa naucila pred 2 dnami.
4.) Zacni citat knihy v anglictine. Nevadi ze nerozumies kazde druhe slovo. Nehladaj v slovniku, len citaj a snaz sa domysliet obsah. Su knihy napisane jednoduchym alebo zlozitym jazykom. Ak je kniha prilis tazka, skus inu. Kludne zacni s knihami pre deti. Kazdy den aspon 1 stranu. Citanim sa naucis skladbu vety.
5.) Pridaj sa k nejakej internetovej diskusnej skupine ktora rozprava anglicky. Vyber si temu co ta bavi a potom s tymi ludmi debatuj. Tam uz je potrebne aby si si slovicka hladala v slovniku. Neboj sa pisat koli tomu ze robis chyby. Neverila by si ale je vela anglicanov ktory robia chyby v anglictine. Kazdy den aspon jeden prispevok. Takato diskusia ta nauci neformalnu, hovorovu anglictinu ktora v knihach nie je.
6.) Pocuvanie bolo pre mna najtazsie. Az po roku ucenia som bola schopna nieco rozumiet v radiu, TV... ale teraz su aj e-knihy.
6.) Neuc sa prekladom piesni... velakrat nemaju ziadny zmysel a len ta to odradi
7.) Necitaj noviny alebo casopisy. Clanky su tam vacsinou velmi komlikovane a zase ta to len odradi.
Drz sa🙂

jumama
13. sep 2020

Pacil sa mi navod jedneho cestovatela na naucenie jazyka:
Prva faza, co najviac pocuvaj v danom jazyku. Bez toho, aby si rozumel, iba aby si tvoje usi navykli na ine zhluky zvukov a inu melodiu reci ako ma slovencina. On cestoval vela aj v Azii a vzdy sa po dvoch tyzdnoch dohovoril o zakladnych veciach...
Druha faza - snaz sa v pocuvanom objavovat slovka ktore vies, pracuj na slovnej zasobe, velmi vela sloviek sa uc a snaz sa ich pocuvat, napr. Pomocka ako sa co vyslovuje https://youglish.com/ ... velmi dobra stranka napis slovko a ono ti da video, kde su rozne uryvky ... a presne sa zameraj na to, aby si tam tie ucene slovka zapocula, na zaciatku nevadi, ze nerozumies vsetko, ale casom ti to takto vojde do usi.
Tretia faza - hovor. Co najviac, aj pre seba si skus v duchu komentovat, co robis... idem si umyt zuby, obleciem si cervenu koselu, na ranajky mam kakao, zvedava suseda ... a tak podobne. Samozrejme v anj a to je jedno, ze to nebude hned spravne, ale naucis sa zautomatizovat si premyslanie, aby sinehladala slovka dlho... naucis sa vynajst, ak nevie slovko, opisnym sposobom to povedat inak...
A na zaver nieco, co malo byt na zaciatku: uc sa pre seba, nie pre znamky. Nas system tie znamky bohuzial ma, ale ani jednotky ti nezarucia, ze vies. Kolkokrat su v ucebniciach vykonstruovane a nepouzitelne temy, tvojim cielom ale nemusi byt jednotka z anj, ale to, ze sa dohovoris a co to po anglicky napises.

danielahamar
13. sep 2020

Doučovanie

nelca0510
13. sep 2020

@zdrsjsjiwwi no to je rada zmeniť školu. Utekať pred problémami.. Treba sa porozprávať s rodičmi a sadnúť si za stôl a učiť sa s rodičmi, ak nejaká látka nejde.

letfenixa
13. sep 2020

@andreatytler toto sú krásne rady, som zvedavá, čo na ne povie autorka, z mojich bohatých skúseností so žiakmi základných škôl viem, že čakajú na lievik, ktorý im to do hlavy naleje

thoughtfulweirdo
13. sep 2020

Najjednoduchsie pre teba bude poziadat rodicov, aby ti nasli doucovatela na tieto predmety.

anickaaa6aaa
13. sep 2020

Ja som zboznovala matematiku. Davala mi zmysel... Islo to logicky... Aj na strednej aj na vyske to bol moj naj predment. Naopak predmety kde sa trebalo nieco naučiť ma nebavili lebo sa to nedalo logicky odvodiť napr dejepis.. Tak sa trebalo naucit naspamäť a to mna nebavilo.. Naucila som sa ale tym to haslo a z hlavy vyfucalo. Matrmatiku si treba pozriet od zaciatku.. Pravidla. Pekne to na seba nadvazuje.. Nad prikladom sa treba zamyslieť.. Co od teba chcu. Urcite ucitelka dava priklady len co ste sa ucili, nevadi ze je otazka inak polozena.. A angličtina.. Veru ucit sa a učiť sa... Ta mna osobne tiez moc nebavila... Nase školstvo leje do hlavy len casy a slovicka a nenaučí ziakov rozprávať a použiť v beznom zivote.

zuzana_ilkova
13. sep 2020

@ninaxxx urcite nie je riesenim zmena skoly ale skor iny sposob vysvetlenia uciva, co sa mi osvedcilo v praxi... skus poziadat inu ucitelku na skole teda matematikarku sby ti latku vysvetlila vramci doucovania...

hettinka
13. sep 2020

@lula313 nie je úplne pravda, že jazyk sa dá naučiť mechanicky. Ja má skúsenosť, že práve Aj ide deckám, ktoré sú dobre aj v matike.

@ninaxxx matiku sa nenaučíš bifľovanim, tam len treba počítať, počítať a počítať. Proste kvantum príkladov prepočítať, kým to nepochopíš a prestaneš robiť chyby.
A angličtina - odporúčam citat jazykové časopisy, robiť si tam úlohy, pozerať filmy len v angličtine, počúvať podcasty, skús Napr TED TALKS, seriály... + cvičenia na gramatiku, je ich veľa aj online, ktoré ti aj vyhodnotia, či to robis dobre alebo nie.

andreatytler
13. sep 2020

@jumama Myslim ze tento sposob ucenia jazyka je skvely pre ludi co maju zvukovu pamat... pamataju si co pocuju... poto su ludia co maju vizualnu pamat a pre tych lepsie funguje ak sa jazyk ucia z pisaneho...
Autorka najlepsie urobi ak skusi obe metody.

lula313
13. sep 2020

@hettinka mne zase šla matematika, mám logické myslenie. Jazyky mám doslova vydreté a odsedene na zadku. Sestra je zas hlúpa na matiku, vôbec nevie logicky rozmyslat. Nechape základne účtovnícke principy, čiže čo slovo, to perla, za to ovláda 4 cudzie jazyky a naucila sa ich ani nevedela ako. Na gympli excelovala, lebo mala dobrú pamät, na výške sa trapila, lebo veci nechápala a musela sa ucit od slova do slova.

zdrsjsjiwwi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zdrsjsjiwwi
13. sep 2020

@nelca0510 Utekanie pred problémami? Tak by som to nenazvala, ale názor vam neberiem.