Cesta 16-ročného do Škótska

27. jún 2023

Ahojte, prosím Vás, neviem to nikde nájsť a som už z toho "na prášky" - ak ide 16-ročný syn do Škótska bez rodičov (ale s doprovodom dospelého - nie príbuzného), musí mať súhlas od rodičov? Musí byť jeho podpis aj apostillovaný?
Ďakujem za odpovede.

kvietok2012
27. jún 2023

Pozri na mzv stranke...mal by mat súhlas v anj.

haley7897
27. jún 2023

Nemam síce skúsenosť, ale 16 je v Škótsku dospelý vek. Tak ako mate v EÚ 18r.

syslik81
27. jún 2023

ak leti ryanair alebo wizzair ty maju od 16 uz nepotrebuje doprovod-takze moze letiet sam ..do 16 by musle mat dospely papier https://www.mzv.sk/sluzby/ak-cestujete-do-zahra....

patka06
27. jún 2023

Dcéra bola minulé prázdniny, presne v Škótsku, dávala som notárom overené splnomocnenie
mala vtedy necelých 16 rokov

dskjhfdlkdjhl
27. jún 2023

Dcera letela sama v 17-tich na Novy Zeland a mali sme notarom overene splnomocnenie.

prasiatko30
27. jún 2023

Istota je gulomet - radsej by som mu ten papier dala ako by potom mali mat problemy pri letiskovych kontrolach, ten papier si od nich mozu vypytat aj nemusia. Ak ho ma tak hp vzdy moze predlozit, ak ho nema tak ma pruser. A v podstate je to aj doklad, ze moze o nom dostat info aj v nemocnici ak by sa nebodaj nieco stalo.

guudy
28. jún 2023

Moje dieta lietalo same (bez doprovodu) od 16 UK-Vieden a nikdy ziadny papier nemal a nepotreboval. Niekolkokrat do roka. Od 16 moze lietat rovnako ako hociktory dospely clovek. Staci OP/pas, nic viac netreba.

autor
28. jún 2023

@syslik81 @patka06 @dskjhfdlkdjhl @prasiatko30 @guudy ďakujem.
Zabudla som napísať, že idú autom, partia, chalani, niečo ako "road-trip", idú aj do iných štátov EÚ. V EÚ je to "pohoda", zarazilo ma Anglicko (tam vraj netreba) a Škótsko - tam sú zase iné podmienky. Pozerala som aj UK stránky.
Ale radšej mu to dám.
@patka06 doklad bol overený notárom a musel byť aj apostillovaný (na krajskom súde)?

patka06
28. jún 2023

Doklad len overený u notára - nič viac
Aj v rámci EU by som to splnomocnenie vybavila - nie je síce povinné, ale ak by sa nedajbože, niečo stalo môžu ho požadovať

nelili1978
29. jún 2023

Dcéra bola pred dvomi týždňami v Írsku s mojou sestrou a nemali žiadny súhlas. Popravde, vôbec ma nenapadlo, že to je potrebné.

autor
29. jún 2023

@patka06 ďakujem a ešte posledná otázka - podpísali obaja rodičia, či stačí len jeden? Mne síce dal manžel generálnu plnú moc, čiže v podstate stačí, keď aj sama podpíšem pred notárom. Ale teda ak treba, tak budeme to musieť nejako vyriešiť, ak bude treba aj manželov podpis
@nelili1978 v Írsku, či v Severnom Írsku?

patka06
29. jún 2023

Stačí podpis jedného rodiča

autor
29. jún 2023

@patka06 ďakujem mooooc

kacusik69
29. jún 2023

a hlavne pas treba, OP nestaci

slniecko5
29. jún 2023

14 a 12 ročni, UK, dávame notársky overený suhlas.

slniecko5
29. jún 2023

Vyzerá to tlačivo takto, majú ho notári u seba.
Naši sú ale mladší, ako tvoj, ale tiež letia späť za prítomnosti inej dospelej osoby, nie rodiča, tak sme to nechceli riskovať.

nelili1978
29. jún 2023

V severnom

autor
19. júl 2023

@slniecko5 Ďakujem

tilly
7. nov 2023

Téma síce stará, ale pre budúcnosť, od 16 rokov môžu deti bežne lietať samé. Môj od 16 lieta po celej Európe a v 17 bol sám v Kórei, úplne bez problémov.
Do 16 rokov musí letieť buď s dospelakom alebo s asistentom od leteckej spoločnosti. Splnomocnenie ako také nepomôže, musí s ním byť dospelá osoba a tá mať Splnomocnenie.
Je to overené aj cez letecké spoločnosti

prasiatko30
7. nov 2023

@tilly iberiou mozu letiet od 12r same bez sprievodu a bez plateneho letuskovkeho sprievodu, musia mat len povolenie rodicov na vycestovanie potvrdene na policii a dospelak odprevadi dieta ku pultu, na spanielskych letiskach dokonca doprevsdzajucej osobe daju aj vstupenku ku gates a mozes dieta odprevadit az ku dveram lietadla💡

autor
8. nov 2023

Ja som zabudla odpísať, ako syn dopadol, ospravedlňujem sa. Nakoniec nešli do Škótska, iba do Anglicka. Išli autom.
Na trajekte smerom do Anglicka ho kontrolovala nejaká premotivovaná mladá colníčka. Obyčajný, rodičmi podpísaný, súhlas nestačil, tak syn vytiahol splnomocnenie, ktoré som iba ja podpísala pred notárom (manžel by to už nestihol) a dala som si to apostillovať. Tak toto uznala, síce mala pripomienky, že treba ftk. rodného listu, prípadne ftk. našich OP...
Takže - ak autom do krajiny mimo EÚ - odporúčam splnomocnenie, ktoré je na stránke ministerstva zahraničných vecí, resp. ambasády, s podpisom pred notárom (ideálne obaja rodičia) a apostillou (na krajskom súde v mieste sídla notára)