10 ročný bez dozoru

zkad
9. aug 2013

ahojte, aký je váš názor na pustenie 10ročného syna samého na kupalisko- bez doprovodu dospelých? jeho kamošov 9-10roč. rodicia pustia a našmu je potom lúto že nemože isť s nimi. Čo si o tom myslíte, od kedy može ísť same dieťa na kupko, do kina , do mesta...

alena16
9. aug 2013

@zkad Ja si myslím, že ak je zodpovedný priemerne svojmu veku, ale hlavne vie plávať, tak by som ho pustila. A kľudne potom aj do mesta, do kina...

zuzlicek44
9. aug 2013

@zkad ahoj. ja osm napr. už 10ročná chodila sama , ALE bola som zodpovedná rozumná a vyspelá. Partia kamarátov je druhá vec...poznám rodičov, ktorí nepustili deti na kupko samá aj keď mali 12 rokov..záleží to na tom, aká osobnosť je tvoj chlapec, podľa toho sa rozhodni.. 🙂 .ak máš obavy..nepusť ho.. 😀

viva02
9. aug 2013

Tiez by som sa este bala pustit dieta v tomto veku same na kupalisko.
Vela zalezi od vyspelosti dietata, kazde je ine... A takisto je rozdiel nechat dieta same niekde v bezpecnom prostredi a nechat ho sameho na kupalisku. Kupalisko nie je bezpecne, hrozi utopenie, podla mna este potrebuju decka v tomto veku pri plavani dozor dospelej osoby.
A co sa tyka toho ostatneho, tiez zalezi, v akom prostredi by sa dieta pohybovalo - ak niekde v rusnom meste, kde je velka premavka aut a pod. tak tiez je to rozdiel oproti kludnemu vidieku, kde prakticky nehrozi nebezpecie.

sissy27
9. aug 2013

@zkad mám 10 ročnú a nepustila by som... neviem aké máte kúpalisko, ale u nás je "hlava na hlave" , sú tam nejaké šmyklavky, raz dva sa stane nešťastie... ja som chodila bez dospelého doprovodu na kúpalisko asi od 13, ale pri mojej dcére budem určite váhať aj o 3 roky 😅 v tomto som možno až prehnane opatrná, ale naozaj keď vidím, koľko je každý rok utopených, tak proste mám strach...
do kina, do mesta, na ihrisko za určitých podmienok, som ochotná pustiť, ale našťastie sa juniorka nepýta, nerada chodí aj sama zo školy (má to 5min pešo), ale kúpalisko nie...

aduskatt
9. aug 2013

kino, mesto v pohode, na kupalisko v takom veku isto nie.ale to hovorim sama za seba🙂

nivi
9. aug 2013

nepustila :P asi az tak od 12-13 by som uvazovala. mam babu.

salamistka
9. aug 2013

utopí sa aj šikovný plavec, nieto ešte 10-ročné dieťa bez dozoru...nepustila by som v žiadnom prípade, alebo by išiel s nimi aspoň jeden dospelý

zkad
autor
9. aug 2013

súhlasim s vami, že nie. ALE napr. minule pre neho došli kamoši asi o 20,00 že sa idu okúpať na kupko, nech ide s nimi.
Ja som sa ich pýtala či ich rodicia pustili, že ANO. u nas bol totom plač že naš nemohol ísť..a že nič mu nedovolíme, a nikam nepustíme. Ja sa bojím o neho--ved všelico sa može stať... ALE toto je už sila s týmito materami!!

salamistka
9. aug 2013

@zkad to sú nezodpovední rodičia, ale oni majú pravdepodobne predstavu, že potom budú ich deti samostatné a pod...skôr si myslím, že keď im už v tomto veku dovolia takéto veci, tak tie deti sa v 15-tich už ani nebudú pýtať a budú sa túlať, veď im to rodičia dovolili...
deti majú mať detstvo pod dozorom rodičov a je to na zvážení každého rodiča, či svoje dieťa pustí alebo nie! ja by som nepustila a za svojim rozhodnutím by som stála!

nivi
9. aug 2013

@zkad fuha o 20,00tej 10rocne decka same na kupku? des.

hameeda
9. aug 2013

@zkad: mam dceru, v decembri bude mať jedenásť, riešim ten istý problém, jej kamošky chodia samé, rodičia ich v pohode pustia, ja som ju nepustila, u nas síce plač nebol, ale možno jej trochu ľúto bolo, ja som jej vysvetlila že ten rok ešte sama nie, chodíme často všetci,a že na druhý rok sa uvidí, dcéra je zodpovedná, aj keď sme na kupalisku s ňou tak ju nemám stále na očiach, pretože mám troch menčších ktorých musím dozerať, vonku chodí sama už druhý rok, myslím na ihrisko, a dokonca niekedy berie aj mladších súrodencov, no musím povedať že bývame v malom meste takže aj to je iné, vo veľkom meste by som ju určite nepustila skor ako by dovršila 15 rokov

ematko29
9. aug 2013

Ani ja by som nepustila,také malé dieťa bez dozoru dospelej osoby na kupalisku nemajú čo hladať 😠

jarmila1977
9. aug 2013

ahoj.ja som bola nedavno na kupalisku so vsetkymi mojimi detmi:syn bude mat 11,dcera ma 8 a najmladsi ma 16 mes.ja som sa venovala len najmladsiemu,starsie deti sli same do bazenov kam chceli.mali sme akurat dohodu,ze sa mi mali chodit raz za cas ukazat,ze su v poriadku.byvame na dedine a kupalisko mame v susednom meste,tam by som ho sameho asi nepustila,ale za to pri rieke za dedinou sa uz bol s kamaratmi na moje dovolenie kupat.ja by som na tvojom mieste zvazila aj s akymi kamaratmi chce ist?poznas ich? su to slusni chalani alebo taki blaznivi,co este sami potrebuju nad sebou dozor?tazka dilema....

hradnapani
9. aug 2013

@zkad mne sa to zda skoro, nech si hovori kto chce co chce. My sme do takych 14.rokov chodili vzdy aspon s jednym dospelym (dve, tri dievcata; vzdy sa nejaka mamina podujala ist s nami) a ked sme uz boli "velke" osmacky tak sme isli prvykrat aj same... a tak nejako to budem aj pri svojich detoch robit.
Na jednej strane sme my ako decka mali vacsiu volnost, vsetok volny cas sme travili vonku (pocitace neboli, v telke nic neslo) a bez dozoru; dnesne deti ten cas ovela viac travia vo vnutri, a preto by som bola opatrnejsia pri pustani do sveta... hlavne takeho, kde sa mi to zda nebezpecne, vratane kupaliska

simca06022011
9. aug 2013

ja som chodila sama v tych 10-11, ale to ty si musis poznat dieta ako sa bude spravat, ako vie plavat a hlavne ci je zvyknuty chodit sam a byt zodpovedny a davat si pozor v ramci moznosti. Nestastie sa stane aj s rodicmi za chrbtom... ja som ale vedela spickovo plavat, spoluziaci tiez, kedze sme boli so sportovej a byt bez rodicov sme boli zvyknuty, kedze sme vkuse boli mimo domu, ci uz na vikendy, alebo cele prazdniny, cez skolu hocikedy na tyzdnovky a tak. Ja svoju dceru asi nepustim, ked sa hladim okolo seba.. pretoze teraz deti nie su na zodpovednost za seba a okolie zvyknute, vidim to na sebe ked idem dostat infarkt ak sa mala vyberie bez mojej ruky po chodniku... :P A vidim to v okoli, ked 14 rocne deti chodia autami do skoly, ktoru maju 10 minut pesi od domu... a do mesta idu tiez iba s doprovodom... (nie vseobecne, ale konkretne pripady, aby sa niekto neurazil... )

macamac
9. aug 2013

@zkad no, rozhodne NIE 😉 nepustila
a je jedno, či si "poznáš svoje dieťa" alebo nie 😅 veď kto si ho nepozná, nie?
aj keby mal rozum a zodpovednosť dospeláka, dospelý nie je!!!!
nikdy nevieš, ako by sa zachovali v nejakom nebezpečenstve

u nás sa pred rokmi utopil chlapček na kúpalisku za domom, kde býval (bolo z domu vidno) len preto,že keď sa začal topiť, tak deti v šoku ušli!!! a tiež to bolo navečer, nik dospelý tam nebol 😒

takže 11 ročný a večer určite nie 🙂

danika999
9. aug 2013

asi tak, ze vsade inde, ale na kupalisko nie..moja ma 9r. bola sice na kupalisku sama s babami, ale tie mali od 13 rokov vyssie, boli u nas, rozpravala som s nimi a malu som kontrolovala aspon cez sms ci je vsetko ok..to bola asi ale iba dvakrat, teraz chodim s nou a hoci sa nakupem, tak aspon sa mrknem co a ako..co sa tyka mesta a tak, v podstate ju pustim, len tu je skor ten problem, ze naokolo su rodicia, ktori svoje deti asi budu drzat pod zamkou do 20tky 🙂 takze sa skor stretavame s tym, ze ju nemam ani s kym pustit 🙂

namornicka
9. aug 2013

Moja má 9 rokov, vie dobre plávať a je aj dosť zodpovedná. Ale na kupko by som ju nepustila, tam nejde iba o to ako vieš plávať, pod vodou ťa môže hocikto (nechtiac) kopnúť do hlavy, buchneš sa, pritopíš sa a už je nešťastie na svete, tohoto sa ja bojím. Minule mi na kupku jedna pani skoro pritopila syna, bol na šmykľavke, išiel dosť pomaly (neviem prečo brzdil) a ona išla svojim tempom, tak ho tlačila pred sebou a spadla na neho do vody a ponorila ho, bola som pod tobogánom takže keď sa vyhoril hneď som ho chytila, ale nevedel kde je "sever", nevyhrabal by sa sám. Pani sa mi potom ospravedlnila, neurobila to naschvál, len toto sú jednoducho situácie na ktoré je dieťa prikrátke.

katecameron
9. aug 2013

V ZIADNOM PRiPADE NIE a este raz NIE a vysvetlila by som synovi ze rodicia ktory pustaju taketo male deti same na kupko a do mesta a kade tade tu totalne nezodpovední alke totalne do 12-13rokv nema co same decko chodit nikde a uz vobec nie s kamaratmi 😝

henikav
9. aug 2013

@zkad moj bude mat 13, doma ho uz obcas necham sameho, ale do mesta a na kupalisko moze zabudnut, iba v doprovode s dospelym

katecameron
9. aug 2013

pustila by som iba keby som sa ich chcela zbavit a neslo by o moje deti -----------vtip-----------------

palomka
9. aug 2013

ja som chodila na kupko bezne v takom veku a cudujem sa rodicom, ze ma pustili. ja by som svoje deti nepustila na 100% a ani keby mali ist s nejakou inou dospelou osobou ktoru nepoznam 😉

dena1973
9. aug 2013

@zkad Ja si myslím, že si zodpovedný rodič, ak 10 ročného syna nepustíš na kúpalisko. Je to dosť nebezpečné miesto pre dieťa v takomto veku. Mal by tam byť s ním niektorí z rodičov. Ja by som dieťa do tých 14-15 rokov (podľa toho ako sa javí jeho správanie) mala stále pod dozorom. 😉

janeita
9. aug 2013

@zkad nikdy na kupalisko nie, bez dozoru dospeleho nie.

zuzinka1989
9. aug 2013

@zkad ak som si ista, ze vie plavat, ze sa nemoze utopit, ak sa zacnu navzajom blaznit a potapat a keby viem, ze je zodpovedny, tak by som urcite pustila...to iste aj do kina alebo mesta...raz ho aj tak budes musiet pustit 🙂 skor ci neskor 🙂 ja som tiez chodila, sice na kupko asi kusok neskor, ale mesto a tak bezne 🙂 ale zalezi to od toho, ake to dieta je...ak mu natolko nedoverujes, bojis sa, ze nie je taky zodpovedny este, tak radsej nepusti 🙂

aliza
9. aug 2013

@zuzinka1989 istotu, ze sa ti dieta neutopi, nemas nikdy, kazde dieta sa moze utopit, aj keby bolo sampion v plavani...najma ak sa deti blaznia vo vode a navzajom potapaju.

katey
9. aug 2013

Ja by som nepustila. Mam 10 rocneho brata a viem, aky je besny, ked sa kupu len doma v bazene. A verim, ze mu moze byt luto, ale na druhej strane, ak by sa mu tam nieco stalo, tak komu by bolo potom luto?

zuzinka1989
9. aug 2013

@simca06022011 vidis teraz ma napadlo, mm si vybil zub na kupku, ked bol maly a bol tam s rodicmi 😀 dobre ze ho celu dobu za ruku nedrzali, aj tak to stihol 😀 😀 😀

simca06022011
9. aug 2013

@zuzinka1989 no vidis.. mna prislocil jeden chlap na tobogane ako tu jedna pani pisala a to tam boli 2 dozorcovia, hore na tobogane dole na tobogane a rodicia a plavcici... taktiez sa utopil jeden spolukupajuci na jazere kde bol s rodicmi a starymi rodicmi... to je vec ktora naozaj nezavisi od toho ci tam rodic je alebo nie je, v pripade, ze to dieta cely cas nedrzia za ruku (za voditko nepomoze, to je daleko :P). Taktiez sa da prizabit na tych super smyklavych povrchoch okolo bazena a nepomoze tam ani maminka na deke o meter dalej, ja som sa tam raz tak strepala, ze sa divim ze som si daco nezlomila... a to som tiez nebola sama... ale to uz je na zvazenie kazdeho ako som skor pisala :P

nivi
9. aug 2013

@simca06022011 tak ale aspon ti ma kto pomoct ak tam je dospely. co zrobi 10 rocne dieta ked sa jeho kamaratovi nieco stane. neviem, no pride mi to skoro a navyse autorka hovorila o vecernom kupani a to uz toboz. ja som v Ba a nase kupalisko ani o 20tej uz otvorene nieje. boh vie kam chceli ist.