Čím môžu byť spôsobené depresie u teenagerov?

jasadaresa
2. apr 2020

Ahojte, dcera 16r. sa stazuje na depresie. Mame harmonicku rodinu, nemyslim ze by mala nejake traumy (i ked kazdy svoje drobne ma) Ona je introvert a ma taku "umelecku dusu", ale mne to laicky nepride ako choroba, vlastne na nej nic nevidno. Nic take ze by nejedla, spala pol dna, alebo nekomunikovala... atd. Rozmyslam, ci to nemoze mat fyziologicky povod, ci jej nechyba nejaky vitamin, hormon, atd. Nema niekto skusenost? 🙏🤔

gabika0825
2. apr 2020

@meluela Áno veď o tom práve píšem. Ale autorka s dcérou zrejme určite býva v spoločnej domácnosti a asi by videla keby s dcérou niečo bolo vážne a nie len spomenuté veci čo je typický prejav puberty.

meluela
2. apr 2020

@gabika0825 dcera je uzatvorena do seba, ma problem komunikovat s rodicmi, akurat im naznacila ze ma nejaky problem. ci je to pubertalny vymysel alebo nieco vazne nikto nevie posudit bez odborneho vysetrenia, mozeme len tipovat

gabika0825
2. apr 2020

@alazala By si sa čudovala... veľa detí v puberte sa snaží na seba upozorniť a to nie je zlé ale keby to bolo iným sposobom a nie takým aby sa rodičia o nich strachovali. Nie je to zlahčovanie, to sme sa asi nepochopili. Písala som to aj na začiatku svojho prvého príspevku. Veľa ľudí potvrdí že teraz to v tej móde je medzi mladými ale k tomu prispieva to, čo vidia na ineternete, vyhladávajú to, zaoberajú sa vecami čo by nemali. A snazia sa po niekom opakovať. Majú svoje vzory a snažia sa chovať ako oni, čo je v dospievaní normálne lebo hladajú samých seba. Len bohužial nevedia ešte v takom veku rozoznať že to nie je pre nich dobré. A brať si príklad zo spevákov a osobností ktorý ukazujú aké majú depresie, ako berú drogy a pijú a cpú to do každej pesničky a potom to počúva a berie si z toho príklad aj okolie, v škole, medzi kamarátmi,.. snaď sa chápeme

gabika0825
2. apr 2020

@alazala By si sa čudovala... veľa detí v puberte sa snaží na seba upozorniť a to nie je zlé ale keby to bolo iným sposobom a nie takým aby sa rodičia o nich strachovali. Nie je to zlahčovanie, to sme sa asi nepochopili. Písala som to aj na začiatku svojho prvého príspevku. Veľa ľudí potvrdí že teraz to v tej móde je medzi mladými ale k tomu prispieva to, čo vidia na ineternete, vyhladávajú to, zaoberajú sa vecami čo by nemali. A snazia sa po niekom opakovať. Majú svoje vzory a snažia sa chovať ako oni, čo je v dospievaní normálne lebo hladajú samých seba. Len bohužial nevedia ešte v takom veku rozoznať že to nie je pre nich dobré. A brať si príklad zo spevákov a osobností ktorý ukazujú aké majú depresie, ako berú drogy a pijú a cpú to do každej pesničky a potom to počúva a berie si z toho príklad aj okolie, v škole, medzi kamarátmi,.. snaď sa chápeme

gabika0825
2. apr 2020

@meluela a ja len vravím že keby mala depresiu, tak by mala presne to, čo autorka píše že nemá. To je depresia.

meluela
2. apr 2020

@gabika0825 takze sa ma spolahnut na tvoje "odborne" posudenie ze to depresia nieje a riskovat, ze moznoze predsalen je, nez ist s nou za psychologickou riskujuc ze tam mozno pojde zbytocne?

aniele
2. apr 2020

Nejdem sa vyjadrovať k tomu, či to je depresia alebo nie. Ale keď som sa ja chcela odo dcér dozvedieť, čo im je (tiež pri priamej otázke z nich vyliezlo čosi podobné, ako zapotí tvoja), dozvedela som sa to pri spoločnej práci. Najčastejšie v kuchyni. Vtedy mi nemuseli hľadieť do očí, zisťovať, ako sa tvárim... skrátka, vtedy povedali aj to, čo , možno, nechceli. Taký spontánny babinec. Často sme pritom boli všetky štyri, dohadovali sa medzi sebou, nemali, skrátka, pocit "výsluchu". Skús, uvidíš.

0silvia0
2. apr 2020

@aniele ano, u pubertiakov treba vystihnut tu spravnu chvilu. U mojich pubertiakov vystihnem dobru naladu. A este strasne co u nas pomaha, zaujimat sa co pocuvaju, aky druh hudby, ake filmy pozeraju, pustia mi ukazky, poviem, ci sa to paci aj mne, poprosim ich, nech mi nejaky film odporucia, nech mi vysvetlia niektore veci, ktorym nerozumiem a tak....
Ale toto som nechcela pisat tebe, skor autorke, len mi myslienka naviazala na tvoju myslienku😊

jasadaresa
autor
2. apr 2020

Praveze ja som to neriesila, hoci som videla na nej tie zmeny nalad, prisudzovala som to puberte. Ale dcera sama naznacila, ze by chcela navstivit psychologa a sem tam sa ma pyta, ci som uz nejakeho zohnala. Pojdeme najprv touto cestou, pevne dufam, ze to bude stacit a nebude potrebna diagnostika a lieky. Dakujem za vsetky produktivne rady a ak ma niekto osobnu skusenost, potesim sa ked mi napise.

cairka
2. apr 2020

@0silvia0 , no jo, len u dieťaťa v depresii sa tá dobrá nálada tak nejako nevyskytuje.... a ak, tak len taká "na oko" , aby sme si mohli spolu pozrieť film, je takmer nemožné, keď aj sa podarí presvedčiť, vyberie podľa svojho výberu, aj tak po čase odíde , nedopozerá.... niečo chcieť vysvetliť, tak to je všeobecne v puberte problém, ale u zlostného dieťaťa s depresiou ešte väčší.... ako, človek by neveril, ale proste to dieťa nefunguje už na takéto veci, ako píšeš, ono je samo so sebou, so svojim problémom a nie je ľahké ho odtiaľ vytiahnúť.

yollanda
2. apr 2020

@jasadaresa depresia môže vzniknúť aj keď je rodina úplne normálna.

0silvia0
2. apr 2020

@cairka nemam skusenosti s dietatom v depresii, to som pisala len ako rady na priblizenie sa k beznemu pubertiakovi. Moji pubertiaci su bezne decka s pubertalnymi muchami... inak ja s mojimi tiez nepozeram filmy, oni si pozeraju na svojich notebookoch, oni povazuju klasicku telku za nieco predpotopne....

gabika0825
2. apr 2020

@meluela Ale nič o psychologičke som nepovedala. Tu ide o psychiatra.

kristi40270
2. apr 2020

Skúste psychológa.. Ja som mala depresie ale každý s môjho okolia o tom vedel stále som plakala len nestarala som sa o seba cely deň v pyžame v posteli zúfalstvo proste nič ma nebavilo mama stoho už bola tiež moc smutná trvalo to asi pár mesiacov a potom som sa dala dokopy.. Rozprávať sa snou.. Alebo pomôžu nejaké aktivity, mala zmena ale teraz v tejto situácii je to dosť blbé no

meluela
2. apr 2020

@gabika0825 tak treba napisat nieco v zmysle: zajdite s dcerou najprv k psychologovi, aby posudil ci je to este zvladnutnelne iba terapiami, alebo treba aj medikamentoznu liecbu, pretoze by sa mohlo stat ze by psychiater mohol predpisat antidepresiva zbytocne - a nie ze dcera urcite len keca lebo je to v mode mat depku

gabika0825
2. apr 2020

@meluela Nechceš mi náhodou nadiktovať čo mám písať? Akože toto už trosku preháňaš. Keď sa ti moj komentár nepáči tak ho prehliadni a nepíš mi takéto bludy

cairka
3. apr 2020

@0silvia0 , no, ja mám... Len som chcela, aby autorka nemala pocit, že keď toto u nich nefunguje, tak je chyba na jej strane. Ono to neskutočne ubíja rodiča, keď chce pomôcť a nevie ako. Človek by povedal, že stačí sa viac venovat, zaujímať sa, potešiť to dieťa a sa "preberie" lenže po takých radách od okolia prichádza beznádej aj na rodiča, pochybnosti o sebe samom. Treba si uvedomiť, že toto je o dieťati, že pomôcť sa mu dá len toľko, koľko ono chce/ dovolí.

A áno, ani lieky nie sú ako pri angíne- bolí ťa hrdlo, dáš si liek a hrdlo prestane bolieť , keď bolí duša, tak lieky pomáhajú žiť čo najplnohodnotnejšie , ale tá duša bolí ďalej. Potom to je kus od kusu, ako sa s tým "pobije" . Ako pomôže terapia, ako zareaguje na ďalšiu prekážku, ako sa dokáže pozrieť do budúcnosti a vidieť svetlo na konci tunela.
A preto od včera píšem, že pri podozrení treba riešiť, lebo čím hlbšie padne, tým ťažšie sa bude štverať von.

0silvia0
3. apr 2020

@cairka napíšem ti ip, nechcem verejne písať súkromné záležitosti a bez nich nejde reagovať...

meluela
3. apr 2020

@gabika0825 nedavno mi depresia zabila blizkeho cloveka. Preto velmi nerada vidim, ked to niekto zlahcuje. Radsej prehnana opatrnost ako lahkovaznost a potom lutovat.

alexk12
3. apr 2020

@jasadaresa nech si píše dennik🤨

eliska13
3. apr 2020

@gabika0825 ja to vôbec nezlahcujem a tiež sa liečim, takže si asi môj príspevok nepochopila.Ty píšeš, že necpite hneď do nej lieky.Ked sa dcéra opakovane sama pýta či jej už vybavila psychológa asi to nebude len taká roztopas.Na deti je vyvíjaný veľký tlak naša generácia ja som po 40 tke toto nepoznala musíš mať dobrú školu, mať krúžky, napredovať, mať cieľ a ísť si za ním, byť dobry vo všetkých oblastiach, dobre vyzerať, zapadnúť medzi rovesnikov, tlak od rodicov.Kazdy dobrý terapeut zhodnotí či sú už dôležité antidepresiva, alebo to zvládnu terapiou.Dievca ani nemusí mať veľký problém a aj tak sa cíti zle a sama nevie prečo.uz len to, že radšej to mame napise do messengeru a nevie to povedať priamo je problém.Hanbi sa?chce byť dokonalá a nemôže mať problém?

gabika0825
3. apr 2020

@eliska13 Nebudem sa vyjadrovať vidím že tu nie je pochopenie zo žiadnej strany na môj komentár. Nevadí.

zdravyrozummoralky
20. apr 2020

@jasadaresa Mrzí ma to, že vaša dcéra vraj trpí úzkosťami. Každopádne je rozdiel medzi depresiou a depkou. Depka je keď je vám krátkodobo smutno, zato depresia je už vec, ktorá pretrváva dlhú dobu a v niektorých prípadoch si vyžaduje aj odbornú pomoc. Vaša dcéra môže trpieť tou zvyčajnou "depkou" ktorá je u mladích ľudí úplne normálna. Rozpráva sa s vami úplne v poriadku, pretože ste jej mama a osoba ktorú veľmi dobre pozná... Introverzia sa skôr prejavuje v novích prostrediach a novími ľuďmi. Prajem pekný deň.

juliet86
21. apr 2020

@jasadaresa ahoj pogugli si institut virginie satirovej. ja byt tebou zacinam tam. pokial sa dcera nereze nepreziera nezvracia neublozuje zvlada skolu a krizky a kazdodenny zivot ma kamosky tak nezacinajte u osychiatra zacinajte u psychologa a ten ked bude treba odporuci dalej

danielahamar
18. máj 2020

No korona vplýva aj na takýchto ľudí. Mam jedného doma, už mu to ide na hlavu, aj keď je introvert, 14r.,verim,ze otvoria nejaký krúžok, kde by mohol chodiť, chodil na tri😔

pepisek420
7. sep 2020

Skoka