Dištančné vzdelávanie - vaše názory

zaneta123
10. nov 2020

Ahojte, bola by som rada pokiaľ by ste sa mi vyjadrili ako vnímate dištančné vzdelávanie vašich detí. Mám šiestaka, podľa upraveného rozvrhu má týždenne len 6 online hodín. ostatné predmety učené spôsobom učebnica str. tá a tá, pracovný zošit str. tá a tá, pošli do ..... Bez vysvetlenia, prezentácie atď. Riešim to so školou ale potrebujem konkrétne argumenty. Uvedený spôsob učenia považujem za neadekvátny pretože ja musím naštudovať, vysvetliť a následne syn vypracuje, nie som učiteľ a musím ho týmto spôsobom suplovať. Zaujíma ma teda reálne odučený počet online hodín, spôsob overovania získaných vedomostí a spôsob zadávania práce z predmetov, ktoré sa nevyučujú online. Privítam aj vyjadrenie učiteľa, ktorý momentálne učí týmto spôsobom. Chcem si urobiť reálny obraz o tom ako to skutočne funguje/nefunguje na našej škole. Ďakujem

zaneta123
autor
10. nov 2020

@mogaa to ani neočakávam, čakala som rovnováhu a tá je taká aká je 1/4 odučená online - tých šesť hodín, 3/4 my doma. komunikovať sa dá cez tablet, telefón, škola dokonca vedela zapožicať tablety

dadis
10. nov 2020

@zaneta123 veď aj ja vštepujem mojím deťom, že vzdelanie je dôležité, známky sú dôležité, ale nie sú dôležitejšie ako spokojnosť dieťaťa so sebou. Tiež si myslím, že v škole toho prirodzene pojmú viac ako teraz doma. Ale taký je život, nič nie je ideálne a nebudem teraz stresovať seba a dieťa kvôli školským vedomostiam. Veď šiestak dostane prácu, nech si ju spraví a keď potrebuje pomôcť, poprosí. A naučí sa iným veciam ako v škole, samostatnosti, skúsiť nad zadaním porozmýšľať sám, naučí sa kontrolovať stav svojich taskov, manažovať svoj čas bez zvonenia atď. Treba si z toho zobrať to pozitívne. Nie všetko, čo sa naučí, sa musí naučiť od učiteľa. A známky? Tie nie sú pre teba predsa, ale pre dieťa. Ak túži po dobrých známkach, tak spraví pre to všetko potrebné. Len dôveruj. A ak nie, tak si nemyslím, že dieťaťu pomôže 20online hodín do týždňa.

sara07
10. nov 2020

má 4 hod 45 min denne prestriedané
na začiatku skontroluju ulohu spolu, vysvetlia chyby - respektivne vyvoláva uč deti čo maju chybu aj lebo ona im to predtým kontroluje
potom sa venuju učivu, poznánky bud si pišu priamo na hodine alebo sa im pošle na edupage kto nestíha ,prípadne maju prezentáciu a na tej si vysvetluju alebo robia pracovné zošity
po hodine sa fotia aj prac.zošity aj poznámky a ak maju aj ulohy - aby sa nestalo že si tam bude malovat a uč si bude mysliet ako usilovne píše
už aj skušali a zatial si napr dopisovali poznámky
v podstate som zatial nemusela nič extra nemusela vysvetlovat nebolo čo , čo nevedel bola otázka cvičenia na to som mu kupila program viemeto.sk a tam má zadania aj rovno mu to vyhodnocuje ja si len čeknem či naozaj cvičil a ako
ja napr vôbec neviem nemčinu neučila som sa ju, takže tam to suplujem viemeto a pozera filmy v nemčine kreslené
čo mali tažšie z gegorafie našla som videá bud je na yutube alebo na dečku tam maju dost tiež taky krátkych videi kde dost vysvetluju
ja len čeknem ulohy, pripadne preskušam
učitelia dost zapajaju žiakov pri vysvetlovaní do učiva čo uplne baštim
mám pocit že dieta vie rovnako , má viac času sa venovat sebe, je rychlejšie naučeny
ja osobne aj navždy takto
pre nás kedže chodíme mhd a primestkou je toto bezpečnejšie radšej ako strpat kde čo chytime , proste znižili sme mobilitu na minimum totálne
ja zase navyše napr cez vikend ma cvičenia z čitania s porozumením, niektoré látky preberieme aj na vyše ako je v knihe, napr som mu pridala kopernika a tam sme si našli a študovali ako to bolo prečo to bolo a prečo ho upalili a prečo to nechápali 😂
ano nemám umyté okna, nemam top domacnost, tažšie sa mi varí, na stoličke su veci čo raz v xy storoči dokončim alebo obšijem ale neriešim

mareszka
10. nov 2020

@kubkovamama a nedá sa napojiť cez mobil ?
Možno by ti tam šiel ten mikrofon ... či si neskúšala ...

zaneta123
autor
10. nov 2020

@sorciera24 preto tento malý prieskum, aby som vlastne zistila ako to beží inde,či len nie som moc náročná. pokiaľ by to bol len ten jeden mesiac tak to akosi prežujem, ale čo ak sa budú vracať do škôl až v novom roku? to ako kedy potom dobehnú? chcem skutočne tak veľa, keď chcem len aby sa moje dieťa vzdelávalo?

sazumak
10. nov 2020

U nás je to slabota...dnes obe dcéry na druhom stupni po jednej hodine online. Max. majú vo štvrtok 3 hodiny online. Viac sa radšej k tomu nevyjadrujem, je to o vedení. Susedka profesorka učí na inej škole online všetky hodiny.

vivincek
10. nov 2020

Neda mi nereagovat,ale uplne suhlasim s postojom autorky. Mam piataka na ZS. Minuly rok stvrtak,ked zacala prva vlna,mal 1 online hodinu do tyzdna.... ostatne len poslane strana,cvicenie,vypracuj odfot.....a rodic funguj,ak chces,aby dieta nieco vedelo..... Komu zalezi na vzdelani dietata,tak sa nad tym zamysla.....Teraz je piatak. Momentalne maju denne 1-2 online hodiny denne,rozvrh celkovo postaveny tak,ze denne 2-3 hodiny,viac nie a tie,co nie su online,dostane ulohu zase na dialku. Podla mna je to zalostne malo. Vobec s tym nie som stotoznena,ako to je....Ja nie som ucitel,ale svoju pracu musim odrobit ci korona,ci nekorona,nikto mi neuzna,ze zrazu idem robit o polovicu menej.....nechapem,preco by ucitelia teraz zrazu mali ucit menej.....na nich sa to neprejavi ale na detoch ano.
A dalsia vec,zalezi to podla mna velmi od skoly. Mam syna o rok starsieho, cize by bol teraz siestak,ale je priman na 8-rocnom gymnaziu. Pracuje-uci sa sam. Ked treba,poziada,pomozem,skontrolujem,to je vsetko. Rozvrh maju 4-5 hodin denne,z toho bezne 3 online,niekedy aj 4. Cize kde sa chce,tam sa cesta najde....

sara07
10. nov 2020

@zaneta123 vieš zase zober si seba chodila si poctivo do školy učila si sa mala si stále školu, prostredie, učitela , vyklad
reálne kolko si si z toho reálne zapamätala alebo to proste vieš ano máš vieš že niečo niekde a vyhladaš si potrebné informácie
je velmi vela učiva čo by malo byt skratené alebo vynechané na sk
základ uplny do života je prvy stupen a potom je to len rozširovanie
skutočne čo je pruser su stredne školy a prax
ale v podstate ak sa o niečo zaujima si to dieta rozvinie aj samé no schválne vieš že existuje pi čislo ale zaručene ho už nevieš,ja ako nie,alebo je archimedov zakon ano máš šajnu že taky je ale osobne aj ked ma fyzika bavila poučku by som nedala

mirage
10. nov 2020

Ako argumentuju riaditelia skol, kde nie je, alebo je minimalne online vzdelavanie?

zaneta123
autor
10. nov 2020

@mirage považuje ho za postačujúce

zaneta123
autor
10. nov 2020

@mirage za splnenie online hodiny sa považuje bohužial i to zaslanie úlohy ako som napísala vyššie, otázka troch minút? ani to nie pokiaľ mám dobre nastavenú skupinu

kofa77
10. nov 2020

@zaneta123 myslim, ze je super, ze to riesis, cim viac rodicov sa ozve, tym lepsie. u nas-syn tez siestak, maju 14 hodin tyzdenne online, klasické 45 minutovky od 8.00 s přestávkami ako v skole. nemaju vychovy. a kedze ja som v praci, syn je doma sam, tak neviem presne, ako, ale vraj normalne vysvetluju latku, kontroluju úlohy, dávají otázky. známky mávají za testy-maju vymedzeny cas, kedy to robia, pripadne nejake projekty v powerpointe a tak, teraz robi z angliny nejaky sloh na temu tiger a jeho zivot. ja mu ulohy nekontrolujem, neupozornujem, vsetko je v jeho rezii, pise, posiela, skanuje, tlaci...to najdolezitejsie je pre mna jeho samostatnost.
na druhej strane pises, ze syn je jednotkar, cize urcite veci by mal zvladat sam, osobne nevidim na siestackej biologii, geografii, dejepise, slovencine ci jazykoch nic, co by jendotkar nemal zvladnut sam, su to bachorky, cize to, ze ty studujes a potom mu vysvetlujes taketo predmety, tomu nerozumiem. chapem matiku, fyziku, aj ked ani tam nic tazke nie je, na youtube je kopec videi, kde sa vela veci vysvetluje.
ale nesuhlas so sposobom vyucby by som urwiste aj ja vyjadrila na vasom mieste.

kofa77
10. nov 2020

ja sa snazim hladat vsaze aj tie positivne stranky a v tejto situacii ich vidim v tom, ze syn sa stal zdatnym, co sa pc tyka, komunikacie mailom s ucitelmi, ked mu nefungovalo nieco, pise im, vysvetli slusne situaciu, pyta sa, ked nerozumie, zasiela prilohy, skanuje, foti, veci, ktore pred rokom nevedel. tiez sa naucil lepsie vyhladavat informacie na nete, klucove slova, videa... inak ale hovori, ze radsej by chodil do skoly, on, lenivec, ktory uz v pondelok rano chcel, aby bol piatok.

zaneta123
autor
10. nov 2020

@kofa77 cudzí jazyk je problém, učebnice nie sú koncipované na samoštúdium, ostatné učebnice otras, naučí sa, nevie vybrať podstatu, staré klasické komunistické učebnice vždy mali taký vyfarbený obdlžnik, v ktorom bola zhrnutá postata tej omáčky okolo. Teda on si prečíta, naučí sa , podstata z týchto učebníc mu bez upozornenia uniká. Preto si ja prečítam, spolu rozoberieme a tak viem, že pochopil podstatu. Počas normálneho chodenia do školy ho len skúšame, aby sme vedeli či nedflákol prípravu, to je všetko, teraz suplujem učiteľa a to mi vadí a len som chcela vedieť či by to nešlo aj inak nakoľko mladšiemu synovi, ktorý našťastie chodí do školy sa v rámci domácej prípravy musím venovať podstatne viac.

kofa77
10. nov 2020

@zaneta123 určite to inak ide, ale musíte byt viaceri, jeden rodič si nepomoze. presne formulujte, ako by podla vas malo vyucovanie vyzerat. zajtra ma napr. syn okrem ineho geografiu, tak som mrkla, poslala im dopredu prezentaciu , tusim fauna flora Afriky, maju si spravit poznamky z nej, zajtra sa o tom budu rozpravat. minule mali vodstvo a pohoria Afriky, mali tiez prezentaciu, k tomu , potom dostali ulohy, ktore po vypracovani zaslali. takze tak nejak predpokladam aj ostatne hodiny. z dejepisu pisal test, hned sa mu ukazal vysledok, je tam casomiera, do kedy ma vypracovat, inak test je k dispozicii asi 4 dni- kedy spravi je na nom.

marikost
10. nov 2020

@zaneta123 skuste si s nim pozriet online hodiny. Ucitel vacsinou novu latku vysvetli alebo opakuje. Mal by to odtial vediet, ale zalezi, ci aj ziak pocuva/nepocuva.
Vacsinou ak ziak vie, ze mama ho to aj tak nauci, vysvetli, urobi domace ulohy, tak sa na to spolieha.
Podla mna od 3.triedy si ziaci maju robit sami ulohy a za rodicom ist iba ak niecomu nerozumeju.
Zalezi aj ako si to rodicia naucia.

hettinka
10. nov 2020

@kubkovamama neda sa vam to ani na mobile? My sme v lete kupovali nový PC synovi a teraz narýchlo externú kameru s mikrofónom.
Ak vam nejde mikrofón, za pár EUR kúpiš slúchadla s mikrofónom, pripojíš a funguje.

kittykat22
10. nov 2020

@zaneta123 mam doma prvacika a pani ucitelka ma v pondelok a stredu 20 minut s detmi. 20 min na jazyk v pondelok, a 20 min v stredu na matematiku. Inak ulohy na doma - ucime sa tak 3 hodiny - pretoze pisat, citat, pocitat, prvouku a ucit anglictinu musime sami. Mame aj 5 stran A4 denne. Pani ucitelka nesuhlasi aby deti boli online denne- pricom prvacikovia z okolia maju bezne viac hodin. Denne 1-1.5hod v pohode. Nasa pani ucitelka napise zadanie ako sa co robi, do toho hodi video ako co napisat a je to. Hodina je skor povazovana za socializaciu a sledovanie ako to detom ide. Mamicky prvacikov v okoli maju online hodiny ako zaklad a ucenie doma ako doladenie - presne naopak. Mozem ti napisat ze mam dost. Tesim sa ked sa toto skonci.

dadis
10. nov 2020

@zaneta123 ach, tak ty si takto fungovala aj predtým, že si dieťa z predmetov skúšala...tak to je úplne iný prístup, než mám ja a to som si myslela, aká som prísna mama 🙂 nie som kompetentná sa v tomto s tebou porovnávať, je možné že tento tvoj prístup a vynaložené úsilie prinesie ovocie a tvoje deti budú v živote oveľa úspešnejšie ako ich rovesníci a teda napr. aj moje deti, prajem ti to...každá robíme to, čo považujeme pre deti najlepšie a každá svojím spôsobom 🙂 rešpektujem teda aj tvoj spôsob...a čokoľvek som písala, je úplne mimo, lebo môj prístup je absolútne odlišný a teda moje odpovede nie sú pre tvoj prístup aplikovateľné...želám všetko dobré

marcellka32
10. nov 2020

Som od marca doma..2 deti (piatak, siedmacka) obaja majú po 2 hodiny denne, o 10.00 sú vybavení, málo úloh majú, veľa z učiva musím dovysvetlovat (lebo na online sa rieši kto má vypnutý zvuk a kameru) a už ma to fakt štve

katulienkax
10. nov 2020

@marikost áno áno keby moja teta syna neucievala celu ZŠ tak teraz je z neho somar takto dosiahla že má dobrú prácu a aj strednú skončil. on bol proste len menej chápavý a potreboval doucovat. Takze áno len majte tie blbe reči že to majú sa samé učiť a tak tým veľmi pomáhate mamickam

zaneta123
autor
10. nov 2020

@dadis ďakujem, aj učiť sa dieťa musí naučiť a to sa ho snažím naučiť🙂 napriek tomu, že má veľmi dobrú pamäť a z nej ťaží snažím sa aby tomu čo vie aj rozumel🙂 tak preto ten môj prístup, dúfam, že čoskoro už budem riešiť len toho mladšieho🙂

kubkovamama
10. nov 2020

@mareszka mobil má starší typ,nikdy sme mobil ani neriešili,keďže ho nepotreboval a dokument alebo pracovný list bohužiaľ nenaskenujem,nestiahnem a cez mobil nevytlacim.Sme na konci dediny,net tu vypadáva niekoľkokrát za deň aj signál na tel.Niekedy sme 2-3 hodky mimo.Za to ale nikto nemôže.Ide aj mne skôr o to,resp.ma rozčuľuje,že rodič má nahradiť učiteľa.Ja nemám šancu konkurovať človeku s pedagogickým a odborným vzdelaním.Matiku a fyziku som ako decko nenávidela,nerozumiem tomu ani teraz,takže nič synovi v tomto nepomôžem.Manzel je zas na to macher,ale chodí domov o takomto čase.Syn má otrasný priemer a to bol jednotkar.Nikto mi nevyvrati názor,že toto je taak zle pre deti,že do plaču.Nikdy nikdy si dieťa doma nevytvorí režim ako v škole,nikdy nebude rodiča rešpektovať spôsobom ako autoritu učiteľa (ktorý vie učivo aj podať) a sociálne kontakty úplne prec.Moj je introvert,ťažko nadväzuje vzťahy a komunikácia je preňho utrpenie,v škole mal aspoň tých pár hodín spoločnosť..ďalšie mínus pre mňa ohľadom distancneho.

marikost
10. nov 2020

@katulienkax prepacte teda.
Ale videla som aj iny priklad v rodine, dieta by to same zvladlo, ale nechcelo, radsej hralo hry alebo pozeralo tv a ulohy vzdy len s mamou...ved mama vsetko vysvetli.
Samozrejme, teraz je vsetko ine, ked je to online a urcite to zaberie aspon 2x tolko casu ako inokedy.

vea28
10. nov 2020

Ja som veľmi rada,že mám iba dcéru na druhom stupni a syna v škôlke. Učenie dcéry ako sa má učiť a vybrať to podstatné trvalo roky a to nebol covid,len bežné dni,teraz veru neľutujem,že som zostarla o niekoľko rokov a nervy mnohokrát v kýbli. Možno má táto situácia pozitívne aspoň to ako dieťa sa osamostatní a viac sa spolieha na seba, no viac je negatívneho. Objem učiva je malý a viac sú deti lenivé, tvorivé len v tom ako obabrať učiteľa. Dúfam, že situácia sa zmení v dohľadnej dobe a budeme žiť normálne.

floren
10. nov 2020

minule učiteľka hovotila, že majú nariadené, že predmet, ktorý majú päťkrát týždenne, majú mať online dvakrát týždenne

mirage
10. nov 2020

@floren vsade je to inak.. ako pisem vyssie, moji maju uplne normalny rozvrh, len skratene hodiny

hettinka
10. nov 2020

@kubkovamama je zo pre deti veľmi ťažké, to uznavam. Ale moje deti má rešpektujú, keď je čas na školu, je čas na školu a vedia, že nemá zmysel odvravat, nepochodili by.
Dcéra je dospela, v 1. rocniku na VS, tu už dávnejsie neriešim, čo sa týka skoly.
Syn na vrchole puberty, ale vie, že musí sa učiť a aj sám chce mat dobre známky. Režim “ako v škole” sme nastavili už na jar, keď nebolo toľko online hodín. Ráno budíček o 7:00, hygiena a od 8:00 do obeda sedí pri PC. Buď má hodiny online, alebo si v rámci času, kedy by mal hodinu v rozvrhu, robí úlohy. Ak potrebuje, vyskusam, ale učiteľov nesuplujem.

U vás máte technické problémy, slabý internet, nedoriešené technické vybavenie, za to učitelia nemôžu. To si musíte vyriešiť sami, ak vam na vzdelaní dieťaťa záleží. Bohužiaľ, aj my sme dokupovali techniku, inak to teraz nejde. Internet sa dá riešiť káblom, potom ide lepšie. Multifunkčné zariadenie, ktoré vytlačí aj oskenuje, vyjde 50-60€ A pripojíš ho aj o mobil cez wifi. My skenujeme cez apku v mobile, alebo syn odfotí a pošle ako foto. Naučil sa postupne a už má s tým “nezaťažuje”.

miriam11
10. nov 2020

@zaneta123 ja mam piatacku. Väčšina učiteľov zadá str. vypracujú úlohy, zašlú do termínu. Nie vždy majú z každého predmetu online hodiny. Matiku musím vysvetľovať ja. Úlohy z nej jej musím všetko vysvetľovať a kontrolovať. Zastupujem učiteľa a vytáča ma to, takisto slovenčina a literatúra, dejepis... Je to na prd. A toľko úloh im dávajú, že prídem o 17.00 hod domov, učím sa s prvakom, potom s nou do deviatej. Potom varím ešte obed pre dcéru, keďže je doma, som už vyflusnuta a vyčerpaná. Celý tento systém mi lezie krkom. Asi robím niečo zle 🤔

mirage
10. nov 2020

@kubkovamama rozumiem tej frustracii.. treba urgovat ucitelov a riaditela, pisat vyssie. A ako pise hettinka, to zariadenie na tlac nie je tak drahe, a net ide rychlejsie cez kabel.