Dištančné vzdelávanie - vaše názory

zaneta123
10. nov 2020

Ahojte, bola by som rada pokiaľ by ste sa mi vyjadrili ako vnímate dištančné vzdelávanie vašich detí. Mám šiestaka, podľa upraveného rozvrhu má týždenne len 6 online hodín. ostatné predmety učené spôsobom učebnica str. tá a tá, pracovný zošit str. tá a tá, pošli do ..... Bez vysvetlenia, prezentácie atď. Riešim to so školou ale potrebujem konkrétne argumenty. Uvedený spôsob učenia považujem za neadekvátny pretože ja musím naštudovať, vysvetliť a následne syn vypracuje, nie som učiteľ a musím ho týmto spôsobom suplovať. Zaujíma ma teda reálne odučený počet online hodín, spôsob overovania získaných vedomostí a spôsob zadávania práce z predmetov, ktoré sa nevyučujú online. Privítam aj vyjadrenie učiteľa, ktorý momentálne učí týmto spôsobom. Chcem si urobiť reálny obraz o tom ako to skutočne funguje/nefunguje na našej škole. Ďakujem

eri444
12. nov 2020

Ono to nie je ľahké ani ich učiť. Kamarátka učiteľka má toho len hlavu v smútku, lebo sama vie, že proste to nie je ako klasické vyučovanie v triede. Deťom sa doma proste nechce

sara07
12. nov 2020

@hettinka ano toto máš absolutnu pravdu
u nás učia z domu učitelia naštastie a niekedy je to milé ked napr deti objavia že uč má psa alebo mačku napr

sara07
12. nov 2020

@eri444 neviem môjmu dietatu sa chce ale ono sa chce proste učit, je nadšené z novej látky , je mu jedno či je doma alebo v škole podstatné je niečo nové
vyhovuje mu že nemusi byt v rušku a necestuje má viac času pre seba

hettinka
12. nov 2020

@sara07 áno, mam to s deťmi podobne. Obaja sú šikovní, učia sa dobre. Synovi skôr chýba mimoškolská činnosť, športobvé tréningy, spolužiaci. Učivo ako také zvláda, či už je vysvetlené online, alebo v prezentácii.

evabb35
30. nov 2020

@zaneta123 8 rokov na základnej škole som suplovala učiteľov. Zháňala som si materiály rôzne, prípadne som sa opýtala na rodičku, keď mi nebolo niečo jasné. Napríklad ako sa majú učiť AJ z nejakých materiálov, ktoré dostali síce na hodine, ale nevedelo mi dieťa potom doma povedať čo s tým majú robiť. Ale to som bola asi jediná z rodičov, . Trošku mi bolo aj trápne, že takto na rodičku otravujem učiteľov, ale zase som sa dosť veľa aj dozvedela, aj učivo mi vysvetlili, keď videli, že som z ročníka, kedy sa učilo inou metódou. V šiestom ročníku som veľa vysvetľovala učiva a hlavne ako sa ktoré predmety učiť , že geografiu sa učiť len s atlasom a podobne. Angličtinu pomocou on-line cvičení, sama som sa s tým vyhrala, sama som si ich našla na stránke anglického vydavateľstva, učiteľka mi nič k tomu nevysvetlila ani na rodičku a ani deťom v škole nič nevysvetlila. Len ja sama som si to pozisťovala, lebo mali to v cene pracovného zošita ten prístup k tým cvičeniam, tak som chcela vynaložené finančné prostriedky aj využiť. Ale ostatní žiaci väčšinou ani nevedeli, že majú v pracovnom zošite nejaké prístupové údaje a niektoré si nevšimli ani CD. Teraz je už dieťa zabehnuté a nemá problém s vypracovaním testov v tejto situácii. Ale tiež treba pomáhať s rozvrhnutím pracovného času ako v šiestej triede.

bellacinderella
3. jan 2021

@zaneta123 Ahojte mamky a ockovia. Ja som v 2019, po 8 rokoch učenia v anglickej triede, dobrovoľne začala učiť angličtinu IBA online - v rôznych kútoch sveta. Začiatky boli mimoriadne náročné. Myslela som si, že som technologicky gramotná, ale iba príprava pomôcok mi zaberala 10 x viac času ako učenie. Hodiny online sú veľmi dynamické a vyčerpávajúce a naše stratégie, zmysly, pomôcky ... všetko je obmedzené. My nepotrebujeme deti iba vidieť, chceme ich počuť, ale hlavne cítiť a trvá stovky udučených hodín, kým sa to naučíme. Je to iný spôsob učenia. Mali slovenskí učitelia čas a tréningy na takú zmenu? Nemali. Robia, čo vedia – väčšina z nich. Mali deti čas sa prispôbiť? Nie. Vhupli do online learning procesu bez predchádzajúcej skúsenosti. Nie sú skvelé, že sa skutočne naučili učiť z obrazovky?
Ja osobne obdivujem všetky zúčastnené strany - deti, učiteľov a Vás, rodičov, ale nikto by nemal zabudnút, že učebné osnovy neboli dizajnované pre dištančné vzdelávanie a preto nemôžeme očakáť rovnaké výsledky!

zuzana_klinovska
3. jan 2021

@zaneta123 ano viem si predstavit ze pristup ucitelov je rozny, pritom by naozaj stacila uz len ta spatna vazba, ze maju ziaci ucenie poslat naspat aby mali aspon ty ziaci ktorym o skolu ide v hlave vykricnik povinnost. Teraz som mala prax a naozaj online vyucovania nieje taka veda ako sa mnohi ucitelia tvaria ze je. Staci hodinka viac a viete ziakov ucit ako v skole. Viete najst rozne interaktivne cvicenia a predpripravit sa tak ze vas nezaskoci ani burka co strhne wifi vezu ;) to prehanam ale ked sa chce a kde sa chce tam to ide 🙂

mareszka
3. jan 2021

Ja si myslím keď vydíte vy rodičia že je toho málo online, prečo neriešite s učiteľkami alebo s riaditeľom školy ...
Rodičia furt na učieľky sa vyhovárajú ale povedzme si ..sú aj žiaci ktorým sa nepáči v škole učenie a to zrejmé aj doma sa tak prikláňajú ...
A podľa mňa rodičom viacerým sa nepáči že keď majú doma deti tak sa im viac treba venovať variť ..učiť sa ...
Tie deti fičia aj keď boli v škole na pc.
....to je môj názor ... každý má svoj .... 🤔

dada4
3. jan 2021

@zaneta123 ja mam tiež siestaka. Každý deň 3 hodiny online. Sjl, mať, anj. Za mňa super oducene, vysvetlene nové učiva, priebežne ich skúšajú, píšu písomky. Co sa týka ostatných hodín tiež strana ta a ta, ale teda vždy ku každému novému ucivu prezentácia, vysvetlenie+nejaké cvičenia alebo pracovné listy. Niekedy je to o hubu, je toho dosť.... Doma mu chýba ten hnací motor... Tiež mu pomáham... Keby som všetko nechala na neho, není šanca. Ja mam niekedy problém sa v motať z tých milión mailov s ulohami🤷‍♀️

evabb35
5. jan 2021

@bellacinderella autori učebníc a pracovných zošitov akoby vôbec nepočítali s digitalizáciou slovenského školstva a teda ani s dištančným vzdelávaním. Vraví sa, kde je vôľa - tam je cesta. Vždy sa nájdu žiaci, ktorí sa budú vyhovárať na všetko možné, len aby zakryli vlastnú lenivosť. Väčšina slovenských učebníc - samé obrázky. Stačí len zobrať učebnicu do ruky a zalistovať pri vypnutom televízore.

evabb35
5. jan 2021

@zuzana_klinovska Asi by bolo dobré, keby učitelia oslovili študentov a požiadali ich o výpomoc.

tortelinka
5. jan 2021

@3vladka prečo nie? Ja učím dejepis, všetko online

zuzi_ja
Odpoveď bola odstránená
Zobraz