IPhone pre teenagerov

blanblan
24. jan 2024

Ahojte. Chcem vedieť aký je pohľad iných rodičov na toto: Dcéra, 16 ročná mi tvrdí že všetci majú iphone, len ona nie a cíti sa preto menejcenne. Rozumiem tomu a mrzí ma to. Ona zas rozumie že je to draha vec a že neprehadzujeme peniaze vidlami aby sme jej ho mohli kúpiť. Ide však v prvom rade o princíp, prečo by také decká mali mať hneď zrovna najdrahší telefón, skôr ako sú schopné si naň zarobiť alebo minimálne prispieť. Z toho čo počúvam jej kamošky ktoré majú možno aj nižšiu životnú úroveň ako my, majú iphone, značkové kabelky.... nerozumiem z čoho tí ľudia potom žijú...tak ma zaujíma pohľad z druhej strany...naozaj majú všetci tie najdrahšie telefóny? Ak ano, tak prečo, čo vás vedie k takejto kúpe, prečo myslíte že nestačí jednoduchší, obyčajnejsi mobil?

rfrd12
24. jan 2024

Tiež sa nad tým veľakrát zamýšľam.

fairyy
24. jan 2024

@blanblan maju tie deti novy iphone? lebo u nas v triede kopec deti ma iphone lebo ostal ako stary telefon po rodicoch ...je jednoduchsie odovzdat dietatu stary mobil ako kupovat novy

guudy
24. jan 2024

Moje deti 20 a 16 maju samsungy. Ios by nechceli za ziadnych okolnosti (z principu). A nie, nie vsetky deti maju iphone. Zalezi, na aku skolu chodi tvoja dcera..lebo poznam skolu, kde ozaj maju vsetky deti najnovsi iphone (novy)….sukromna skola.

vanilkovazmrzka
24. jan 2024

Fejky, telefony na pausal, ktore kupis za malo na zaciatku, ale splacas vo fakturach, firemne telefony, ktore daju rodicia detom 🤷‍♀️ a neverim, ze maju vseti iphone… bude to tak trochu aj citove vydieranie

ana82
24. jan 2024

@blanblan tak ja by som jej určite nekupovala tak drahý mobil iba preto, žé ho majú ostatní o čom tiež pochybujem 🙂Moja má, ale má 19 a našetrila si naň a teda nemá najnovší za neviem aké prachy.
a tiež mi to pride ako je vyssie spomenuté citové vydieranie 🙂

liz_lemon
24. jan 2024

mozes jej kupit aj repasovany, ten stoji menej ako novy https://swappie.com/sk/?changeLang
a jasne, ze nemaju vsetci iphone, ja poznam jedno dieta, ktore ma iphone 14, ale nekupili ho rodicia, sporilo si, a este mam znamu, ktora synovi kupuje iphone od 12 rokov, ale len preto, ze ma excelentne studijne vysledky

felycity
24. jan 2024

áno, máš pravdu, že je to drahší mobil. Úprimne priznávam, majú ho aj moje deti,a j keď teda spočiatku som s tým nebola stotožnená a súhlasila som s kúpou pod podmienkou, že sa finančne budú spolupodieľať - a tak to bolo. Dcéra má aj mobil aj notebook, ipad ( na všetkom sa musela finančne spolupodielať).. má to všetko poprepájané, dokáže naozaj vyťažiť z nich max - ovláda funkcie, používa pri učení, v škole... nie raz mi povedala ( ja mám služobný), že nám ani taký netreba keď s ním nevieme robiť 😅, ale vďaka nej som sa zdokonalila a dnes som spokojná . Záleží, či tvojka dcéra ho bude využívať iba na volanie alebo dokáže z neho vyťažiť viac, keďže tento ty telefónu má aj iné bonusy. Osobne, každý nech si kúpi, čo uzná za vhodné - aj u nás boli situácie, kedy padali slová, že všetci majú, idú... - je len na rodičovi, aby zhodnotil a zvážil situáciu a možnosti - v prípade 16 ročnej s už dá rozumne porozprávať a zvážiť pre a proti, ale treba aj tomu rozumieť nebyť zaslepený len značkou

dskjhfdlkdjhl
24. jan 2024

Zvycajne je to tak, ze sa ludia s nizsou zivotnou urovnou prezentuju inak, ako by bolo vhodne. Ono totiz tu kabelku okolie vidi, ale suche rozky na veceru nie. A kedze mnohi dnes ziju pre takyto efekt, tak toto ma neprekvapuje.

Dalsia vec-ked dieta povie, ze vsetci v triede nieco maju, tak to moze byt, ze 10-20% deti to ma. Takze tiez netreba uplne vsetkemu verit.

Moja starsia dcera sice iphon ma, ale je dospela. Mladsia ma 14 a nema a ani tak skoro mat nebude. A nie je to tym, ze by sme na to nemali.

vevesh
24. jan 2024

U nas v triede jednej dcery maju vsetci iphone okrem dcery- ta ma samsung. Ale drviva vacsina ma stare 2-8 rocne iphony po rodicoch, nove maju mozno 3-4 z celej triedy. Moja dcera, ked dostala telefon, dostala tiez novy a kvalitny- najvyssiu radu v danom case. Teraz uz je to stary telefon, ale stale vykonny a lepsi ako niektore neznackove ci znackove v nizsej rade. Ak viem, ze dieta je setrne a vie si dat pozor, nevidim dovod nekupit drahy telefon. Dalsia dcera nie je az taka setrna, ta dostala sice tiez novy, ale lacnu variantu (ratala som zo stratou ci rozbitim). Nove dostali preto, lebo maju u nas uz od prvej triedy online ulohy a urcite vyucovacie latky si musia nastudovat na roznych portaloch ci youtube.
Jedinu nevyhodu u nas konkretne vidim v tom, ze nasa skola ma zazmluvneny iphone a teda, moje deti si musia robit prezentacie u kamaratov na ich telefonoch, lebo android sa ne nedaju pripojit🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️

vroni
24. jan 2024

Deti mi chodia na súkromnú školu a teda iphone nemá ani jedno (moje). Nevidím dôvod kupovať predraženú imidzovku, aby ohurovali spolužiakov. A teda rozhodne nemajú iphone v triede všetci. O niektorých viem, že majú, o niektorých viem, že nemajú, o väčšine ani netuším. A potom niektorí majú tak, ako dcerin frajer (sú spolužiaci). Najnovší iphone z minulého roku, lebo treba ukázať, že na to máme, párkrát s ním mal "nehodu", display rozmlateny, zozadu vidno drotiky, ale má iphone. Väčšinou mu nefunguje, ale nový nedostane, lebo sa kupuje vždy len najnovši každé dva roky 🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️🤷🏼‍♀️

vevesh
24. jan 2024

@vroni preeeesne, asi 4 spoluziacky jednej dcery maju tak rozmlatene displeje, ze ani nevidno, co pisu, ale iphone maju😆😆novy samozrejme nedostanu, lebo novy je drahy a rozmlatia ho zas....

sissy27
24. jan 2024

@blanblan jednoduché - ak si s tým stotožnená, tak kúp dcére iphone (nemusí byť najnovší), ak nie si, tak nekúp. My máme tiež iphony, kupujem nové, ale nie najnovší model a nemeníme každý rok hneď ako vyjde nový. Predtým som mala android, taký ako mne vyhovuje je cenovo rovnako ako iphone, takže to mám v podstate jedno. Dcéra už je dospelá, takže ďalší telefón si kúpi sama, tento posledný má necelé dva roky, teda ešte dva a možno aj dlhšie potiahne v pohode. Investujem aj do kvalitných obalov, takže nehrozí ani žiadny rozflákaný displej či iné poškodenia.

alenamihal
24. jan 2024

Moj syn na iphone10 a staci mu,kedze sme cela rodina na iphones a mame aj smart home v dome..jasne,ze ma chvile,ze chce lepsi,lebo spoluziaci maju aj iphone15 a znamky ich su na prepadnutie,takze vizitka rodicov haha...viem,ze ak strati tel alebo mu ukradnu,,tak nebude mi to luto...syn je tak nastaveny,ze mu taky musi stacit a neriesi to uz...a ak nahodou rozbije sklo atd ,tak skodu si plati sam z vreckoveho...a si aj spori na trosku novsi..zatial mu to staci ..a aj tak dedi tel po nas haha

patus_2
24. jan 2024

@blanblan som dospela, zarábam, ale tak drahý mobil by som nekúpila ani sebe. Viedla by som dieťa k tomu, že je jedno akú značku mobilu má, pokiaľ jej vyhovuje a spĺňa všetky potreby. A hlavne, že toto nieje dôvod, aby sa cítila menejcenne.

kaktusik007
24. jan 2024

@blanblan takto - detom som kupila iphone, pretoze ja mam iphone. Rovnako maju macbooky, lebo ja mam macbook. Mne to ulahcuje zivot - ked maju apple.
ALE - iphone som im kupovala novy model SE 2022 -- stoji okolo 600-700 eur. Vela pre 12 rocneho? Urcite. Ale je to strop, co som ochotna dat - ine modely - co su cez tisicku, to je uz prilis.
ak budu chciet novsi model - nech sa paci, od 16tich mozu brigadovat. Takze iny iphone im uz kupovat nebudem.

temperity
24. jan 2024

Ja budem reprezentovat tu druhu stranu a kludne ma vsetci lyncujte. Moja dcera 10r. Dostala k narodeninam novy iphone, ale len trinastku (nie 15). Nikomu sa neposmieva, s nikym sa neporovnava, vsetko som jej vysvetlila o tomto. Iphone nam najviac (mne aj jej) vyhovuje co sa tyka ovladania, pouzivania atd. Tak preco nie ked na to mam a nevychvalujem sa?
Polovica jej triedy ma iphone. Jeden chlapec dokonca priesvitny strojcek za 4 tis. A co ako teraz… kto na co ma, nech si kupi. Zi a nechaj zit.

blanblan
autor
24. jan 2024

@patus_2 Ja ju vediem k úplne iným hodnotám ale momentálne ona musí byť presný opak toho čo ja robím alebo poviem. Snáď si raz dostane rozum...

bytc20
24. jan 2024

Moj 10r. syn ma tiez iphone, dokonca Pro. Dostal ho na Vianoce. Ale samozrejme nedostal novy, dostal iphone 11 po mne, kedze ja som si kupila novy. Nevidim dovod preco by som mu ho neposunula. Samozrejme okrem tohto telefonu pod stroncekom uz nic nemal, kedze to bol "velky" dar. V triede sa nikomu nevysmieva, jeho kamarati maju vacsinou Android. Ked si budem ja alebo manzel kupovat zase novy iphone, znovu mu ho posunieme. Ale jedine vramci Vianoc alebo narodenin.

blanblan
autor
24. jan 2024

@temperity ja sa len normálne pýtam, nekritizujem. A ďakujem za odpoved. Viem že sú ľudia čo na to majú, tak nech si kúpia, ale určite to nie je celá trieda. A oni este nejak nedokážu pochopiť v Tom veku že nie je rozumné žiť nad svoje pomery, veď ani dospelí to nie všetci chapu. Potom vyplakavaju kôli inflácii a pod.

klaridka
24. jan 2024

@bytc20 Prepáč, dala si synovi pod stromček telefón po Tebe a Ty si si kúpila nový? Nič v zlom, len pre predstavu sa pýtam....

20erika07
24. jan 2024

@blanblan netusim kto vsetko ma iphone v triedach mojich deti, ale syn ked mal 13r chcel vtedy iphone 11, snazila som sa mu to vyhovorit, predsa tolko penazi za jednu vec. On si odmalicka šetril a blizili sa jeho narodeniny tak vsetkym z rodiny, ktori mu chceli priniest dary , som povedala nech sa zlozime na zvysok co mu chybal, uz to nebolo vela. No aj tak ma to mrzelo, ze vsetky jeho peniaze su v iphone. Prve 2 roky nedal naň dopustit, no neskor sam uvazil ,ze to bolo zbytočné a lutoval to. Má nakladny koníček a najradsej by vrážal len do neho ,tak si to tak premietol, že tie peniaze mohol dať radsej tam. Poucil sa, vie , ze za mobil vysolit tolko penazi, pokial este nezaraba nejake pekne peniaze, bola chyba. To, ze by sme mu kupili my rodicia ten mobil za plnu sumu nehrozilo, ja by som sa este dala zlomit ale manzel je proti takymto vystrelkom, no ani to od nas neziadal, od zaciatku ako zacal po nom tuzit, si šetril sám .

bytc20
24. jan 2024

@klaridka Ja som si kupila novy v novembri a ten moj stary som dala malemu na Vianoce. Bol v original krabicke a maly si myslel, ze sme mu kupili fungl novy 🤭

sono2
24. jan 2024

Všetko je o peňaženke a nastavení. Ak máš nato prečo nie? Všetci majú, len ja nie, by u mňa neuspelo. Načo ma mať dieťa telefón za 1000+?
Načo?

sono2
24. jan 2024

@klaridka noačo? To dieťa má 10 rokov.
Mne to príde úplne normálne

klaridka
24. jan 2024

@sono2 Z niečoho Ťa rozbolela hlava? Len som sa spýtala a teda, nie Teba....

luccija
24. jan 2024

@blanblan klasická puberta...dcéra 16 r ma iphone starsi zdedený po mužovi.Ale, áno sú spolužiaci čo majú nové a drahšie.Niektori brigádujú telefón je na splátky a splácajú si ho, alebo čo dostali peniaze na sviatky použili.Musi pochopiť, že nie vždy môžeme mať všetko čo ostatní.Xiaomi či Samsung spraví na pozeranie IG či sieti čo všetci pubisi robia tú istú službu a ešte aj lepšie fotia
Toto obdobie všetci môžu byť hore do polnoci, chodiť kde chcú máme na šťastie za sebou.

slniecko5
24. jan 2024

Kúpili sme repasovane, podieľali sa aj deti finančne a dva iPhone mám z firmy, výpredaj skladu za 15 eur…
Nové a drahé by som určite nekupovala.

konikmodry111
24. jan 2024

Nemusia mat nivy iPhone, možno im kúpili rodičia použitý. Nás syn ma 16 a ma iPhone, ale zdedil môj mobil.

sabina230
24. jan 2024

@blanblan Tak Android používa veľa značiek: Samsung, Xiamo, Huawei ….. ale IOS je len jeden a ten si vytvoril Apple pre svoju značku. Takže si myslím že preto ho všetci chcú, lebo je iný, jedinečný. Väčšina celebrít má Apple takže je to možno aj vplyvom spoločnosti. Ja mám tiež Apple a som spoko, už by som nemenila.
Ale 16-ročnému dievčaťu by som určite kúpila keď tak repasovaný.

mclissa
24. jan 2024

Tak ja som investovala do iphonu lebo je to spolahlivy telefon. Taktiez som starsie modely posunula bratovi, mame a otcovi. Tiez som ako teenergka nemala iphone, ale nasi mi kupovali novy telefon skoro kazde dva roky. Lebo s androidom stale daco bolo. Ked som si zacala zarabat tiez som hned nemala iphone, mala som drahsi ako mi rodicia kupili a stale android. A vkuse sa daco pokazilo. Za mna je iphone spolahliva investicia do buducna telefon vydrzi aj nemozne. Teraz mam najnovsi samsung S24 v praci a najradsej by som ten telefon smarila von oknom 😂 v buducnosti tiez kupim synovi iba iphone a nie preto, ze vsetci ho maju, ale iba preto aby som kazde dva roky nemusela kupovat novy.