Je naša výchova správna?

heli525
2. sep 2016

Ahojte maminky 😨
mám doma ťažké situacie..dceru /13r./ a syna /15r/ Synator joj ten je zlaticko 😝 ziadna puberta je sama ochota..no horsie to uz z dcerou..asi od 4 rokov nas neposlucha..ze vobec...jest chodi s varechou na stole...do 10r. sme sa chodili strihavat s varechou v ruke...s manzelom jej kazdy den milulinko dohovarame...to dieta tak papuluje od mala...sme uz bezradny jedlo jej chuti tak 2 druhy, po celom dome sa mi valaju jej vlasy po pas,ked poprosime umy riad ignorancia,papulovanie...ako zakazy obcaaaas funguju pocka si kym skonci vtedy mame anjelika doma..taketo stavy funguju uz dlho..starsi brat jej dohovara,my vsetci..viem ze aj puberta prejde ale od 4 rokov?!
lenze tu je problem ona uz tak vystraja ze aj obcas dostane..manzela to ako tiez velmi boli..ale neda sa inak ako dakedy ju stat remenom...ked bola mala zaberalo klacanie v kute ale teraz ak nepritne je to hroza...za psychológom sme boli..nevedel nam pomoct iba byt s nou kamosky no jasne ze sme beriem ju na nakupy ockov milacik ale to na 2 minuty...neviete ako inak moze upratovat,jest,ucit sa ako bez bitky? trapi nas s toho svedomie aj ked vieme ze si zasluzi...

sense
2. sep 2016

Apropo pamatam si ako otec pri mne sedaval s var3chou ked som nechcel jest hriby, dodnes ich neznasam a ucinok to nemalo ziaden, po troch hodinach v kuchyni to vzdy vzdal....

A apropo keby mam dostavat varechou preto ze su vsade moje vlasy tak som viac bita ako syta chodim s holou hlavou

missdiva
2. sep 2016

@dominini tak pozri kazdy clovek je inak citlivy a inak to preziva. Keby mna doma mlatili tak by som rodicov neznasala a najskor mozne by som s nimi prerusila kontakt. Mozno je dcera zakladatelky taka ako ty, ze to berie ako normalku, no mozno je ako ja...
Ja som z troch surodencov takze to s nami nebolo vzdy lahke. No nikdy sme nedostali po zadku ani facku a s mojou mamou som dodnes najlepsia kamoska na svete 🙂 ...

dominini
2. sep 2016

@0silvia0 neboj, ja som mala prisneho tatina dost, dostala som aj koli tomu ze som nechcela jest. A bola som vyberava. Ale som si uvedomila ze nasi mi zle nechcu, tak som zacala byt normalne a ver bola som tak stastnejsia aj nasi mi viac dovolovali lebo videli ze si to vazim.

dominini
2. sep 2016

@missdiva ja by som ich zato urcite neznenavidela, vzdy som dostala bitku s tym ze som vedela ze mam preco . Ponadavala som na nasich ale vzdy som ich milovala.

0silvia0
2. sep 2016

@dominini a ja si zasa mojich rodičov vážim preto, že ma nikdy neudreli, boli benevolentní, rešpektovali ma a nikdy ma do ničoho nenútili a brali do úvahy moju osobnosť... tak si vyber... každý sme iný a každý potrebujeme niečo iné, toto tvrdím od začiatku a je na rodičoch, aby správne odhadli "tvrdosť" výchovy. Moje obe deti sú už dávno v puberte a na každého platí niečo iné... a predstav si, nemusím ich otĺkať, mantinely máme vybudované už od začiatku, takže toto (varechy a bitky) vôbec doma nemusím robiť. A bolo by mi aj trápne otĺkať môjho 15-ročného syna, ktorý je o 2 hlavy vyšší odo mňa a o 30 kg ťažší, to by bola riadna groteska 😀 😀

dominini
2. sep 2016

@0silvia0 no ano to mas pravdu kazdy to ma inak, ja som im zato vsetko vdacna lebo zo mna vychovali dost dobreho cloveka... Na mna by to asi inak ako bitkou neslo, ja som bola dost hyperaktivna a taak.. Ale pre kazdeho budu jeho rodicia najlepsi na svete🙂 pre mna navzdy..

sissy27
2. sep 2016

@dominini jedna vec je dostať po zadku, keď dieťa niečo vyparatí... aj pre mňa normálna vec, dostala som svojho času aj ja (vždy som vedela za čo) a dostala aj moja dcéra... ale remeňom? a ešte od chlapa? máš predstavu, čo to je? a varechou dostať za strihanie vlasov? sorry, to je ďaleko za hranicou "výchovnej po zadku" ...
@simsalabim neviem, či bol tvoj príspevok určený naozaj mne 🙂 ale súhlasím 🙂 s tým nútením do jedenia - iné je, ak musí jesť niečo zo zdravotných dôvodov, iné, ak sa dieťa proste nenaje alebo nezje niečo konkrétne, ale nijako mu to neškodí...

hettinka
2. sep 2016

moja dcére tiež nechcela jedávať od malinka, tiež som niekedy mala z toho nervy na dranc, že som vyvárala a ona nič nejedla, vyberala ... ja som skor zvyšovala hlas, ako dieťa bila, no nepomohlo to. Pomohlo fakt až to, že nechceš jesť, nejedz a budeš hladná ... dostala až ďalšie jedlo dňa - ak nezjedla raňajky, dala som jej až obed a až o 12:00. Ak nechcela ani ten, dostala až večeru o 17:30 ... a naučila sa zjesť aspoň niečo, nemusela osm ju naháňať a 300x dohovárať. A vekom sa to už zlepšilo, teraz zje normálne všetko.

Ak sa doma hádame, je to kvoli poriadku ... ale ako sa dcéra dostala do veku 15 rokov, začala si sama zrazu izbičku upratovať, prekladať veci podľa seba a už je po probléme. Syn si tiež nechce upratovať, ale ak napr. špinavé prádlo neprinesie do kúpelne, nevyperiem mu ho ... a ked potom niet čo obliecť, nevie nič nájsť, tak zrazu upratovanie funguje. Samozrejme, potom zasa poľaví, ale vidím, že je to na dobrej ceste.

Čo sa týka ostatného upratovania, máme zavedený režim v tom zmysle, že máme vyčlenený na to presný čas a t už deti vedia, že sa musí upratať, inak sa nepôjde na výlety a tak.

Na deti treba mať hlavne čas a mať ich rád, aj im to ukazovať a hovoriť čo najviac.

0silvia0
2. sep 2016

@dominini no a sme doma... ty si bola hyperaktívna, asi si dosť vyvádzala, tak tebe tá bitka neuškodila. Ja som naopak bola tichučká, poslušná, vnímavá, a keď som občas niečo doma omylom vyviedla (rozbila, vyliala) a doma by mi za toto jednu vrazili, tak mi to zlomí detskú dušu a keby ma boli nútili nasilu jesť s varechou, tak mi to zlomí srdce, tu je celý problém... aj na citlivé decko ideš s varechou, tak ti to nikdy neodpustí a zatvrdne voči rodičovi... ty si bola iná, beriem, varecha ti neuškodila, ver, že mne by uškodila...

missdiva
2. sep 2016

@0silvia0 u nas je najvacsi trest, ked si musi chlapec navolit ruzovu zbran v GTAcku 😀 ...

sardinka336
2. sep 2016

@missdiva vy hrate GTA????? tak to u nas nieeeeee.....nenašam toto zabijanie ludi... 🙂 Ale ako nehodnotim vychovu teraz to je jasne, len si myslím, ze tieto hry nie su vhodne pre deti.

jajka257
2. sep 2016

@heli525 fuuuuhaaaa, ako ucitel, ktory pracuje s pubertiakmi, cele zle, ale ze cele......aj nasa papuluje a ma 7 rokov, no viem si s nou spravit poriadky. Vlasy mame pocelom byte, aj moje aj jej. Obe mame dlhe vlasy a este aj macacie chlpy. Ale trieskat za to nebudem ani dieta ani macku. A neuveris u nas odpapuluje niekedy este aj macka. Ale potom obe radsej zdrhaju, kym nenapocitam do 3. Sranda je, ze nikdy som to nestihla a vlastne ani neviem, co by po tych 3 naslefovalo. Tomu sa hovori respekt. Ako hovori tato, neprovokuj mamu, ked je nastrata.

papricka33
2. sep 2016

@heli525 nezávidím ti tu situáciu ☹ moja staršia dcéra bola tiež veľmi "živá" a pár krát aj dostala po zadku, ale... nikdy nepoviem, že bitka niečo rieši. Možno ako taká šoková terapia, keď sa dieťa utrhne z reťaze a môže si ublížiť... že sa zrazu zastaví a dostaneš ho do prítomnosti. Ale to tak 2-3 krát za život. Určite by som to nepoužívala ako nástroj má doaiahnutie cieľa. Tvoja dcéra je už dosť veľká a myslím že nič iné ako komunikácia nepomôže. Aj ty aj manžel musíte zmeniť svoj postoj. Píšeš že veľký je zlatíčko, ona nie... Porovnavas. Na to sú deti citlivé. Skús nájsť jej pozitívne stránky, povedz jej čo mas na nej rada... Takto sa možno snaží upútať pozornosť. Keď robí zle, vie že si ju začnete všímať a venovať jej pozornosť. Síce s varechou, ale to už jej podvedomie nepovie. Má dievča nejaké krúžky? Niečo, čo ju baví, v čom ju môžete podporiť aby zažila pocit úspešnosti? Nechce sa jej učiť, alebo robí vám napriek? Vieš, žiadna škola či znamky by mi nestali za to, aby som tlkla dieťa. Známky ju živiť nebudú. Ale jej zdravé sebavedomie, pocit, že má niekoho, kto ju miluje takú aká je, a podporuje v tom čo chce... to jej do života pomôže viac.
Nehovorím, že nepoužívam direkrivnu výchovu, ale ja osobne keby mojej pubertacke vypalim, asi by som sa jej nevládala pozrieť do očí. Je to pre dieťa strašne ponižujúce a deprimujúce, keď ľudia, ktorí sú v tvojom živote jediným pilierom a základnou istotou ti cielene spôsobujú bolesť. ...
P.S. Práve som čítala o jednej dopravnej nehode nedaleko od nás. Sofer nedal prednosť a zabil 15 ročné dievča... Neviem si ani len predstaviť akú bolesť zažívajú teraz jej rodičia. ☹ Ale určite by radi vrátili a zmenili čas. Čas strávený s nami, vludnost a pochopenie je to jedine čo od nás naše deti chcú...

papricka33
2. sep 2016

@jajka257 si mi pripomenula... ja keď som kedysi ked si dcéra nechcela upratať spustila "prednášku" s patrične nasadeným hlasom (tiež učím 😉 mala mi povedala, Joooj mami, keby si ma radšej zbila, len už nekrič... 😀

sardinka336
2. sep 2016

@jajka257 dobréééé.....ja nosim po byte tričko s napisom ,,if mama aint happy, nobody happy,, 😀 😀 😀 😀 😀 😀 videla som ho v sekáči, no nekup to!!!

papricka33
2. sep 2016

@0silvia0 🙂 som sa pobavila...Tak cez slzy 😒 Myslím že aj hyperaktívnemu dieťaťu bitka uškodí rovnako ako "tichému". Budeš prekvapená, ale aj tí nezbednici majú citlivú dušičku

zabka124
2. sep 2016

A rodičia citlivú dušu nemajú? Ked už je toho ozaj dosť? je rozdiel medzi normálnym slabým capnutím, aby si dieťa uvedomilo, že stačilo a medzi skutočnou bitkou, tá môže ozaj ublížiť.

papricka33
2. sep 2016

@intrograla presne tak. Takáto forma komunikácie je dôležitá. K dieťaťu sa treba správať tak, ako chceme aby sa spravalo k nám. Doma aj v škole. Potom fungujú aj argumenty. Prečo sa ku mne takto správaš? Ja sa k tebe takto nesprávam 🙂 .. Raz som videla jeden film. Starší dospelý syn riešil okrem iného aj svoj komplikovaný vzťah s otcom. Zatiaľ čo on staremu otcovi pomáhal, bol vždy po ruke... Jeho brat žil nezodpovedne, požičiaval si peniaze,otec po ňom vždy riešil problémy a ak to nezvládal požiadal tohto druhého syna, ale tak akosi automaticky to očakával, že vždy pribehne a porieši. Napriek tomu sa k synovi správal nevludne, všetko ofrflal... Raz to už syn nevydržal a povedal mu: Prosím ťa, spravaj sa ku mne aspoň tak, ako k svojmu poštárovi! Aspoň tak!...
Často sa rodičia správajú k vlastným deťom horšie, ako k cudzím ľuďom ☹

missdiva
2. sep 2016

@sardinka336 Ja som uplne proti akemukolvek nasiliu ale kedze vedia, ze je to len hra, maju mieru a nikdy som si nevsimla, ze by mali kvoli tomu nejake agresivne sklony nemam s GTAckom problem. V skutocnosti su taki citlivi, ze u nas sa aj kapor musi na Vianoce vypustat do jazera ked sa kupi, lebo inak by boli slzy. Ja mam napriklad rada akcne filmy ale nikdy som nemala z toho chut niekoho zabit. Podla mna ked mas dost zaujmov tak ta hra ani telka nemoze ovplyvnit do takej miery, ze to pozmeni/narusi tvoju osobnost.

sardinka336
2. sep 2016

@missdiva ja si zase myslím, ze detska emocionalita sa vyvíja a ak to rodičia nemaju pod kontrolou (teraz nehovorim o tebe ale sama sa poznám, ze sa to s tabletom občas prehana) tak sa tie decka len otupuju...ako nehovorim ze bude z dietata hned vrah ale to čo su za hry kde moje dieta prejde niekoho autom ešte k tomu naschvál a tam ostane krvavy flak???? No fasa zábava...Ved je to chore. Nehovorim ze maju hrat lego a posuvat si drevene autíčka u nas fiči Minecraft ale toto nie. A deti ktore su
,,besne,, jedovite a lahko podrazditelne by k tomu nemali ani pričuchnut. Otupeju nemusia byt hned agresivne. Ale jasne, kazdy si pozname svoje. 🙂

lujza123
2. sep 2016

@heli525 byt s nou kamoska podla mna nieje o zobrani na nakup, to je o pristupe
Inac ja som mala podobnu pubertu ako tvoja dcera, a tiez ma rodicia vzali k psychologovy a tiez im poradil to iste, menej direktivneho spravania, diskutovat a nie prikazovat, doverovat. Nasi si mysleli ze dieta ma byt cvicena opicka ktora bez rozmyslania poslucha na slovo, ano niektore deti take su ale niektore nie. Ked ma burlivu povahu a problem s autoritami tak sa zatne a mozte sa aj na hlavu postavit, bude to este horsie....

katrin21
2. sep 2016

@heli525 hned si kup knihu 5 jazykov lasky pre nase deti.. a mozno sa u vas vela zmeni 🙂 vela stastia

taku velku babu uz zbit nepomoze.. iba podporite jej vzdor a hnev....

simsalabim
2. sep 2016

@sissy27 nebol, pisala som z mobilu...bolo to pre povodnu autorku prispevku. Ale som rada, ze suhlasis. 😉

missdiva
2. sep 2016

@sardinka336 u nas to zas nie je take, ze by sa to prehanalo, kedze to nemaju zakazane moc ich to nelaka, vlastne hravaju len ked im zavolaju spoluziaci. Dalsia vec je, ze maju kopu aktivit tazke maju malo casu mysliet na blbosti.

gita17
2. sep 2016

To sa vobec nehanbis ist ku kadernicke s 13 rocnou dcerou a brat tam varechu??? Vobec co ta je do toho ze chce mat dlhe vlasy? To ze si jej matka neznamena ze mozes zasahovat do jej integrity. Su to jej vlasy a ty ju nemas co mlatit za to ze sa nechce dat ostrihat. Pokial by si bola aspon trochu rozumna, tak sa s takym velkym diavcatom vies dohodnut na veciach ohladne outfitu, len ty asi moc nerozmyslas a nevies ako komunikovat s ludmi a ziskat si ich na svoju stranu. Radsej remen a varecha, hanbi sa, chalana si uz ocividne zlomila a bude z neho podpapucny tutko, nevhodny na realny svet. Dufam, ze tvoje dievca cim skor odide z domu. Ty vazne nemas co riesit ked ta najviac trapia jej vlasy, jedlo a upratovanie. Preco preboha riesis jedlo u 13 dievcata, co ma 3 roky?Najdi si neake hobby a decku sa venuj co najmenej, lebo nic dobre sa od teba nenauci

sardinka336
2. sep 2016

Velke deti bit to fakt nie - bolia z toho ruky. A dceru ked uz ze treba ju spacifikovat tak chytím za vlasy a hlava jej lieta ako tenisák. Ale to uz nebolooooo.....juj ani si nepamätám kedy. Ale ide škola takze uvidime kolkoto vydrží... 😀 😀 😀 A pre syna je to šialeny trest chytit mu vlasy....on ma uz nagelovany učes takze to by mal take nervy z toho ze dovidenia, ale tak s nim sa da dohodnut uz po dobrom. To moj muz dava ,,frčky,, decka by podla mna prijali radšej tu facku ako tieto ,,trapne,, tresty.

sardinka336
2. sep 2016

@gita17 si jej dala!!!! 😀 😀 😀

simca06022011
2. sep 2016

Internat

jajka257
2. sep 2016

@papricka33 presne😀😀😀 minule mi tiez hovori, ze radsej mi daj na prdel a nerozpravaj tu tolko😀😀😀 no ale to uz tato zasahoval, lebo naozaj bola v ohrozeni zivota😀😀😀😀
@sardinka336 dobre triko😀😀😀 ja toto pocitanie robim aj v skole. A tiez som skoro nikdy neprisla k tym trom. Raz pred asi 9 rokmi to dopocitala a ta trieda sluzi ako vystraha do dnes😀😀😀. Tu zurku , co potom mali na matike cca mesiac, kym sa neprisli ospravedlnit si traduju uz generacne.....

simca06022011
2. sep 2016

@gita17 hej deti musia byt zlaticka, poslusnucke.. mlatia ju ako zito, ja by som rodicovi co zderie dieta remenom dala po papuli a dieta vzala!!! Vsetkym bude naj. keby isla dcera na internat, mozu sa potom zlatickovat so synatorom...