Obchodná alebo hotelová akadémia?

bea282
20. jan 2019

Má niekto z vás skúsenosti s týmito školami? Ktorú školu by ste odporučili pre dcéru?
Nevie sa rozhodnúť.
Ďakujem za každú radu.

libertine
20. jan 2019

zalezi, ci chce ist aj dalej na vysoku. ja mam hotelovu v piestanoch. za mna dobra skola, vela sme sa naucili, uplatnenie tiez fajn. vacsina spoluziakov sa dobre uplatnila v praci. kto chcel pokracovat na vysokej, dostal sa dalej. akurat s matematikou to na hotelovej nebolo nic moc, co ma trocha mrzi.

ukulela
20. jan 2019

treba konkretne popatrat na stranke vybranych skol. mali by mat aspon zakladne smerovanie popisane. Obchodna ej (asi) viac o ekonomike, pripadne praci v kancelarii, hotelova sa mi zda viac na prax v gastro biznise, - popozeraj predmety, ake sa vyucuju, aj hodnoenia skol. Na strankach maju aj sutaze a umiestnenia, ... ja stretavam studentov hotelovej skoly na praxi na roznych akciach, kde chodim pracovne (robia pohostenie, obsluhu)- a teda vyzeraju velmi profesionalne.

ukulela
20. jan 2019
asia83
20. jan 2019

@bea282 Určite Obchodnú.

evittam
20. jan 2019

@libertine Ani na Obchodnej nie je matika, teda len prvy rok. Ak sa teda nic nezmenilo.😉

bea282
autor
20. jan 2019

@ukulela my sme uvažovali nad obchodnou v zh tá je bližšie. Nemusela by dochádzať.

krevetka2
20. jan 2019

My sme mali na obchodnej matiku prvé tri roky (končila som pred 22 rokmi) a ak niekto chcel pokračovať na VŠ ekonomického smeru, musel chodiť na doučovanie, aby dobehol to, čo vedeli gymnazisti. Dnes je však iná doba...

dominidi
20. jan 2019

Zalezi od toho co ju bavi, ak ma rada pracu s ludmi tak hotelovka, nebude len sediet v skole ale pobeha aj prax, bude mat moznost vyskusat si pracu casnika, nahliadne do kuchyne, praca na recepcii, nauci sa zaklady riadenia, cestovny ruch.. 🙂

lucyluv
20. jan 2019

Obidve sú dobré, záleží od toho, čo dcéru baví, čo by chcela, na čo má talent.

bea282
autor
20. jan 2019

@libertine chcela by ísť potom na vysokú. Ale keby nahodou nešla a mala by 5 ročnú hotelovú či by musela robiť len ako kuchár alebo barman?

dominidi
20. jan 2019

Na vysoku ist s oboma tymito skolami dnes nie je ziaden problem 🙂 sama mam odbor pribuzny hotelovke a na vs ma prijali bez problemov, vystudovala som tiez bez problemov 🙂 osobne si myslim ze odborne skoly su ovela vyhodnejsie, ako gympel( pokial dieta nema konkretnu predstavu napr ze chce byt lekar), pretoze aj ked sa v maturitnom rozhodne ze nechce dalej na vs, vzdy ma v ruke maturu + vyucny list 🙂
Nemusi vobec robit barmanku, moze byt recepcna, alebo pracovat pre manazment napr ako asistentka, moze sa podielat na tvorbe marketingu..🙂

libertine
20. jan 2019

@bea282 nemyslim, je to na nej. moji spoluziaci pracovali napr. ako prevadzkari, veduci restauracie, niektori maju vlastne podniky. vela odislo do zahranicia, tam ale robia v gastronomii. niektori ucili v skolach. a potom este v hotelierstve, cestovnom ruchu.

kristiii
20. jan 2019

@bea282 ja mam obchodnu a lutujem, ze som nesla na hotelovu

bea282
autor
20. jan 2019

@kristiii prečo? Obchodná bola zlá?

katka13katka
20. jan 2019

Lepsia je podla mna hotelova, z obchodnej toho vela nemas...

libertine
20. jan 2019

@katka13katka mozno zavisi aj od konkretnej skoly. za mna ta hotelova (v piestanoch) je dobra skola s dobrym uplatnenim a musim povedat, ze nebola to najlahsia skola. toho ucenia bolo dost, ale aj celkom kvalitna vyuka a dost sme sa namakali, co sme od 16r museli praxovat aj cez skolsky rok a kazde prazdniny pracovat. vyhoda je, ze sa clovek dostal vselikde, aj do zahranicia.

libertine
20. jan 2019

@bea282 co sa tyka potom vysokej, vela z nas sme sa doucovali sami, lebo to nie je ako gymnazium, ze je tam komplet priprava. ale dalo sa to zvladnut a dostali sme sa na vysoke - ja som sla na humanitny smer, spoluziaci sli aj na pravo, jazyky, medzinarodne vztahy, cestovny ruch a pod. teda nieco ako medicina, matfyz a pod. sa z toho asi neda.

danielahamar
20. jan 2019

Môj chodí na OA ale bilingval AJ, tiež by do budúcna chcel ísť na vysku

maddie1711
20. jan 2019

Ja ľutujem že som si nevybrala hotelovku, obchodná je škola tak akurát na 2 veci (aspoň pre mna)

katka13katka
20. jan 2019

@maddie1711 presne,bez vysky sa z OA nepohnes.

kristiii
21. jan 2019

@bea282 v praxi ma to vobec nebavilo, myslim ze z hotelovky je mozne sirsie uplatnenie, aj v zahranici napriklad

eliska13
25. jan 2019

@bea282 za mna určite OA
Ale záleží čo ty a dcéra očakávate od hotelovej.Ake sú možnosti tam, kde byvate ze, raz bude pekne oblečená robiť na smeny niekde v hoteli na recepcii či rozčuľovať sa ako prevádzkarka v reštaurácii, či behat po rajone s tackou.
Ono robiť v managemente dobrého hotela je pekne, ale na to treba mať dobre bydlisko a konexie
Kamarátkina dcéra chodila na súkromnú hotelovú a ani nerobí v brandži škola ju, ale bavila a je pravda, že veľa sa naučila doma vari, prax vo výbornom hoteli, ale išla pracovať do kancelarie

aspinka
15. jan 2020

Prosím, ktorú hotelovú školu v BA by ste odporucili? DAKUJEM!

lenka2710
15. jan 2020

@bea282 ja mám obchodku a už by som šla radšej na ucnovku
Matika tam je veru slabá, keby chcela ísť na VŠ ekonomickú,matiku sa musí určite doucovat,aj na jazyky bola slabá, to už skôr hotelka
Aké keď ma niekto mamu na nejakom úrade alebo tak,môže aj prepadať a bude sa mať lepšie ako ten,čo sa poctivo učí
Spolužiačka prepadala a teraz je z nej pani na Sociálnej poisťovni,len preto že tam má aj mamu a potom to aj tak vyzerá
Keby mi to teraz prišlo idem napr za cukrárku a určite je to lepšie ako obchodná,teda z môjho pohľadu! Z našej triedy čo nás bolo 32 tak možno tretina sa uplatnila v tom čo sme študovali a neviem ci nie ešte menej 🤔

danielahamar
15. jan 2020

Ahojte, ked spomínate hotelovú, predmet právo je tam načo? Čo z neho tie deti majú do budúcna?

lohb53
21. feb 2020

obchodná akadémia bola ta najväčšia chyba v mojom živote určite radšej hotelovku

lohb53
21. feb 2020

@lucyluv v tom že zaleží na tom čo dcérku baví sa zhodneme ale nesuhlasim s tým že obidve sú dobre OA vám do života nič nedá je to len strata času hovorím s vlastnej skúsenosti jednoznačne hotelová akadémia s nej si aspoň niečo odnesiete alebo aspoň niečo viete nie jak s obchodnej akadémie

lohb53
21. feb 2020

@asia83 určite nie je to velka chyba

lohb53
21. feb 2020

@bea282 áno človek s obchodnou nemá predpoklady na dobru prácu ani na vysokú školu okrem ekonomickej a to aj k tomu potrebuje doučovanie hotelovka vám dá viac tým som si istý aspoň niečo ten človek vie

lucyluv
21. feb 2020

@lohb53 ja som chodila na obchodnu a teda nasa bola ozaj kvalitna, napriklad uz len take uctovnictvo, skoro vsetko nas naucili, dokonca prakticky, na vyske som sa vobec nemusela na skusku z uctovnictva ani ucit. Boli aj predmety ako fiktivna firma, ten som ja nemala, ale tak bavilo to spoluziakov. Podla mna sa neda pausalizovat, ze jedna je lepsia od druhej, naozaj zalezi od toho, comu by sa rada venovala.