Odpustili by ste spolužiakom šikanu?

zuzana9415
23. feb 2023

Odpustili by ste spoluziakom niekedy sikanu?

bboossoorka
24. feb 2023

@ruzasipova adekvátne sa každá škola tají.

bimbambom
24. feb 2023

Asi budem za divnú , ale ja som odpustila . Na kávičky spolu nechodíme , ale nevidím dôvod v sebe živit hnev . Treba sa posunúť
Presne ako píše @777januska777 do poslednej bodky súhlasím .

226lenka
24. feb 2023

Ja im to neodpustím nikdy. Už to bude 17 rokov čo som vyšla zo ZŠ ale stále mám v sebe hnev na tých spolužiakov čo ma šikanovali. Dokonca som dostala teraz nedávno na FB správu od bývalej spolužiačky že by sme mohli po toľkých rokov uskutočniť stretnutie a aj si ma niektorí spolužiaci pridali medzi priateľov. Nemám o to záujem, išli do ignorlistu.

dadis
24. feb 2023

Ja osobne si myslim, ze odpustenie je vec, ktora pomoze najma tomu, co odpusta. Takze ked citime krivdu a hnev, mali by sme sa snazit odpustit a nezivit v sebe negativne pocity. Nie kvoli tym, co nam ublizili, ale kvoli sebe. Vela som odpustlia a dalsich mam na zozname. Priznavam, obcas to je velmi tazke.

elmivelmi
24. feb 2023

@ckocka a ako sa to riesi?Ucitelia su povatsine nevsimavi a slepi,pozri sa ak v Nemecku je kazde 5 dieta znasilnovane rodinym pribuznym,ako to ze si to ucitelia v takom hufe nevsimnu?Proste je to tak,ze ucitelk je to asi aj jedno.Jedine ak sa to ich tyka,by to riesili.

dadis
24. feb 2023

@elmivelmi To odkial mas taku statistiku, prosim ta?

elmivelmi
24. feb 2023

@dadis normalnu,pozeram jednejo muza z de co sa venuje obetiam deckeho zneuzivania a tam je to percentualne. vyhodnotene takto.
Alebo nvm ci uz 5 alebo kazde 7.

dadis
24. feb 2023

@elmivelmi ja by som radsej zdroj poprosila, udajov, nie dojmov, nejaky muz toho moze narozpravat..

elmivelmi
24. feb 2023

@dadis haha,a ty si myslis ze kolko tych obeti uda svojho predatora?Nebud naivna,z 10 mozno tak 2 a hlavne ak sa tomu troska venujes,deti co boli zneuzivane vo veku od 1-5r si ani nespomenu.Az v dospelosti nahodne si mozu spomenut.A potom to riesia u paychiatrov.Ked si to troska nastudujes tak zistis ze to niele len take jednoduche.

A v dospelosti uz skoro nik po 20rokov,nikoho neuda.Ale pozri si nejake videa,je toho dost.

dadis
24. feb 2023

@elmivelmi Ok, darmo s tebou do debaty. Ide len o to, ze ty si na mylnej informacii (kazde 7.dieta je zneuzivane rodinnym prislusnikom) vytvoris mylny zaver, ze stava sa to preto, lebo ucitelia su nevsimavi. A toto je len taka drobnost, ale nase uvazovanie vieme velmi lahko pomylit a zmiast, pritom stale mame pocit, ze nase usudky su spravne. Lebo podla tvojej statistiky, by za idealnej situscie ucitel vvtriede vedel z 28 deti identifikovat tie 4 zneuzivabe a riesit aktivne ich problem. Stale nic?

zuzana9415
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzana9415
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bimbambom
24. feb 2023

@zuzana9415 chcela som ti odpísať , ale po príspevku o učiteľoch nemám záujem o diskusiu , keďže aj ja učím .

kvetinka75
24. feb 2023

nie, možno časom. Ľudia robia chyby a časom si mnohí uvedomia, že robili chybu. Ak je ich ľútosť úprimná tak časom .....

zuzana9415
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elmivelmi
24. feb 2023

@dadis tak urcite indicie su,napr take deti su na hodinach unavene, psych problemy.Ale kedze ucitelia su pasivni voci sikane,tazko by si vsimli zneuzivane deti.
A nepisem ze sa to preto stava,(zneuzivanie)lebo si to ucitelia nevsimnu.Pisem ze su pasivni voci sikane,a zneuzivane deti,uz duplovane neodhalia.Mozno by stacilo len nieco ako jedna bodina v tyzdni kde by sa taketo veci riesili-napr sikana,zneuzivanie ako sa branit,co je spravne a co nie.Ale to ny musel byt asi zaujem aj zo strany pedagov,evidentne nieje.

nikol873
24. feb 2023

@elmivelmi asi tak nejak. ono sa o tom vravi zvacsa len vtedy, ak sa uz nieco stane. ziadna prevencia nic a reci po takych udalostiach mi proste pridu uz zbytocne. je ina doba ako bola kedysi. kedysi sme si istotne nedovolili tolko, co deti teraz

kinats
24. feb 2023

Na stretavke po X rokoch zo zakladnej skoly sa sikanovana spoluziacka priznala, ze viac ako tych co ju priamo sikanovali sa hnevala a hneva na tych co sa len prizerali a nezasiahli. ( ona nebola prave super bystra na ucenie a nikdy nikde nezapadla, inakost vzdy sposobuje tento problem a deti vedia byt naozaj krute) Dnes sme v castom e-mailom kontakte, nezabudla, ale preniesla sa cez to. Akurat mne zostala ta "blba" vycitka, ze som naozaj nespravil nic, lebo by som sa sam vystavil tlaku. Nevsimavost a strach su rovnako zle ako samotna sikana.

ckocka
24. feb 2023

@elmivelmi Netuším aké právomoci má učitelka v Nemecku ohľadom zisťovania domáceho násilia, povrchne viem aká debata sa o tom vedie u nás v učitelskom prostredí a je to veľmi zložitá problematika. Domáce násilie je všeobecne stále podceňované, neriešené, riešené zle a to rozhodne nie len alebo snáď prevažne zo strany učitelov, to je celospoločenský problém. A aby zásah učitela fungoval musia práve fungovať aj ostatné zložky procesu a spolupracovať. Rozhodne by som si plošne nedovolila tvrdiť že učitelia sa nezaujímajú a neriešia, poznám skvelých kantorov a poznám mizerných, tak ako vo všetkých povolaniach. Ja ich teda viac obdivujem ako zatracujem, nerobila by som to ani za všetko zlato sveta.

ckocka
24. feb 2023

@zuzana9415 Vždy keď mám tendenciu kritizovať zamestnancov určitého sektoru tak si predstavím seba na ich mieste, v reálnych situáciách a veľmi rýchlo má to prejde.

gabrielkaa
24. feb 2023

@liljana ja som bola dlho sikanovana. Trvalo to na zakladke niekolko rokov. Pocas strednej som na to "zabudla". Moja mysel to nejako vytesnila. Teraz v starsom veku sa mi to niekedy vracia. Myslim na to castejsie. Ale uz som s tym myslim vysporiadana. Aj ked nasledky sikany boli dlho badat, dlho som to zo seba dostavala. Ja som k nim necitila nenavist ani vtedy ani teraz. Myslim, ze som im odpustila vnutorne. Stretavat sa s nimi nestretavam, nikto ma o to ani neziada, ani to sama neiniciujem. Dolezite je, aby si im odpustila vnutorne. Pre tvoj vlastny pokoj. Lebo kym im neodpustis, zostane to v teba a bude to branit tvojmu dalsiemu duchovnemu napredovaniu.

diaszoky
24. feb 2023

@zuzana9415 odpust odpustenie je velka vec ❤️♥️❤️🙏🏻

zuzana9415
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzana9415
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
diaszoky
24. feb 2023

@zuzana9415 a naco sa tu to potom pytas ? Tym ze im nechces odpustit co dosiahnes?

ckocka
24. feb 2023

@zuzana9415 Dobre, podľa tvojho tvrdenia sú všetci učitelia diletanti. Tak čo, zrušíme ich a budeme učiť deti doma? A budeme chcieť aby učitelia vyštudovali aj psychlógiu ale nedáme im vyššie platy?
Ty požaduješ dokonalosť, ale tá v reálnom svete neexistuje. Takže buď budeme mať nedokonalé školstvo kde je stále čo zlepšovať alebo nebudeme mať žiadne. Platí pre všetky profesie. Ako zariadiš to čo si ty predstavuješ?

zuzana9415
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
diaszoky
24. feb 2023

@zuzana9415 tak naco ta zaujimaju nazory inych ked mas svoj? Jasne zabudnut nezabudnes ale vnutorne mozes mat pokoj a tych ludi len lutovat. Im sa to vsetko vrati. Hoc o x rokov..

fadama
24. feb 2023

@zuzana9415 ja som odpustila, no nezabudla.

vevapeto
24. feb 2023

@zuzana9415 ODPUSTIi- kôli sebe, nie kôli nim. Pre nich je slovo NEZABUDNI. 😉