Povinnosti násťročných - ako je to u vás doma?

vejapa76
20. apr 2019

Zdravím dievčatá. Zaujíma ma čo všetko majú "na starosti" vaše dospievajúce - dospelé deti. Mám dcéru (18 r.) no a poznáme tie krivdy..."ostatní nič nemusia". Zaujíma ma preto či trváte na príprave do školy ( u nás momentálne stredná škola ) a aké povinnosti majú vaši potomkovia v domácnosti. Alebo teda či naozaj nemusia "nič". Lebo u nás je problém, že vyžadujem "učiť sa" , mať upratanú svoju izbu a pomôcť s niečim v domácnosti t.j. umyť riad, popr. umyť podlahu či hodiť do pračky. Alebo aspoň keď upracem udržať poriadok.🙏🙏🙏To chcem naozaj tak veľa?

simsalabim
20. apr 2019

@janinah to, ze sa zat bude stazovat, nepovazujem za vhodnu poznamku - aj ten moze prilozit ruky k dielu. Moje deti vediem k tomu, ze vsetci tu zijeme, vsetci sa na domacich pracach podielame. Samozrejme, ze frflu. Ved ani mne sa nechce. Aj u nas boli protesty, ze nikto nic nemusi, len oni. Zrusila som ich velmi rychlo - jednak hore uvedenou vetou a jednak rozhovorom s mamami, ktorych deti “nic nemusia”. Samozrejme, ze to tak nebolo. Ale keby aj bolo - ak moje slecny zaplatia kucharku, upratovacku, zehlicku ci zahradnika - ok. Ale kedze na to nemaju, pomahat musia. Ak tvoja slecna len frfle, to by som ignorovala. Ak neurobi, co ma, dala by som jej to pocitit. Zrazu by nemala ciste oblecenie ani veceru. Vreckove moje deti dostavaju za prospech - skolu vnimam ako ich zamestnanie. Domacnost je samozrejmost.

vejapa76
autor
20. apr 2019

Baby všetkým vám moc ďakujem. Potrebovala som sa uistiť že to čo vyžadujem je úplná samozrejmosť.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
raszuz
20. apr 2019

@vejapa76 v 18 by mala zvládnuť všetky domáce práce

mariejenka
20. apr 2019

Pridam sa,ze v 18-tke uz by mala vediet všetko,co sa v domacnosti robi.
Joj az mi srdco stislo,ako som si spomenula,ze od 10-tich som sama s kamaratkou išli na luky seno otacat,a pred burkou rychlo na kopy skladat. Som z dediny,a jej starkí boli posledni,co takto gazdovali. O sadeni vsetkej moznej zeleniny a nasletdnom zbere ani nepisem
Skola zaklad,povinnost moja budúcnosť,a doma normalne robit.
Som rada za svoju mladost.

janinah
20. apr 2019

@simsalabim zať môže priložiť ruku k dielu-s tým súhlasím /aj môj syn upratuje/,ale zas nie aby zať obskakoval lenivú a neporiadnu manželku-tak to bolo myslené

janinah
20. apr 2019

@simsalabim ale zas peniaze za známky určite nie,neučia sa predsa preto,aby zarobili...

simsalabim
20. apr 2019

@janinah ano, ved tak som to myslela, ze aj zat aj nevesta sa o domacnost staraju spolu. A za znamky peniaze ja osobne davam, lebo to beriem ako ich zamestnanie. Podla vysvedcenia vzdy pol roka maju urcenu sumu, co dostavaju tyzdenne, podla dosiahnutych vysledkov za ten polrok. Aj ja som v praci hodnotena podla vykonu. Teda starsia uz nie, je dospela, popri studiu brigaduje, i ked nejaku ciastku jej davam ako vreckove a samozrejme na jedlo a elektricenku.

montemotherone
20. apr 2019

@deti95060810 ...a rodičia tiež 😏

hettinka
1. máj 2019

@vejapa76 moja má skoro 18, do školy sa učí sama od seba, každú sobotu uprace sama od seba našu časť domu, pomáha jej aj 12-ročný. Občas nám urobi veceru, upecie koláč. Svoju izbu má v poriadku, to si riadi už sama. Len okno jej pomáham ešte ja.
Pranie zatiaľ robím sama, ale keď vidí vyprate, sama prehodí to susicky, poskladá vysušené. Má milión záujmov, maľuje, tancuje, píše, cvičí, hra na gitare, chodí von s kamoškami/kamošmi, teraz začala viac angličtinu zdokonaľovať a stíha. Od mala je taká akčná.
Syn má 12, je viac pohodlný, ale keď mu poviem, urobi všetko bez reptania. Ale on radšej s otcom vonku “chlapské roboty” - drevo voziť, kosiť a tak.

erickatt
1. máj 2019

@vejapa76 dnes robi svoju ,, obľúbenu " činnosť. Vyhadzuje sliepkam..

katulienkax
1. máj 2019

@janinah to som este nevidela ze by zať behal za svokrou🙂 nájde si podobného🙂

amelia000
12. máj 2019

Pane boze zeny, prosim vas od malicka ucte deti pracu doma. Moji rodicia to bohuzial pri surodencoch zanedbali. Nepouzivajte vety typu to je nanu/nanho tazke. Ja si to urobim rychlejsie. Nevie to. Musi sa ucit do skoly..ano do skoly sa naucit musi a potom prichadza praca doma a az potom nech sa flakaju alebo zoberu telefon do ruky. Zastavte vreckove. Zoberte telefon. Zaheslujte telku. A ak treba dajte aj po papuli. Je jedno ako sa na vas nastve aj tak svoju mamu bude lubit najviac na svete. Podchydte to este kym je cas. Mam sestru ktora ma vyse 20 a nevie nic a nerobi nic.pretoze vsetko vzdy bolo na nu tazke alebo to nevedela pripadne ano mama si to spravila rychlejsie. A jak moja mama dopadla? Nema u nej takmer ziadnu autoritu. Aspon u mna si zvykli ze ked nechali bordel v izbe vsetko slo do smradlaveho kuchynskeho kosa. Ci telefony nabijacky oblecenie. Ked poviem ja maka cela domacnost lebo som prisna a vedia ze im vsetko zoberiem alebo vyhodim. Deti som naucila fungovaniu od malicka. Vedia poskladat pradlo, upratat si ,vedia si co to navarit a to nemali este ani 10 ked som ich to ucila. Urobia mi rano kavu. Ak ma vidia upratovat tak sami od seba mi pomozu. Umyju zrkadla povysavaju jedine co nevedia tak navarit nejake zlozitejsie jedla (lebo to este nepotrebuju vediet a prat)