Reparát v deviatom ročníku

mojmodrykonik
28. aug 2017

Zdravim všetkých rodičov. Som slobodná matka a mam jediného syna. Dnes nespravil reparat z dejepisu.Dejepid, chapete? ....
ALE TO UŽ MUSÍM BRAT AKO FAKT...opakuje ročník
Chcem pomoct s niečím iným.
Aký mu mám spraviť režim, co sa týka celkovej zmeny prístupu a postupu učenia. Som mäkká mama, ale vidím, ze to musím zmenit. Dajte mi prosim nejake návrhy, co a ako....som bezradna.
Hlúpy nie je, len má všetko na saláme...
Pomôžte mi. Vďaka

lucia_9
28. aug 2017

Noooo...On nato musí prísť sám ,že bez ukončeného vzdelania je malá šanca na lepší život.Možno opakovanie ročníka bude pre neho dobrá lekcia.🙂 ja osobne som zo základnej chcela čo najrýchlejšie odísť takže som pritvrdila aj na matematike ktorú z duše nenávidím.Ani dejepis som veľmi nemusela.Nebavil ma.V 2 ročníku na strednej som skončila vyznamenaná.Teraz nastupujem na VŠ.Na ZŠ som vždy mala vysvedčenie raz 1 až 2...potom to už bolo aj horšie.A prvú 4rku som mala z matematiky na strednej v predposlednom ročníku.Neexistuje návod ako donútiť človeka aby sa učil.Musí sám zistiť ,že tadiaľ cesta nevedie.Ale ja som študent 🙂 ako matka sa na to budem pozerať inak.Skús ho nejak motivovať 🙂 zistiť čo ho baví.Zamerať sa napr.na Strednú školu...čomu by sa chcel venovať.Aj keď...všade sa nájdu predmety ktoré ho budú nudiť.O ktoré sa on možno nezaujíma.To ešte neznamená ,že je hlúpy alebo ,že sa o to nezačne zaujímať neskôr.Úplne to chápem.15 ročného chlapca naozaj nemusí zaujímať 3km článok o sovietskom zväze.Ak ma problém len s Dejepisom.Skúste spolu vyhľadať nejaké dokumentárne filmy 🙂 čítať o niečom a naozaj si to vedieť aj predstaviť je rozdiel.🙂 Dejepis je najmenej.Horšie by to bolo s matematikou 🙂 Puberta je ťažké obdobie.A veľa ľudí zabúda ,že v 15 mali tiež iné myšlienky ako školu.Treba mu dať nejaký režim.Napr.Príde zo školy urobí si domáce úlohy.Naučí sa.Ty ho vyskúšaš a je po probléme.Samozrejme ak očakávaš čisté 1dnotky s prístupom ,,saláma,, to jednoduché nebude.Ale určite to tento rok bude lepšie.Možno aj keď donesie domov 3jku alebo 2jku.Treba ho podporiť,pochváliť....časom sa možno do toho učenia pustí sám.Sama píšeš ,že nie je hlúpy 🙂 len dávaj pozor aby ten ročník neopakoval znovu 🙂 Ty musíš vedieť ako na svojho syna.Ukázať mu krutú realitu.Čo sa stane ak neukončí školu.Ja ti neviem 🙂 prešla som obdobím keď ma škola netrápila ale 4rky som sa dožila až na strednej.Ale mamina mi vždy hovorila.Robíš to pre seba a pre svoju budúcnosť.Nemusí mať čisté jednotky nato aby bol múdry.Teraz je len lenivý a prechádza obdobím rebelovania 🙂 ale to prejde.Len ty dávaj pozor aby nespadol do nejakej zlej partie.Ty poznáš svojho syna najlepšie 🙂 Držím palce a veľa trpezlivosti 🙂

iukas
28. aug 2017

ja som zas presny opak, uz teraz mojej sedemrocnej prizvukujem ze ak sa chce v zivote dobre mat, musi sa poriadne ucit, aby nieco dosiahla a uz teraz rata so skuskami na osemrocne gymnazium🙂. nesuhlasim s predchadzajucim nazorom, ze syn na to pride sam, 15 -16 rocny chalan ma samozrejme vsetko na haku a sam si vyberie radsej zahalku, ako ucenie, na to, ze sa mal lepsie ucit, aby sa mal v zivote lepsie, pride najskor v 30tke, co bude dost neskoro. Je super, ze si uvedomujes, ze mu musis pomoct, poukazuj na priklady, kto vela studoval a kam to dotiahol, kto sa flakal a kde skoncil. Sucasne ho kontroluj, uc sa s nim, zacni nenapadne, otazkami, citajte si, o com sa ucia, ved aj teba urcite zaujima, co preberaju, dejepis je zaujimavy, vela sa dozvies, mozete sa ucit spolu..Pozerajte dokumentarne filmy, kuppujte si tematicke casopisy. drzim palce.

svetlana35
28. aug 2017

@mojmodrykonik mojmu hrozil reparat z matiky, ale uz v aprili ked posielaju upozornenia ze dosahuje nedostatocny prospech som ja pritvrdila, zaistila doucovanie a na konci deviatky mal trojku. Nechapem, preco si mu nezaistila doucko ked uz robil reparat. Alebo aspon sa s nim pravidelne neucila, neskusala.

namornicka
28. aug 2017

Ja by som tiež zabezpečila doučko. On na to sám nepríde že sa treba učiť, keď to má na háku. Proste niekto mu to naleje do hlavy aspoň na tú trojku.

lucia_9
28. aug 2017

@iukas Ja súhlasím s tvojou výchovou 🙂 matka svoje dieťa pozná najlepšie.A ty chceš pre svoje dieťa tiež len to najlepšie.Samozrejme mať dobré výsledky na škole...je to ako poistka k dobrej budúcnosti.Ale ja však poznám ľudí s 2 vysokými ...a kde sú? V rodičovskom byte s platom 500€.Potom poznám ľudí s neukončenou ani len základnou školou.Išli si za svojím.Časom si školu dorobili v zahraničí.Ja? Polovica vecí mi je k ničomu do života.Matematiku absolútne nepoužijem nikdy v živote.Ale to ,že nemám gympel nehovorí o tom ,že som nevzdelaná.Moja bývalá spolužiačka odišla z gymnázia pretože ju bavila maľba,grafika (umenie) ak by bola z gymnázia neprijali by ju na VŠ.Už na strednú nemenovanú školu ju odmietli prijať...pretože bola z gymplu.Je to uhoľ pohľadu 🙂 bývalí 4rkár dnes vlastní vlastnú reklamku 🙂 a VŠ doštudoval v Holadsku.Ja si myslím ,že ak si človek aj v 30tke uvedomí ,že sa mal učiť...predsa rodičia nemôžu deťom nalinajkovať život až do 60tky.Dieťa sa môže v 18 zobrať a zo školy odísť alebo si vybrať inú školu.Netreba deťom vnucovať svoje sny.Ale pokiaľ v dcérke vidíš potenciál ,že nato gymnázium chce ísť ,že nato má a po ukončení štúdia pôjde študovať ďalej ...lebo gymnázium je príprava na ďalšie štúdium tak je to len super 😊 a držím tvoje dcérke palce.Ale neučila by som svoje dieťa škatuľkovať ľudí do vrstiev podľa vzdelania..:/ lebo ten učňovkár ktorý pred rokom mal predpoklady skončiť ako nezamestnaný...má dnes firmu a žije si na vysokej nohe.Treba sa vzdelávať 🙂 a treba deťom ukázať ,že bez papiera nemôžu robiť nič.Nie každý sa vie bez toho zaobísť.Ale zároveň si myslím 🙂 ,že ten papier nie je všetko.Je to len môj názor 🙂 ako som už spomínala.Ja matka ešte nie som 🙂 a každý rodič chce svojmu dieťaťu len to najlepšie 😊

lucia_9
28. aug 2017

Ale určite im netreba nikdy hovoriť ,že sa to dá aj inak...😂😂 nech pekne študujú.Teraz je to možno nuda.Alebo skôr blbé nudné osnovy.Niekedy zato môže učiteľ ,že to žiaka nebaví niekedy nie.Osnovy oni zmeniť nemôžu.Ale na 3jku sa to určite vytiahnuť dá.Mňa dejepis nebavil...dostala som jednu 4rku z písomky...pani učiteľka ma nazvala 4rkárkou...v tom momente som v jedeň deň napísala 3 písomky na 1dnotky.Ajtak som si nič nepamätala...ale pre ten dobrý pocit som sa to naučila 🙂

pribinak
28. aug 2017

Moj bude este len druhak, ale ked nieco fláka, tak aj pocíti dôsledok
Asi bu som mu jasne vysvetlila, ze takto to dalej nepojde a bude musiet zacat makat
Ak nie, tak pocíti trest - zákaz mobilu, PC, koniec značkových handier

Otazka este je, ake mal ostane známky? Matika, slovina, jazyky, fyzika, .....

0silvia0
28. aug 2017

@mojmodrykonik no môjmu synovi hrozila z dejepisu štvorka, čo sa mi zdalo dosť blbé, nakoľko deviatacky dejepis sa fakt dá naučiť. Tak som sa s ním učila a každé učivo som ho skúšala, mne sa deviatacke učivo nezdá vôbec ťažké, práveže je celkom zaujímavé, snažila som sa mu ho pútavo podať. Nakoniec si opravil štvorku na trojku, dostal z písomky jednotku a od učiteľky návrh, či si nechce skúsiť opraviť aj tú trojku na dvojku. Zasa som ho nútila učiť, skúšala a nakoniec mal z dejepisu dvojku.
Niektoré decká fakt nemajú ten samouvedomovací motor v sebe a zákazy akosi nefungujú, u nás zabralo len tvrdé skúšanie mnou. Na matiku mal doučko, to som už nezvládala. Len neviem ako to bude teraz na strednej, bude na internáte a ja ho tam určite skúšať chodiť nebudem 😵

svetlana35
28. aug 2017

@0silvia0 neboj, nas na strednej skusali vychosi ...

lilke
28. aug 2017

ja len tolko, ze musis naozaj nieco vymysliet. kvoli opakovaniu ukonci povinnu 10-rocnu skolsku dochadzku na ZS. a potom ho uz nikde nie su povinni zobrat. teraz bude opakovat vsetky informacie, ma moznost si zlepsit vysledky. a potom sanca dostat sa na vybranu strednu skolu snad bude vyssia. ak si nenajde motivaciu ist na strednu, a nebude sa aspon trochu snazit, mozno so skolou definitivne skoncil... dohodni sa hned na zaciatku s buducim triednym, ze aspon raz mesacne sa budes informovat, aby ste prip. excesy zo synovej strany hned podchytili... napisala si, ze si makka. potrebujes rady ako byt pevna a neustupit, zaroven syn si potrebuje vypestovat nejaky rebricek hodnot. zozen si knihu od Dreikursa Deti ako vyzva... prip. od Lemana 5 dni, ktore zmenia vase dieta... a dodrziavaj... drzim palce.

deti95060810
28. aug 2017

prečo si nešla pred skúškou za riaditeĺkou resp. učiteľkou....porozprávať sa že čo ako a syn by bol prešiel...Je to dosť nespravodlivé pre dejepis opakovať ročník. z tej ZŠ by som syna zobrala a dala ho do inej ZŠ....Niektorí učitelia sú ozaj drbnutí, nerozoznajú dôležitý predmet od menej dôležitého....Učiteĺke by sa nebolo nič stalo keby mu dala už na konci roka 4 z milosti....😉

0silvia0
28. aug 2017

@svetlana35 to fakt??? 😲 to mali na to čas? zaujímavé 🙂

svetlana35
28. aug 2017

@0silvia0 no za mojich cias ano, aj na rodicovske chodili aj sa priebezne informovali o skolskych vysledkoch. Ako to je teraz netusim, ale su to este deti, takze budu pod dozorom.

mojmodrykonik
autor
28. aug 2017

@svetlana35
Ďakujem ucila som sa s nim na reparát, pozerali sme aj dok.filmy. ..ale nedal mi všetky témy. Neviem, co si myslel...

zuzana76
28. aug 2017

@mojmodrykonik kto ti nedal vsetky temy? reparat, resp komisionalna skuska sa robi z celého polroka, teraz uz skoda plakat nad rozlatym mliekom, mohla si ty sama skocit za ucitelom, aby si sa ho spytala , z coho sa treba pripravit.
@deti95060810 ucitelia nie su drbnuti, ale niekto aj na tu 4 musel nieco dokazat a je uplne nepedagogicke a nepsravodlive privierat oci uplnemu lajdakovi, je ine dieta, ktore chybalo pre nejaky zdravotny problem a snazi sa a kontaktuju rodicia ucitela, aby sa to to dieta doucilo a pod. ale podporovat lajdáka, sorry, tak to nie

zuzana76
28. aug 2017

@mojmodrykonik urcite by mal zakaz PC, tablet mobil a jedine az potom co bysa pripravil do skoly a naucil, nasla by som si cas a skusala ho kazdy den, normalne ako prvaka, vytiahnut zosity a popozerat co robili v skole, prippadne skocit aj za ucitelmi a dohodnut sa, ze ta budu priebezne informovat mailom.

zuzana76
28. aug 2017

@mojmodrykonik tvoj syn musi citit kontrolu a povedat mu, ze ta sklamal a takato kontrola skonci az ked ta presvedci , ze je schopny sa pripravit uz sam

0silvia0
28. aug 2017

@mojmodrykonik ako ti on nedal všetky témy? Nešli podľa deviatackej učebnice dejepisu? Veď tam máš všetky témy... fakt škoda toho neurobeného reparátu, kvôli dejepisu opakovať ročník, nasilu by som mu to do hlavy natlačila...

zuzana76
28. aug 2017

@0silvia0 ucebnice na dejepis nie su, resp neviem v ktorých rocnikoch, ale na velmi vela predmetoch chybaju ucebnice, pedagog si casto musi pripravovat vsetko sam, ale ja nie som dejepisarka, tak nemam prehlad, len co sa kolegovia stazuju

0silvia0
28. aug 2017

@zuzana76 my sme sa učili (teda syn sa učila a ja som ho skúšala) podľa deviatackej učebnice ktorú dostal v škole plus mal od učiteľky nejaké vytlačené papiere vypracované učiteľkou na doplnenie.

deti95060810
28. aug 2017

@zuzana76 pani učiteĺka by si zaslúžila dve po zadku....isto už bol mladý prijatý na nejakú strednú školu a teraz....no pani učiteĺka je asi šťastná že niekomu mohla pokaziť so svojim dejepisom plány....v deviatke prepadnúť z dejepisu - to sa často nevidí....😉
Ale aj maminka mohla viac niečo preto spraviť aby chlapec prešiel....Nás doma by otec rozdrapil - ale to bola iná výchova....😲

pribinak
28. aug 2017

@deti95060810 mozno sa práve spoliehal na to, ze rachnut z dejepisu ho nenechajú, lebo vsak ide na strednú skolu ci učňovku
Ale preco by mal dostať nejaku známku len tak z milosti?
@mojmodrykonik nedal ti vsetky temy? Ved snad ma učebnicu, poznámky? Ak nie, mohol si požičať
Ty si sa asi snažila, on asi velmi nie

kaja0210
28. aug 2017

Ja som dejepisarka a po pravde nikdy by som nenechala deviataka prepadnúť z dejepisu. Oni sa totiž po monitore úplne prestanú učiť a skôr si užívajú s triedou posledné chvíle. Takze som sa snažila do monitoru prebrať druhu sv. vojnu,,ktorú mimochodom zboznovali.Dala som pár deviatakom 4, niektorým s ľútosti. Ale je to dejepis! Na druhej strane ide možno o správanie. Ak bol neslušný a drzi na hodinách,provokoval učiteľku,tak mu to chcela vrátiť. Ja som na šťastie mala vždy dobrých deviatakov. Ono sa treba dať na ich vlnovu dĺžku a trochu ich aj chápať. Aj my sme boli v ich veku a po pravde po monitoroch sme sa neučili vôbec. Poznali moje hranice a ten zvyšok som prizmurila oči. Čudujem sa riaditeľovi že to dovolil,zvlášť ak ide chlapec na nejakú ucnovku.

zuzana76
28. aug 2017

@0silvia0 tak asi maju ucebnice, ako moj fach to nie je, tak neviem ako funguju, len viem, ze mnohi kolegovci sa stazuju, mozno su zle spracovane a pod....mozno pedagog doplna mnoho iného uciva atd... len to som chcela,ze niekedy nemusi byt vsetko v ucebnici co sa vlastne ucia, niektore veci sa mozu vypustat a nahradzat inými.

@deti95060810 ale to mala riesit matka, ved chlapec dostal upomienku an tristvrte roka, tak co robili? ved matke ide hlavne o to, aby jej dieta skoncilo skolu a bolo prijate na strednu skolu, ako sorry, ale mlady mozno nezdvihol ani zadok, vsetko na salame, ucitel psolal upomienku a rodic to neriesi? a ucitel je zly a ma ho enchat prejst, lebo ved nebude mu kazit buducnost, ci tebe tiez odpustia aj dane? ani ucty enmusis platit, elbo mas napr. zle obdobie? ved takto by ho akurát naucila, ze ked bude lajdak a cim vacsi lajdak, tak tym lepsie, lebo vsetko mu prejde, nesuhlasims tym.

kaja0210
28. aug 2017

Ale ak je chlapec neslušný fracrk a lajdak,je to už iná vec...toto bude pre neho škola života.

zuzana76
28. aug 2017

@kaja0210 pisala, ze ma vsetko an salame, skoda ho, mozno by mu stacila len tvrdsia ruka, zrejme si robi co chce a dejepis ho nebavi , ktovie, kazdopadne zanedbali to, ved uz ta upomienka by mi stacila a konala by som a skusala ho pred kazdou hodinou a kym by to nerecitoval, tak by ani spat nesiel

mojmodrykonik
autor
28. aug 2017

Ste vsetci super! Ďakujem za názory aj osobné príklady. Potrebujem silu a pravidlá! Snad to zvládnem.
Nevidím ani na obrazovku...

lucia_9
28. aug 2017

@deti95060810 Chlapec by si zaslúžil po zadku 😁 aspoň na 4rku sa to vytiahnuť určite dalo.Mne zo zdrav.dôvodov chýbali v maturitnom ročníku známky z matematiky.(Z matematiky sa nematurovalo) A ajtak som musela robiť rozdielové skúšky 🙂 aj keď všetci vedeli ,že som prijatá na vysokú.Áno uznávam.Kvôli nejakému Dejepisu opakovať ročník..somarina 🙂 ...ale z 5tky ti nikto lepšiu známku nevykúzli.Samozrejme ...nikto nevie čo chlapec vedel.Možno tie vedomosti aspoň na tú 4rku mal.Ale nikto nikoho nemôže obviňovať.Ako nám bolo povedané...aj na 5ťku treba niečo vedieť.Tiež riadna somarina 😂😂😂 bola som presne ten ročník ktorý učebnice nemal 8 rokov...K prístupu učiteľov sa radšej ani nevyjadrujem (zbifli sa a máš pokoj) je jedno či ti to niečo dalo...Ale zase mala som perfektného učiteľa Dejín 🙂 a ten vedel zaujať každého.Nikdy sa to nedá posudzovať z jedného uhla 🙂 Hlavne keď do toho nevidíme.

zuzana76
28. aug 2017

@mojmodrykonik hlavne syn potrebuje pravidla, proste potrebuje pocitit tvoju kontrolu, mat rezim, tym predides este vacsim problémom a mne je jasne, ze slobodna matka to ma tazke, sama vsetko tahat, cela vychova stoji na tebe, ale robis to pre neho, ale ak mu budes donekonecna ustupovat, nebude mat sebadisciplinu, bude to postupovat dalej, ako dospelak nebude mat napr financnu disciplinu atd...ak nie je zrely a veci flaka, ma na salame, terab sa dohodnut, ze bude kontrola a az ked ta naozaj presvedci, ze je vsetko ok, tak potom dostane viac priestoru. Bude to tazke, nezavidim, skoda toho celého, ale stale si myslim, ze mozno sa mlady musel poucit, len skoda,ze na vlastnych chybách.

lucia_9
28. aug 2017

@kaja0210 A tu je jedna pani učiteľka.S veľkým P! Zároveň žiakov chápe.Zároveň si splnila svoju prácu.A ešte k tomu vedela žiakov aj zaujať 🙂 A možno by ten chalan pri tejto pani učiteľke zmákol dejepis na jednotku! A ešte by si z toho aj niečo zobral 🙂.Presne takého človeka školstvo potrebuje!