Syn chce ísť na internát

28. feb 2022

Prišlo k tomu čoho som sa obávala.Syn si vybral školu v Ba bude dávať prihlášku, ale aj na gymnázium v našom meste, ale očarilo ho škola v Ba kde by išiel radšej.
Ako mama som s tým vôbec nerátala mysleli sme si, že si vyberie zo škôl v okolí, ale spolužiak chce ísť tiež na tú jednu a zrazu s ním nie je reč už sa vidí v Ba ruka hore, internát, budeme chodiť do Mekacu a po obchodoch.Najprv som to brala jedným uchom dnu, že ho to prejde.Nech to vyznie, že som uzkostliva, stíhačka a pod ja s tým nesúhlasím a neviem sa zmieriť, že bude doma len cez víkend, že si bude niekde na internáte variť, žiť v takom prostredí, že tu doma sa venoval športu, má kamarátov, rodinu....učí sa výborne ešte ako tak by som mala nádej, že

autor
1. mar 2022

@anita1978 chápem, ale my máme v meste dosť škôl, ak by si musel vybrať mimo mesta tak somozrejme, že s tým rátam a nie som tak prekvapena

autor
1. mar 2022

@miriam_s pes nie je argument.Ale chcel ho, chodil na cvičak roky po ňom tuzil.Neporovnavaj VŠ v 21 r a strednú v 15

luccija
1. mar 2022

Tiež by som nesúhlasila, keď tak náhle zmenil názor.Ja nie som fanúšik internátov pre veľa veci.Ved, ak má záujem o školu, doma ma psa, šport nemal by mať problém s tým, že ho bude otec a možno aj kamaráta vozit.Ide mu o školu či lazo plážo život bez rodičov?to by som sa ho spýtala, ak povie o školu ok bude Ta otec voziť.Dalej by som chcela vedieť ako si predstavuje stravu.Ja som rada, že bývame blízko Ba a internát nehrozí🙂)a pokým pôjde na VŠ sa snáď psychicky pripravím, alebo si vyberie nejakú tu.Ja Ti rozumiem sú to veľki dospeláci pokým nepríde na lámanie chleba.Mojej kamarátke dcéra volala po 2 t, že radšej bude chodiť vlakom denne ako internát.Pockali mesiac či si nezvykne a balili periny a hajde domov🙂veľa deťom by to prospelo terapia šokom a viac by si vážili rodinu a to, čo maju

kvetinka75
1. mar 2022

Nie som utocna.iba som.napisala ze dcera to dokazala.aj.mimo domu. Na pondelok utorok si brala.z domu. Pecivo kolace rozne natierky sa daju kupit po celej SK alebo zobrala rovno z domu a nemusela zhanat.
Prip.si nejaku spravila aj tam. Suroviny bud.zobrala z.domu alebo kupila tam. Obed vecera bud si spravila alebo si nieco kupila. Zorientovala sa kde ake jedla varia, predavaju a dalo sa jedlo zostavit tak ze.bolo bez lepku. A kludne mavala ajncestoviny. A nemuseli byt s kcupom. Boli s masom, zelenoninou. Robila si rozne salaty. V podstate skoro to iste co ostatni len v bezlepkovej verzii. A v piatok uz bola doma.

kvetinka75
1. mar 2022

Ako vsetko zahodi? Tomu sa hovori zivot. Ludia prichadzaju, odchadzaju, stahuju sa. Skusaju, naberaju skusenosti ucia sa samostatnosti. Je vo veku kedy sa snazi vymanit sa z pod kridel a chce zit svoj zivot. Asi by si bola najradsej keby bol cely zivot nasackovany u vas? Co budes robit ak sa raz bude chciet ozenit a.nedajboze ist byvat 200km od vas. My deti.nevlastnime. maju ist svojou cestou. Ale rodicia si.mnohokrat myslia ze to sppravne je to, co sa zda im. Je uplne normalne ze ma take pocity v jeho veku

luccija
1. mar 2022

@kvetinka75 asi to myslí tak, že syn si bude komplikovať zbytočne život, keď nemusí.Tiez mám veľa detí okolo seba čo majú intolerancie a kamarátka riešila či môže mať dcéra vlastnú chladničku na VŠ a nedovolili jej.neviem či ju chcela toľko nabaliť, alebo prečo, ale tiež viem, že piekla doma chlieb a celkom je rada, že prvé 2 r bola kvôli covidu doma v Leviciach online.

vamajka
1. mar 2022

@kvetinka75 Zato, ze to zvladla tvoje dcera tak perfektne, este neznamena, ze to zvladne aj autorkin syn. Kamaratkina dcera kvoli svojim roznym intoleranciam nemohla ist na VS nezvladla by to so stravou, a to bola rozumna 19r. baba. No ked si zratala 2 a 2 vedela, ze by to nedala. Z autorkinho komentara je zrejme, ze chlapcovi ani tak nejde o skolu ako o zivot na inttraku o ktorom samomzrejme nema ani paru.
Autorka: syna by som za takych okolnosti ako opisujes na internat nepustila, zbytocne by si skomplikoval zivot a ucenie by ho aj tak nebavilo a podla toho co opisujes ten internat aj tak nema uroven ako kazdy v BA. Na SS internatoch by mala byt strava 3x denne samozrejmost aspon v nasom okoli to tak je. Chalan ma doma psa, sport a urcite by to nemal len tak zahodit a vysvetli mu, ze ruka hore tam nehrozi, tak si myslim, ze ho to aj prestane lakat🙂

luxus10
1. mar 2022

autorka, neda mi nenapisat....

pri jednej nepeknej prilezitosti som mala nedavno moznost komunikovat s chlapcom, prvakom , ktory chodi do tejto skoly,dochadza z dialky cca 200 km tyzdenne, ucenia maju nad hlavu, ale on to zerie, ma tu skolu rad, ma v tom jasno ako chce pokracovat dalej...ale: internat....ziadne vecierky o ktorejkolvek, chlapci tam vystrajaju do noci, a ti kt. sa chcu ucit, sa ucia okolo 11-12 v noci...., spat sa tam dovtedy neda, ucit tiez nie, jedlo ako pises sami......vysledok? pretazene dieta s kolaps. stavmi....ak by mohol, najradsej by byval doma a navstevoval tuto skolu, ale to nejde....

ziadne hrdinstvo v dnesnej dobe by som nevymenila za zdravie a pohodlie neplnoleteho dietata....

a nech si hovori kto chce co chce...

pokial existuje moznost sš v okoli bydliska, urcite by som volila toto....

luccija
1. mar 2022

@luxus10 ja som počula tiež pár zážitkov z internátu a ďakujem pekne

simca06022011
1. mar 2022

Stredoskolsky internat vobec nie je ruka hore... velmi rychlo ho to prejde. Ja osobne by som mala obavy, to nie je VS student na intraku. A este do BA - pubertak... A inak si sa ho pytala, ze ako to bude so sponzorovanim tych mcdonaldov a nakupov? ci nejaku brigadku planuje, alebo ako si to predstavuje 🙂 Neda sa to porovnat ani napr. s pobytmi v zahranici, kopec studentov aj na strednej bolo v zahranici, rok, alebo na vymenu par mesiacov... LENZE to je nieco neporovnatelne s tymto. A este intraky v SR... Moj chlap chodil do kludnej oblasti v nejakej hornej dolnej na internat, lebo taka skola nikde v krajine nebola a teda ze by mu to na samostnantosti pridalo nemozem povedat. PRave naopak, ved v piatok sa doterigal so spinavym pradlom, hladny atd domov... UZ som si vypocula aj doma, ze dcera pojde na intrak, co som teda zatrhla.. ja co poznam dievcata v poslednych rokoch na intrakoch, bez urazky ak su tu take mamy, urcite aj výnimky sa najdu, to su chudence, vztah s rodicmi 0, len ich odlozili a po maturite sa uz s nimi ledva vidia ak vobec, tie co poznam po maturite rovno odisli do zahranicia, alebo naozaj z chudobnejsich pomerov, ze lepsie im je aj na intraku. Ja by som nesuhlasila. Tiez som v 14tich vymyslala, ja som chcela ist na bilingualne niekde do MT ak sa dobre pamatam a zrusili ma ako ziadost na byt :D

simca06022011
1. mar 2022

A inak aj vysokoskolsky studenti radsej byvaju na privatoch ako intrakoch... preco asi?

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
girl2524
1. mar 2022

Ja v jeho veku som isla tiez na intrak a strasne som sa tam tesila, bola to tam poriadna divocina 😁ale zase nemozete ho drzat doma musite ho nechat zit. Vsetko som prezila v zdravi, dobre som sa ucila, neotehotnela som😀ale pilo sa tam dost a fajčilo. Tomu a nevyhnete nikde 😃

luccija
1. mar 2022

@simca06022011
Tiež mám takú kamarátku má dosť zvláštny vzťah s mamou bola na vysokej pozícii mala dobru kariéru kamarátka išla v 14 r na internát mimo, potom Ba vysoká škola a povedala, že bola vlastne mimo diania rodiny potom sa zalaskovala, vydala ma deti a povedala, že by nechcela, aby sa história opakovala s jej detmi..Ze sa odtrhla skoro, ale zase sa vždy spoliehala na seba má to plusy aj mínusy.
Ale brat zostal v rodnom meste a teraz závidí, že mama má vzťah s vnúčatami, s bratom a jeho ženou po výletoch veď každá rodina je iná.Ale tiež by som to mal momentalne v tom veku dieťaťa nechcela.

limetka69
1. mar 2022

Uz teraz som tak nastavena, ze budem. Viem, ze odide a osamostatni sa. A budem ho podporovat. Aj keby to malo byt na ukor mna. Nemozem byt taka sebecka. A pri tom, dnes je to ovela jednoduchsie. Mozete si denne volat cez kamery.

evinqua
1. mar 2022

Celiatik a navštevuje rad mc Donald? Tam nie je extra vyber teda, ...ale ja mam ešte malého syna a teda poviem Ti, ze dufam, ze v 15tich ho uz pustím hocikam nech si skusi ak bude chcieť internát aj v inom meste, aj v inom štáte. Tiez ma celiakiu/aj ja, plus ďalšie diety/, toho sa nebojím, vie uz teraz a v 15tich bude vedieť určite co moze a varit si. Ak ma možnosť dochádzať tak nech dochádza a hneď uvidíte ci mu ide o školu ci internát

elizabet173
1. mar 2022

@simca06022011 si trochu vedľa s tým pohľadom na mladé ženy, ktorí boli na internáte. Sama som to zažila, vzťah s rodičmi som mala úžasný, ani som sa nesnažila hneď po maturite niekam odísť, naopak, boli sme vo veľmi úzkom kontakte až do ich smrti, pár krát sme aj na dovolenke spolu boli, myslím po mojej maturite. Oproti cez ulicu býva moja spolužiačka zo strednej a mala s mamou krásny vzťah tiež, otec jej zomrel mladý. Vlastne okrem jednej spolužiačky neviem o tom, že by niekto zo strednej školy mal s rodičmi nepekný vzťah. Ani z našej triedy, ani z mojej rodiny. Prečo si myslíš, že tým, že ide niekto na internát, tam bol odložený? Keď taká škola nie je v okruhu 50km a je vysnívaná, ako by si to riešila? Dochádzaním? Cestovať denne 1,5 hodiny tam a 1,5 späť? S prestupovaním? A čo mení to, že prišiel v piatok z internátu s taškou špinavých vecí a hladný na jeho samostatnosti? Keby býval doma, perie si sám? Nie je hladný? Na internáte musí myslieť na to, aby mal na druhý deň niečo pripravené na desiatu, domu ju dostane vo väčšine prípadov do ruky, má na starosti to, aby mal kúpené pomôcky, hygienické potreby, učí sa hospodáriť s financiami. Aj môj syn bol od 15 na internáte, od 16 brigádoval, vzťah máme myslím si že perfektný. A je internát a internát, aj stredoškolský, je internát bunkového typu - štyri izby na jednu sprchu, WC a je internát hotelového typu, kde má každá izba pre dvoch študentov vlastnú kúpeľňu. A s tými chudobnými pomermi si ma pobavila, oveľa lacnejšie by ma vyšlo, keby syn chodil na gymnázium kúsok od domu, ako platiť internát, cestovné, plus veci, ktoré by som na gymnáziu kupovať nemusela.

elizabet173
1. mar 2022

@luccija nemyslím si, že je to tým, či je niekto na internáte, alebo nie, ale je to o vzťahoch v rodine. Z internátu na strednej predsa chodí na víkendy domov, je more prázdnin, prostredníctvom mobilov, sociálnych sietí sú rodičia s dieťaťom v kontakte. U nás nebol žiadny rozdiel medzi deťmi, ktoré študovali na internáte a medzi dieťaťom, ktoré bolo doma, dokonca ani sme nezaznamenali rozdiel, keď jeden z nás žil roky v zahraničí. Vždy sme vedeli, že sa máme kam vrátiť, že sme všetci doma vždy vítaní, že nikdy medzi nami rodičia nerobili rozdiely, vždy sme dostali všetci rovnako. Ak sa dieťa počas štyroch rokov odcudzí, vzťahy sa zhoršia, nie je na vine internát.

simca06022011
2. mar 2022

@elizabet173 nie som mimo, nie jednu poznám.

elizabet173
2. mar 2022

@simca06022011 záleží na povahe, aj na tom o akú školu sa jedná. Netvrdím, že nie sú deti, je jedno, či dievčatá alebo chlapci, ktorí berú internát ako únik z rodiny, po prečítaní zopár tém na MK sa im ani nečudujem. Ty si to ale napísala, ako by to bolo pravidlom, čo nie je vôbec pravda. Keď ty zopár takých poznáš, neznamená to, že to tak je všade a to nie je ani náhodou.

nika3136
2. mar 2022

Velmi, ale velmi lutujem tvojho syna.
Ti tu napise 20 ustrachanych mam, ze ti rozumeju, ved su to male deticky, chlapcekovia 😢 chudence, co si bez vas pocnu? Zlajdaci sa iba na internate, vsak?

Intrakom som si presla. A dochadzala som kazdy vikend vyse 100km tam a 100km spat. Isla som tiez na odbor spojeny s chemiou, druhu prihlasku som mala na gymnaziu, kde by som mohla denne dochadzat. Mama z toho mala hrozu. Dievca z malej dediny rovno do krajskeho mesta.
Co si myslis, aky je intrak "ruka hore"? 😃😃 ze sme na svojom mali este aj "cas na studium", kde v rozhlase vyhlasili, ze musime byt ticho a polovica ludi chodila do studovne, druha polovica sa ucila nahlas po chodbach....?
Vychadzky len na podpis do 19tej, ukazat sa na vratnici, ukazat sa vychovavatelke. O 22:00 nocny klud, ked nam este aj zhasli svetielko na izbe. Ziaden krik, ziadne behanie po izbach, ziadne navstevy, vypinali nam wifi 😃 ked sa niekto nestihol vratit z vychadzky, brana bola zamknuta, smola. Volali nam na mobil a hned vzapati rodicom. Kazde doobedie prisla na izbu kontrola poriadku alebo teda ci sme v skole, ak nie, museli sme vysvetlit a dokazat preco. Ano, flakat sa poza skolu dalo, to moze aj tvoj syn, ked bude dochadzat...kolko toho naflakas, ked mas na tyzden 10€? Si velmi dobre rozmyslis, ci si nechas peniaze na krabicku cigariet, bagetu z automatu alebo kofolu, ked pojdes s niekym von (lebo presso uz je k tomu luxus). Varit sme si nemohli, konvica a mikrovlnka boli na chodbe. Vytah bol na klucik a na 4.poschodie sme slapali peso 😃 stravu si nechcela? Nemusela si jest, ale zostala si uplne hladna. Zaspala si? Kucharky stiahli okienko a adios, meskas 😃 akoze co si predstavujes pod slovom internat? Vysokoskolsky? Uz si si to niekedy aj overovala? Ano, na VS je ina pohoda, zazila som aj to a niekolko intrakov ci na vlastnej kozi, alebo ked som si nasla priatela a ten tam byval.
Nemas vyber internatu, ale je tam vyber skol a je to pri BA? V akom zapadakove ta skola je? Ved pises, akoby to bol Svidnik. Na zastavkach stoja stetky....a cakaju na tvojho syna? 😃😌 mala by si sa troska prebrat do reality. Ja som po pol roku bola tak psychicky vycerpana z toho rezimu, ze som mame plakala, aby som sa mohla vratit domov a ona bola taka nadsena, ze mi povedala, ze aj ked z trucu prepadnem, do tejto skoly chodit budem a ze ma z internatu prec neda. To, ze vas to bude stat 200€ mesacne.....vy ste rodicia, vy mu mate zabezpecit to, aby mohol studovat. Ak nie, sklop usi a ospravedln sa synovi, ze chapes, ze po skole tuzi, ale nie ste schopni utiahnut to. Nehanbi sa to priznat. To, ze ty si myslis, ze gympel by mu dal lepsie zaklady, lepsie hento....a ked nepojde na VS? Alebo vyslovene nebude chciet? Lepsie mu bude za pokladnou v Tescu ako s maturitnym vysvedcenim zo strednej odbornej? Mna ten intrak tak prepleskal....tak naucil.....ze som zacala pracovat na druhy den, co som si prevzala vysvedcenie a po pol roku som sa odstahovala cez pol republiky, uplne samostatna. Dnes mam svoju rodinku, dom na hypoteku, pracu...a je nam krasne. Ano, mozno tam bude fajcit a ty to nebudes vecer doma citit 😃 ale to moze aj ked bude dochadzat. A nikde nie je napisane, ze ked tam nastupi, musi tam zostat. Skolu moze zmenit aj ked do nej nastupi. Si uzkostliva, prehanas a robis synovi vyslovene zle!! Absolutne mu neveris....necudujem sa preto, ze chce vypadnut. Moze mat predstavy akekolvek, ze si nieco kupi, navari...ked nebude mat zaco a ako, smola.

autor
2. mar 2022

@elizabet173 pre mňa je veľký rozdiel či bude denne doma či nie.Ako rodina sme mali aktívny život piatky ráno sme odchádzali na chalupu ja som nevychovala dieťa, aby mal na intraku teror ako píšu ostatné
@nika3136 nikto nepíše o peniazoch, že to neutiahneme.Zalezi mi na ňom ktorému rodičovi nie?Včera sme sadli a porozprávali z jeho reči sám vôbec nevie čo ho čaká len ide tam Tomáš, tak chce aj on.Pri otázke, keď T nezoberú či ide aj sám povedal, že nie.Tymto to pre mňa zhaslo a povedala som, že ho podporíme, ale žiť na internáte nebude.Ani neprotestoval necháme to otvorene má ešte týždeň na rozhodnutie na akú školu chce ísť.Mne ja samozrejme, že sám by nešiel tak toľko k jeho dospelosti a zodpovednosti.
Doma mu muž robí v sobotu raňajky viem čo mám doma🙂bol to len úlet, lebo idem s kamarátom a užijem si veľkú Bratislavu.Nikto naňho nevyvíjal tlak, psychické vydieranie chcela som ho vyskúšať či má záujem o školu, alebo o dobrodružstvo s kamarátom.Radsej budem uzkostliva ako si syna v 15 r poslať do jamy levovej a potom plakať ako sa zlumpacil

janage
2. mar 2022

@nika3136 tak takto v tej lokalite naozaj stoja šľapky na zastávke a po okolí plus ich zákazníci a kadejaké živly. Viem od rodiny čo to tam pozná.
Ty si zažila svoju skúsenosť na svojom internáte, nie na tom, kde ide syn autorky.
Autorka ak viete syna voziť nie je o čom.
Ak syn miluje chémiu, poobzerala by som sa ešte po SŠ kde je farmaceutický laborant a podobne ako alternatíva ku gymnáziu.

luxus10
2. mar 2022

@janage a nielen tam stoja...🙂

judar
2. mar 2022

Presne takychto tahacov kamaratov 15-16rocnych sme si tiez uzili, frajeriska velki a tiez zo vselijakych rodin s naivnym macherstvom ze ruka hore ...co je horsie ti chlapci tak hlboko padli v tej ich samostatnosti ze ine decka ich objavili ako si pocas studia na strednej privyrabali ako prostituti ci homosexuali

elizabet173
3. mar 2022

tvoje dieťa piatky nechodilo do školy a plánuješ, že ani na strednej nebude chodiť? Nemyslela si sobotu ráno? Máš pocit, že víkendy s rodičmi bude pre tvoje 16,17,18 ročného syna to naj? Mali sme v rodine veľmi pekné vzťahy, chodili sme aj s rodičmi tiež na výlety, na víkendy, ale keď som bola na strednej škole, zďaleka nie každý víkend. V 16, 17 rokoch nemali problém ma nechať doma, keď oni niekam išli, verili mne, verili svojej výchove a ja som sa snažila ich dôveru nesklamať. Tiež sme žili veľmi aktívnym životom, moji rodičia do vysokého veku, ja s partnerom tak žijem stále. Neviem, o akú strednú školu sa jedná, možno v BA je to iné, neviem, nikto z rodiny tam do školy nechodil., ale netuším, o akom terore píšeš. No ani ja, ani môj partner, ani môj syn, ani jeho syn sme sa nikdy s nejakým terorom na internáte nestretli. Ani s tým, že by bolo umožnené flákať sa po večeroch po meste, to ani náhodou. Možno sme mali šťastie na super školy (každá iná, dokonca každá v inom meste), určite by som si pozisťovala, čo a ako popredu. My sme to tak urobili, vedeli sme, kým syn nastúpil, ako to tam chodí, chodila tam dcéra našich známych, aj spolužiakov syn. Chápem ťa, že ísť na strednú školu a internát len preto, lebo tam ide kamarát a tvoj syn si myslí, že bude mať viac voľnosti, je veľmi chabým dôvodom dať si tam prihlášku. Na školu, na ktorú sa hlásil syn, nešiel žiadny jeho kamarát, ani spolužiak, ani tam nezačal chodiť rok pred ním, školu si vybral sám.

dory11
3. mar 2022

Ahoj nemyslím že si zlá matka.len fakt asi trošku moc naviazaná na Syna
Typujem že máš iba jedno deta
Neverím že tá škola mám len jeden internat ja čo chodím do školu a to je stredná škola v liptovskom Mikuláši mám dva internáty.
A prváci na internátoch majú prísnejšie pravidlá ako staršie ročník a hlavne nebráni mu študovať čo ho bavy lebo ty to bude vyčítať a verím aj keď mam zdravotne problemy a je celiatik verím že vie sa správať a vie čo môže a nemôže jesť na svoj vek

dory11
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lujza123
4. mar 2022

Ja som bola na internáte celú strednú a bolo to super, rada na to spomínam. Veľa ma to naučilo - samostatnosť, hospodárenie s peniazmi, fungovanie v kolektíve a spolubývajúcimi, zodpovednosť sama za seba.

Myslím ze sa nemáš čoho báť. Už je veľký, s tým ze odíde musíš začať rátať. Na víkendy bude doma, milý rad ze vas vidí - menej papulovania a pubertalnych záchvatov. Bude rad ze na chvíľu kľud ani von ho to nebude moc ťahať.
Je to SŠ internát, to je úplne iné ako VŠ. Sú tam vychovávatelia, nesmú tam piť alkohol, režim býva oveľa prísnejši než v rodinách, volne vychádzky majú len do nejakej 4 - 6 žiadne večerné túlanie, na izbách musia mať poriadok.
Ze bude na suchých večerach - aspoň sa naučí varit. Samostatnosť je skvelá vlastnosť, dá mu to veľa do života, neskvasi v mama hotely do 30 tky. Bude sa snažiť osamostatniť sa co najskor

97tomi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz