Úloha z matematiky

4. nov 2023

Dobrý deň
Viete mi pomôcť so slovnou úlohou z Matematiky b,c?
Plus vypočítať obvod a obsah

positivvibe
4. nov 2023

Nech Peter zarobil x €. Podľa zadania, Jano zarobil o 50 € menej ako Peter, čo znamená, že Jano zarobil (x - 50) €.

Taktiež podľa zadania, Peter zarobil 2x viac ako Jano, čiže platí: x = 2(x - 50).

Teraz môžeme túto rovnicu vyriešiť:

x = 2x - 100 // Rozšírime x

100 = x // Presunieme x na ľavú stranu

Teraz môžeme zistiť, koľko zarobili Peter a Jano:

Peter zarobil 100 €

Jano zarobil x - 50 = 100 - 50 = 50 €

Takže Peter zarobil 100 € a Jano zarobil 50 €.

positivvibe
4. nov 2023

Jano a Peter spolu zarobili 536 €, čiže platí: x + 3x = 536.

4x = 536 // Sčíta sa x a 3x

x = 134 // Vydelenie celou rovnicou divisorom 4

Teraz môžeme zistiť, koľko zarobili Peter a Jano:

Peter zarobil 3 * 134 € = 402 €

Jano zarobil 134 €

Takže Peter zarobil 402 € a Jano zarobil 134 €.

matullienka
4. nov 2023

Predtým ako si tu opises výsledok treba pozrieť príklady čo ste počítali v škole a určite na to prídeš tieto slovné úlohy berie dcéra v 6 triede. Vypočítať obvod a obsah? To myslíš vážne?

autor
4. nov 2023

@matullienka
@matullienka obvod a obsah viem ale klasického útvaru a nie takého primitivneho

matullienka
4. nov 2023

A žeby si si to rozdelil na dva obdĺžniky ťa nenapadlo? Treba v škole počúvať a budeš vedieť aj úlohy robiť. Stačí používať mozog aj na niečo užitočné

patka06
4. nov 2023

Obvod a obsah ste na to išli dobre, dopočítali ste zvyšné strany
Teraz už len strany spočítať + vypočítať obsah 2 obdlĺžnikov /ako sú rozdelené na obrázku a spočítať

autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
aculy
4. nov 2023

pri tomto slovníku sa ani nečudujem, že nevieš vypočítať úplne jednoduchý príklad 🤦🏻‍♀️

autor
4. nov 2023

@aculy áno lebo ma vytočila že treba používať mozog,Proste každý je dobrý v niečom inom a nie každému ide matematika a ta pani sa doma obula ako keby som niekoho zabila a pritom som sa len slušne pýtala ci mi vie niekto stym pomôcť to znamená že mi to stačilo len vysvetliť a nie napísať vysledok

autor
4. nov 2023

A keby to bolo také jednoduché tak by ztoho mala celá trieda 1,2 a nie 4 a 5.ale jasne celá trieda nemá mozog len učiteľka

matullienka
4. nov 2023

Nehnevaj sa ale tam máš základné veci, ktoré ste určite brali. Neviem, ktorom ročníku si ale toto dáva dcéra bez problémov v 6 triede. Nemáš tam nič zložité

patka06
4. nov 2023

Toto sú naozaj jednoduché príklady, len sa nedajú počítať automaticky - treba pri nich rozmýšľať
Neverím, že by z tohto mali všetci 4,5

autor
4. nov 2023

@matullienka tak prosím Vás prečo my to nevysvetlite?

matullienka
4. nov 2023

Pýtam sa ťa v ktorom ročníku si, lebo tie príklady moja dcéra v 6 triede nepočíta cez rovnice ako máš vypočítané vyššie

patka06
4. nov 2023

@matullienka moja dcéra mala rovnice v 5. ročníku, tam počítali aj podobné príklady

matullienka
4. nov 2023

@patka06 naši to nepočítajú ešte cez rovnice ani ich ešte nebrali ale vie to vypočítať bez problémov. Oni majú rovnice v osnovách až v druhom polroku tuším v 6 ročníku

autor
4. nov 2023

@matullienka som siedmačka a rovnice sme ešte vôbec nepreberali

patka06
4. nov 2023

Ak ste nebrali rovnice, tak vypočítať len logicky
Určite ste počítali podobné príklady v škole, postup je potom skoro rovnaký

matullienka
4. nov 2023

Choď na to logicky: ukážem ti to ako to počíta dcéra

matullienka
4. nov 2023

Obvod a obsah si začala dobre len to dotiahni.
A naozaj pozri aj starý zošit určite ste podobné príklady počítali, postup je vždy rovnaký

autor
4. nov 2023

@matullienka len nechápem odkiaľ mo tam učiteľka dala tu 6 a 7

patka06
4. nov 2023

Pozri poriadne na obrázok a pochopíš
20 - 13 = 7
10 - 4 = 6

matullienka
4. nov 2023

Veď skus zapojiť logiku pre pána, tebe naozaj chýbajú úplne základy

autor
4. nov 2023

@matullienka veď to príklady ja bez problémov vypocitam ale slovne úlohy a ten obvod a obsah nechápem fakt mi to nedáva logiku.

patka06
4. nov 2023

chýba ti základné logické myslenie, čítaj pomaly postupne zadania a rozmýšľaj, zapisuj si tak ako ti radí matullienka.
V škole na písomke s tebou mamky s MK nebudú

autor
4. nov 2023

@patka06 a to každý musí mať logické myslenie
Veď obvod je O=2×a+2×b ale tam každá strana má inú rozmer

matullienka
4. nov 2023

Už chápeš?

patka06
4. nov 2023

To to nie je žiadna jadrová fyzika - logické myslenie na vypočítanie týchto príkladov by mal mať naozaj každý.
Obvod znamená spočítať všetky strany - nemusí to byť len 2a+ 2b pokojne môže byť a+b+c+d+e+f - tu netreba ani logické myslenie, stačí si uvedomiť čo je obvod a nie bifľovať sa vzorce

matullienka
4. nov 2023

Musíš vypočítať obsah každého obdĺžnika zvlášť a potom len spocitas, pri obvode vôbec nemusíš používať vzorce len spocitas všetky strany
Neuraz sa, ale áno každý by mal mať základné logické myslenie. Na to aby si sa registrovala na sociálnych sieťach alebo mk radu nepotrebuješ, tak skús tu energiu presunúť aj do učenia

autor
4. nov 2023

@matullienka bohužiaľ ja logické myslenie nemam.
Fakt nechápem a nedáva my to logiku ako to môžem vypočítať hocijako keď obvod ma svoj vzorec tak isto ako obsah.Potom načo sú vzorce keď sa to môže vypočítať hala bala