V akom veku dovoliť 11 ročnému dievčaťu sa holiť?

22. jan 2021

Maminky dievcat v zacinajucej puberte prosim ako to prezivate? Myslim zmeny nalad a podobne? A hlavne by som sa chcela poradit v akom veku ste dovolili dievcatam holit napriklad nohy? Dcerka ma 11 rokov a tu smolu, ze ma tmave naozaj viditelne huste chlpky.. najviac jej vadia na nohach a rukach.. ma uz z toho naozaj psychicke problemy, odmieta v lete nosit tricka s kratkym rukavom, kratase lebo sa jej v triede posmievali a mna to ozaj trapi..nechcem aby sa takto zle citila.. rozmyslam, ze jej v lete povolim a pomozem aspon

zbavit chlpkov na nohach

estrella5
22. jan 2021

hoc aj mladšej by som dovolila, resp. aj pomohla zbaviť sa tmavých chĺpkov. prečo nie?? nie je to predsa žiadny drastický zákrok ani nič také hrozné, aby som to nedovolila dospievajúcemu dievčaťu. skôr mi príde hrozné to zakazovať a prizerať sa na to ako sa dievča kvôli tomu trápi...

basullinka
22. jan 2021

Podľa môjho názoru netreba holenie zakazovať, ale poučiť ju tak, aby si zbytočne neublížila, ak by to robila na tajnaša. Vek sa ohraničiť nedá, je to individuálne u každého dospievajúceho dievčaťa. Sama viem, aké to bolo pre mňa, keď mi rodičia zakazovali sa oholit a ja mam tmavé, husté chlpy. Proste horor.

autor
22. jan 2021

@estrella5 dakujem za nazor..myslis, ze nebudu chlpky dorazat prilis rychlo? a myslite, ze bude stacit klasicky ziletkou ked jej pomozem? ja som osobne ine neskusala, toto mi vyovuje aj ked sa musim holit castejsie..myslim, ze mas pravdu isto jej chcem pomoct aby sa netrapila..dbam aj na pouzivanie spravnej kozmetiky.. len toto som vahala ci nie je este prilis skoro ..

leniel
22. jan 2021

Nie je priskoro. 11rocna som uz mala viditelne prsia, menzes aj chlpate podpazusie a nohy, a to bolo pred 20timi rokmi... mamina mi nakupila jednorazovky ziletky, a viac sa nestarala 😉 ak bude chciet ine sposoby, podpor ju, ja som si velmi casto poziciavala epilator a dodnes je to pre mna najlepsie riesenie, sice bolestive, ale nerobi mi to ziadny problem a mam 2 tyzdne pokoj svaty 😊😉

ivetkakarin
23. jan 2021

Urcite jej to dovolte. Mlade baby maju potom zo seba zbytocne komplexy. Nech si holi co chce a sama si najde sposob a aj nejake nacasovanie,ako jej to bude vyhovovat podla dorastania. Ja sa holim kazdy bozi den a vzdy som to tak robila a je to najlepsi pocit na svete. Aj pre nu urcite bude 🥰

lenuska9999
23. jan 2021

Ahoj moja sestra má 13 a začala sa holiť tiež približne v 11. Ona nejako rýchlo dospievala aj chĺpky jej rástli rýchlejšie. No viem, že nepoužíva klasickú ziletku, ale tu takú penu, ktorú si nastriekate napr na nohy, pár minút počkáte a potom opláchnete.. kúpite ju napr v DM.

miadi
23. jan 2021

Ked je to take zle ze trebalo by holit aj ruky tak by som odporučila našetrit jej k 18ke na laser to je naj riesenie .. ( dovtedy nech si teda holi len to bude mat hustejsie a horsie ) laser je uplne naj nech si baby co epiluju stromcekom alebo holia alebo voskuju vravia ake to je super tie chlky dookola rastu a vidno ich hnet . Laser treba niekolko x zopakovat a ostanu jej 3xhlpi. Tenucke ktore ani holit netreba. Na cely zivot pokoj od depilacie.

tatianaba
23. jan 2021

Ja nemam dceru, ani tak velke dieta... ale... na strednej skole som mala spoluziacku, ktora bola bleda ako ja, ale s tym rozdielom, ze mala tmave, velmi tmave chlpky. Rodicia jej zakazali holit sa, dodnes som nepochopila preco. To, cim si musela prejst, tie komentare od nie velmi inteligentnych spoluziakov, to bolo cosi strasne. Takze ja by som urcite dovolila, dnes to je uz celkom bezna vec a nech sa dievca citi sebavedomo. 🙂

derdia
23. jan 2021

Ahoj dcére začali rast chĺpky, v podpazuší.... Síce som to chcela nechať na ňu...ale ona to nejak neriešila. A spomenula som si, že ako sa správali k babám, ktoré sa neholili, keď som ja bola v jej veku...
Chcela som ju uchrániť pred posmeskami.
Tak som jej sama povedala, že pozri tu ti dám do kúpeľne ziletku, keď budeš chcieť, môžeš si ich oholiť je to na tebe. A už sa holi, a je oveľa spokojnejšía.
A po pravde ja neznášam chlpy v podpazuší, keď niekto ma. Je to pre mňa nechutne. Nemôžem si pomôcť. Takže nechcem aby takto pozerali na moje dieťa. Keď vyrastie a bude ich tam chcieť mat😉nechá si narast😊😊😊😊 takže určite jej menej ublíži tým, že sa oholi... Ako tým, že by si jej to nedovolila. Nie je čo riesit😉

henka123123
23. jan 2021

ja som zacinala s depilacnym kremom je k tomu taka umelohmotna vec a s tym si da dole tie chlpy..skuste to zo zaciatku

jajka71
23. jan 2021

Skúste začať krémom a taka plastová škrabka je k tomu, tak sme začínali my 🙂 isto si časom nájde spôsob, ktorý jej bude vyhovovať ale nieje dôvod to odkladať, aby sa necítila v skupine rovesníkov odstrcena, či zosmiesnovana, môže byt, že sa potom bude vyhýbať tomu, aby šla v lete von ci na seba vrstvit oblecko úplne zbytočné len aby zakryla..... Tieto veci sa nedajú dátovat vekom že odkedy, my sme 4 sestry a každá s tým začala v inom veku, hormóny to naštartuju v inom čase, tričká co nosila najmladsia sestra v 3tej triede nosí teraz moja takmer 6r dcérka 🙂 a nieje to tým, žeby sa zrazili v práčke 🙂

ljzozv
23. jan 2021

Je to skoro. Nech si hovorí kto chce a čo chce. V tom veku ešte nemajú tak pozerať na svoje telo.
Viď príspevok tu vyššie, že maminke sú protivne chlpy v podpazuší a takto to berú rodičia a tým pádom sa na to takto učia pozerať aj deti.
Robíme si to teda my sami...
Na druhú stranu, ak má mať z toho psychické problémy, tak lepšia voľba je predsa oholiť ich.

amelie2017
23. jan 2021

Moja ma len 3 roky, ale tak chlpate nohy som este nevidela. Navyse ma uplne tmave tie chlpky. Neraz som sa zamyslala, kedy si to zacne uvedomovat (jasne, ze v puberte) a pride s tym, ze sa chce oholit. A urcite jej to nezakazem. Ja naopak som spravila strasnu chybu, ze som sa zacala holit, ja som mala 7 bielych chlpov, ale vsetky kamosky sa holili, tak aj ja. Kebyze sa neoholim, ani by nebolo treba.

hindakus
23. jan 2021

Ak chce, nech sa holí kde chce, ak nechce, nemusí nikde 😀

kamajka
23. jan 2021

Ja som bola proti tomu, dcera mala svetle chlpky, aj tam si spravila po svojom. Teraz ma 17 a je to naopak, vyznava presvedvenie all natural 😄 a to by som teda bola radsej keby sa holila 😄. Pokial ma z toho tvoja dcera problemy v osobnom zivote dovolila by som. Nie je na tom nic zle.

thoughtfulweirdo
23. jan 2021

Nie je nijaká veková hranica. Riadiť sa podľa mňa treba tým, ako dospievajúce dieťa vyzerá a ako chĺpky vníma. Sú deti, ktoré sú už v 11 výrazne ochlpené a potom sú aj deti, čo ani v 15 nemajú takmer nijaké chĺpky, logicky sa každé začne holiť v inom veku. Nebude sa teraz predsa chúďa dcéra trápiť ďalšie 4 roky len preto, že niekomu sa to zdá "skoro".

zuzanka.zuzu
23. jan 2021

😲 toto treba dovoľovať?
mami, ďakujem za moje detstvo a pubertu 🙏😘

ladyvi
23. jan 2021

Nohy jednoznacne ano. Ruky by som sa asi poradila s babami, co maju skusenost.
, mozno laser v neskorsom veku? Netusim, len viem ako som si ruky oholila iba raz a bol to des, ked to opat rastlo.

nevenka
23. jan 2021

No mam v zivej pamati, ako som si vydupala u maminy, ze si teda idem kupit ziletku a penu (najprv som mala taky ten krem, na jemnejsie chlpky to stacilo) a ocino skomentoval, ze ked raz zacnem, budem ako medved. Na to som mu s placom povedala, ze uz som ako medved. Zhukal ma a uz nikdy nic nepovedal (mama mu asi povedala nakoniec svoje). Moji rodicia su stara skola, ocino je zarasteny vsade a mamina sa neholi vobec. Ja som ako 11 rocna dostala menzes a v 13 sa riesili uz cysty, hormonalne poruchy, to zarastanie s tym suviselo. Cely zivot si teda holim cele nohy, zadok, brucho. Ruky uz neriesim, aj tam mam viac chlpov a vyraznejsie ako moj muz. Chcela som si nasetrit na laser, ale tie plochy, co by to stalo...No, mam manzela, co to chape a ma ma rad taku, aka som, peniaze setrime na ine veci a mame 3 deti. Uz teraz vidim, ze dcerka bude mat urcite viac chlpov a ked pride cas, tak urcite jej to zakazovat nebudem. Viem, ake to je. Za nasich cias, ked som bola nastrocna (asi 15 som mala), sa nosili take kratke tricka (ako vlastne aj dnes 🙂), tak mi jeden chalan povedal, ze ake mam chlpate brucho. No skoro som sa od hanby prepadla...🙄. Ak je dcerka tmavy typ, asi su chlpky normalne viditelnejsie, ale ak sa Vam bude zdat, ze ich ma moc, skuste aj endokrinologicke vysetrenie. Ja som mala vela muzskych hormonov, vysetrenia od hypofyzy, nadoblicky, vajecniky. Na nic extra sa neprislo, cosi sa muselo riesit liekmi, nakoniec som mala mat problemy otehotniet, ale stal sa 3x zazrak. Takze urcite by som dovolila 🙏😇

jaskolka
23. jan 2021

Kľudne sa môže holiť, veď to je individuálne. Kúp jej depilacny krém, ukáž jej, ako na to. Ak by to nestačilo, normálne žiletky, alebo na začiatok tie špeciálne žiletky so širokou rúčkou, Gillette woman, alebo tak dajako, čo sú na viac použití, , s jednorazovymi už možno treba dáku zručnosť, tak aby sa neporezala, kým to "chytí do rúk"🙂. Chĺpky rýchlejšie rast nebudú, to je len pocitovo tak, lebo rastúci chlpok je hrubší, ale určite ich nebude kvôli holeniu viac, to je mýtus

ljzozv
23. jan 2021

@thoughtfulweirdo mne sa to fakt zdá skoro. V tom veku sme riešili iné veci a ako váhu a chlpy.
Ďakujem Bohu za moje detstvo.
A nech mi hovorí kto chce a čo chce. Učíme ich toto sami. Ak maminka sama sústavne rieši , čo si oblečie, s čím to skombinuje, čo s čím ladí a neladi, toto je detské, toto je otras, nedala by to ani psovi obliecť.... Tak to dieťa to nasáva a potom aplikuje aj v škole a medzi kamarátmi.
Ale stále hovorím, že ak to má mať následok, že dieťa sa bude cítiť zle, tak radšej predsa nech sa oholi. Na druhej strane v prvom rade by som si s dieťaťom sadla vysvetlila, že ak s tým začne, už väčšinou bude musieť stále sa holiť, dorastá to rýchlo a je to väčšinou viditeľnejšie potom. Ak stále bude chcieť, tak je čas na poučenie ako na to... 🤷‍♀️
Pritiahnuté za vlasy - príklad, ak bude nešťastné, že všetky baby a chalani sa už bozkávali (a ďalšie situácie), tak mu budeme prízvukovať, že to treba skúsiť, veď nech sa dieťaťu nevysmievaju... Alebo si sadneme a budeme diskutovať. Treba v dieťaťu budovať zdravé sebavedomie, že nemusí byť rovnaké ako ostatné deti. Je jedinečné a úžasné...

pininka1
23. jan 2021

Chapem ju dokonale,mne to mama zakazovala a to uz sa holili vsetky spoluziacky na strednej a ja mam sice rysave vlasy ale chlpy su ako droty, silne, huste. No katastrofa, na plaveckom som sa hanbila ako pes. Co by som ale neodporucala je holit ruky. Moja spoluziacka si ich holila a vyzeralo to otrasne. Ked jej dorastali bolo to hrozne. Toto by som nerobila.

nikpa
23. jan 2021

Ked ma mat z toho psychické problémy a deti sa jej kvoli tomu smejú tak by som ju určite s tym netrapila. Tak ci tak sa zrejme bude celý život holit alebo si to inak odstraňovať tak ci uz začne teraz alebo za 3,5,10 rokov to je jedno.

jaskolka
23. jan 2021

@ljzozv ja som mala 12,ked som prvýkrát sa oholila, po prvej menštruácii jednoducho ochlpenie začalo rast výrazne, a vadilo mi, keď som na telocviku videla, že dievčatá majú svetle alebo nijaké chĺpky. Mama mi kúpila tu dámsku Gillette woman ziletku, staršia sestra mi ukázala, ako na to, a odvtedy už som sa normálne holila sama. Chĺpky nebudú hustejšie, to je mýtus, iba novo dorastajúce sú na pocit "tvrdšie" preto je dojem, že ich je viac a husté

ljzozv
23. jan 2021

@jaskolka možno je to mýtus, ale u mňa pravdivé. Kým som sa nezačala holiť, boli kde tu a jemné, potom sa stali výraznejšími a hustejšimi...

iwesska
23. jan 2021

Nohy v pohode,ale ruky by som nedovolila. Ked to zacne vyrastat bude to fakt hnusne,pichlave a nepredpokladam,ze ked taka 11r.pojde niekde do tabora,tak si tam bude kazdy den ruky holit. Povedz,ze ruky nie,lebo budu pichlave a nebude sa jej chciet potom nikto dotknut.

moni73
23. jan 2021

Holit podpazusie som jej nakazala hned ako zacala "smrdiet". A kupila epilator, nechcem, aby si nohy holila.

rik01lulaka
23. jan 2021

Ja by som nemala nič proti holeniu, ale ruky a stehná by som nedovolila...keď už tak ako písala @miadi nasporiť na laser a neriešiť to holením...

jaskolka
23. jan 2021

@ljzozv neviem, ale keď logicky si predstavím, ved chlpok rastie z vlasového folikulu, vačku. To akože holením si "vyrobíš" nové vačky pod kožou? "

majkeel
23. jan 2021

Preco vlastne holit a zrezavat dietatu zbytocne vrstvu koze, ked staci ruky, nohy raz za 1-2 tyzdne prebehnut normalnym strojcekom na strihanie vlasov a zbavit sa najviditelnejsich chlpov? Za 5 min vybavena vec.