Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
a uvidíš všetky príspevky!
iwesska
9. okt 2018 Čítané 168x

  (Denník chlapca, ktorého životom sprevádza syndróm ADHD)

Volajte ma Félix. Mám 8 rokov a žijem si takým bežným školáckym životom.

Hovoria mi, že som v mnohých veciach trochu rýchlejší než iné deti. Teda oveľa rýchlejší….vlastne… ešte rýchlejší ako moje najrýchlejšie myšlienky.

A čo?!? Veď nie som korytnačka, či ?!?

Moje ráno sa začína vtedy, keď sa mi chce vyliezť z postele. Obyčajne je to o takých 20-30 minút neskôr ako by si predstavovali rodičia, ale čo, však vydržali včera, vydržia aj dnes.

Je už 6.55…asi by som fakt mal začať niečo robiť, keď chcem stihnúť prvú hodinu.

7:00 Mierim si to na WC. Ako tam tak sedím, spomenul som si, že mám dnes hodinu angličtiny, na ktorú som si ale zabudol zbaliť knihy.

7:03 Vyrážam zo záchoda. Za sebou počujem známy ženský rozhorčený hlas, ktorý mi vysvetľuje, že tak ako sa dvere používajú pri vstupe do miestnosti, používajú sa aj pri vstupe von. A to, čo vo vnútri svieti, nie je slnko a treba to vypnúť. Ale to už mám hlavu dávno strčenú vo svojej školskej taške a oznamujem mame, že mi chýba aj lístok na obed. Odbieha z kuchyne a príde mi ho dať so slovami, že ak už mám všetko zbalené, mám sa ísť umyť, obliecť a raňajkovať.

7:10 V izbe stretávam svoju mladšiu sestru, ktorá už sedí prichystaná do škôlky a čas si kráti skladaním Lega. Pridám sa.

7:15 Z kuchyne sa ozýva tentoraz mužský hlas, ktorý mi oznamuje, že raňajky sú už dávno na stole. Raňajky??? Púšťam z rúk stavebnicu a vyrážam. Medzi dverami však dostávam zákernú otázku, vraj či mám umyté zuby. Prevrátim očami. Pýtajú sa, ako keby som mal na to more času, alebo čo. No nie, nemám. Tak dostávam stopku a idem na tú kefku aspoň hodiť očko. Obetujem jej maximálne 48 sekúnd, pre pokoj v rodine.

7:20 Konečne raňajkujem. Sú to síce raňajky, ktoré som mal ešte včera rád, ale o tých dnešných som mal teda inú predstavu. Vraj, keď sa mi nepáči, môžem si spraviť iné. No dobre, uznávam, nie sú až také zlé, dokonca mi celkom chutia.

7:28 Sedím pri stole a rozprávam...stále rozprávam. Napadlo mi, že si idem niečo nakresliť, alebo aspoň napísať list Ježiškovi, keď tu zrazu dostávam ďalšiu z tých otravných otázok. Vraj či som oblečený. No som, veď mám pyžamo. Ale že či som už oblečený do školy. Jáj a dnes nie je sobota?!?

7:32 Oblečený, hip-hip-hurááá! Ale oni s tými otázkami nedajú pokoj. Najprv že prečo mám nohavice zastrčené v ponožkách. Potom, že prečo mám polovicu trička z nohavíc von a druhú dnu a na záver ich ešte zaujíma, prečo mám gombíky na chrbte. Akože prečo?!? Lebo som sa tak rozhodol a basta! Neskutočné koľko požiadaviek majú tí rodičia každé ráno!

7:37 Klapka: „Oblečený na 2.pokus“ úspešná a ja konečne vyrážam do školy.

7:55 Chystám sa na hodinu a zisťujem, že som si dosky so zošitmi nechal doma na stole. Triedna volá mame, nech mi ich prinesie...Veď chce schudnúť, tak nech naberá kondičku.

8:00 Začína vyučovanie....ale o tom už nabudúce :slight_smile:

:copyright: iwesska

Čítaj celý článok
iwesska
8. apr 2018 Čítané 47x

Tí, ktorí máte doma deti, to veľmi dobre poznáte.

S každým ročným obdobím sa vžívate do role Popolušky, kedy namiesto hrachu a šošovice triedite oblečenie v detskej skrini na "ešte ponosíš" a "to ťa naozaj tak tlačí?" :grinning:

A tak máte následne dve možnosti:

 1. Dáte si celá rodina niekoľkohodinovú túru po obchodných centrách, kde kúpite všetko možné, len nie to čo ste chceli.
 2. V pohodlí domova si pozriete ponuku šikovných mamičiek, ktoré ponúkajú svoje produkty na rôznych stránkach

Ako pokroková matka som sa tentoraz rozhodla pre druhú možnosť.

Na istej sociálnej sieti sa mi akurát zobrazil inzerát od mamičky, ktorá ponúkala už  niekoľko hotových produktov.

Celá natešená, že som zareagovala hneď prvá, v prvej minúte po zverejnení, sa pýtam či sú dané dva produkty voľné. Zároveň sa zaujímam o materiál a dodávam, že mám záujem. Nasledujúce 3 hodiny nemám prístup k internetu a tak ho zapínam až po príchode domov.

Predávajúca mi medzitým odpísala kladne. Očami prebieham niekoľko komentárov pod tým mojim...Iná kupujúca, ktorá reagovala hodinu po mne si prosí rovnakú vec ako ja. Predávajúca jej to potvrdila lajkom.

Nechápem síce, ale hovorím si: "Veď dotyčná mamička ich šije, tak iste nemá problém ušiť pani rovnakú vec, ako som chcela ja"...

Posielam teda pani info, že materiál vyhovuje a môže mi poslať údaje k platbe.

Následne však dostávam slovnú "sprchu": "Bohužiaľ, už nie je, ostal už len iný vzor!"

Prekvapene sa pýtam: "Prosím? Veď som bola prvý záujemca. Podľa čoho sa rozhodujete, komu tovar predáte a komu nie?"

Čakám mňa odpoveď, čakám...a čakám doteraz...

Pani "podnikateľka" namiesto vysvetlenia zmazala inzerát rýchlejšie ako blížiace sa tornádo. Bez jediného "prepáčte, nevšimla som si", alebo "prepáčte, môžem Vám ušiť"...

Veď sme ľudia, stane sa...

Prišla, zverejnila, vybrala peniaze a tam jej podnikateľská misia skončila.

Načo sa snažiť o zachovanie si dobrého mena? Načo si zákazníkov vážiť natoľko, aby sa vrátili? Veď serióznosť sa už v podnikaní asi nenosí. Nekúpi jeden, kúpi druhý...

Nuž, milá pani a všetky handmade tvorilky s podobným myslením, veľmi sa mýlite! Darmo máte šikovné ruky a stránky plné krásnych produktov, keď neviete jednať s ľuďmi. Žiaľ, to ako komunikujete napovedá o vašej serióznosti viac, ako si myslíte. Vaša komunikácia vyvoláva v zákazníkoch pochybnosti. Lebo čo ak si niečo dám ušiť a dotyčná to alebo neušije, alebo ušije inak, alebo predá inému???

Nie, takto sa teda biznis nerobí...Peniaze si treba zaslúžiť. A ja ako kupujúca ich radšej dám niekomu, kto mi tovar ušije možno inak, ale s maximálnou ústretovosťou, ako tomu, kto by ho ušil hoci aj so zlatými niťami, no s veľkou dávkou arogancie...

Foto, zdroj: Pixabay

Čítaj celý článok
iwesska
17. máj 2017 Čítané 4278x

K napísaniu tohto článku ma priviedol zážitok z jedného všedného-nevšedného dňa. 

Pani učiteľky v materskej škole  sa spolu so svojimi malými zverencami rozhodli urobiť radosť mamám ku Dňu matiek. Dlhé týždne nacvičovali predstavenie, aby sa ukázali na veľkom pódiu v kultúrnom dome. Z kapacitných dôvodov však bolo toto vystúpenie určené prednostne pre mamičky, zvyšné vstupenky sa následne delili medzi ostatných členov rodín. A keďže pani učiteľky sa snažili vyjsť v ústrety väčšine rodičov, dohoda znela tak, že mladší súrodenci budú sedieť dospelým na kolenách. Nič nepochopiteľné...

Aspoň tak sa to javilo do chvíle, keď začali prichádzať do sály rodičia, ktorí pre nedostatok miesta ostali stáť na schodoch. Pani riaditeľka poprosila už sediacich rodičov a vedľa nich sediace deti o rešpektovanie dohody a uvoľnenie miest. Prešlo niekoľko minút, zopár jedincov pochopilo, ostatní po slovensky alebo nerozumeli, alebo nechceli rozumieť? Neviem. Opäť sa objavila na pódiu riaditeľka a zdržujúc netrpezlivé deti v zákulisí, zopakovala svoju prosbu druhýkrát. Myslíte si, že sa niečo zmenilo? Kdeže!

Istá časť malých detí naďalej sedela na osobitných sedadlách a rodičia iných detí stáli. Týmto nakoniec museli priniesť stoličky zo zákulisia. 

A tak sa mi natíska otázka: "Prečo sa niektorí jedinci tvária ako "pupok" sveta?" Prečo pred zrakmi svojich detí dehonestujú autority?

Možno teraz vám to príde "cool a rebelské". No neskôr, keď vaše deti budú mať tie svoje a vy paličku v ruke, nečudujte sa, ak búdú sediac v MHD na svojom androide naháňať Pokémonov, zatiaľ čo vy sa nad nimi budete nestabilne potácať. 

Lebo akých si vychováme, takí sa o nás postarajú...

Ak ste si práve v tomto bode pomysleli, že robím z komára somára, tak spomeniem rovno labuť. A aj to, že citlivé povahy by práve tu mali prestať čítať. 

Je jar, leto... alebo čosi také. Skrátka obdobie, kedy si aj zvieratká zakladajú svoje rodiny. Tak ako my, ľudské mamy, aj tie zvieracie potrebujú svoj pokoj, svojho ochrancu ktorý ich ochráni pred nepriateľmi. Aspoň tak by to malo byť, keby sme to my, tvory dvojnohé, rešpektovali. 

Pri neďalekom ramene Dunaja sa takto uhniezdila budúca labutia rodinka. Obaja sedeli vo svojom hniezde. Pokojne, až do chvíle, kým sa neobjavil ON - ďaľší z kategórie "JA som JA, kto je viac??" - aj so svojim potomkom. Dostal "skvelý" nápad a nabádal svojho malého syna, nech si ide pohladkať labuť do hniezda! Už pri spojení "pohladkať si divoko žijúcu labuť" ma ako matku oblieva pot, ale tým táto príhoda nekončí. 

Samec z pochopiteľných dôvodov vyštartoval po dieťati, sypel a dieťa zobákom uhryzol. I tu zakročil sám VŠEMOHÚCI PÁN TVORSTVA a palicou na smrť samca ubil :frowning2:

To všetko sa odohralo pred zrakmi okoloidúcich a jeho dieťaťa. Neviem nájsť v tejto chvíli vhodné slová, ktoré by výstižne popísali tento ohavný čin. Nebola som pri tom, rozprávala mi to kamarátka. A hoci volali políciu aj ochranárov, kým prišli, dotyčný "SUPERHRDINA" zutekal. Labutí samec sa ničím neprevinil, len chránil, čo bolo jeho, presne tak, ako to robil aj chlapcov otec. 

Ostáva len dúfať, že jeho syn po vzore svojho otca nevezme na podobnú "zážitkovú exkurziu" raz aj svoje deti. 

Kdesi som čítala peknú myšlienku, že deti sú karmou rodičov. Čo sme si kedysi zasiali, to si teraz v podobe detí žneme. Asi všetci sa zhodneme na tom, že dokonalý rodič neexistuje. Každý robí vo výchove chyby a každý to robí po svojom. Ale mohli by sme byť jednotní aspoň v otázke slušnosti, ukázať deťom ako sa v spoločnosti majú správať a čo už je naopak za hranicou slušnosti.

Nech tá karma nemá s nimi v budúcnosti toľko práce :slight_smile:

Foto: pixabay

Čítaj celý článok
iwesska
3. apr 2017 Čítané 3544x vybrali sme

Otvorím časopis, zapnem televízor, surfujem po internete... Kamkoľvek pozriem, vidím samé dokonalé tváre. Muži, ženy v produktívnom či dokonca zrelom veku, s pleťou jemnou ako čerstvo narodené bábätko, bez jedinej vrásky, dokonca ani tej mimickej, s hustými riasami siahajúcimi po koniec čerstvo vytetovaného obočia, s perami veľkými ako po včelom uštipnutí a oslnivým holywoodskym úsmevom... Dokonalá fotka podčiarknutá strohými vetami o tom, ako je prirodzené starnúť do krásy. Vlastne, lepšie vôbec nestarnúť a v najlepšom prípade toto slovo v spojení s ľuďmi ani nepoužívať.

Áno, toto je trend dnešnej doby. Prirodzenosť sa už nenosí... Už nám nestačia len kozmetické prípravky, protivráskové krémy, predlžujúce špirály, ceruzky na obočie a iné vychytávky, ktoré tu i tam zakryli nejakú drobnú nedokonalosť a naopak podčiarkli a vyzdvihli prednosti, ktoré nám nadelila sama príroda. Teraz tu máme lasery, skalpely, injekcie... Tie vyriešia každý nedostatok. Vadí vám vráska uprostred čela? Tenké pery? Alebo máte pocit, že vaša brada by mohla byť štíhlejšia? Nech sa páči, ľahnite si, tuto kúsok ukrojíme, tam natiahneme, doplníme, zašijeme... Bude z vás nový človek, celkom iný, tzv. človek umelý. A nech sa akokoľvek snažíte samého seba presvedčiť o tom, že ste to stále vy, vo vnútri viete, že je to len sebaklam. Že stále máte po štyridsiatke či päťdesiatke, že zvyšok vášho tela už mladší nebude, že vaša kondička už nie je rovnaká, ako ked ste mali dvadsať a ten sused, čo vám zakaždým pošliape čerstvo umytú chodbu, vás neznáša stále rovnako.

Prečo si teda skrývame tváre za dokonalé masky, keď na živote je krásna práve tá jeho rozmanitosť? Tónovi sa páčia Anetine pehy a Renáte zas imponuje Jožov krivý nos. Diana si Fera vybrala kvôli rozkošným jamkám v lícach a Tibor sa zamiloval do Jany s veľkým zadkom a malými prsiami. Krása jej totiž natoľko subjektívna, že aj tak sa nikdy nebudete páčiť všetkým rovnako. Nech sa akokoľvek budete snažiť oklamať čas, vaše biologické hodiny budú ukrajovať minúty, hodiny i dni z vášho života naďalej.

Prečo vlastne vynakladáme toľko úsilia na to, aby sme sa podobali na niekoho iného, napr. na celkom cudzieho človeka z titulky časopisu? Prečo si myslíme, že len tak môžeme dosiahnuť šťastie, úspech a ľudia nás budú mať radšej? Prečo by sme sa mali za svoj vek hanbiť?

Veď tie desiatky vrások či vačky pod očami, ktoré zdobia tváre našich starých rodičov, z módy aj tak nikdy nevyjdú. Sú spomienkami na ich dlhý, prácou a starosťami poznačený život. A takých ja budem vždy obdivovať. Toto sú pre mňa ľudia, ktorí starnú s gráciou, pretože sa nehanbia za to, kým sú.  

Charakter sa totiž aj tak preoperovať nedá....

Foto zdroj: freepik.com

#krasa #zivotny_styl #starnutie

Čítaj celý článok
iwesska
1. apr 2017 Čítané 120x

V poslednej dobe som si prečítala veľa rôznych článkov, v ktorých sa ženy - matky porovnávajú s inými v spôsobe výchovy svojich detí.

Jedny sa vyvyšujú nad druhé pre spôsob stravovania, iné si skáču do vlasov pre štýl obliekania a obúvania, ďaľšie vás preklínajú, lebo nedojčíte, alebo preto, že dojčíte dlho. Sú také, ktorých nezbedné deti už utŕžili aj nejakú tú "výchovnú" po zadku a na strane druhej tie, ktoré to považujú už za vrchol fyzického týrania.

Jedno však máme všetky spoločné - sme MAMY. Mamy jedinečných bytostí, ktoré každá vychovávame najlepšie ako vieme. To, čo považujeme za správne my, môže pre iného znamenať čosi nepredstaviteľné. Návod na výchovu však nikde nenájdete. Ani keď prečítate 20 kníh o rodičovstve a presedíte pol dňa čítaním poradní na internete. Väčšina z nich sa v názoroch aj tak rozchádza.

Nestrácajte čas osočovaním a presviedčaním svojich virtuálnych kolegýň o svojej dokonalosti. Venujte radšej túto energiu svojim deťom. Riadte sa svojim materinským inštinktom, ten väčinou nesklame.  Robte to, čo považujete za správne vy a neriešte, či "jezibaba4567" dnes obula dieťaťu topánky s neohybnou podrážkou. Možno sa akurát popoludní chystá kúpiť barefoot :slight_smile: A keď užívateľka "mamvsetkychnahaku_šaaalala" dala svojmu uplakanému, čerstvo ozubenému dieťaťu cumeľ, zrejme tiež mala na to dôvod. Nie, ona nie je povinná ho s vami zdieľať, nemusí preto napísať obhajobu, či dizertačnú prácu :grinning: Koná podľa svojho najlepšieho vedomia, svedomia a rozumu. A ten naštastie nemáme spoločný, preto nemôžeme uvažovať všetci rovnako.

Keď vás opäť raz začnú svrbieť prsty aby ste napísali ďaľší štipľavý a "dobre mienený" komentár, rada by som vám pripomenula, že my tu nie sme posudková komisia ani Najvyšší súd :slight_smile:

Jediný kto má právo nás súdiť sú naše deti. A verte, že pre ne budete tie najdokonalejšie svorenia po celý váš život :hearts:

#mk_blog_academy

#zivotny_styl

#vychova_dietata

Čítaj celý článok
iwesska
4. júl 2013
Clanok nie je moj, nasla som ho nahodou na internete, ale rozhodla som sa ho sem pridat a zdielat nakolko som sama v istom obdobi vahala, co podat a co radsej nie a v buducnosti sa mi to snad este zide :slight_smile:
Tak prijemne "bylinkovanie" :slight_smile:

Ktoré bylinky deťom škodia?
Ilustračná fotografia
Foto: Profimedia.sk

Mnohé mamičky radšej riešia menšie detské zdravotné problémy bylinkami ako liečivami z lekárne. Recepty na osvedčené domáce čajíky, sirupy či mastičky sa dokonca dedia. Nazbierať si bylinky v prírode môže každý zadarmo, treba zvážiť, či daná bylinka je, alebo nie je vhodná pre vaše dieťa. Prípadne, či nezhorší jeho zdravotný stav.

Pre dojčatá

Bylinky často používajú na rôzne ťažkosti aj dojčiace mamičky, preto pri výbere liečivých rastlín musia rátať s tým, že sa účinné látky dostávajú aj do materského mlieka. Bez obáv si však môžete pre seba pripraviť feniklový, anízový, rascový, medovkový či dúškový čaj, pričom ich môžete aj kombinovať. Prvé tri druhy upravujú trávenie, podporujú tvorbu mlieka a blahodarne pôsobia aj na dýchacie cesty a kašeľ. Materina dúška a medovka upokojujú a umožňujú lepšie zaspať.

Pre najmenšie detičky je prijímanie liečivých látok z byliniek v materskom mlieku postačujúce a aj šetrnejšie ako priame pitie čajíka od útleho veku. S tým vyčkajte do ukončeného tretieho mesiaca. Iné tekutiny, ako mlieko, totiž dieťatko nepotrebuje, s výnimkou horúceho leta. Až keď dosiahne vek 3 mesiace, môžete používať bylinkové odvary ako prídavok do kúpeľa, ale aj ako nápoj. „Pri prejavoch atopického ekzému je už v tomto veku veľmi nápomocná pupalka dvojdomá v čajových zmesiach, výrazne pôsobí na imunitný systém a napomáha preliečiť ekzémové prejavy. Predáva sa aj v podobe oleja, namiešajte ho v polovičnom pomere s mandľovým olejom a ošetrujte ním pokožku,“ odporúča fytoterapeutka.

Náš tip: Ak nedojčíte, poraďte sa o podávaní bylinkových čajov bábätku s vaším pediatrom. Namiesto ponúkania čajov však môžete robiť dieťatku obklady namáčané v bylinkovom odvare alebo postavte misku s bylinkami zaliatymi horúcou vodou bezpečne do blízkosti detskej postieľky, aby dieťatko inhalovalo rastlinné výpary.

Od 6 do 12 mesiacov

Sortiment vhodných byliniek obohatí majorán záhradný, divozel veľkokvetý, skorocel kopcovitý, lipa srdcovitá, sedmokráska obyčajná, baza čierna, podbeľ liečivý a žihľava dvojdomá. V tomto veku už môžete viac využiť aj arómoterapiu, pôsobenie kvalitných éterických olejčekov. Vyberajte si tie s jemnejšími vôňami, napríklad levanduľový, medovkový, mandarínkový, z ruže damascénskej či eukalyptový. Pridajte ich buď do arómolampy, alebo do masážneho oleja.

Postačí jedna kvapka olejčeka na dve polievkové lyžice nosného oleja, mandľového, olivového alebo slnečnicového. Najprv urobte test znášanlivosti masážnej zmesi, 24 hodín vopred naneste dieťatku trošku na pokožku predlaktia. Ak sa neobjaví začervenanie ani vyrážka, ani sa nepríjemne nezmení správanie dieťatka, môžete zmes pokojne využívať.

Pozor! Dodržte vždy aspoň polhodinový odstup masírovania od posledného kŕmenia. Vyhnite sa tváričke a genitáliám, nemasírujte pri horúčke, nevoľnosti a akútnych zápalových ochoreniach

Od 1 do 6 rokov

Bez obáv môžete pri príprave čajov či sirupov siahnuť po ďalších bylinkách, napríklad saturejke záhradnej, repíku lekárskom, mäte kučeravej, tymiane, šalvii lekárskej, šípke, levanduli, ľubovníku bodkovanom, prvosienke jarnej, ďateline lúčnej, ibiši lekárskom, harmančeku pravom, listoch jahodníka obyčajného, čučoriedky a ostružiny.

Zdroj: Báječná žena/ SYLVIA DERŇÁROVÁ

Náš tip: Od šiestich rokov môžete využiť takmer všetky bylinky, deťom ich však dávkujte v polovičnom množstve ako pre seba.

Domáce liečenie

Chystáte sa naordinovať svoj doma vyrobený bylinkový sirup aj vašim deťom? „Ja by som uprednostnila tie, ktoré sú vyrábané komerčne, pretože sú primerane kontrolované a predávajú ich odborníci v lekárňach. V domácich sirupoch sa používajú na konzervovanie veľké množstvá cukru a kyseliny citrónovej, čo nie je vhodné pre deti. Ak sa napriek tomu rozhodnete pre domáci produkt, pripravte si iba dávku na jednu liečebnú kúru,“ radí odborníčka a dodáva: „V období nádchy by som tiež namiesto éterických olejčekov odporúčala inhalovať radšej minerálne vody z lekárne, vyhnete sa možnej alergickej reakcii.“

Zlaté bylinkové pravidlá
 • Na dosiahnutie liečivého účinku podávajte čaj 3x denne.
 • Po troch týždňoch používania obmeňte bylinky na čaj za iné.
 • Dôsledne dodržiavajte odporúčaný čas lúhovania, inak sa nestihnú uvoľniť látky, ktoré potrebujete na liečbu, alebo sa pri dlhom lúhovaní začnú uvoľňovať aj horkasté triesloviny či iné vedľajšie zložky.
Čo nájdete v lekárni?
 • Čaje s obsahom fenikla, anízu, koriandra alebo rasce pre deti už od prvého týždňa veku na problémy s trávením, plynatosťou, kolikami. 
 • Prípravky proti nafukovaniu a na reflux na bylinnej báze, vhodný aj pre bábätká. 
 • Bylinky určené na vonkajšie použitie, vo forme odvarov na obklady, tiež vhodné aj pre bábätká.
 • Harmanček pravý a nechtík lekársky sa nachádzajú aj v detských kozmetických preparátoch.
 • Slnečnicový, mandľový či olivový olej sú vhodné aj pre detičky na masáž či na premastenie ich pokožky.
 • Kvapky pre deti od roka na horné dýchacie cesty a kašeľ sú vytvorené z bylín, no zbavené všetkých alergénov.
 • Homeopatické prípravky často obsahujú bylinky, nechajte si poradiť od skúseného homeopata, aby ste sa vyhli alergickej reakcii na bylinky.

„Od prvých týždňov po pôrode môžete používať 1 až 2 kvapky levanduľového éterického oleja na 1 polievkovú lyžicu mandľového oleja. Oleje by mali byť liekopisnej kvality, lisované za studena. Zostavenou zmesou po kúpeli masírujeme bábätko. Pravidelnou masážou výrazne posilníte jeho imunitný systém, správny vývoj dieťatka. Umožňuje odstrániť jeho popôrodnú traumu, ktorá mnohokrát narúša spánkový rytmus bábätka. Dotyk matky a jej pohladenie za sprievodu rastlinných účinných látok odstraňuje stresový hormón v krvi, dieťa sa upokojuje. Masážou ovplyvňujete aj správnu činnosť pravej a ľavej hemisféry a prácu mozgovomiechových tekutín,“ vysvetľuje odborníčka.

Radí Oľga Horváthová, magistra z bratislavskej lekárne

Na korze „Odborné odporúčania na používanie bylín pre deti či tehotné sa veľmi často menia. Všetko je preto individuálne. Samy si musíte odskúšať, aká bylina a v akom množstve je prospešná pre vaše dieťa. Čo u niekoho spôsobí problém, u iného účinkuje ako spoľahlivé liečivo. Dôležité je používať všetko s mierou a nemusí platiť, že čo pomohlo susedovmu dieťaťu, musí pomôcť aj vášmu. Najväčším rizikom pri používaní byliniek u malých detí je možné riziko alergií. Tie sa prejavia buď na koži, napríklad drobnou vyrážkou, začervenaním, či ekzémom, alebo tiež vnútorne, dusením pri opuchu sliznice v ústach či nosohltane. Alergia sa môže prejaviť aj problémami v tráviacom trakte.“

Náš tip: Ak je jeden z rodičov alergik, riziko vzniku alergie u dieťaťa je 30percentné. Ak ste alergikmi obaja rodičia, je až 60percentná pravdepodobnosť, že podobné problémy bude mať aj vaše dieťa.

Čítaj celý článok
iwesska
31. jan 2011
Otazocka: Ako je to s hmotnostnym prirastkom v 9.mesiaci? Citala som, ze by sa mal uz zastavit, naopak moze dojst k ubytku 1-2kg. Ale ja mam pocit ze len priberam, ja uz nechcem, pomoooc :frowning2:
Zobraz celú správu
iwesska
28. jan 2011
Robim si prieskum: Mamicky, co ste rodili prirodzene bez EPI ake mate spomienky na porod? Nechce sa mi verit, ze by to bolo az tak neznesitelne, ze by to bez EPI neslo. Preco to dopredu vzdavat? Co vy na to?
Zobraz celú správu
iwesska
21. jan 2011
Tehule, ktore musite uzivat zelezo, aku mate hladinu hemoglobinu? Pri 115 uz musim brat? Nestaci pridat v strave?
Zobraz celú správu
iwesska
16. jan 2011
Este stastie, ze mam medzi bruchom a krkom prsia, inak by ma to stale stupajuce brucho asi udusilo :slight_smile: Uff...
Zobraz celú správu
iwesska
12. jan 2011
Mam dilemu - kupit hojdacie kresielko pre babo do 6 mes., ci nie? Od 6.m mame polohov. jedalen. stolicku , kde sa babo zabavi, len neviem, co s nim prveho pol roka. Vyuzivali ste to? Oplati sa investovat?
Zobraz celú správu
iwesska
10. jan 2011
Z dnesnej noci mam velmi silny zazitok. Snivalo sa mi, ze moje babatko vystrcilo z brucha svoju malu rucku a pevne ma nou chytilo za prst! Bolo to krasne, nepopisatelne, ani v realnom zivote som snad nic emotivnejsie neprezila. Kengurka nasa zlata!
Zobraz celú správu
iwesska
28. dec 2010
Tehulky, v ktorom tt ste si zajedenavali detsku lekarku? A kedy porodnika? Nechcem stresovat zbytocne, ale ani nieco zmeskat :slight_smile:
Zobraz celú správu
iwesska
21. dec 2010
To uz co je ked v Lidli ani v Terne nemaju obycajne maslo??? Jedno male, posledne sa mi uslo. Vsak by som si nemala ani s cim chleba natriet. Ludia , ved idu len Vianoce, nie vojna !!! :slight_smile:
Zobraz celú správu
iwesska
5. dec 2010
Dnes rano som zistila jednu pozoruhodnu vec. Mam v bruchu kenguru! Babatka predsa nemozu takto skakat! :slight_smile:
Zobraz celú správu
iwesska
30. nov 2010
To uz je aka sranda, ze 95 dni do porodu a dnes merany obvod brucha rovnych 95cm :slight_smile: Este dobre ze nie 95kg :grinning:
Zobraz celú správu
iwesska
26. nov 2010
Kokos, ze 99 dni...a od rana asi 99 kopancov :slight_smile: Niekto zda sa oslavuje :grinning:
Zobraz celú správu
iwesska
23. nov 2010
Moje dieta sa v bruchu nehybe, ono tam vibruje :grinning: Moj maly zlaty vibrator! Co z teba bude ?!? :slight_smile:))
Zobraz celú správu
iwesska
12. nov 2010
Vysvetlite mi niekto, preco je v zozname do porodnice Antolska napisane, ze si treba priniest Tic-tac mentolove cukriky?:grinning: Co keby som si priniesla pomarancove?:grinning:DD
Zobraz celú správu
iwesska
8. nov 2010
Pytam sa: Preco Boh, ak je taky spravodlivy, ako podaktori tvrdia dopusti, aby takato matka mala dieta?!? http://krimi.cas.sk/clanok/184579/nadrogovana-m...
Zobraz celú správu
iwesska
29. okt 2010
Ako zistim ze babatko v brusku ma stikutku? Moze to byt vtedy ked citim kopancek v pravidelnych intervaloch dlhsiu dobu na jednom mieste?
Zobraz celú správu
iwesska
21. okt 2010
To bolo dnes srandy v poradni:grinning: Lekarka: tak tu su gulky, tu je pipik...a len co to povedala, maly si krasne zdvihol obe nozicky a ukazal nam, o com to ta lekarka vlastne rozprava:grinning: Tomu sa povie spolupraca!:grinning:
Zobraz celú správu
iwesska
4. okt 2010
Chystam sa ku znamej na navstevu. Ma 2,5 r.dievcatko a 3 mesacneho chlapceka. Co je vhodne kupit pre maleho, aby som neprisla s prazdnymi rukami?
Zobraz celú správu
iwesska
30. sep 2010
Babulky, ovpyvnuje pulz matky aj pulz babatka? Teda ked mam vyssi ja, ma aj babo, ci to s tym nesuvisi?
Zobraz celú správu
iwesska
27. sep 2010
Zapalilo sa mi dasno v okoli osmicky blizko kosti, nemozem usta poriadne otvorit:o( Neviete poradit co je na to dobre?
Zobraz celú správu